Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload


loading...

















































ETRE

Gramatica












ALTE DOCUMENTE

MARKETING
Deutscheverbs - Die Verbs
Vocabularul
Verbul - felul verbelor
SUBIECTUL ─ schita sinoptica─
VOCABULAR ENGLEZ - ROMÂN
Extinderi si modificari ale logicii propozitionale clasice - Negatia contrara si negatia subcontrara
ADJECTIVUL- fisa de lucru
Timpurile trecutului si viitorului

  ETRE

  LE MODE INDICATIF( MODUL INDICATIV)

  Le present (prezentul)



 

  Je suis -Eu sunt

  Tu es  -Tu esti

  Il (elle) est -El (ea) este

  Nous sommes -Noi suntem

  Vous etes -Voi sunteti

  Ils (elles) sont -Ei sunt

  L'imparfait (imperfectul)

  J'etais -Eu eram

  Tu etais -Tu erai

  Il (elle) etait -El era

  Nous etions -Noi eram

  Vous etiez -Voi erati

  Ils (elles) etaient -Ei erau

  Le passé simple (perfectul simplu)

  Je fus -Eu fusei

  Tu fus  -Tu fusesi

  Il (elle) fut -El fuse

  Nous fumes -Noi fuseram

  Vous futes -Voi fuserati

  Ils (elles) furent -Ei fusera

  Le passe compose (perfectul compus)

  J'ai ete -Eu am fost

  Tu as ete -Tu ai fost

  Il (elle) a ete -El a fost

  Nous avons ete -Noi am fost

  Vous avez ete -Voi ati fost

  Ils (elles) ont ete -Ei au fost

 

 

  -1-

 

  Le plus-que-parfait (mai mult ca perfectul)

  J'avais ete -Eu fusesem

  Tu avais ete  -Tu fusesesi

  Il (elle) avait ete -El fusese

  Nous avions ete -Noi fuseseram

  Vous aviez ete -Voi fuseserati

  Ils (elles) avaient ete -Ei fusesera

  Le passe anterieur (perfectul anterior)

 

  J'ai eus ete  -Eu am fost

  Tu eus ete  -Tu ai fost

  Il (elle) eut ete -El a fost

  Nous eumes ete -Noi am fost

  Vous eutes ete  -Voi ati fost

  Ils (elles) eurent ete -Ei au fost

  Le future simple (viitorul)

  Je serai -Eu voi fi

  Tu seras -Tu vei fi

  Il (elle) sera -El va fi

  Nous serons -Noi vom fi



  Vous serez -Voi veti fi

  Ils (elles) seront -Ei vor fi

  Le future anterieur (viitorul anterior)

  J'aurai ete -Eu voi fi fost

  Tu auras ete -Tu vei fi fost

  Il (elle) aura ete -El va fi fost

  Nous aurons ete -Noi vom fi fost

  Vous eutes ete -Voi veti fi fost

  Ils (elles) auront ete -Ei vor fi fost

  -2- 

  LE MODE CONDITIONNEL(MODUL CONDITIONAL)

  Le present (prezentul)

  Je serais -Eu as fi

  Tu serais  -Tu ai fi

  Il (elle) serait -El ar fi

  Nous serions  -Noi am fi

  Vous seriez  -Voi ati fi

  Ils (elles) seraient -Ei au fost

  Le passé (perfectul 1 si a 2 -a forma)

  J'aurais (eusse) ete -Eu as fi fost

  Tu aurais (eusses) ete  -Tu ai fi fost

  Il (elle) aurait (eut) ete -El ar fi fost

  Nous aurions (eussions) ete -Noi am fi fost

  Vous auriez (eussiez) ete  -Voi ati fi fost

  Ils (elles) auraient (eussent) ete -Ei ar fi fost

  LE MODE IMPERATIF (MODUL IMPERATIV)

  Le present(prezentul)

 

  Sois-Fii

  Soyons

  Soyez

  Le passé (perfectul)

  Aie ete-Sa fi fost

  Ayons ete

  Ayez ete

  LE MODE SUBJONCTIF (MODUL CONJUNCTIV)

  Le present(prezentul)

  Que je sois -Sa fiu

  Que tu sois -Sa fii

  Qu'il (elle) soit -Sa fie

  Que nous soyons -Sa fim

  Que vous soyez -Sa fiti

  Qu'ils (elles) soient -Sa fiti

    -3-

  Le passé (perfectul)




  Que j'aie ete -Sa fi fost

  Que tu aies ete -Sa fi fost

  Qu'il (elle) ait ete -Sa fi fost

  Que nous ayons et -Sa fi fost

  Que vous ayez ete -Sa fi fost

  Qu'ils (elles) aient ete -Sa fi fost

  L'imparfait (imperfectul)

  Que je fusse-

  Que tu fusses-

  Qu'il (elle) fut-

  Que nous fussions-

  Que vous fussiez-

  Qu'ils (elles) fussent-

  Le plus-que-parfait (mai mult ca perfectul)

  Que j'eusse ete -Sa fi fost

  Que tu eusses ete -Sa fi fost

  Qu'il (elle) eut ete -Sa fi fost

  Que nous eussions ete -Sa fi fost

  Que vous eussiez ete -Sa fi fost

  Qu'ils (elles) eussent ete -Sa fi fost

  LE MODE INFINITIF (MODUL INFINITIV)

  Le present (prezentul)

  Etre-A fi

  Le passe (perfectul)

  Ete-Fost

  Ayant ete

  -4-

  LE MODE PARTICIPE (MODUL PARTICIPIU)

  Le present (prezentul)

  Etant-Fiind

  Le passe (perfectul)

  Ete-Fost

  Ayant ete

  LE GERONDIF (GERUNDIVUL)

  En etant-Fiind

 

 

 

 

  -5-

   



loading...











Document Info


Accesari: 1833
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




Coduri - Postale, caen, cor

Politica de confidentialitate

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2019 )