Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DIDACTIC Numeratia īn concentrul 1-10

gradinita




DATA:

EDUCATOARE:

GRUPA: MARE


DENUMIREA ACTIVITATII : Activitate matematica

TEMA : "Numeratia īn concentrul 1-10"

TIPUL DE ACTIVITATE : consolidare - verificare

SUBIECTUL ACTIVITATII : "Ghici, ghici"

MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Evaluarea capacitatii de a numara constient īn limitele


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfārsitul activitatii copiii vor fi capabili sa:

O1 - sa numere crescator si descrescator īn limitele 1-10;

O2 - sa stabileasca vecinii unui numar:

O3 - sa raporteze numarul la cantitate si invers;

O4 - sa formeze multimea ceruta de cifra;

O5 - sa sesizeze schimbarea intervenita īn multimea de pasari;

O6 - sa recunoasca cifrele īn limitele 1-10;

O7 - sa mānuiasca paletele cu cifre corespunzator cerintelor.


SARCINA DIDACTICA

    sa formeze multimi de pasari de curte dupa diferite criterii;

    sa identifice si sa selecteze paletele cu cifre corespunzatoare numarului pasarilor de curte din multime;

    sa observe diferite schimbari īn multimile formate.

REGULI DE JOC: grupa e īmpartita īn trei echipe; copilul solicitat formeaza

multimea de pasari ceruta de mine; un reprezentant din a doua echipa numara

elemntele multimii; un reprezentant al celei de-a treia echipe alege paleta cu cifra

corespunzatoare; raspunsurile corecte sunt apreciate cu aplauze si buline.


ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, īntrecerea, miscarea.


ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII :

sala de grupa va fi aerisita;

intrarea copiilor īn sala de grupa se va face organizat;

materialul didactic va fi pregatit pe o mesuta;

se va pregati un panou pentru marcarea scorului;

scaunele vor fi asezate pe trei echipe īn forma de careu.


STRATEGII DIDACTICE:

a)     metode si procedee: jocul, observatia, conversatia, explicatia, mānuirea materialului, problematizarea, surpriza, aplauzele.

b)    Mijloace didactice: siluetele pasarilor de curte, palete cu cifre de la l la 10, panou, buline.

c) material bibliografic :

"Programa activitatilor instructiv - educative īn gradinita de copii", Bucuresti 2000 ;

"Activitati matematice īn gradinita", G.Beraru, M.Neagu, Edituta Polirom, Iasi l997;




DURATA : 30 minute.






























DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele activitatii

Continutul stiintific


Strategii

didactice

Evaluare

1.Moment organizatoric

Se pregateste sala de grupa pentru desfasurarea activitatii īn conditii optime.





2.Captarea atentiei


Intuirea materialului didactic : "Ghici, cine se ascunde īn casuta?" (siluetele pasarilor de curte)



Observatia

Conversatia

Surpriza


Aprecieri verbale

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi vom numara cāte pasari sunt īn curte. Ne vom aminti sa numaram crescator si descrescator, vom vedea care sunt vecinii    numerelor, vom forma multimi de pasari.





4.Reactuali-zarea cunostintelor

Se va cere copiilor sa numere crescator si descrescator īn limitele 1-10.

Un copil este īndemnat sa numeasca cifra de pe paleta.Un alt copil va indica vecinul din stānga, alt copil va indica vecinul din dreapta.




Conversatia


Exercitiul  






Frontala


5.Prezentarea continutului si dirijarea īnvatarii

Se īmpart copiii īn trei echipe. Copilul numit din prima echipa vine la mesuta si formeaza multimea puilor. Apoi, un copil din echipa a doua vine, numara si spune cāte elemente are multimea. Alt copil, din cea de-a treia echipa, vine si arata paleta cu cifra corespunzatoare multimii formate de copilul din prima echipa.

Toate raspunsurile corecte sunt rasplatite cu aplauze si buline la panou.

Se continua jocul pāna se formeaza toate multimile pasarilor de curte.

Copiii sunt rugati sa īnchida ochii. Educatoarea mai pune īn multimea gainilor īnca o gaina.

- Ghici, ce s-a īntāmplat īn multimea gainilor? - Un copil va veni si va numara gainile, alegānd paleta cu cifra corespunzatoare.



Explicatia 


Demonstratia


Exercitiul


Aplauze

Buline la panou





Exercitiul


Problematizarea











Frontala




Frontala



Individuala

6.Obtinerea performantei si asigurarea


feed-back-ului


Copiii sunt rugati sa fie atenti la ghicitorile educatoarei (cāte una pentru fiecare echipa).

sase rate sunt pe lac

Īnca una-i sub copac

Daca le numeri pe toate

Cāte sunt, ghicesti nepoate?


Sunt cinci gāste laolalta,

Una pleaca īnspre balta.

Cāte sunt acum de toate?


Closca striga dupa pui:

Puii mamei, pui-pui-pui!

Noua-s galbeni, aurii,

Iara altu-i gri.

Cāti pui are closca, dragi copii?


Copilul care ghiceste despre ce cifra este vorba vine si o cauta printre cifrele aflate pe mesuta educatoarei.










Ghicitori






Problematizarea





Exercitiul









Frontala


7.Evaluarea activitatii


Se stabileste echipa cāstigatoare.





Individuala

Frontala


8.Īncheierea activitatii


Se fac aprecieri asupra modului de participare a copiilor la activitate.

Conversatia

Explicatia

Observatia



Aprecierea verbala










Document Info


Accesari: 13621
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )