Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






Proiect didactic - Educatie tehnologica - clasa a 1-a

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

Examen pentru obtinerea atestatului profesional īn informatica - bilet 16
PLANIFICARE CALENDARISTICA LIMBA SI COMUNICARE
Rezumat Tehnologia didactica
PLANIFICARE CALENDARISTICA CONTABILITATEA EVENIMENTELOR SI TRANZACTIILOR
MASURARI SPECIALE IN TELECOMUNICATII
METODOLOGIA PROCESULUI DE INVATAMANT
ANALIZA STRUCTURII DE BAZA A PROCESULUI DE INVATAMANT
The Flat Stanley Project Domeniul: cultural-artistic Tipul proiectului: interjudetean, cultura si civilizatie straina si romana
Inmultirea si impartirea numerelor naturale in concentrul 0-100
Finalitati educationale


Proiect didactic

Data: 18.05.2010

Institutor:

Clasa: a I-a B

Aria curricularǎ: Educatie tehnologica

Disciplina:Abilitati practice

Subiectul: Colaje cu flori si fluturi

Tipul lectiei:  de formare de priceperi si deprinderi.

Obiective de referintǎ:

1.2.-sa aplice tehnici de prelucrare a materialelor utilizānd instrumente si ustensile adecvate;

                        2.2-sa īmbine īn mod adecvat tehnicile de realizare a unor produse simple si / sau complexe;

Obiective operationale:

O.1-sa traseze cu ajutorul sabloanelor forma florilor si fluturilor;

                        O.2-sa decupeze corect formele desenate;

                        O.3-sa obtina flori folisind mai multe forme decupate;

                        O.4-sa respecte etapele de lucru pentru realizarea unor produse simple;

                        O.5-sa finiseze lucrarile realizate folosind diferite tehnici (rǎsucire, mototolire)

                        O.6-sa analizeze respectānd planul dat, lucrarile colegilor.

                      Strategii didactice:

·     656g66g     Metode si procedee:  conversatia, observarea dirijatǎ, ciorchinele, explicatia, demonstratia, exercitiul, turul galeriei;

·     656g66g     Mijloace de īnvǎtǎmānt: casetofonul, retroproiectorul;

·     656g66g     Material didactic: planse model, CD-melodii pentru copii

Materiale de lucru:  carton colorat hārtie glase de culori diferite , foarfece, lipici, creioane     colorate, carioci

Forme de activitate: frontalǎ, individualǎ, pe grupe

Bibliografie:                                          

                         1.* * * * * - Curriculum National. Programe scolare pentru īnvatamāntul primar, clasele I - II,           Bucuresti,

1.     656g66g   Joachim, Schonheer - "Jucarii din hārtie",Ed.Ion Creanga, Bucuresti, 1979, p.23.

2.     656g66g   Neagu, Draga - "Fantezii si īndemānare",Ed.Tineretului, Bucuresti, 1979, p.30

3.     656g66g   Zülal Aytüre-Scheele - "Hobby ORIGAMI - Constructii din hārtie pentru cei mici si cei mari", Ed.M.A.S.T. Romānia, 2001, p.49

4.     656g66g   Cireasa, Victor - "Calatorie īn lumea plantelor",Ed.Casa Editoriala Regina, Iasi, 2001, p.76.

Momentele lectiei

Obiective operationale

Desfǎsurarea lectiei

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea īnvǎtǎtorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee didactice

Mijloace /resurse materiale

1.Moment organizatoric

Voi pregati sabloanele necesare pentru obtinerea formelor de flori si fluturi, plansele model.

              Mobilierul este din timp aranjat pentru lucrul īn grupe de cāte doi elevi.

Elevii īsi pregatesc cele necesare desfasurarii orei de abilitati practice: coli de hārtie colorata, foarfece, lipici, creioane colorate, carioca..

Cei 20 de elevi ai clasei se grupeazǎ  pe banci..

conversatia

activitate frontala

2. Reactualizarea cunostintelor

,,Ce am realizat ultima datǎ la  abilitǎti practice?"

,,Ce tehnicǎ de lucru am folosit?"

,,Vreau sǎ vǎd lucrǎrile finisate acasǎ si ce ati mai lucrat īn aceastǎ tehnicǎ.

.peisaj de primǎvarǎ.

.ruperea liberǎ a hārtiei.

Prezintǎ lucrǎrile doar elevii care nu au terminat lucrarea

 īn clasǎ si cei care au dorit sǎ-si evidentieze calitǎtile creative.

conversatia

aprecieri verbale

formativǎ

3.Captarea atentiei

        

Anunt elevii cǎ au de completat ,la tabla, un ciorchine cāt mai bogat, pornind de la cuvāntul ,,natura". Timpul de lucru e de 3 minute.

Notez la tablǎ, īntr-un ciorchine, o variantǎ cāt mai completǎ, obtinutǎ din rǎspunsurile elevilor.

               Realizez un dialog pe baza rǎspunsurilor date de elevi, īncercānd o directionare spre tema propusǎ.

               Le prezint mai multe imagini cu flori.

           

Copiii propun mai multe cuvinte sau expresii pe aceastǎ temǎ. Se scriu doar cele care sunt acceptate de majoritatea  elevilor.

activitate frontala

ciorchinele

conversatia

retroproiectorul, calculatorul, CD

chestionare orala

4.Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi vom realiza īmpreuna diferite colaje cu flori si fluturi.Pentru a realiza lucrari frumoase trebuie sa decupati corect forma florilor si fluturilor, apoi sa folositi aceste forme īn diferite lucrari alaturi de alte elemente pe care le veti considera necesare.

Ascultǎ cu atentie.

conversatia

activitate frontala

5. Prezentarea continutului si demonstratia

Le voi arata elevilor plansele pregatite ca model.

Explic si demonstrez etapele de lucru:

I.Trasarea formelor cu ajutorul sabloanelor; Decuparea formelor desenate;Se insista asupra faptului ca trebuie sa fie foarte atenti la trasarea formelor si sa decupeze pe marginea desenata.

II.Realizarea florilor din mai multe parti decupate pentru a sugera dimensiunea spatiala a acestora Se arata ca vor lipi doua forme, una peste alta astfel īncāt petalele florilor sa se intercaleze. Apoi vor lipi un banut decupat din hārtie colorata pentru a marca centrul florii. III.Montarea elementelor decupate pe suportul de hārtie;Se va specifica faptul ca vor lipi doar zona centrala a figurilor decupate, petalele si aripile fluturasului sa ramāna libere.

IV.Finisarea lucrarilor: confectionarea coditelor, frunzelor, antenelor, alte elemente. Se va sugera ca frunzele , coditele florilor, antenele fluturilor si alte elemente sa fie realizate prin diferite tehnici si materiale (fire de lānǎ, hārtie creponatǎ).

             Numesc un elev sǎ repete, pe scurt, pasii de lucru.

Īi voi atentiona īn legatura cu regulile de folosire a foarfecii.

Pentru o mai mare eficientǎ īn ceea ce fac, sarcinile de lucru se regǎsesc scrise pe masa fiecǎrei grupe.

Acestia vor observa ca elementele decupate au fost montate pe suportul de hārtie īn diferite situatii īnfatisīnd:

1.Gradina de flori

2.Vaza cu flori

3.Imprimeu pentru rochita papusii

Se va discuta cu elevii īn legatura cu modalitatile de finisare : cu ajutorul hārtiei mototolite sau rasucite, cu ajutorul creioanelor colorate sau carioca.

Ascultǎ si, eventual, completeazǎ cu alte informatii, dacǎ e nevoie.

Elevii vor decupa florile si fluturii dupa contur.

conversatia,

observarea dirijatǎ,

explicatia,

demonstratia

activitate frontala

conversatia

planse model

hārtie glase

foarfece

carton colorat

lipici

culori

Observare comportamentala

5.Obtinerea performantelor

O.1

O.2

O.3

O.4

O.5

               Activitatea de realizare a lucrarilor se va desfasura pe fond muzical: cāntece de primavara pentru copii si din folclorul copiilor.

Li se comunica faptul ca pot realiza lucrǎri cu alte teme, diferite de cele sugerate de mine; doar elmentele (fluturi si flori) sǎ se regǎseascǎ pe planse.

Voi urmari activitatea independenta a elevilor si, daca va fi necesar, voi interveni cu indicatii si explicatii suplimentare, voi corecta unele greseli de lucru depistate.

Le sugerez elevilor sa realizeze lucrari originale.

Incep lucrul si ascultǎ sau fredoneazǎ cīntecele de pe CD-ul muzical.

Folosind materialele distribuite si instrumentele de lucru, elevii vor realiza , la alegere una din lucrarile propuse.

explicatia

demonstratia

exercitiul

casetofon

CD muzical

hārtie glase

foarfece

carton colorat

lipici

culori

obsrevare sistematica comportamentala

6.Analiza lucrarilor si aprecierea acestora

O.6

Voi  expune lucrǎrile pe peretii clasei.

             ,,Care sunt criteriile dupa care vom analiza lucrarile?"

Se evidentiaza elevii care au respectat criteriile date, au lucrat īngrijit si se recomanda celor care au avut unele ezitari sa fie mai atenti.

             Ca activitate transdisciplinarǎ vom cānta ,,Luna mai"-anotimpul florilor.

.1.decuparea corecta dupa contur;

2.realizarea formelor florilor si fluturilor cāt mai originala;

3.respectarea etapelor de lucru;

4.elemente de originalitate;

5.aspectul īngrijit al lucrǎrii.

            Elevii se rotesc prin clasǎ pentru a examina si discuta fiecare produs. Isi iau notite si pot face comentarii pe o hārtie alǎturatǎ lucrǎrii expuse. Dupǎ turul galeriei, grupurile īsi reexamineazǎ  propriile lucrǎri prin comparatie cu celelalte si citesc comentariile scrise alǎturi.

Cāntǎ īn cor ,,Luna mai".

turul galeriei

conversatia

explicatia

observarea dirijatǎ

analiza produselor realizate

observare sistematica comportamentala

7.Evaluarea activitatii

Acord calificative elevilor care s-au evidentiat prin lucrari deosebite.

Voi aprecia activitatea īntregului colectiv de elevi, voi face unele precizari si observatii unor elevi.

Le voi recomanda ca urmatoarele lucrari sa fie realizate cu mai multa grija si īi voi anunta ca īn curānd va avea loc un concurs national unde dorim sa participam. Tema concursului este "Universul florilor". Īi rog sa se gāndeasca si sa propuna diferite modalitati de realizarea a unor lucrari pentru concurs.

Ascultǎ cu atentie.

conversatia



Document Info


Accesari: 5531
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )