Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect didactic Clasa a V a pentru realizarea unei lectii sincron (in echipa) cu tema Sfarsit de toamna de V. Alecsandri

profesor scoala



Data: 30.10.2008 Profesor:

Scoala cu clasele I-VIII nr. 307 Institutor:



Clasa a V a















Proiect didactic

pentru realizarea unei lectii sincron (in echipa) cu tema

Sfarsit de toamna de V. Alecsandri

Tipul lectiei: mixta

Scopul: cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor, cu referire la modalitatile literare de exprimare a emotiei poetice.






































Obiective

Resurse educationale

Strategii didactice

Obiective operationale cognitive

Obiective afective

Continut adecvat

Capacitati de invatare

Sarcini de invatare

Situatii de invatare

Evaluare


La sfarsitul activitatii didactice, toti elevii vor fi capabili:



O1: sa enumere caracteristicile toamnei prezente in pastel. Obiectivul va fi considerat atins cand fiecare grupa va identifica cate o trasatura in strofa data spre ;ANALIZA



O2: sa recompuna compozitia poeziei, structurand tablourile pe coordonatele cosmic-terestru. Obiectivul va fi considerat atuis cand fiecare grupa va recunoast 848i85i e planul corespunzator strofei alese; SINTEZA


O3: Sa identifice imagini vizuale, auditive din fiecare tablou.

Obiectivul va fi considerat atins, cand fiecare grupa va recunoast 848i85i e cel putin o figura de stil, dintre cele studiate, care compun imaginile artistice;










O4: Sa selecteze din textul literar, pasajele semnificative reprezentative pentru emotia poetica transmisa/receptata in calitate de cititor

GENERALIZAREA

Obiectivul va fi considerat atins, cand, pe baza tuturor notiunilor descoperite, vor defini “pastelul”.








ABSTRACTIZAREA







A1: Crearea dispozitiei elevilor de a participa la ora.








A2: Sensibilizarea elevilor la frumusetea unor opere literare, continand figuri de stil, la inventivitatea si la originalitatea scriitorilor.


A3: Dezvoltarea gandirii logice, a memoriei voluntare.








CO1: - plecarea pasarilor calatoare;

- vestejirea ierbii, a frunzelor;

- aparitia brumei;

- ivirea norilor ce prevestesc ploaia;

- micsorarea zilei, marirea noptii;

- ivirea crivatului


CO2: - pasari , zbor, campie, lunca, nori, ceruri, iarna, OMUL, vantul.

Cuvintele cheie vor fi asociate PLANULUI COSMIC/TERESTRU sugerat de fiecare tablou./strofa




CO3: I strofa (GrupaI): - imagini vizuale ale planului cosmic;

A II a strofa (Grupa a II a): - imagini vizuale ale planului terestru;

- comparatia, figura de stil invatata, personificarea;

A III a strofa (Grupa a III a): - imagini vizuale si auditive ale planului cosmic;

- comparatia figura de stil invatata;

A IV a strofa (Grupa a IV a): - imagini v /A (plan cosmic/terestru



CO4: Grupa I – strofa I: “jalnic dor”-> tristete, melancolie;

Grupa a II a – strofa a II a: “campie…trista”; “iluzii” -> tristete, amagire;

Grupa a III a – strofa a III a: “nouri negri plini de geruri”, “…corbi…prin vazduh croncanitori” -> tristete spaima;

Grupa a IV a – strofa a IV a: “iarna vine, vine…”; “infiorare”; “Omul, trist, cade pe ganduri…” -> tristete, melancolie, amaraciune.

Pastelul= creatia in versiuri in care sunt exprimate sentimentele poetului in fata unui colt din natura. Pentru aceasta, predominante sunt substantivele si adjectivele.


Clasa are 27 de elevi, toti fiind apti pentru invatatura impartiti, in     grupe.







SO1: Fiecare grupa, identifica, in strofa data, una sau mai multe caracteristici ale toamnei zugravite in acele versuri.




SO2: SELECTATI cuvintele corespunzatoare tabloului/strofei preferate.








SO3: Fiecare grupa, in 5 minute, noteaza imagini vizuale, auditive, prezente in strofa data.















SO4: Fiecare grupa, in doua minute, selecteaza din strofa data, cuvintele, expresiile care duc cu gandul la un sentiment.


Vor identifica trasaturile toamnei prezente in pastel, notandu-le pe caiete si pe tabla.


Vor selecta cuvintele reprezentative strofei alese si, implicit, ale tabloului (cosmic sau terestre) preferat.



Vor preciza imaginile artistice, ce se vor nota pe tabla si pe caiete.









Vor selecta cuvinte, expresii, identificand astfel sentimentele, emotiile poetice.







E1: Fiecare grupa va identifica cel putin ocaracteristica a toamnei.






E2: Fiecare grupa va selecta cel putin doua cuvinte corespunzatoare strofei alese.








E3: Fiecare grupa va citi imaginile artistice prezente in strofa, identificand cel putin o figura de stil invatata.














E4: Fiecare grupa va nota pe tabla cel putin un cuvant sau o expresie care sugereaza un sentiment.



SCENARIU DIDACTIC


Timp

Eveniment instructional

Activitati de invatare. Actiunile profesorului

Actiunile elevilor


Captarea atentiei:

Pe tabla este descoperit un peisaj de toamna, in care se regasesc fenomenele naturale prezentate la retroproiector.

- Atat plansa, cat si informatiile prezentate de colegii nostri, catre ce anotimp va duc cu gandul?

- Exista o poezie cu aceasta tema studiata de voi?

Elevii prezinta la retroproiector si explica, din punct de vedere stiintific, fenomenul migratiei pasarilor, cauzele formarii anotimpurilor.


Actualizarea cunostintelor anterioare:

- Cine recita poezia, pentru a ne-o reaminti cu totii?

Elevii muncesc poezia “Sfarsit de toamna” de V. Alecsandri. Doi-trei elevi recita poezia.


Enuntul obiectivelor

Astazi vom analiza in amanunt poezia, pentru ca la sfarsitul orei, puteti singuri descoperi de ce poarta denumirea de pastel.

Vom lucra in echipe, de aceea ati fost impartiti pe patru grupe, sub forma de concurs. Va castiga echipa care va avea cele mai multe raspunsuri corecte.

Pentru inceput, uitati-va pe tabla, la cuvintele scrise si la plansa. Fiecare grupa isi alege cate o parte *din tabloul pictat, care-i place mai mult. Selecteaza apoi cuvintele care se potrivesc partii de tablou si, implicit, strofei din poezie.(ANEXA)

Fiecare membru al fiecarei grupe recita strofa preferata/aleasa.

Elevii asculta cum se va desfasura ora si duc la indeplinire sarcinile date.






Elevii recita poezia, selectiv.




















Conditiile noii invatari


(Cf.TEORIEI INTELIGENTELOR MULTIPLE )


C

R

E

A

R

E

A

A

D

A

P

T

A

R

E

A


S i t u a t i i l o r

de

i n v a t a r e









A B O R D A R E A C O G N I T I V A

“Sa vedem acum, daca v-ati dat seama, ce plan, (cosmic / terestru) este zugravit in strofa aleasa? Ce caracteristica a toamnei este prezentata in tablou?” (Trasaturile toamnei descoperite de elevi se noteaza pe tabla).

A B O R D A R E A E M O T I O N A L A


“Ce sentimente va trezeste plansa* realizata de voi?(*ANEXA)

Se regasesc aceste sentimente in poezie?

Aveti doua minute, fiecare grupa, sa identifice in grupa data un cuvant sau o expresie care sa sugereze un sentiment, o emotie.”


Prin urmare, de ce credeti ca aceasta poezie este un pastel? Ce zugraveste? De ce ?

Ce sentimente corespund culorilor din tabloul nostru?








Sa notam definitia pastelului: creatia in versuri, in care sunt exprimate sentimentele poetului in fata unui colt din natura.










Elevii si-au identificat stilul de invatare ( Vizual /Auditiv/Kinestezic/logico-matematic) prin aplicarea anterioara a testului psihologic.

Gruparea lor si analiza tabloului ales se face si conform acestui criteriu.


Elevii raspund intrebarilor, noteaza pe caiete caracteristicile toamnei.

Elevii raspund cerinte

Elevii noteaza pe caiete.


















Elevii asociaza cate o stare nuantei folosite in pictarea* planului terestru/cosmic :

EMOTIE

NELINISTE

TRISTETE

INSINGURARE

MELANCOLIE

DETASARE

AMORTIRE

INFRIGURARE

SPAIMA

Tabloul din ANEXA


Elevii raspund cerintei.

Elevii noteaza pe caiete sentimentele deprinse din versurile date.


Elevii raspund intrebarilor.


Elevii scriu pe caiete definitia pastelului.


Evaluare

“Sa vedem acum, acest peisaj este descris mai mult cu ajutorul verbelor sau cu ajutorul substativelor?

Fiecare grupa, numara in cinci minute, cate substantive, adjective si verbe are strofa data.

La ce concluzie am ajuns?

Notam pe caiete: In pastel, predominante sunt substantivele si adjectivele.

Munca in echipa.

Raspunsul final este confruntat cu rezultatele ilustrate sub forma unui grafic.

(realizat de elevii cu inteligenta logico-matematica:Froimovici F/Jelea V.


Obtinerea performantei

“In final, sa vedem impresia generala pe care i-a lasat-o pastelul “Sfarsit de toamna”, elevei Andreea Pana.(ANEXA)

“Emotia poetica, sentimentele deprinse din pastelul lui V. Alecsandri, au determinat-o pe eleva Ana Chis, sa creeze ea insasi o poezie. S-o ascultam!

Andreea Pana (tip de inteligenta Kinestezica)isi prezinta, sub forma de Power Point, impresia dedusa din pastel.

Ana Chis isi citeste creatia.


Asigurarea feed-back-ului

“Va sugerez, pentru data viitoare, copiii talentati sa realizeze si ei o poezie cu tema “Toamna”. Toata lumea are ca tema, ex. 1, 7, 8, 9 pag 69.”

Se anunta grupa castigatoare. Se fac aprecieri privind desfasurarea orei. Sunt notati in catalog elevii care au avut raspunsuri deosebite.

Elevii asculta, isi noteaza tema pentru acasa.


Document Info


Accesari: 8886
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )