Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload





loading...
















































consolidarea priceperilor si deprinderilor (sistematizare) - PROIECT DIDACTIC

profesor scoala


PROIECT DIDACTIC


scoala cu clasele I-VIII Magura

Data: 18.10.2007

Institutor: CISMARU FLORENTINA

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul : Matematica

Unitatea de învatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30 cu trecere peste ordin

Subiectul :Evaluare

Tipul lectiei: consolidarea priceperilor si deprinderilor (sistematizare)

Scopul lectiei:

 Sistematizarea cunostintelor si exersarea deprinderilor dobândite de elevi cu privire la algoritmul adunarii si scaderii numerelor naturale formate din zeci si unitati;

Reactualizarea termenilor specifici limbajului matematic;

Exersarea gândirii prin calcul oral si rezolvarea unor probleme simple;

Consolidarea deprinderilor de munca independenta.

Obiective cadru: 545r1723f

1.Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii;

2.Dezvoltarea capacitatilor de explorare / investigare si rezolvare de probleme;

3.Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizând limbajul matematic;

4.Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii în contexte variate.

Obiective de referinta:

1.1. sa efectueze operatii de adunare si de scadere;

2.1. sa exploreze modalitati variate de compunere si descompunere a numerelor;

      2.2. sa estimeze ordinul de marime al rezultatului unei operatii pentru a limita erorile de calcul;

      2.3. sa rezolve probleme care presupun o singura operatie dintre cele învatate;

      2.4. sa formuleze, oral si în scris, exercitii si probleme cu numere, care se rezolva printr-o singura operatie;

      2.5. sa sesizeze asocierea dintre elementele a doua categorii de obiecte pe baza unor reguli date;

      3.1. sa exprime oral, în cuvinte proprii, etape ale rezolvarii unor probleme;

      4.1. sa manifeste o atitudine pozitiva pentru aflarea rezultatelor unor exercitii si probleme;

      4.2. sa manifeste disponibilitate în utilizarea numerelor si a calculelor în viata cotidiana;

Obiective operationale:

     a) cognitive:

       1.1.1 - sa efectueze corect  exercitii de adunare si scadere cu doua  numere naturale în  concentrul 0 - 30, cu si fara trecere peste ordin;

       1.1.2- sa cunoasca notiunile de: suma (total), termeni, diferenta (rest), descazut, scazator;

       2.1.1- sa completeze tabelul cu rezultate corecte;        

       2.2.1- sa efectueze mintal operatii de adunare si scadere, apoi sa le verifice cu ajutorul obiectelor(joc didactic);

       2.3.1- sa rezolve probleme care presupun o operatie din cele învatate;

       2.4.1- sa compuna probleme cu ajutorul datelor sau imaginilor suport;

       2.5.1- sa determine termenul necunoscut dintr-un exercitiu ;

       3.1.1- sa spuna ,oral, înainte de rezolvarea problemei, etapele pe care trebuie sa le urmarim în aflarea rezultatului  acesteia.                    

    b) afective: 

               4.1.1- sa participe cu interes la lectie.

Forme de organizare:

    - frontala,

    - individuala.

Strategia didactica: activ-participativa

Resurse:

a)      procedurale:

      - exercitiul,



      - explicatia,

      - conversatia,

      - problematizarea,

      - jocul didactic-cubul;

     b)materiale:

           - fisa de munca independenta,

           - manual;

           - un bol cu mingi de ping-pong;

           - un cub din carton.

     c) bibliografice:

1.       "Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/ învatatorilor - curriculum pentru clasele I si a II-a", Ministerul educatiei, cercetarii si tineretului, Centrul national de formare a personalului din învatamântul primar, Bucuresti, 2003   

2.       "Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Matematica - primar si gimnaziu",MEC si Consiliul National  pentru curriculum,  Bucuresti, 2001                                                      

3.       "Metodica predarii matematicii la clasele I-IV",Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1988

      d)umane: 16 elevi

e)temporale: durata orei 45 minute   

      f)spatiale: locul desfasurarii activitatii: sala de clasa   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DESFĂsURAREA LECŢIEI

 

1.Moment organizatoric:

        Asigur climatul de ordine si disciplina necesar desfasurarii orei în bune conditii. Cer elevilor sa-si pregateasca cele necesare pentru ora de matematica:caiet,manual,penar.

2.Captarea atentiei:

        Trezirea interesului elevilor pentru ora de matematica se realizeaza printr-o suita de ghicitori matematice pe care elevii le vor rezolva oral:

      « Colo-n vale jos pe lac                « În gradinita cu flori                      « Geta are opt caiete

Opt ratuste baie fac                       Au înflorit douazeci de bujori         Ordonate fara pete

Doua pleaca suparate                    Mai stau gata îmbobocite                Anca ,sora ei mai mare

Câte au ramas sa-noate. »             Cinci lalele rumenite.                       Mai multe cu 3 are

                                                               Câte flori eu voi avea                       Socotiti cate caiete

                                                                În buchet când ti-l voi da ? »           Are Anca fara pete ? »

4.Reactualizarea cunostintelor:

       Se realizeaza oral cateva exercitii de adunari si scaderi cu si fara trecere peste ordin în intervalul 0-30 pentru exersarea gandirii copiilor , dar si pentru a-si forma o rapiditate în calcul :

      

       1. Rezolvati urmatoarele adunari si scaderi:

           10+10=                  10-10=

           10+  5=                  21-  7=

    6+  9=                    9-  7=

    3+  9=                    7-  8=

    2+  3=                   15- 7=

      

       2.Se joaca urmatorul joc didactic:

             Pe catedra este asezat un cub din carton.Pe fetele cubului sunt scrise cate o adunare sau o scadere. Lânga cub este asezat un bol cu mingi de ping-pong. Câte un elev va veni sa arunce cubul.El va efectua oral operatia de pe fata de sus a cubului si va spune rezultatul. Un alt copil va verifica rezultatul, facând aceeasi operatie, folosindu-se de mingile de ping-pong.

       3.La suma numerelor 7 si 2 adaug diferenta numerelor 5 si 3.(se scrie pe tabla si în caiete) 

      

       4.Compuneti oral exercitii folosind numerele  8 si 5.

        

       5.Aflati termenul necunoscut, din urmatoarele exercitii:( se scriu pe tabla si în caiete)

               a+4=10          n-6=9

      

       6.Compuneti o problema dupa urmatorul desen.(desenul va fi facut pe carton duplex si asezat în fata clasei.

 
     

             


 


Exemplu:

      Într-un parc erau 14 brezi . Dintre acestia, 5 au fost taiati.

      Câti brazi au ramas în parc ?

      Dupa ce se redacteaza continutul problemei pe tabla, se repeta, oral, cu elevii, etapele parcurse în rezolvarea problemelor :

        a)se citeste problema de mai multe ori;

        b)se stabileste ce se stie;

        c)se stabileste ce se cere;

        d)se fixeaza pasii pe care trebuie sa-i urmam pentru a ajunge la solutionarea problemei;

        e)se rezolva în scris problema;

        f)se marcheaza terminarea problemei prin rezultatul final de la sfârsitul rezolvarii.

    

       Se rezolva problema atât la tabla cât si pe caiete.

5.Asigurarea feed-back-ului:

        Feed-back-ul se realizeaza printr-un test(anexa 1), continând exercitii si probleme de genul celor rezolvate în clasa.

        La terminarea testului si  se verifica oral cu elevii rezultatele.

6.Intensificarea retentiei:

        Se fac aprecieri asupra activitatii elevilor.

7.Asigurarea transferului:

        Se da tema pentru acasa, care consta în doua exercitii cu adunari si scaderi si o problema.

Anaxa 1

Test

1.Calculati:

     15+8=                                    12+9=                                               7+6=

     

       

     11-5=                                 13-7=                                               26-8=

2.Aflati termenul necunoscut:

     a+5=12                       12+x=19                    m-9=9                        22-y=6

   

     

3.Completati casutele goale:

9

8

7

4

 
  

   +

19

7

9

5

4.Compune exercitii de adunare  folosind numerele din triunghiuri:

7

3  2

 


                                          

                                                                                     

5.Compune o problema, apoi rezolv-o,folosind datele:

      au fost 19            au  plecat 10


loading...




Document Info


Accesari: 3520
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




Coduri - Postale, caen, cor

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2018 )