Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect didactic Matematica si stiintele naturii clasa a 3-a

profesor scoala



Data 23 noiembrie 2007



Clasa a III-a A

Scoala: Nr.1 Rimnicelu - Buzau

Invatator

Aria curriculara Matematica si stiintele naturii
Disciplina Matematica

Unitatea de invatare Inmultirea numerelor naturale mai mici decat 100

Subiect ordinea efectuarii operatiilor

Scop Formarea deprinderilor de rezolvare corecta a exercitiilor care

presupun operatii de ordine diferite;

Obiective operationale

O - sa respecte ordinea operatiilor intr-un exercitiu cu operatii de ordine diferite;

O - sa scrie rezolvarea unei probleme sub forma unui singur exercitiu cu mai multe operatii

O sa descopere diferite modalitati de descompunere a unui numar intr-o suma/diferenta si un produs.

O sa rezolve corect probleme cu cel putin doua operatii, scriind si planul de rezolvare.

Tipul lectie: dobandire de noi cunostinte

Strategii didactice activ - participativa

    Metode si procedee:conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, algoritmizarea,

    Mijloace de invatamant: plansa cu traseu /joc al lectie, fise, coli de hartie, markere, calculatordiplome, jetoane cu figuri vesele si triste

    Forme de organizare:individual, pe grupe, in perechi.

Bibliobrafie

    ****** - ,, Programe scolare pentru clasa a III -a, Matematica ", Bucuresti, 2004,

    Pacearca Stefan, Mogos Mariana - Matematica - manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis, 2005

    Ion Neacsu - "Metododica predarii matematicii la clasele I-IV", Editura Didactica si Pedagodica, 1998


Etapele lectiei

Ob. op.

Continutul invatarii

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

Moment organizatoric


Fisa de lucru in perechi


   La diferenta numerelor 12 si 7, adaudati produsul numerelor, 9 si 4.

Scrie rezolvarea sub forma unui singur exercitiu!





   Compuneti    o problema care se va rezolva prin exercitiul:

Sa ne verificam impreuna!

__________ ______ ____ __


Test


1. Scrieti sub forma de inmultire adunarile repetate:





2.Efectuati inmultirile:

2 x 4 5 x 5 = 0 x 7 =

6 x 3 =    4 x 6 = 9 x 9 =

7 x 5 =    1 x 8 = 8 x 4 =

6 x 8 =    9 x 2 = 7 x 7 =


3. Aflati:

a) numarul de 6 ori mai mare decat 5;



b) numarul cu 6 mai mare decat 9;



c) produsul vecinilor lui 9.



4. Mihai are 60 de timbre. El ofera celor 3 prieteni ai sai cate 5 timbre. Cate timbre i-au ramas lui Mihai?

Fii prietenul lui




Proba de evaluare


Data:

Scoala Nr.1 Rimnicelu - Buzau

Clasa a III-a A

Aria currcuculara: Matematica si stiinte

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare Inmultirea numerelor naturale

Obiective

    Sa scrie sub forma de inmultire adunarile repetate ;

    Sa efectueze inmultirea a doua numre naturale;

    Sa afle numere naturale care indeplinesc anumite conditii;

    Sa rezolve problema, scriind si planul de rezolvare;

Descriptori de performanta:


Foarte bine

Bine

Suficient

Nr de elevi

Calificativele


Insuficient


Suficient


Bine


Foarte Bine










fisa





Efectuati:


8 x 8 - 34 + 25 = _____ _______ ______ _____________


75 + 3 x 4 - 26


2. Aflati numarul mai mare cu 31 decat produsul numerelor 5 si 7.











X X

 
x

 

- x

  +

 

  Scrieti numarul 30 sub forma unor exercitiu cu mai multe operatii

 


Document Info


Accesari: 5761
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )