Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload


loading...



















































LISTA LOCALITĂŢILOR CREATOARE DE NUME NOBILIAR pe unitati administrative

istorie




LISTA LOCALITĂŢILOR CREATOARE DE NUME NOBILIAR pe unitati administrative





Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.


ARAD        9

Bruznic

Brwznyk





Capâlnas

Kapolnas





Capruta

Kaproncza





Ciura (Tornova)

Chwra


a.d.



Clit

Klyth





Fibis

Fywes





Ghioroc

Cyorok





Soimus

Solymos





Varadia

Waradya




BANATUL

Almaj

Halmos


d. Almaj


SEVERIN

Armeni s

Ermenyes


d. C-sebes .



Balotha



d. C-sebes a.d.



Bankfalwa



d. C-sebes



Barthafalwa



d. Lugoj    a.d.



Basta



c. Caras     a.d.



Bania

Banya


d. Almaj



Bârzava

Borzafew


d. Bârzava a.d.



Belint

Belincz


d. Lugoj



Berzews



d. Lugoj    a.d.



Bizere

Byzere


d. C-sebes a.d.



Bogâltin

Bogalthyn


d. Mehadia



Bolvasnita

Balwasnycza


d. C-sebes



Bozovici

Bozowith


d. Almaj



Brayan



a.d.



Buchin

Beken


d. C-sebes


Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.



Bucosnita

Bokostycza Bokosnycza


d. C-sebes



Bussice



a.d.



Caransebes

Sebes


d. C-sebes



Carasova

Krassofew


d. Carasova



Calugareni

Kalugyeren


d. Comiat a.d.



Cerna

Chorna


d. Mehadia a.d.



Ciuta

Chwta


d. C-sebes



Comiat

Komyath


d. Comiat



Cornet

Korneth


d. Lugoj     a.d.



Crâjma

Korchmafalva


d. C-sebes, azi Magura



Criciova

Krychowa


d. Lugoj



Criva de Jos

Also Krywa


d. Mehadia a.d.



Crivina

Krywyna


d. Lugoj



Cucavita

Kwkawycza


a.d.



Cuiesti

Kewuesd


d. Cuiesti, azi în Bocsa Româna



Cuptoare

Kuptor


d. Mehadia



Dagafalwa



d. Lugoj      a.d.



Domasnea

Damasnya


d. Mehadia



Ewthalom



d. C-sebes   a.d.



Fenes de sus

Felsew Fenes


d. C-sebes, azi Fenes



Fratesti

Frate st


d. C-sebes   a.d.



Gamza



d. Comiat    a.d.



Gârliste

Gerlesthe


d. Almaj, fost Rudâria azi Eftimie Murgu



Gedefalwa



d. Lugoj     a.d.



Gepew



d. C-sebes   a.d.



Glimboca

Glymboka


d. Carasova



Hydeg



d. Mehadia a.d.



Horsa



d. Comiat    a.d.



Hozywmezew



d. Mehadia a.d.



Iablanita

lablancha


d. Mehadia



Kyrtwa



d. Carasova a.d.



Kwsla



d. C-sebes   a.d.



Lugoj

Lugas


d. Lugoj



Luky



d. Carasova a.d.



Luncavita Mare

Naghlukawicza


d. Mehadia



Luncavita Mica

Kyslukawicza


d. Mehadia



Lwdas



a.d.



Maciova

Machwa


d. C-sebes



Mal

Mal


d. C-sebes



Marga

Marga


d. C-sebes


Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.



Macicasu

Machkas


d. C-sebes   a.d.



Magoiesti

Magoesth


d. Comiat   a.d.



Mâtnicu Mare

Mwthnok


d. C-sebes



Mehadia

Myhald


d. Mehadia



Mehadica

Mehadyka


d. Mehadia   a.d.



Mihalinti

Myhalencz


d. Comiat    a.d.



Moceris

Machwrys


d. Almaj      a.d.



Nacza (Norocza)



d. C-sebes    a.d.



Negotesti

Negotesth


d. C-sebes, azi Valea Bistrei



Nerenthe



d. Mehadia  a.d.



Ohaba

Zabadfalwa


d. C-sebes



Olosag

Olohsag


d. Lugoj



Orbagh



d. Mehadia   a.d.



Orsova

Orswa


d. Mehadia



Perlo



d. C-sebes    a.d.



Piese



d. C-sebes   a.d.



Plugovita

Plugowycza


d. Mehadia   a.d.



Pobor



d. Carasova a.d.



Porecha



d. Mehadia  a.d.



Potoc

Pathak


d. C-sebes



Pribinipathak



d. Ilidia ?     a.d.



Pury



d. C-sebes    a.d.



Ramna

Ramna


d. Almaj



Racovita

Rakowycza


d. C-sebes    a.d.



Remetea

Remethe


d. Comiat, azi Rem. Poganici



Rogoz



d. C-sebes    a.d.



Rudincz



d.Mehadia ? a.d.



Ruieni

Ruen


d. C-sebes, azi Turnu Ruieni



Rusca

Rwzka


d. C-sebes



Sacosu Mare

Nag Zakas


d. Lugoj



Strâmtura

Ztremthwra


d. Comiat    a.d.



Sarga



a.d.



Saliste

Sylisthe


d. Almaj       a.d.



Seryen



a.d.



Serked



d. Lugoj      a.d.



Slatina

Zlathyna


d. C-sebes   a.d.



Stanylowcz



a.d.



Sudrias

Zederyes


d. C-sebes



Timisel

Themesel


d. Mehadia   a.d.



Tincova

Tinkowa


d. C-sebes



Tisovita

Thyzowycza


d. Almaj


Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.



Topsafalwa



d. Lugoj     a.d.



Ţerova

Cherowa


d.Bârzava,azi în Resita



Ulpar



d. C-sebes   a.d.



Vârciorova

Worcho-rowa


d. Mehadia



Vilagfalwa



a.d.



Vladesti

Vladesth


d. C-sebes   a.d.



Vrani

Wran


d. Ilidia



Waralya



d. Lugoj



Wokmeer



d. Mehadia a.d.



Wozestya



d. C-sebes   a.d.



Wycza



a.d.



Zazesth



d. C-sebes   a.d.



Zelesthe



d. Lugoj      a.d.



Zenthes



d. Mehadia a.d.



Zenthmiklos



d. C-sebes   a.d.



Zepmezew



d. Lugoj     a.d.



Zlathnycza



a.d.



Zoldobagh



d. C-sebes   a.d.



Zorlentul Mare

Zorylencz


d. Comiat



Zylfa



d. C-sebes   a.d.


BEREG

Bilca

Bylke


Bilki.Ukr.



Comlaus

Komlos





Dobroca

Dobroka





Ilosva

Ilosva


Ilnita,Ukr.



Kerepecz






Kysfalu






Makra






Posahaza






Stanesti

Zthanfalwa





Zenthmiklos





BIHOR

Beliu

Bely





Beius

Belenyes





Beznea

Bezne


azi Delureni



Bochia

Bokonya





Bonafalwa



a.d.



Borod

Barod





Bratca

Brathka





Carandeni

Karand





Cociuba Mare

Kochuba





Dobricionesti

Dobrychonfalwa





Gepis

Gyepes





Hodos

Hodws





Kerestienfalwa



a.d.


Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.




Madaras

Madaras






Pestis

Felsew Pesthes






Remetea

Remethe






Topa de Cris

Thopa






Toplita



a.d.




Urvis de Beius

Erwenyes






Vintere

Venther






Voivozi

Almazegh





CLUJ

Calata

Kalatha






Ciucea

Chyche






Ciuleni

Enchel






Dâncu

Dank






Olah Gorbo



a.d.




Jucu

Swk






Margau Mare

Nagh Meregyo


Azi Margau




Mociu

Moch






Sardu

Sard






Vorta

Warcza


a.d.



DABACA

Apatiu

Apathi






Chintelnic

Kenthelke






Iclod

Mod






Sava

Zawa






Tentea

Chenthe





FAGARAS

Arpas

Arpas






Beclean

Bethlen






Berivoi

Beriwoy






Cârtisoara

Kertzisora


azi Streza-Cârtisoara




Comana

Komana






Copacel

Kopachel






Dejani

Desan






Dridif

Dryd






Fagaras

Fogaras






Grid

Grid






Hârseni

Herseny






Heech



a.d.




Ileni

Ilyen






Ludisor

Ludisor






Mândra

Mundra






Râusor

Rusor






Recea

Reech






Sasciori

Zezchor






Sâmbata

Zombat






Scorei

Skorey






Sercaia

Sarkan




I I


Nr. cit.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.



sinca

Sinka





Ucea

Ucha





Vad

Wad





Venetia

Veneczia





Vistea

Vist





Voila

Voila





Voivodeni

Wayuoden




HAŢEG

Baiesti

Bayesd





Baru

Baar


azi Baru Mare



Bretea

Brethe


azi Bretea Româna



Boita

Bocza





Breazova

Brazowa





Cârnesti

Kernesd







Cincis

Chonokos





Ciopeia

Chopal





Ciula

Chwla


azi Ciula Mare



Clopotiva

Clopotiua





Coroiesti

Karulyesd





Densus

Demsews





Farcadin de Jos

Also-Farkadyn


azi Unirea



Farcadin de Sus

Felsew-farkadyn


azi Unirea



Galati

Galacz





Gântaga

Gwnchaga





Gradistea

Warhel


azi Sarmizegetusa



Hateg

Haczak





Lingina

Lensene


azi Izvoarele



Livadia

Le wad





Matesti

Maczesd


azi Zavoiu



Nalati

Nalacz


azi Nalativad



Ohaba

Ohaba





Ostrov

Ozthro





Paros

Paros





Pâclisa

Poklysa





Pesteana

Pesthyen





Petros

Petroz





' Ponor

Ponor





Pui

Pwly





Rachitova

Rekethye





Râu Alb

Feyerwyz





Râu Barbat

Barbathwyz





Râu de Mori

Malomwyz





Râusor

Rusor





Reea

Rew





Sacel

Zachal




Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.



Salasu de Sus

Felsew Zallaspathak





Sânpetru

Zenpeter





Sântamaria Orlea

Bodogazonfalwa





Silvasu de Jos

Also Zylwas





Silvasu de Sus

Felsew Zylwas





Strei

Zthryg





Streisângeorgiu

Zenthgewrg





Subcetate

Waralya





serel

Serei





Totesti

Tothesd





Tustea

Twsthya





Unciuc

Wanchok





Vad

Wad


azi Nalativad



Valea Dâljii

Dalsan-pathak





Zeicani

Zeykan





Zeykfalwa



a.d.


HUNEDOARA

Almasu Mic

Almas





Archia de Jos

Also Arky





Archia de Sus

Felsew Arky





Bârsau

Berekzo





Bircz



a.d.



Branisca

Baranchka





Bretelin

Brethelyn





Bunila

Bwnyla





Calanu Mic

Kys Kalan





Cern a

Cherna





Cristur

Kerezthwr





Derchesd



a..d.



Dobra

Jofew





Dumbravita

Dobrawycza





Grid

Gryd





Hunedoara

Hwnyad





Lapugiu

Lapwgy





Lesnic

Lesnek





Manerau

Monyoro





Mihaiesti

Mychelysth





Nadastia

Nadasd





Nadrap

Nadabor





Pestisu Mic

Pesthesel





Plai

Play





Rakowycza



a.d.



Sacamas

Zakamas





Zlasti

Zalasd






Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.


MARAMUREs

Apsa de Jos

Also Apsa


Dubrava, Ukr.



Apsa de Mijloc

Kewzepapsa


Sredni Vodeanoe.Ukr.



Bârsana

Borzan





Bedeu

Bedew


Bedevlea, Ukr.



Berbesti

Bardfalwa





Berezna

Berezna


Berezovo.Ukr.



Biserica Alba

Feyereghaz


BelaiaŢerkov.Ukr.



Bocicoi

Bachko


Bacikovo.Ukr.



Bocicoiel

Kys Bachko





Borsa

Borsa





Budesti

Budfalwa





Calinesti

Kalinfalwa





Camârzana

Kamarzanfalwa





Ciumulesti

Chomalhaza


Ciomalevo.Ukr.



Cornesti

Somfalwa





Craciunesti

Karachonfalwa





Crainiceni

Karaynokfalwa


Krainikovo, Ukr.



Crisanesti

Krichfalwa





Criva

Krywa


Krivoe,Ukr.



Cuhea

Kphnya


azi Bogdan Voda



Desesti

Dezefalwa





Dolha

Dolha


Dolgoe.Ukr.



Domnesti

Urmeze w


Ruskoe Pole, Ukr.



Dragomiresti

Dragamerfalwa





Dragoiesti

Kewesligeth


Dragovo, Ukr.



Dulesti

Dulfalu


Dulovo, Ukr.



Feresti

Feyerfalwa





Ganesti

Ganyafalwa


Ganici,Ukr.



Giulesti

Gyulafalwa





Herinceni

Heryncha


Gorinciovo.Ukr.



Ialova

Irholcz


Olhovti.Ukr.



Iapa

Kabalapathaka





Ieud

Jood





Kazonya






Kemeche






Leordina

Lewrdyna





Lipceni

Lypche


Lipcea, Ukr.



Nanesti

Nanfalwa





Neagova

Negova


Nyagovo, Ukr.



Nyres



a.d.



Oncesti

Wanchfalwa





Petrova

Petrowa





Remeti

Remete




Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. nobili

Obs.



Rona de Jos

Also Rona





Rozavlea

Rozawlya





Ruscova

Rwzkowa





Sarasau

Zarwazo





Sacel

Zachal





Saliste

Zelysthe





Sapânta

Zaploncza





Sârbi

Zerpfalwa





Sighet

Zygeth





Slatina

Zlathyna


Zolotvina, Ukr.



sieu

Sayo





sugatag

Sugathag





Talabor

Thalabor


Tereblea, Ukr.



Târnova

Tornowa (Kwkenyes)


Ternovo, Ukr.



Uglea

Vglya


Ukr.



Vad

Wad





Vaineag

Waynag


Vonigovo, Ukr.



Virismort

Weresmarth


azi Tisa



Viseu de Jos

Aho Wysso





Viseu de Sus

Felsew Wysso





Zoway






Zelfalwa





ORASTIE        1

Orastie

Zazwaras


Olahus


SABOLCIU     2

Dada

Dada





Nyirmyhalydi





SATUMARE 2

Beltiug

Belthewk





Sacalaseni

Zakalufalwa




SOLNOCU

Sieu-Odorhei

Sayo




INTER.    1






SOLNOCU

Copalnic

Kapolnok




DE MUL.







Cozla

Kozla





Nadis

Nades





Remetea Chioaru!

ii                       Ren

ethe



TÂRNAVA    1

Ganesti

Galfalwa




TIMIs           39

Armadya (Homoragya)



azi în Recas?



Bujor

Bosar


azi Traian Vuia



Buthfalwa



a.d.



Buzias

Bozzas





Cliciova

Klychowa





Corlat

Korlath





Dagabrati



a.d.


Nr. crt.

Unit. ad-tiva total

Localitatea

Numele oficial în epoca

Nr. . nobili

Obs.



Dumbravita

Dombra-wycza





Duboz

Duboz





Endreud



a.d.



Farkasesd



a.d.



Faget

Fachyad





Giarmata

Gyarmath





Gladna de Jos

Also Gladna





Gonczfalwa



a.d.



Holod



a.d.



Izwaricha



a.d.



Ladan



a.d.



Lewrynthfalwa



a.d.



Maguri

Magwre





Nagfalw



a.d.



Nermigh



a.d.



Nevrincea

Newrynche





Pestes



a.d.



Raboyka



a.d.



Recas

Rekas





Rogosan



a.d.



Sintesti

Zenthesd





Surducul Mic

Kys Zwrdok





Sypzo



a.d.



Thewys



a.d.



Thwrssok



a.d.



Tis



a.d.



Wzesth



a.d



Voiteg

Woytegh





Waydafalwa



a.d.



Welchesd



a.d.



Zeged



a.d.



Zorani

Zoran




TURDA         2

Alecus

Elekes





Lupsa

Lwpsa




UGOCEA

Misti ta

Mystycze





Racolta

Rakolcza





Zirma

Zyrma




ZARAND

Aciua

Achwa





Araneag

Aranag





Birtin

Berten





Brad

Fenyew





Buceava

Buchawa


azi Buceava-soimus



Criscior

Krystyor





Ciuci

Chwch


azi Vârfurile



Ghiorac

Gyarak





Fenyewpataka



a.d.



Halmagiu

Halmagy





Lonka



azi în Almas/Arad



Myklosfalwa



a.d.



Ribita

Rybyche





Rostoci

Roztoch





soimos

Solymos


azi Buceava-soimos



Somosches

Somosk.es





Siria

Wilagos-falwa





Varsând

Warsan




La vest de Tisa







loading...











Document Info


Accesari: 1933
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




Coduri - Postale, caen, cor

Politica de confidentialitate

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2020 )