Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload


PROIECT DIDACTIC CLASA: a VII-a Limba si literatura romana, Caracterizarea personajului principal, Doua loturi (fragmente), de Ion Luca Caragiale


PROIECT DIDACTIC


OBIECTUL: Limba si literatura romana

SCOALA:TUDOR VLADIMIRESCU, Targoviste, jud. Dambovita

CLASA: a VII-a

DATA:

PROFESOR:

UNITATEA DE INVATARE NR. 7: Nuvela

SUBIECTUL: Caracterizarea personajului principal

TEXT SUPORT: Doua loturi (fragmente), de Ion Luca Caragiale

TIPUL LECTIEI: Mixta

SCOPUL LECTIEI: Dezvoltarea capacitatii de receptare a textului narativ

DURATA: 50 de minute



OBIECTIVE CADRU, OBIECTIVE DE REFERINTA, OBIECTIVE OPERATIONALE SI ACTIVITATI DE INVATARE


OBIECTIVUL CADRU

OBIECTIVE DE REFERINTA

OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATI DE INVATARE

2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

2.1 – sa asigure coerenta ideilor exprimate;



2.4 – sa-si adapteze vorbirea la situatiile speciale sau neprevazute de dialog sau monolog;



2.1.1 – sa realizeze, oral, caracterizarea personajului, respectand normele exprimarii coerente

2.4.1 – sa-si exprime coerent opinia privind elementul de structura a operei dezbatut


2.4.2 – sa contribuie cu cel putin o propunere sau o solutie la rezolvarea sarcinii care revine grupei din care face parte

2.1.1.1 – exercitii de construire a unei scurte expuneri;


2.4.1.1 – exercitii de comunicare orala;

2.4.1.2 – exercitii de exprimare a opiniilor

2.4.2.1 – exercitii de comunicare in grup;


3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris

3.1  – sa recunoasca modalitatile specifice de organizare a textului epic;



3.1.1 – sa identifice in text elementele de structura caracteristice operei epice, dand cel putin un exemplu pentru fiecare

3.1.1.1 – exercitii de identificare a structurii textului epic;

3.1.1.2 – exercitii de identificare si receptare a procedeelor de expresivitate artistica;

4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

4.2  – sa organizeze secventele textuale in functie de o cerinta;

4.5  – sa foloseasca diferite modalitati pentru realizarea expresivitatii textului;

4.2.1 – sa completeze tabelul cu toate elementele de structura lipsa;

4.5.1 – sa redacteze in 30 de randuri (o pagina format A4) caracterizarea personajului principal, evidentiind mijloacele de caracterizare si procedeele de expresivitate artistica

4.2.1.1 – exercitii de structurare a textului in secvente distincte;

4.5.1.1 – exercitii de caracterizare a personajelor


STANDARD: Redactarea caracterizarii personajului principal, respectand cerintele acestui gen de compunere


OBIECTIVE EDUCATIVE:

dezvoltarea capacitatii de a-si argumenta propria opinie;

educarea estetica a elevilor;

dezvoltarea atentiei si tolerantei fata de partenerul de grup / dialog


METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, problematizarea, exercitiul, demonstratia, descoperirea, activitatea independenta si in grup


METODE DE EVALUARE:

observatia sistematica

sarcini de lucru in clasa

tema pentru acasa

autoevaluarea

interevaluarea / aprecierea verbala


RESURSE UMANE (capacitati de invatare): clasa de elevi, grupuri eterogene


RESURSE MATERIALE: manualul, textul integral, fise de lucru


LOCUL DE DESFASURARE: sala de lectura a C.D.I.


BIBLIOGRAFIE:

Alina Pamfil – Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise – Editura Paralela 45, Pitesti, 2003

*** - Dictionar de termeni literari, Editura Academiei, 1976

Alexandru Crisan - Limba romana, manual pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas, Bucuresti, 1999

*** - Studii despre opera lui I.L.Caragiale, Editura Albatros, Bucuresti, 1975


SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII DIDACTICE


MOMENTELE LECTIEI

OB.

OP.

ACTIVITATEA PROPUNATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

I. MOMENT ORGANIZATORIC


Asigur linistea, ordinea si materialele necesare desfasurarii orei.

Verifica daca au materialele necesare.


II. CAPTAREA

ATENTIEI


Lectura unui fragment absent din manual

Identifica episodul caruia ii apartine

Activitate frontala

III. VERIFICAREA TEMEI SI A CUNOSTINTELOR


4.2.1


3.1.1









2.4.1

Verific cantitativ tema.

Munca independenta (anexa 1)

Verificarea cunostintelor:

Carui gen literar apartine opera Doua loturi de I.L.Caragiale? Motivati!

Care sunt modurile de expunere prezente in aceasta opera si care este rolul fiecaruia?

Cine nareaza?

Cand si unde se petrece actiunea?

Cu ce moment al subiectului debuteaza opera?

Cat durase cautarea?

Din acest moment, cat mai dureaza intamplarile prezentate?

Verificarea muncii independente si a temei (calitativ, prin sondaj)

Enumerati episoadele care apartin fiecarui moment al subiectului.

Ce puteti spune despre deznodamant?

Prezentati deznodamantul care v-ar placea voua.

Care sunt personajele operei?

Dintre acestea, care considerati ca este personajul principal?

Elevii  rezolva sarcina de munca individualizata.

Elevii raspund.










Elevii raspund.



Activitate independenta

Activitate frontala










Activitate frontala

III. ANUNTAREA SUBIECTULUI LECTIEI SI A OBIECTIVELOR


Scriu pe tabla titlul lectiei si enumar cateva obiective care trebuie realizate pana la sfarsitul orei

Scriu titlul lectiei in caiete


IV. REACTUALI-ZAREA CUNOS-TINTELOR SI STABILIREA SARCINILOR DE INVATARE DIRIJATA

3.1.1



2.4.2



2.4.1


3.1.1


2.4.2


v      Identificarea personajului principal:

De ce Lefter Popescu este personajul principal?

Care sunt etapele in evolutia personajului?

v      Activitate in grupe (anexa 2)



v      Concluzii:

Ce fel de om era Lefter Popescu inainte de vestea castigului neasteptat?

In ce fel de situatie a fost pus de aceasta veste?

Ce efect are aceasta asupra comportamentului sau?

v      Evidentiati evolutia personajului in episoadele indicate si mijloacele de caracterizare (anexa 3).

Elevii raspund.



Lucreaza in grupe, un elev raporteaza, clasa completeaza


Elevii raspund; se noteaza pe tabla si in caiete cateva aspecte esentiale.

Lucreaza in grupe, un elev raporteaza, clasa completeaza. Se noteaza pe tabla si in caiete.

Activitate frontala


Activitate in grupe




Problematizarea




Activitate in grupe


V. OBTINEREA PERFORMANTEI

2.1.1

v         Realizarea caracterizarii, oral

v         Avand in vedere evolutia personajului principal, care credeti ca este tema operei?

v         Prezentarea unor citate despre personaj (anexa 4)

Doi-trei elevi elaboreaza, oral, caracterizarea personajului

Activitate frontala

VI. EVALUAREA REZULTATELOR


v           Note, aprecieri si recomandari


Elevii fac autoaprecieri

Activitate frontala

VI. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

4.5.1

v           Tema pentru acasa:

  1. Alcatuirea fisei de identitate a personajului 
  2. Realizarea caracterizarii personajului (anexa 4)





Numele si prenumele     ANEXA 1

Doua loturi 7

de I.L.Caragiale

(structura narativa)

Nr.

crt.

Secventa narativa

Momentul subiectului

Ordinea secventei

Timpul

Locul de desfasurare

Personajele care participa la actiune

In text

Crono-

logic

1.

D-l Lefter Popescu  cauta biletele de loterie.

Intriga

1

3

Trei zile

Acasa

str. Pacientei

Lefter Popescu, madam Popescu

2.

Superstitios, d. Lefter a cumparat biletele cu bani   imprumutati de la capitanul Pandele, contra unei parti din eventualul castig.

Expozitiune

2

1


Mai demult


Lefter Popescu, capitanul Pandele, martori

3.

Capitanul Pandele anunta pe Lefter Popescu ca ambele bilete au castigat lotul cel mare.

3

2

Cu trei zile in urma

Acasa

Lefter, cpt. Pandele

4.

Sotia marturiseste ca a dat chivutei Taca jacheta cenusie in care crede domnul Lefter ca se afla biletele.

Desfasurarea actiunii

4

4

Dupa-amiaza

Acasa

Lefter, consoarta

5.

Contra promisiunii unei parti din castig, comisarul Turtureanu le aresteaza pe cele trei femei.

Desfasurarea actiunii

5

5

Peste un ceas

Str. Emanciparii Mahalaua Farfurigiilor

Lefter, cpt. Pandele, comisarul Turtureanu, Taca, baba, fata

6.

Seara, Lefter este surprins la berarie de seful sau, care stia ca e bolnav.

Desfasurarea actiunii

6

6

Seara

La berarie

Lefter, Pandele, Turtureanu, seful

7.

Mergand cu comisarul Turtureanu la sectie, Lefter Popescu afla ca femeile au fost eliberate din arest de catre inspector.

Desfasurarea actiunii

7

7

Seara, tarziu

La sectia de politie

Lefter, Turtureanu

8.

D. Popescu merge din nou la chivute cu ganduri pasnice, dar este batut de acestea.

Desfasurarea actiunii

8

8

In zori (mijea bine de ziua)

Acasa la chivute

Lefter, Taca, baba, fata

9.

Cand ajunge acasa, afla ca este chemat urgent la serviciu.

Desfasurarea actiunii

9

9

Dimineata,  la 730

Acasa

Lefter, sotia

10.

Cautand dosarul afacerii Goldstein, D. Lefter Popescu gaseste biletele in sertarul biroului si isi da demisia.

Punctul culminant

10

10

Dupa opt si cinci

La minister

Lefter, d-l Georgescu (seful)

11.

Merge sa incaseze castigul, dar afla ca numerele sunt viceversa.

Punctul culminant

11

11

Dupa 10 minute

La banca

Lefter, bancherul

12.

Scriitorul propune doua variante de final.

Deznodamant deschis

12

12




NOTA: Clasa a fost impartita in 4 grupe a cate 6 (7) elevi. Fiecare elev din grupa a primit o alta varianta de subiect cu anumite rubrici necompletate (cinci rubrici de completat, a 2 puncte fiecare).



ANEXA 2

GRUPA 1


MEDIUL SOCIAL al d. Lefter Popescu INAINTE de a afla de castig:

Semnificatia numelui

Ocupatia;

Relatiile de serviciu;

Indicati si sursele din care ati obtinut informatiile (mijloace de caracterizare).


GRUPA 2


MEDIUL FAMILIAL al d. Lefter Popescu INAINTE de a afla de castig:

Locuinta;

Relatiile cu sotia;

Relatiile cu prietenii (anturajul)

Indicati si sursele din care ati obtinut informatiile (mijloacele de caracterizare).



GRUPA 3


RELATIILE d. Lefter Popescu DUPA CE a aflat de castig:

Cu seful;

Relatiile cu sotia

Indicati si sursele din care ati obtinut informatiile (mijloacele de caracterizare).



GRUPA 4

RELATIILE d. Lefter Popescu DUPA CE a aflat de castig:

Relatiile cu prietenii (anturajul);

Cu chivutele

Indicati si sursele din care ati obtinut informatiile (mijloacele de caracterizare).



GRUPA 4                                             ANEXA 3



Secventa narativa

Mijlocul de caracterizare

Exemplu

Trasatura personajului

Procedeul artistic

Tipul

Sursa

Cautand dosarul afacerii Goldstein, D. Lefter Popescu gaseste biletele in sertarul biroului si isi da demisia.






Merge sa incaseze castigul, dar afla ca numerele sunt viceversa.













ANEXA 4


FELUL CARACTE-RIZARII

MIJLOACE DE CARACTERIZARE

EXEMPLE

TRASATURILE PERSONAJULUI

Directa

de  narator

asa si e; e bolnav.

d. Lefter a cazut pe o canapea sfaramat de oboseala;

se scoala drept, cu fata luminata de raza adevarului

striga crunt d. Lefter.

porunceste strasnic d. Lefter.

isi sterge sudoarea fruntii si se asaza grav pe scaun, apoi, cu tonul sever, dar calm, al judecatorului nenduplecat catra criminalul

Cu tot respectul ce i-l insufla d-lui Lefter seful sau

omul care a scuturat in fine jugul nesuferitei robii

Disperarea provocata de pierderea biletelor

Revenirea sperantei


Impulsiv, violent

Cinic


Respecta sefii

Considera serviciul o robie

Directa

de alte  personaje

Cpt. Pandele: se poate sa fii asa de indiferent?


Comisarul: De mare belea mi se pare ca m-ai dat, nene Popescule, cu ipohondriile dumitale!

Taca: Iar ai venit, nebunule! Sa pui sa ne omoare, nevinovate, la politie, ai? otule!

Seful: Dumneata ne tragi pe sfoara..

Seful: Statul nu plateste impiegatii ca sa faca betii noaptea si ziua sa zaca – uite ce prapadit esti! – in loc sa vie la datorie

Indiferenta –rezultat al neincrederii in noroc

Comportament schimbat, conflictual

Necinstit, incorect

Impiegat, subaltern umil care nu se bucura de simpatia sefului sau


Directa

autocaracterizare

- Ti-ai gasit! Eu si noroc!

-Hahaha!() Imi cunosc eu norocul !

aici era soarele stralucitor cautat atata timp orbeste pe-ntunerec!


- () Asta-i sarlatanie, ma-ntelegi

Pesimist, stare depresiva

Resemnat cu soarta sa.

Se considera cel mai norocos om,

Fericire deplina

Revoltat impotriva autoritatii

Indirecta

Faptele, gesturi, comportament

Atitudini, ganduri, framantari

Si pac! tranteste una jos tandari! si pe urma, paf! alta asemenea.

Si iar pac! paf!

drept care o ia la palme.

Poatepoate cu rugamintea


asterne cu mana sigura o compozitie care ascunde o bogata ironie: demisia


S-a-nceput sa se sa se jeleasca, sa se bata cu palmele peste ochi si cu pumnii peste cap si sa tropaie din picioare, facand asa taraboi, incat a trebuit bancherul sa ceara ajutorul fortei publice ca sa scape de d. lefter.

Se tot plangea ca n-are noroc la joc.

Lefter a ras pesimist

habar n-avea ca se trasesera amandoua lotariile.

Hait! Iar ne cheama ()turbatul () sa ne canoneasca pana la miezul noptii

d. Popescu se face palidse scoala si saluta

D. Popescu grabeste si intra foarte umilit.

simte o sfarseala si cade, alb, ca portelanul asculta stupid

se face vanat ca ficatul si se ridica izbucnind cu o volubilitate suprema

Violent, autoironic


Crunt, impulsiv, violent

Renunta la demnitate pentru

a-si atinge scopul

Ironia ca mijloc de razbunare pentru umilintele indurate

Pierderea controlului, criza de nebunie, prabusire psihologica

Neincrezator in noroc, pesimist


Neincrezator in sansa sa

Umil cu seful, dar revoltat in sinea lui impotriva autoritatii


Depresie totala

Indirecta

aspectul exterior

spalat si primenit

Ingrijit

Indirecta

mediul social

modul in care traieste

Impiegat la un minister, locuia intr-o casuta cu salita si geamlac, era prieten cu alti functionari sau ofiteri de rang inferior, cu care mergea la berarie.

Era seara; omul sedea la masa cu consoarta sa in salita de la intrare, vorbind in ticna despre cum se scumpeste viata de zi cu zi

Amic cu persoane de aceeasi conditie sociala

Trai linistit, dar apasat de grijile zilei de maine

Indirecta

Indirecta

limbajul

-Stiu unde sunt ! acum stiu!uf! …le-am gasit!

-Cui ai dat-o, nenorocito!

- Destul, nenorocito!

-Te omor, ma-ntelegi? te omor !

Fericit, increzator in sansa sa

Violent, brutal,


Isi pierde definitiv controlul

Indirecta

numele

Popescu

Lefter

Banal, un oarecare

Om fara noroc la bani


LEFTER POPESCU

Personaj principal

FELUL CARACTERIZARII

MIJLOACE DE CARACTERIZARE

EXEMPLE

TRASATURILE PERSONAJULUI

MIJOACE

ARTISTICE

DIRECTA





















































LEFTER POPESCU

Personaj principal

FELUL CARACTE-RIZARII

MIJLOACE DE CARACTERIZARE

EXEMPLE

TRASATURILE PERSONAJULUI

MIJOACE

ARTISTICE

INDIRECTA

- mediul social pe care il frecventeaza, modul in care traieste




















- limbajul personajului




















LEFTER POPESCU

Personaj principal

FELUL CARACTE-RIZARII

MIJLOACE DE CARACTERIZARE

EXEMPLE

TRASATURILE PERSONAJULUI

MIJOACE

ARTISTICE

DIRECTA

- daca as fi unul dintre acei autori care se respecta si sunt foarte respectati



















INDIRECTA

- numele personajului





















LEFTER POPESCU

Personaj principal

FELUL CARACTE-RIZARII

MIJLOACE DE CARACTERIZARE

EXEMPLE

TRASATURILE PERSONAJULUI

MIJOACE

ARTISTICE

INDIRECTA

- comportamen-tul  personajului, faptele si atitudinile lui, ganduri, framantari





















aspectul exterior al personajului




















ANEXA 5


„Publicata in 1899, Doua loturi () se apropie prin tema – psihologia unui personaj care are un timp iluzia ca hazardul l-a favorizat – de Biletul castigator al lui Cehov () Lefter Popescu se zbate zoologic dupa bogatia care sa-i asigure independenta. Cand i se pare ca si-a asigurat castigul, primul lui gest e sa scrie o tantosa scrisoare de demisie si sa-l infrunte pe sef, spunandu-i pe nume, fara titlu. Desi se simte un ales al ghinionului – Ti-ai gasit, eu si noroc – Lefter Popescu pandeste sansa salvatoare.”

SILVIAN IOSIFESCU



„Cercetarile pentru descoperirea lozurilor, fagaduielile si umilintele d-lui Lefter sunt etapele savante ale disperarii.”

GEORGE CALINESCU



„In opera lui Caragiale problema numelor proprii e mai importanta decat in opera altor scriitori, pentru ca opera lui e comica, si intr-o astfel de opera, numele e o insusire mai esentiala a personagiului, decat in alte opere literare.

()Numele nu aveau sa caracterizeze tipurile numai din punct de vedere al caracterului. Ele trebuiau sa caracterizeze si clasa sociala ()”

GARABET IBRAILEANU



„() I. L. Caragiale vede adeseori omul dinlauntru, in planul modificarilor organice si al acompaniamentului lor afectiv.”

TUDOR VIANU


ANEXA 6 (SUGESTII  DE PLANSE)


GENUL EPIC

(<fr. epique<lat. epicus<gr.epikos, derivat din epos – cuvant, zicere)


Cuprinde creatii in proza sau in versuri, in care modalitatea literara o constituie naratiunea unor intamplari puse pe seama unor personaje.

Opera epica transmite indirect o impresie asupra realitatii prin intermediul unei naratiuni.


CARACTERISTICILE  OPERLOR EPICE

MODURI DE EXPUNERE:

o          Naratiunea – principalul mod de expunere in operele epice, prin care se povestesc fapte si intamplari intr-o succesiune logica de momente,

o          Descrierea  - serveste la localizare si portretizare;

o          Dialogul – reda convorbirea dintre personaje, mijloc de caracterizare

NARATORUL (vocea narativa) este aceea care ii dezvaluie cititorului actiunea. In functie de pozitia naratorului in raport cu textul, rezulta:

o          Naratiune la persoana I: naratorul este participant la actiune si povesteste ceea ce vede, aude, simte,

o          Naratiune la persoana a III-a: naratorul se afla deasupra tuturor actiunilor: stie totul si impartaseste si cititorului (narator omniscient si omniprezent)

o          Naratiune impersonala: naratorul se ascunde in spatele personajelor si le lasa sa actioneze singure.

ACTIUNEA

SUBIECTUL  LITERAR consta in totalitatea actiunilor, intamplarilor prezentate dupa o anumita logica interioara a textului.

Momentele subiectului literar sunt:

o         Situatia initiala (expozitiunea);

o         Cauza actiunii (intriga);

o         Desfasurarea actiunii;

o         Situatia dificila (punctul culminant);

o         Situatia finala (deznodamantul)

Procedeele de legare a secventelor narative sunt:

o         Inlantuirea – juxtapunerea unor povestiri;

o         Alternanta – combinarea a doua povestiri, intrerupand cand pe una, cand pe cealalta, pentru a relua firul naratiunii de la ultima intrerupere

o         Insertia – povestirea in rama – includerea unei povestiri in interiorul alteia.

Intr-o naratiune ampla, cele trei procedee se pot combina.

PERSONAJUL

o          Personajul este intr-o opera epica elementul care face posibila organizarea materiei narative, pentru ca el este subiectul care produce faptele.

o          Personajul literar este  persoana, obiectul, animalul care participa la intamplarile dintr-o opera epica.

SPATIUL SI TIMPUL

o          Actiunea se desfasoara intr-un anumit spatiu – poate fi localizata – si intr-un anumit timp – poate fi datata.



SPECIILE GENULUI EPIC

Genul epic cuprinde opere in proza si in versuri, atat culte, cat si populare.

o          In versuri: legenda, epopeea,

o          In proza: schita, nuvela, povestirea, romanul, basmul,


Genul liric


Cuprinde operele literare in care scriitorul transmite direct cititorului idei, sentimente, imagini, filtrate prin propria sa sensibilitate.

OPERA LITERARA (mesajul) A))poetic)

 

RECEPTORUL

 


*ATENTIE!

Operele lirice nu au personaje, intamplari, actiune sau subiect, de aceea ele nu se pot povesti!



CARACTERISTICILE OPERELOR LIRICE


MODUL DE EXPUNERE: descrierea

VOCEA DELEGATA A AUTORULUI: EUL LIRIC, vocea care in poezia lirica ne comunica sentimentele, emotiile, impresiile, ideile poetului,intr-un limbaj direct

MARCI ALE PREZENTEI EULUI LIRIC: pronume si adjective pronominale de persoana I singular (eu, ma, mei); formele de plural (noi, nostru) exprima contopirea eului liric cu alta identitate lirica (tara, popor, natura, cititoretc.); interjectii; interogatii si exclamatii retorice; verbe la imperativ; substantive si pronume in vocativ

RAPORTUL REALITATE/FICTIUNE: Realitatea este transfigurata de imaginatia eului liric; acesta creeaza o noua realitate, corespunzatoare sensibilitatii lui (felului sau de a percepe lumea) – un univers poetic, cu o deosebita forta de sugestie

MIJLOACE DE COMUNICARE: Opera lirica se constituie dintr-o suita de imagini (vizuale, auditive, tactile, gustative, olfactive, motorii) realizate pe baza unor procedee artistice (figuri de stil, procedee stilistice, forma muzicala – ritm, rima, masura etc.)

SCOPUL OPEREI LIRICE: Imaginile artistice nu reprezinta un scop in sine, ci un mijloc de confesiune, de exprimare directa a ideilor, a sentimentelor eului liric.

SPECII STUDIATE:

populare: doina, proverbele, ghicitorile, zicatorile;

culte: pastelul, doina, imnul, oda, elegia



Document Info


Accesari: 29
Apreciat: hand

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )