Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE LECTIE Clasa: a III-a - Limba si literatura romana “Iarna” de Nicolae Labis

profesor scoala



PROIECT DE LECTIE

Data: 14. 01. 2009



Scoala cu cls. I- VIII Castelu

Clasa: a III-a B

Aria curriculara Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Iarna

Subiectul Iarna” de Nicolae Labis

Tipul lectiei: predare – invatare

Durata

Scopul lectiei: Dezvoltarea capacitatii de munca intelectuala cu textul literar

Obiective de referinta:

Sa redea prin cuvinte proprii continutul unui text citit sau al unui mesaj audiat

Sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elemente de constructie a comunicarii studiate

Obiective operationale: 717e42h

a)     Cognitive

Sa citeasca corect, coerent, constient si expresiv textul literar

Sa identifice cuvintele si expresiile noi din text

Sa raspunda la intrebarile legate de continutul textului

Sa utilizeze creativ elementele de vocabular insusite



b)    Afective:

Exprimarea propriilor pareri, ganduri si sentimente fata de frumusetile naturii in anotimpul iarna

Strategii didactice:

a)      Resurse procedurale (metode didactice):

conversatia

explicatia

exercitiul

problematizarea

metoda didactica “Ciorchinelui”

metoda didactica “Puzzel


b) Resurse materiale: fise de lucru, planse in format    PowerPoint, calculator, imagini cu actiunea din poezie, jetoane cu activitati specifice celor patru anotimpuri, lipici, manual, video proiector

Forme de realizare: frontala;individuala; pe grupe.

Bibliografie Sa dezlegam tainele textelor literare,autor Carmen Iordachescu,

Editura Carminis;Pitesti 2002;

,, Predarea interactiva centrata pe elev”, Modul de dezvoltare profesionala a cadrelor didactice – Buc.2005;suport de curs PIR;

,, Evaluarea continua la clasa”, Modul de dezvoltare profesionala a

cadrelor didactice – Buc. 2005;suport de curs PIR;

,, Adaptarea curriculum –ului la contextul rural”, Modul de dezvoltare

profesionala a cadrelor didactice – Buc. 2005;suport de curs PIR.







Momentele lectiei


Continutul lectiei

Strategii didactice


Evaluare

Metode si procedee

Mijloace

Forme de organizare


1. Momentul organizatoric


Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii.


conversatia



Frontal



2. Verificarea temei


Verific calitativ tema prin citirea orala de catre elevi, se fac aprecieri , se corecteaza eventualele greseli.

conversatia


Frontal

Evaluare orala


3. Captarea atentiei


In ce anotimp suntem (Iarna)

Captarea atentiei se va realiza prin metoda didactica “Ciorchinele”. (ANEXA 1)

Copiii sunt impartiti in patru echipe (Echipa ursilor polari, Echipa pinguinilor, Echipa ingerasilor, Echipa oamenilor de zapada ). (ANEXA 2)

a exista o foaie de tip poster pe care este scris cuvantul “Iarna”. Cate un membru din fiecare echipa vine la catedra si alege desenele in care sunt descrise activitatile de iarna, iar apoi le lipeste pe poster.

Conversatia

Metoda “Ciorchinele”

Explicatie

Exercitiul

Foaie tip poster

Imagini cu activitati specifice celor patru anotimpuri

Lipici





Frontal


Individual


Observare sistematica


4. Anuntarea temei si a obiectivelor


Se anunta titlul lectiei “Iarna” de Nicolae Labis si cateva din obiective in maniera accesibila copiilor.

Se scrie titlul pe tabla si in caiete.


Explicatia

Tabla

Caietele elevilor


Frontal


Observarea sistematica

5. Dirijarea invatarii


Date despre autor

Se prezinta portretul lui Nicolae Labis si cateva date bibliografice (ANEXA 3).

Se vor sesiza elementele de organizare a textului in pagina: intuirea imaginii, identificarea titlului poeziei si a autorului, identificarea strofelor, a versurilor




Lectura model a textului literar

Se citeste integral poezia. Se stabileste tematica abordata de poezie. (iarna).

Lectura explicativa a textului literar

Se vor identifica si explica cuvintele noi, introducandu-le in enunturi proprii. (cuvintele noi si propozitiile vor scrise pe caietele elevilor).

Se citeste, pe rand, cate o strofa a poeziei (citire in lant) adaptand intonatia impusa de semnele de punctuatie.

Citirea stafeta (citeste cate o strofa si numeste colegul care sa continue)

Se descifreaza continutul de idei si imaginile poetice.

Se va prezenta o plansa cu expresiile frumoase din text, al caror inteles va fi determinat cu ajutorul exercitiilor de tipul “Alege varianta corecta!”

(ANEXA 4)

Elevii vor lucra pe grupe pentru a selecta si desparti in silabe cuvintele din poezie care contin grupurile de sunete “oa”, “ea”, “ia”, “ea”. (ANEXA 5)



Conversatia

Explicatie

Exercitiul






Lectura explicativa


PowerPoint



Activitatea cu manualul

Conversatia

Explicatie

Exercitiul




PowerPoint



Manual






PowerPoint

Manual










Plansa cu expresiile frumoase din poezie



Fisa de lucru



Frontal








Frontal



Individual





Frontal



Individual




Frontal



Individual



Observarea sistematica











Verificarea corectitudinii citirii



Observarea sistematica



Evaluare orala




Evaluare scrisa


6. Asigurarea retentiei si a transferului


Copiii impartiti pe grupe vor trebui sa formeze poezia din imagini. Echipa ursilor polari va avea de format prima strofa, Echipa pinguinilor polar va avea de format a doua strofa, Echipa ingerasilor va avea de format a treia strofa, iar Echipa oamenilor de zapada va avea de format a patra strofa.

Elevii vor avea pe masuta imagini care reflecta actiunea din mai multe strofe, dar va trebui sa le lipeasca doar pe cele care reprezinta strofa ceruta.

Dupa realizarea acestui puzzel, reprezentantul fiecarei grupe va prezenta strofa pe care a avut-o de format din imagini. (ANEXA 6).


Conversatia

Explicatie

Exercitiul


Metoda “Puzzel





Imagini care descriu actiunea din poezie

Foaie A2

Lipici




Frontal






Colectiv






Observarea sistematica



Evaluare orala



7. Tema pentru acasa


Se solicita elevilor sa-si noteze tema pentru acasa

Conversatia

Caietele elevilor

Frontal

Observarea sistematica


8. Aprecieri finale


Se va face aprecieri asupra activitatii elevilor


Conversatia



Frontal


Observarea sistematica
















ANEXA 1













iARNA




















ANEXA 2


ECHIPA URSILOR POLARI ECHIPA PINGUINILOR



   




ECHIPA INGERASILOR ECHIPA OAMENILOR DE ZAPADA






ANEXA 3




Biografie Nicolae Labis 1935 - la 2 decembrie se naste, in familia invatatorilor Eugen si Profira Labis, din satul Malini - Poiana Marului, judetul Baia, Nicolae Labis;
Mama - originara din tinutul Neamtului (Topolita, pe apa Ozanei) - provenea dintr-o familie inrudita cu aceea a lui Ion Creanga;
1942 - incepe cursurile scolii primare din satul natal, invatatoare fiindu-i chiar mama sa;
1944 – evacuati din pricina razboiului, mama si Nicolae se stabilesc in satul Vacarea din partile Muscelului. Aici Nicolae urmeaza clasa a III-a primara;
1946 - din acest an urmeaza cursurile Liceului „Nicu Gane” din Falticeni;
1950 - participa la Conferinta de la Iasi a tinerilor scriitori din Moldova. Debuteaza in Almanahul „Iasul nou” nr. 8 (decembrie) cu poezia „Fii darz si lupta, Nicolae!”
1951 - este „consacrat” de revista „Viata romaneasca” nr.6 (iunie) prin publicarea poeziei „Gazeta de strada”;
1952 – se transfera la Liceul ,,Mihail Sadoveanu” din Iasi.
1952-1954: Urmeaza cursurile scolii de Literatura si Critica Literara „Mihai Eminescu” din Bucuresti.

Publica in „Viata romaneasca”, nr. 10 (octombrie 1954) poemul „Moartea caprioarei”;
1954-1956: Lucreaza in redactia de la „Contemporanul” si apoi in aceea de la „Gazeta literara”; se inscrie la Facultatea de Filologie, Universitatea Bucuresti;
Colaboreaza la mai toate publicatiile literare din tara;
Ii apar, la „Editura tineretului”, poemul pentru copii „Puiul de cerb” si, dupa multe amanari volumul de versuri „Primele iubiri” gata de tipar cu an inainte;
Pregateste pentru tipar volumul de poezii „Lupta cu inertia”, pe care nu mai apuca sa-l definitiveze;
Este ales membru al Uniunii Scriitorilor;
In noaptea de 9-10 decembrie este accidentat grav de un tramvai;
Inceteaza din viata, in noaptea de 21-22 decembrie
si este inmormantat la cimitirul Bellu din Bucuresti, dupa ce convoiul mortuar face un ocol simbolic prin fata mormantului lui M. Eminescu.




ANEXA 4


Expresiile frumoase

din poezia “Iarna” de Nicolae Labis




moi podoabe sugereaza:

a)     ornamente pufoase de omat

b)     bijuterii fragile

c)     podoabe inmuiate in zapada



doamna iarna” exprima:

a)   respectul poetului fata de anotimp

b)   imaginea de printesa a iernii

c)   varsta inaintata a pesonajului



fum cald si amarui sugereaza:

a) caldura vetrei

b) viscolul facea ca soba sa scoata fum

c) fumul scos de painea arsa



calesti de vijelii sugereaza:

a)     vantul puternic

b)     viscolul iernii

c)     zapada spulberata de caleasca










ANEXA 5


Cuvintele din poezia Iarna” de Nicolae Labis care

contin grupurile de sunete “oa”, “ea”, “ia”, “ea”





Strofa 1


podoabe = po – doa - be

viseaza = vi – sea – za



Strofa 2


doamna = doam - na

iarna    = iar - na

goana    = goa - na

geamul    = gea – mul



Strofa 3


miroase = mi – roa - se

zgreaptana    = zgreap – ta - na

primeasca    = pri – meas - ca

partea    = par - tea



Strofa 4


promoroaca    = pro – mo – roa - ca






ANEXA 6

Poezia “Iarna” de Nicolae Labis

formata din imagini



Strofa 1 Strofa 2




Strofa 3 Strofa 4

   


Document Info


Accesari: 5845
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )