Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect didactic Grupa: mica - Rosia - educatie plastica

gradinita


ALTE DOCUMENTE

Caută mama si puiul
PROIECT DIDACTIC Numeraţia ξn concentrul 1-10
TEMATICA ANUALA GRUPA MICA
UN MOTAN CΒT UN PISOI
Literele „ t / T „ - fisa de lucru -
Intoarcerea lui Surubel si a lui Piulita
Fise de lucru distractive la abecedar
Buna dimineata, Gradinita!
SEMNIFICATIA PSIHO-SOCIALA A JOCULUI
PROIECT TEMATIC ANIMALE DOMESTICE

Proiect didactic


Data:12.11.2008

Grupa:mica



Unitatea de invatamant:Gradinita Emil Braescu,Magura,Bacau

Domeniul de activitate:estetic- creativ

Categoria de activitate:educatie plastica

Tema:,,Rosia”

Tipul de activitate:formare de deprinderi si exersare de cunostinte

Mijloc de realizare:dactilo-pictura

Obiectiv de referinta:dobandirea deprinderilor plastice elementare

Obiective operationale

Cognitive:-sa denumeasca materialele de lucru;

-sa identifice legumele din cosul Zanei Toamna;

-sa precizeze culoarea rosiilor;

-sa recunoasca dupa aspect pe Zana Toamna;

Psihomotorii:-sa-si perfectioneze deprinderea de a picta cu degetul

puncte;

-sa picteze cu degetul in interiorul conturului rosiei;

-sa exerseze deprinderea de a lucra ordonat;

-sa utilizeze correct acuarelele,degetul si apa;

Afectiv-volitive:-sa fie atenti;

-sa manifeste interes pentru activitate;

-sa termine lucrul inceput;

-sa aprecieze frumosul din natura;

-sa creeze frumosul din natura prin dactilo-pictura.

Strategii didactice

Metode si procedee: conversatia,explicatia,demonstratia, observatia,

exercitiul

Mijloace didactice:Zana Toamna,cosulet cu rosii,plansa model,

Acuarele,paharute cu apa,servetele,foi de desen,

CD cu muzica,CDplayer

Forme de organizare:frontal,individual



Resurse

Umane:grupa de copii de nivelI cu dezvoltare psihointelectuala si

normala;


Temporale:15minute

Spatiale:sala de clasa

Informationale: M.Ed.C.-programa activitatilor instructive educative    in gradinita de copii V&I Integral Bucuresti 2004;

Proiectarea didactica in invatamantul prescolar Editura Activ Bacau 2003



































Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Metode

Evaluare

Organizarea activitatii




Captarea atentiei

Reactualizarea cunostintelor





Anuntarea temei si a obiectivelor





Dirijarea invatarii























Obtinerea performantei




Incheierea activitatii

Voi asigura conditii optime pentru desfasurarea activitatii,pregatesc materialul didactic necesar desfasurarii activitatii,organizez copiii pentru intrarea in clasa.

Zana Toamna intra in clasa aducand cu ea un cos cu rosii.

-Cine a venit la noi in vizita?

-…………..Zana Toamna!

-Ce are Zana Toamna in cos?

-……………rosii!

-Ce culoare au rosiile?

-…………….culoare rosie!

Zana Toamna a venit la noi si doreste sa vada cat de bine ,de frumos,de curat stim noi sa lucram cu acuarele.Astazi vom picta cu ajutorul degetelelor,al acuarelelor,facand puncte:Rosia.

Cativa copii repeta titlul.

Prezentarea si analiza modelului

Voi analiza impreuna cu copiii plansa model:

-ce este pictat pe plansa?

-cu ce culoare este pictata rosia?

Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru

Noi o sa pictam cu ajutorul degetului aratator,pe ca re il inmuiem in apa,apoi in culoare pana se ia culoarea pe el,dupa care facem cu varful degetului puncte mici,in interiorul conturului rosiei.

Copiii vor fi atenti sa nu puna prea multa apa,sa lucreze curat,sa duca tema la bun sfarsit,pentru ca Zana Toamna sa aleaga cele mai frumoase lucrari.Le voi atrage atentia sa nu se grabeasca,sa lucreze curat.

Exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii:

-picura;

-inchidem si deschidem pumnisorii;

-invartim pumnisorii;

-ne spalam pe maini;

-batem din palme;

-suflam in pumnisori.

Urez copiilor ,,spor la lucru”.

Realizarea temei se face pe fond musical.

In timpul realizarii temei,voi trece pe la fiecare copil,voi semna lucrarile,le void a indrumarile necesare.

Voi anunta cu cateva minute inainte ca trebuie sa-si termine lucrarile;le voi strange si impreuna cu ei si cu Zana Toamna le voi afisa.

Voi examina lucrarile impreuna cu copiii si cu Zana Toamna,voi face aprecierile necesare la comportamentul lor si a lucrarilor effectuate.

Criteriile urmarite in cadrul evaluarii lucrarilor sunt:

-utilizarea corecta a culorii;

-acoperirea spatiului de lucru;

-intensitatea culorii;

-modul de lucru(ingrijit/neingrijit)

Dupa realizarea evaluarii lucrarilor de catre copii,Zana Toamna ii va rasplati pentru munca depusa cu bombonele.

O

B
S
E
R
V C
A O
T N
I V
A E
R
S
A
T
I
A

E

X
P O
L B
I S

C E
A R
T V
I A
A T
I
A
D
E
M
O E
N X
S E
T R
R C
A I
T T
I I
A U
L




E E
X X
E P
R L
C I
I C
T A
I T
U I
L A

Observ comportamentul copiilor



Urmaresc modul de exprimare al copiilor si verific cunostintele lor privitoare la legume si culoarea acestora.




Observ capacitatea de atentie a copiilor.


Urmaresc modul de exprimare al copiilor.










Urmaresc interesul copiilor pentru activitate.










Urmaresc modul de lucru al copiilor.





Document Info


Accesari: 15612
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )