Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
upload
Upload






























PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA GRUPA: mijlocie COSUL CU FRUCTE

gradinita


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

(DS+DEC)


DATA:

GRUPA: mijlocie ( 4-5 ani )



INSTITUTOR I : FLOREA FLORENTINA

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate integrata ( DS+DEC)

TEMA : ''COSUL CU FRUCTE ''



ALA I 1. Biblioteca : ''Fructele toamnei ''

* sortare de jetoane : mar, para , strugure.

*colorare

* modelaj


ALA II    Jocuri de miscare cu text si cantec

-'' Cursa nucilor''

-'' Taranul e pe camp''

-'' Podul de piatra ''










Obiective Cadru

·    & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic , lexical , sintactic .

·    & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   Dzvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator , precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia .

·    & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene , picturi , modelaje .

·    & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   Educarea activitatii de a intra in relatie cu ceilalti


Obiective Operationale

·    & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   Biblioteca : - sa sorteze jetoanele reprezentand acelasi fruct

- sa denumeasca culoarea fiecarui fruct

- sa verbalizeze ceea ce observa in aceste jetoane formuland propozitii simple

·    & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   Joc de masa : - sa identifice partile componente ale fructelor

- sa asambleze piesele astfel incat sa obtina imagini ale fructelor reale

- sa denumeasca caracteristicile fructelor obtinute ( forma , marime , culoare )

·    & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   & 828d38i nbsp;   Constructii : - sa redea prin intermediul constructiei cu piesele Lego laditele in care vor fi puse ( depozitate) fructele toamnei

- sa comunice verbal cu partenerii folosind expresii adecvate si corecte



DS :

·    & 828d38i nbsp;   sa enumere caracteristicile strugurelui (structura ciorchinelui, mirosul,

gustul specific si forma boabei)

·    & 828d38i nbsp;   sa-si imbogateasca vocabularul cu anumite cuvinte (fruct, ciorchine )

·    & 828d38i nbsp;   sa-si reaminteasca modalitatile simple de cercetare a unui fruct

·    & 828d38i nbsp;   sa cunoasca importanta strugurilor in alimentatie precum si a regulilor de conservare a acestora


DEC:

·    & 828d38i nbsp;   sa utilizeze corect instrumentele de lucru

·    & 828d38i nbsp;   sa aplice pe suprafetele date (in contur) culoare

·    & 828d38i nbsp;   sa foloseasca tehnica dactilopicturii in tema data

·    & 828d38i nbsp;   sa pregateasca materialul de modelat (miscarea translatorie a palmelor fata de planseta)

·    & 828d38i nbsp;   sa modeleze forme de baza (boabele) lipindu-le pe suprafata data

·    & 828d38i nbsp;   sa-si dezvolte simtul critic facand analiza lucrarilor personale si ale altor copii (turul galeriilor)



ALA II

·    & 828d38i nbsp;   sa respecte reguli de politete

·    & 828d38i nbsp;   sa joace jocuri de miscare coordonand miscarile cu textul si cantul

·    & 828d38i nbsp;   sa manifeste spirit de competitie in cadrul jocului desfasurat


STRATEGII :

METODE : explicatia, conversatia dirijata, instructajul verbal, observatia,

invatarea prin descoperire, turul galeriei

MIJLOACE : jetoane cu fructe, piese Lego, puzzle-uri cu fructe, dvd(filmare

la cules de vie), panouri din polistiren, storcator de fructe, fisa

pentru dactilopictura (in contur) dar si pentru desenat (in

contur), creioane colorate, acuarele, plastilina, plansete, struguri,

forme geometrice, compot de struguri, dulceata de struguri,

poze A4 cu diverse imagini de la culesul viei, servetele,

recipient apa, farfurioare, lingurite, stimulente, nuci,jucarii de plus asemanatoare personajelor din desenele animate


FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual


BIBLIOGRAFIE : '' ''


·    & 828d38i nbsp;   '' CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR (3-67)'' - BUCURESTI 2008

·    & 828d38i nbsp;   '' APLICAREA NOULUI CURRICULM'' - editura DIANA

·    & 828d38i nbsp;   '' SUPORT PENTRU APLICAREA NOULUI CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR (NIVEL 3-5 ANI)'' - editura DELTA CART EDUCATIONAL

·    & 828d38i nbsp;   '' PROIECTE TEMATICE ORIENTATIVE'' - editura TEHNA - ART 2003

·    & 828d38i nbsp;   '' ACTIVITATEA INTEGRATA DIN GRADINITA'' - editura PUBLISHING HOUSE 2008

·    & 828d38i nbsp;   '' METODE INTERACTIVE DE GRUP '' editura - ARVES

·    & 828d38i nbsp;   '' CUNOSTINTE DESPRE NATURA SI OM IN GRADINITA DE COPII'' editura didactica si pedagogica BUCURESTI 1979



Scenariul zilei


ADP : ''Buna dimineata strugurasii mei ''


In aceasta parte a zilei la '' intalnirea de dimineata'', copiii se vor saluta intre ei apoi vom completa calendarul naturii :'' ce zi este ?'',''cum este vremea afara ?'' precum si absentii din ziua respectiva , dupa care vor raspunde la cateva intrebari in legatura cu tema din saptamana respectiva .

Ne vom apropia de ,, Zana Toamna '' o papusa imbracata specific anotimpului care se afla la noi in clasa de cand am demarat acest proiect si vom descoperi ca in fiecare zi surprizele din cutia ei precum si cerintele :

,, Zana ne-a rugat frumos

Sa o ajutam putin

Si la multe intrebari

Sa raspundem daca stim :''

,, Ce fructe de toamna cunoasteti ?''

,, Ce fructe are ea in cosul ei ?''

,, Ce culoare pot avea merele ?''

,, Ce contin fructele ?''

,, Cum se pastreaza fructele pe timpul iernii?''

,, Unde le depozitam pe timpul iernii ?''


,, Zana Toamna '' ne roaga apoi sa descoperim ce avem pe masute la sectoare si sa ne alegem locul dar sa nu uitam ca vom trece prin toate .

O alta surpriza a zilei este prezenta a doua personaje indragite de ei din desenele animate ,, Fifi si floricelele'' si anume Fifi si BONDAREL care vor ajuta la indrumarea copiilor chiar alegerea lor spre sectoarele specifice .

Copiii vor recita in grup o poezie specifica anotimpului ,,Toamna'' pentru ca au fost rugati de cele doua personaje .



ALA ( I )

1. La sectorul ,,Biblioteca'' copii vor sorta jetoane cu fructe de acelasi fel si vor motive unde este cazul , alegerea facuta . Cu ajutorul meu vom formula chiar si propozitii scurte acolo unde imaginea permite ( desfasurarea unei activitati ).

3. La sectorul ,, Constructii '' vom construi ladite pentru depozitarea fructelor cu piese Lego . Pe masa se afla deja modelul construit si poza potentialei ladite .


DS

Intr-o vizita scurta vine la noi ca o surpriza ,, Sireata vulpe'' care culmea in gura ei se afla .un ciorchine de strugure . Vrea si ea sa se alature activitatilor noastre rugandu-ma sa o las si pe ea la noi in clasa sa ne priveasca . Intre timp ,, Zana Toamna '' ma cheama la ea pentru a lua din cutia cu surprize un CD (surpriza) si ne roaga sa-l vizionam .

,,La cules de struguri in via proprie''

Pe baza celor vizionate vom incerca succint sa ajungem sa observam de fapt strugurele . Copiii vor fi asezati la masute sub forma unui oval deschis . Voi pune din loc in loc farfurioare cu ciorchine de struguri .Fiecare copil va avea pe masuta intr-un recipient ( farfuriuta) boabe de struguri pentru degustare . Va mai exista si un paharut si cate o lingurita pentru a servi compot si dulceata de strugure .


TRANZITII - ,,A,a,a acum e toamna da''- cantec


DEC :

La aceasta activitate la noi va veni in vizita un alt personaj din reclamele cu iaurtul Danonino si anume ,, Dino'' care le va reaminti copiilor cat de importante sunt vitaminele atat in starea lor naturala dar si conservate si ne va ruga sa-l lasam si pe el sa ni se alature la urmatoarea activitate . - zis si facut -

Aici unii copii vor desena strugurele tot in contur , iar ceilalti copii vor modela boabe de struguri iar cu ajutorul meu ii vom aplica pe planseta sub forma unui ciorchine .

Dupa terminarea lucrarilor le vom aseza intr-o galerie de arta .

,, Turul galeriei '' unde vor avea loc comentarii atat pozitive cat si critice , intrebari , observatii pe baza exponatelor .


TRANZITII - Joc

-Sa ne spunem numele fetele ( in cor )

ALA ( II ) Jocuri de miscare cu text si cantec


'' Cursa nucilor''

Copiii vor fi impartiti in doua echipe asezati in coloane, unul in spatele celuilalt. La semnalul meu primii copii vor pleca in alergare printre jaloane destinatia fiind un cos de nuci din care vor lua cate o nuca urmand sa se intoarca pe acelasi traseu dand startul urmatorului coechipier (prin atingere usoara pe umar)

Castiga echipa care termina prima. Jocul se va desfasura de 2-3 ori.


,, Podul de piatra''

In timpul cantecului vor face un ,,tunnel'' prin care vor trece . Copiii vor fi in perechi cu bratele ridicate lipiti unul de altul . Voi trece pe sub ,,tunel'', voi alege un copil sa-mi fie pereche iar cel ramas singur va trebui sa treaca la capatul tunelului unde-si va astepta randul .

Copiii vor trece pe sub ,,tunel ''de cel putin doua ori .


,,Taranul e pe camp''

Se alege un copil pentru a fi liderul ,,taranul'' care-si alege ,,nevasta '', ea isi alege ,,copilul'' , acesta isi alege ,,dadaca'' , ea isi alege ,,pisoiul'', el prinde ,,soareci'', iar ei dau iama la ,,branza'' care se afla in ,,butoi'', pe care-l aruncam la ,,gunoi '', aceasta presupunand imprastierea copiilor iar ultimul ramas inca in cerc va primi o pedeapsa .

Jocul se va repeat de cateva ori


Finalitatea zilei

Evaluarea copiilor prin acordarea stimulentelor si discutii libere pe baza activitatilor desfasurate .








SECVENTE

DIDACTICE

CONTINUT

ALA I

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE

FORME

METODE

SI

INSTRUMENTE


INDICA -

TORI



MOMENT

ORGANIZATO-

RIC

Se creeaza conditiile psihopedagogice necesare desfasurarii

activitatii in bune conditii:

·    & 828d38i nbsp;    Pregatirea materialului











CAPTAREA

ATENTIEI


Captarea atentiei se face printr-o ghicitoare :

"Cum le spune /Cum le spune

La mere, pere/ Nuci si prune ? " (fructe)

Isi vor face aparitia doua personaje indragite de copii din desenele animate "Fifi" si "Bondarel" care vor ajuta la alegerea copiilor pe sectoare











ANUNTAREA

TEMELOR

SI A

OBIECTIVE-

LOR



Astazi la sectorul "Biblioteca" veti sorta jetoane cu fructe

de acelasi fel; la sectorul "Joc de masa " veti alcatui puzzle-uri

cu diverse fructe zambarete; iar la sectorul " Constructii" veti avea de construi ladite pentru depozitarea fructelor cu piese "Lego".

Anexa 1, anexa 2, anexa 3, anexa 4, anexa 5




Instructajul

verbal





Retin

sarcinile

ce urmeaza

sa fie

executate

pentru

alegerea

sectorului



DIRIJAREA

INVATARI



Voi efectua cu copiii exercitii de incalzire a mainilor:

SECVENTE

DIDACTICE

CONTINUT

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE

FORME

METODE

SI

INSTRUMENTE


INDICA -

TORI




DIRIJAREA

INVATARII



Voi da semnal de incepere a lucrului si indicatii copiilor daca

e cazul

Voi corecta pozitia copilului la masa de lucru



Jetoane,

imagini cu

fructe,

puzzle-uri,

piese lego



Individual




Lucreaza

tema

data



REALIZAREA

FEEDBACK-

ULUI




La sectorul "Biblioteca" copiii vor motiva alegerea facuta

(sortare de jetoane, imagini), la sectorul "Joc de masa" copiii

vor spune ce au descoperit prin intregirea imaginilor (puzzle-uri)

iar la sectorul "Constructii" vor verbaliza sarcina pe care au executat-o




Conversatia

Farfuriutele

cu jetoane

de acelasi

fel, ladite

pentru

fructe,

puzzle-uri




Individual





Conversatia

intrebari si

raspunsuri


Expun

lucrarile

si

verbalizeaza

ce au

facut



EVALUAREA



Aprecieri individuale si globale iar ca stimulent o cate o

bomboana



Conversatia


Stimulente:

bomboane



Aprecieri

verbale


INCHEIEREA

ACTIVITATII


In incheierea activitatii copiii vor recita in grup poezia

"Toamna "





Frontala



Recita












SECVENTE

DIDACTICE

CONTINUT

DS


STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE

FORME

METODE

SI

INSTRUMENTE


INDICA -

TORI



MOMENT

ORGANIZATO-

RIC


Se creeaza conditiile psihopedagogice necesare desfasurarii

activitatii in bune conditii:

CAPTAREA

ATENTIEI



In vizita la noi in grupa vine o papusa de plus "Sireata vulpe "

care doreste sa se alature activitatilor noastre



Conversatia



Jucarie de

plus



Frontala







ANUNTAREA

TEMELOR

SI A

OBIECTIVE-

LOR



Asadar, astazi la activitatea de cunoastrea mediului vom observa

un alt fruct indragit de voi si anume strugurele si mi-am propus sa-l

desenam, pictam cu degetelul si chiar sa-l modelam. Sa nu uitati

ca pentru asta vreau sa participati cu totii la activitate, sa-mi

raspundeti la intrebari ridicand mana






Expunerea





Frontala







REACTUALI-

ZAREA

CUNOSTINTE0

LOR




Inainte de a incede activitatea in sine vreau sa-mi raspundeti la

cateva intrebari

- Ce fructe de toamna cunoasteti ?

- Ce facem cu ele inainte sa le consumam ?

- Ce contin atat fructele cat si legumele ?






Conversatia




Individual



Orala





Intrebari si

raspunsuri





Raspund

corect

la

intrebari



SECVENTE

DIDACTICE

CONTINUT

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE

FORME

METODE

SI

INSTRUMENTE


INDICA -

TORI


















DIRIJAREA

INVATARII


Pe baza celor vizionate vom incerca succint sa ajungem sa

observam de fapt strugurele. Pe un panou vor fi afisate

cateva din activitatile pe care le desfasoara oamenii in vie.

-De unde se culeg strugurii ? (din vie)

-Cine culege via? (oamenii)

-Ce culoare au strugurii ? (galben - verde - violet )

-Unde se pun ei? Unde se rastoarna? (zdrobitor- teasc)

-Ce iese din presarea lor ? (must)

-Cum se numeste asadar fructul de pe masutele voastre?

(strugurele)

Inainte de a fi consumat haideti sa-l cercetam


~~~Observarea si analiza structurii strugurelui~~~


Strugurele este un fruct care se coace vara si toamna, este format

dintr-un ciorchine pe care sunt asezate multe boabe. Ciorchinele

seamana cu o crenguta de care sunt prinse alte crengute mai mici

(se prezinta un cotor de ciorchine). Copiii iau in mana strugurele

De pe farfurie si-l cerceteaza

-Cum este ciorchinele ? Mare sau mic ? Greu sau usor ?

(mare, greu)

-Cum sunt asezate boabele de strugure ? (Boabele sunt asezate

unele langa altele iar la unii struguri sunt ingramadite unele peste

altele )

-Cum sunt boabele asezate in partea de sus? (In partea de langa

codita sunt mai multe apoi din ce in ce mai putine si se termina

in partea de jos cu numai 1-2 boabe)

-Cu ce forma geometrica se aseamana strugurele? (triunghi)

Alegeti din gramada de forme geometrice figura cea mai

asemanatoare cu forma ciorchinelui de strugure.

Incercati sa desenati in aer conturul strugurelui
















Conversatia



Expunere



Explicatia



Demonstratia





Exercitiul




Anexa











Ciorchine

Cotor












Forme

geometrice




















Frontala
















Intrebari si

raspunsuri






















DIRIJAREA

INVATARII



~~~ Sinteza partiala ~~~

-Unu - doi copii descriu sumar cele discutate anterior


~~~Observarea si analizarea boabelor de strugure~~~

Copiii vor lua din farfuriute 2 boabe de strugure pe care le vor tine intre primele doua degete, Boaba de strugure poate fi de diferite culori.

-Care sunt ele? (galben verde violet).

-Deci ce alte culori pot avea strugurii ?

-Cu ce seamana boaba unui strugure ? Boabele sunt rotunde ca niste bile sau au o forma alungita semanand putin cu un ousor mic. In acest caz au o forma ovala.

-Ce are la suprafata o boaba de strugure? (o pielita subtire)

-Cum este ea? (neteda si lucioasa)

-Ce simtiti cand apropiati boaba de nas? (un miros placut)

-Ce credeti ca se afla inauntrul boabei ? (miez)

-Ce ramane dupa ce ati supt boaba? (1-2 seminte mici)

-Ce gust are miezul strugurelui ? (dulce)

-Este sanatos sa inghitim semintele? (nu)

Nu trebuie sa inghitim semintele doarece sunt tari si pot sa ne imbolnaveasca.

-Cum este samanta strugurelui fata de cea a marului (mai mica)

Strugurii sunt hranitori si bogati in vitamine ne atrage atentia Dyno, sunt consumati ca desert la masa sau la gustare

-Ce fac oamenii din struguri ca sa-i putem consuma si iarna? (compot dulceata - degustam)

-Dar dupa ce-i culeg oamenii ce fac din zeama de struguri ? (must-vin-otet-tuica)


























Conversatia



Farfurioare

cu boabe de

struguri

















Compot,

dulceata,

paharute si

lingurite


















Individual




















Conversatia

intrebari si

raspunsuri























REALIZAREA

FEEDBACK-

ULUI



~~~Sinteza finala~~~


Se realizeaza prin alegerea celui mai frumos ciorchine pe care 2-3 copii il vor descrie









Individual




Oral





Sinteza

finala



EVALUARE

Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe durata

Activitatii si o voi invita pe zana toamna sa faca aprecierile necesare

individuale si globale


Conversatia



Individual




Aprecieri

verbale

INCHEIEREA

ACTIVITATII

Copiii vor participa la procesul de preparare al mustului

Tranzitii : "A, a ,a acum e toamna da"


Conversatia

Storcator

de fructe


Frontal

























SECVENTE

DIDACTICE

CONTINUT

DEC


STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE

FORME

METODE

SI

INSTRUMENTE


INDICA -

TORI



MOMENT

ORGANIZATO-

RIC


Se creeaza conditiile psihopedagogice necesare desfasurarii

activitatii in bune conditii:

CAPTAREA

ATENTIEI


La aceasta activitate la noi va veni in vizita un alt personaj din reclamele cu iaurtul Danonino si anume ,, Dino'' care le va reaminti copiilor cat de importante sunt vitaminele atat in starea lor naturala dar si conservate si ne va ruga sa-l lasam si pe el sa ni se alature la urmatoarea activitate . - zis si facut -




Conversatia



Jucarie de

plus



Frontala






ANUNTAREA

TEMELOR

SI A

OBIECTIVE-

LOR


Dupa ce am observat strugurele, l-am degustat atat in starea lui

naturala cat si conservat (compot, dulceata) mai departe m-am

gandit s-al pictam dar cu degetelul, sa-l coloram si sa-l modelam.

Se va preciza ferm ca cel mai important lucru va fi originalitatea

lucrarii




Expunerea


Instructajul

verbal





Frontala







REACTUALI-

ZAREA

CUNOSTINTE0

LOR



Copiii denumesc materialelel si instrumentele de lucru necesare

pentru realizarea temei. La centrul de pictura (dactilopictura in

contur) :

-Ce culori am putea folosi? (galben, violet, verde)

La centrul de modelat :

-Cu ce culoare am putea modela boabele de strugure ?

La centrul de colorat:

-Cu ce culori am putea desena strugurele?




Conversatia

Fise de

lucru,

recipiente

apa,

recipient

acuarele,

servetele,

planseta,

plastilina



Individual



Orala





Intrebari si

raspunsuri





Raspund

corect

la

intrebari



SECVENTE

DIDACTICE

CONTINUT

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE

FORME

METODE

SI

INSTRUMENTE


INDICA -

TORI


















DIRIJAREA

INVATARII


La toate centrele vor fi expuse modelele mele. Acum dupa ce am

privit impreuna modelele realizate de mine cred ca am putea realiza

impreuna modele deosebite poate chiar mai frumoase decat cele

prezentate.

Voi efectua cu copiii exercitii de incalzire a mainilor:

Individuale




Stimulare









REALIZAREA

FEEDBACK-

ULUI





Pe parcarsi ce copiii vor termina lucrarile acestea vor fi asezate pe panoul expozitional. Toti copiii vor trece prin fata panoului ca printr-un muzeu pentru a privi toate lucrarile.


TURUL GALERIEI


Se va trece la evacuare lucrarilor. Pentru analiza lucrarilor se vor avea in vedere atat lucrarile "reusite" cat si pe cele care plac mai putin copiilor. Fiecare copil va spune cate ceva despre o anume lucrare (aspectul estetic - acuratetea plansei; valorizandu-se creativitatea evitandu-se critica)











Conversatia








Panou

expozitional









Individual









Conversatia

intrebari si

raspunsuri


















EVALUARE



Se vor face aprecieri individuale si colective, se vor da stimulente





Stimulente



Individual



Oral



Aprecieri

verbale



INCHEIEREA

ACTIVITATII


Se va face fixarea temei pe parcursul intregii zile. Copiii vor fi

Solicitati sa faca ordine la masutele de lucru.

Tranzitii joc :

- Sa ne spunem numele baietii in cor

- Sa ne spunem numele fetele in cor




Conversatia



Individual




Aprecieri

verbale










SECVENTE

DIDACTICE

CONTINUT

ALA II


STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE

FORME

METODE

SI

INSTRUMENTE


INDICA -

TORI



MOMENT

ORGANIZATO-

RIC



Amenajarea spatiului pentru desfasurarea jocului de miscare











CAPTAREA

ATENTIEI



La captarea atentiei vor fi prezentate copiilor doua cosulete

cu alte fructe de toamna pe care copiii trebuie sa le ghiceasca

(nuci)





Conversatia



Nuci




Frontala






ANUNTAREA

TEMELOR

SI A

OBIECTIVE-

LOR



In aceasta ultima parte bineinteles ne vom juca diverse jocuri de

miscare : vom incepe cu un joc mai antrenant care presupune o

competitie (adica va veti intrece) numindu-se "Cursa nucilor "

urmat fiind de alte doua jocuri cu text si cant "Taranul e pe camp "

si "Podul de piatra ". Pentru asta va trebui sa fiti atenti la toate

regulile jocului.





Expunerea








DIRIJAREA

INVATARI





Inainte de inceperea jocurilor propriu zise se face cate un joc de

proba in care se explica si se fixeaza regulile fiecarui joc. Pe

parcursul derularii jocurilor voi mentiona importanta respectarii

regulilor.







Instructajul

verbal



Jaloane,

cosulete,

nuci,

fluier

Frontal


Individual







Comporta

mentul

copiilor

in timpul

jocurilor


SECVENTE

DIDACTICE

CONTINUT

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE

FORME

METODE

SI

INSTRUMENTE


INDICA -

TORI




REALIZAREA

FEEDBACK-

ULUI



Castigatoare va fi echipa care termina prima



Conversatia




Frontala



Aplauze

pentru

echipa

castigatoare





EVALUAREA



Stabilirea echipei castigatoare si acordarea stimulentelor

(spargerea nucilor). Discutii si impresii despre comportamentul

copiilor in timpul jocurilor.




Conversatia



Miez de

nuca




Individual





Conversatia

intrebari si

raspunsuri




Aprecieri

verbale


INCHEIEREA

ACTIVITATII



Stabilirea si fixarea denumirii jocurilor



























Document Info


Accesari: 29175
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )