Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload



















































LISTA LOCALITĂŢILOR CREATOARE DE NUME NOBILIAR pe unitati administrative

istorie












ALTE DOCUMENTE

Pericole care au amenintat imperiul Bizantin în perioada 1025-1185
Recviem
ROMÂNII ÎNTRE OCUPAŢIA, SUZERANITATEA sl \"PROTECTORATUL" IMPERIILOR VECINE
EVOLUŢIA VIEŢII SOCIAL-POLITICE ÎN ROMÂNIA (1918-1940) (I)
GRECIA ANTICĂ
Intemeierea TARII ROMANESTI
VIGOTSKI SI VIGOTSKIENII
Viata politica 1878-1914
Regimul lui Gheorghe Gheorghiu Dej (1948-1965)
STATE NAŢIONALE sI MULTINAŢIONALE ÎN A DOUA JUMĂTATE A SECOLULUI AL XIX-LEA

LISTA LOCALITĂŢILOR CREATOARE DE NUME NOBILIAR pe unitati administrative



Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.

1.

ARAD        9

Bruznic

Brwznyk

1

2.

Capâlnas

Kapolnas

1

3.

Capruta

Kaproncza

1

4.

Ciura (Tornova)

Chwra

1

a.d.

5.

Clit

Klyth

1

6.

Fibis

Fywes

1

7.

Ghioroc

Cyorok

4

8.

Soimus

Solymos

1

9.

Varadia

Waradya

3

10.

BANATUL

Almaj

Halmos

1

d. Almaj

11.

SEVERIN

Armeni s

Ermenyes

9

d. C-sebes .

12.

117

Balotha

2

d. C-sebes a.d.

13.

Bankfalwa

1

d. C-sebes

14.

Barthafalwa

1

d. Lugoj    a.d.

15.

Basta

1

c. Caras     a.d.

16.

Bania

Banya

1

d. Almaj

17.

Bârzava

Borzafew

5

d. Bârzava a.d.

18.

Belint

Belincz

2

d. Lugoj

19.

Berzews

5

d. Lugoj    a.d.

20.

Bizere

Byzere

21

d. C-sebes a.d.

21.

Bogâltin

Bogalthyn

3

d. Mehadia

22.

Bolvasnita

Balwasnycza

7

d. C-sebes

23.

Bozovici

Bozowith

1

d. Almaj

24.

Brayan

1

?               a.d.

25.

Buchin

Beken

2

d. C-sebes

409


Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.

26.

Bucosnita

Bokostycza Bokosnycza

5

d. C-sebes

27.

Bussice

1

?              a.d.

28.

Caransebes

Sebes

21

d. C-sebes

29.

Carasova

Krassofew

5

d. Carasova

30.

Calugareni

Kalugyeren

4

d. Comiat a.d.

31.

Cerna

Chorna

7

d. Mehadia a.d.

32.

Ciuta

Chwta

1

d. C-sebes

33.

Comiat

Komyath

13

d. Comiat

34.

Cornet

Korneth

5

d. Lugoj     a.d.

35.

Crâjma

Korchmafalva

2

d. C-sebes, azi Magura

36.

Criciova

Krychowa

2

d. Lugoj

37.

Criva de Jos

Also Krywa

2

d. Mehadia a.d.

38.

Crivina

Krywyna

3

d. Lugoj

39.

Cucavita

Kwkawycza

1

?                a.d.

40.

Cuiesti

Kewuesd

3

d. Cuiesti, azi în Bocsa Româna

41.

Cuptoare

Kuptor

1

d. Mehadia

42.

Dagafalwa

1

d. Lugoj      a.d.

43.

Domasnea

Damasnya

1

d. Mehadia

44.

Ewthalom

2

d. C-sebes   a.d.

45.

Fenes de sus

Felsew Fenes

2

d. C-sebes, azi Fenes

46.

Fratesti

Frate st

1

d. C-sebes   a.d.

47.

Gamza

4

d. Comiat    a.d.

48.

Gârliste

Gerlesthe

7

d. Almaj, fost Rudâria azi Eftimie Murgu

49.

Gedefalwa

1

d. Lugoj     a.d.

50.

Gepew

9

d. C-sebes   a.d.

51.

Glimboca

Glymboka

1

d. Carasova

52.

Hydeg

1

d. Mehadia a.d.

53.

Horsa

1

d. Comiat    a.d.

54.

Hozywmezew

1

d. Mehadia a.d.

55.

Iablanita

lablancha

3

d. Mehadia

56.

Kyrtwa

1

d. Carasova a.d.

57.

Kwsla

1

d. C-sebes   a.d.

58.

Lugoj

Lugas

2

d. Lugoj

59.

Luky

1

d. Carasova a.d.

60.

Luncavita Mare

Naghlukawicza

13

d. Mehadia

61.

Luncavita Mica

Kyslukawicza

3

d. Mehadia

62.

Lwdas

1

?                a.d.

63.

Maciova

Machwa

4

d. C-sebes

64.

Mal

Mal

1

d. C-sebes

65.

Marga

Marga

11

d. C-sebes

410


Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.

66.

Macicasu

Machkas

21

d. C-sebes   a.d.

67.

Magoiesti

Magoesth

9

d. Comiat   a.d.

68.

Mâtnicu Mare

Mwthnok

21

d. C-sebes

69.

Mehadia

Myhald

4

d. Mehadia

70.

Mehadica

Mehadyka

1

d. Mehadia   a.d.

71.

Mihalinti

Myhalencz

10

d. Comiat    a.d.

72.

Moceris

Machwrys

4

d. Almaj      a.d.

73.

Nacza (Norocza)

1

d. C-sebes    a.d.

74.

Negotesti

Negotesth

10

d. C-sebes, azi Valea Bistrei

75.

Nerenthe

1

d. Mehadia  a.d.

76.

Ohaba

Zabadfalwa

6

d. C-sebes

77.

Olosag

Olohsag

2

d. Lugoj

78.

Orbagh

1

d. Mehadia   a.d.

79.

Orsova

Orswa

1

d. Mehadia

80.

Perlo

2

d. C-sebes    a.d.

81.

Piese

1

d. C-sebes   a.d.

82.

Plugovita

Plugowycza

1

d. Mehadia   a.d.

83.

Pobor

1

d. Carasova a.d.

84.

Porecha

2

d. Mehadia  a.d.

85.

Potoc

Pathak

9

d. C-sebes

86.

Pribinipathak

1

d. Ilidia ?     a.d.

87.

Pury

1

d. C-sebes    a.d.

88.

Ramna

Ramna

1

d. Almaj

89.

Racovita

Rakowycza

11

d. C-sebes    a.d.

90.

Remetea

Remethe

15

d. Comiat, azi Rem. Poganici

91.

Rogoz

2

d. C-sebes    a.d.

92.

Rudincz

3

d.Mehadia ? a.d.

93.

Ruieni

Ruen

1

d. C-sebes, azi Turnu Ruieni

94.

Rusca

Rwzka

1

d. C-sebes

95.

Sacosu Mare

Nag Zakas

1

d. Lugoj

96.

Strâmtura

Ztremthwra

1

d. Comiat    a.d.

97.

Sarga

4

?                 a.d.

98.

Saliste

Sylisthe

1

d. Almaj       a.d.

99.

Seryen

1

?                  a.d.

100.

Serked

1

d. Lugoj      a.d.

101.

Slatina

Zlathyna

7

d. C-sebes   a.d.

102.

Stanylowcz

1

?                  a.d.

103.

Sudrias

Zederyes

4

d. C-sebes

104.

Timisel

Themesel

21

d. Mehadia   a.d.

105.

Tincova

Tinkowa

2

d. C-sebes

106.

Tisovita

Thyzowycza

1

d. Almaj

411


Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.

107.

Topsafalwa

3

d. Lugoj     a.d.

108.

Ţerova

Cherowa

9

d.Bârzava,azi în Resita

109.

Ulpar

2

d. C-sebes   a.d.

110.

Vârciorova

Worcho-rowa

2

d. Mehadia

111.

Vilagfalwa

1

?                a.d.

112.

Vladesti

Vladesth

2

d. C-sebes   a.d.

113.

Vrani

Wran

4

d. Ilidia

114.

Waralya

1

d. Lugoj

115.

Wokmeer

1

d. Mehadia a.d.

116.

Wozestya

8

d. C-sebes   a.d.

117.

Wycza

4

?                a.d.

118.

Zazesth

1

d. C-sebes   a.d.

119.

Zelesthe

3

d. Lugoj      a.d.

120.

Zenthes

3

d. Mehadia a.d.

121.

Zenthmiklos

1

d. C-sebes   a.d.

122.

Zepmezew

4

d. Lugoj     a.d.

123.

Zlathnycza

2

?               a.d.

124.

Zoldobagh

2

d. C-sebes   a.d.

125.

Zorlentul Mare

Zorylencz

5

d. Comiat

126.

Zylfa

3

d. C-sebes   a.d.

127.

BEREG

Bilca

Bylke

21

Bilki.Ukr.

128.

10

Comlaus

Komlos

21

129.

Dobroca

Dobroka

3

130.

Ilosva

Ilosva

10

Ilnita,Ukr.

131.

Kerepecz

5

132.

Kysfalu

15

133.

Makra

1

134.

Posahaza

5

135.

Stanesti

Zthanfalwa

1

136.

Zenthmiklos

2

137.

BIHOR

Beliu

Bely

1

138.

21

Beius

Belenyes

4

139.

Beznea

Bezne

5

azi Delureni

140.

Bochia

Bokonya

1

141.

Bonafalwa

1

a.d.

142.

Borod

Barod

2

143.

Bratca

Brathka

1

144.

Carandeni

Karand

1

145.

Cociuba Mare

Kochuba

1

146.

Dobricionesti

Dobrychonfalwa

1

147

Gepis

Gyepes

1

148.

Hodos

Hodws

1

149

Kerestienfalwa

1

a.d.

412


Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.

150.

Madaras

Madaras

5

151.

Pestis

Felsew Pesthes

1

152.

Remetea

Remethe

6

153.

Topa de Cris

Thopa

4

154.

Toplita

1

a.d.

155.

Urvis de Beius

Erwenyes

4

156.

Vintere

Venther

10

157.

Voivozi

Almazegh

1

158.

CLUJ

Calata

Kalatha

10

159.

10

Ciucea

Chyche

4

160.

Ciuleni

Enchel

2

161.

Dâncu

Dank

4

162.

Olah Gorbo

1

a.d.

163.

Jucu

Swk

3

164.

Margau Mare

Nagh Meregyo

21

Azi Margau

165.

Mociu

Moch

1

166.

Sardu

Sard

2

167.

Vorta

Warcza

6

a.d.

168.

DABACA

Apatiu

Apathi

5

169.

5

Chintelnic

Kenthelke

1

170.

Iclod

Mod

5

171.

Sava

Zawa

1

172.

Tentea

Chenthe

1

173

FAGARAS

Arpas

Arpas

2

174.

28

Beclean

Bethlen

1

175

Berivoi

Beriwoy

2

176

Cârtisoara

Kertzisora

1

azi Streza-Cârtisoara

177

Comana

Komana

8

178

Copacel

Kopachel

2

179

Dejani

Desan

1

180

Dridif

Dryd

1

181

Fagaras

Fogaras

1

182

Grid

Grid

2

183

Hârseni

Herseny

1

184

Heech

1

a.d.

185

Ileni

Ilyen

1

186

Ludisor

Ludisor

1

187

Mândra

Mundra

1

188

Râusor

Rusor

2

189

Recea

Reech

1

190

Sasciori

Zezchor

1

191

Sâmbata

Zombat

1

192

Scorei

Skorey

2

193

Sercaia

Sarkan

5

413


I I


Nr. cit.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.

194.

sinca

Sinka

4

195.

Ucea

Ucha

4

196.

Vad

Wad

1

197.

Venetia

Veneczia

1

198.

Vistea

Vist

8

199.

Voila

Voila

1

200.

Voivodeni

Wayuoden

2

201.

HAŢEG

Baiesti

Bayesd

21

202.

53

Baru

Baar

15

azi Baru Mare

203.

Bretea

Brethe

10

azi Bretea Româna

204.

Boita

Bocza

2

205.

Breazova

Brazowa

10

206.

Cârnesti

Kernesd

10




207.

Cincis

Chonokos

12

208.

Ciopeia

Chopal

2

209.

Ciula

Chwla

21

azi Ciula Mare

210.

Clopotiva

Clopotiua

21

211.

Coroiesti

Karulyesd

14

212.

Densus

Demsews

21

213.

Farcadin de Jos

Also-Farkadyn

21

azi Unirea

214.

Farcadin de Sus

Felsew-farkadyn

21

azi Unirea

215.

Galati

Galacz

19

216.

Gântaga

Gwnchaga

1

217.

Gradistea

Warhel

10

azi Sarmizegetusa

218.

Hateg

Haczak

8

219.

Lingina

Lensene

10

azi Izvoarele

220.

Livadia

Le wad

21

221.

Matesti

Maczesd

21

azi Zavoiu

222.

Nalati

Nalacz

3

azi Nalativad

223.

Ohaba

Ohaba

1

224.

Ostrov

Ozthro

10

225.

Paros

Paros

21

226.

Pâclisa

Poklysa

1

227.

Pesteana

Pesthyen

21

228.

Petros

Petroz

1

229.

' Ponor

Ponor

21

230.

Pui

Pwly

15

231.

Rachitova

Rekethye

5

232.

Râu Alb

Feyerwyz

21

233.

Râu Barbat

Barbathwyz

21

234.

Râu de Mori

Malomwyz

15

235.

Râusor

Rusor

15

236.

Reea

Rew

3

237.

Sacel

Zachal

21


414


Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.

238.

Salasu de Sus

Felsew Zallaspathak

21

239.

Sânpetru

Zenpeter

12

240.

Sântamaria Orlea

Bodogazonfalwa

8

241.

Silvasu de Jos

Also Zylwas

3

242.

Silvasu de Sus

Felsew Zylwas

21

243.

Strei

Zthryg

4

244.

Streisângeorgiu

Zenthgewrg

21

245.

Subcetate

Waralya

3

246.

serel

Serei

5

247.

Totesti

Tothesd

4

248.

Tustea

Twsthya

2

249.

Unciuc

Wanchok

10

250.

Vad

Wad

21

azi Nalativad

251.

Valea Dâljii

Dalsan-pathak

3

252.

Zeicani

Zeykan

15

253.

Zeykfalwa

6

a.d.

254.

HUNEDOARA

Almasu Mic

Almas

10

255.

27

Archia de Jos

Also Arky

1

256.

Archia de Sus

Felsew Arky

2

257.

Bârsau

Berekzo

1

258.

Bircz

3

a.d.

259.

Branisca

Baranchka

10

260.

Bretelin

Brethelyn

2

261.

Bunila

Bwnyla

2

262.

Calanu Mic

Kys Kalan

1

263.

Cern a

Cherna

2

264.

Cristur

Kerezthwr

5

265.

Derchesd

2

a..d.

266.

Dobra

Jofew

3

267.

Dumbravita

Dobrawycza

3

268.

Grid

Gryd

5

269.

Hunedoara

Hwnyad

10

270.

Lapugiu

Lapwgy

2

271.

Lesnic

Lesnek

1

272.

Manerau

Monyoro

2

273.

Mihaiesti

Mychelysth

1

274

Nadastia

Nadasd

10

275

Nadrap

Nadabor

8

276

Pestisu Mic

Pesthesel

8

277

Plai

Play

1

278

Rakowycza

1

a.d.

279

Sacamas

Zakamas

1

280

Zlasti

Zalasd

4

415



Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.

281.

MARAMUREs

Apsa de Jos

Also Apsa

21

Dubrava, Ukr.

282.

65

Apsa de Mijloc

Kewzepapsa

15

Sredni Vodeanoe.Ukr.

283.

Bârsana

Borzan

21

284.

Bedeu

Bedew

21

Bedevlea, Ukr.

285.

Berbesti

Bardfalwa

21

286.

Berezna

Berezna

9

Berezovo.Ukr.

287.

Biserica Alba

Feyereghaz

21

BelaiaŢerkov.Ukr.

288.

Bocicoi

Bachko

1

Bacikovo.Ukr.

289.

Bocicoiel

Kys Bachko

3

290.

Borsa

Borsa

2

291.

Budesti

Budfalwa

21

292.

Calinesti

Kalinfalwa

12

293.

Camârzana

Kamarzanfalwa

2

294.

Ciumulesti

Chomalhaza

2

Ciomalevo.Ukr.

295.

Cornesti

Somfalwa

10

296.

Craciunesti

Karachonfalwa

10

297.

Crainiceni

Karaynokfalwa

1

Krainikovo, Ukr.

298.

Crisanesti

Krichfalwa

15

299.

Criva

Krywa

3

Krivoe,Ukr.

300.

Cuhea

Kphnya

21

azi Bogdan Voda

301.

Desesti

Dezefalwa

4

302.

Dolha

Dolha

21

Dolgoe.Ukr.

303.

Domnesti

Urmeze w

10

Ruskoe Pole, Ukr.

304.

Dragomiresti

Dragamerfalwa

21

305.

Dragoiesti

Kewesligeth

10

Dragovo, Ukr.

306.

Dulesti

Dulfalu

2

Dulovo, Ukr.

307.

Feresti

Feyerfalwa

15

308.

Ganesti

Ganyafalwa

1

Ganici,Ukr.

309.

Giulesti

Gyulafalwa

21

310.

Herinceni

Heryncha

2

Gorinciovo.Ukr.

311.

Ialova

Irholcz

15

Olhovti.Ukr.

312.

Iapa

Kabalapathaka

10

313.

Ieud

Jood

15

314.

Kazonya

3

315.

Kemeche

1

316.

Leordina

Lewrdyna

12

317.

Lipceni

Lypche

15

Lipcea, Ukr.

318.

Nanesti

Nanfalwa

1

319.

Neagova

Negova

10

Nyagovo, Ukr.

320.

Nyres

5

a.d.

321.

Oncesti

Wanchfalwa

21

322.

Petrova

Petrowa

8

323.

Remeti

Remete

1


416


Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca