Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DIDACTIC GOGOSARUL SI VANATA

gradinita


ALTE DOCUMENTE

CHESTIONAR
Gimnastica ritmică - Activitate psiho-motorica - Ed. fizică - Proiect de activitate
STRATEGII MODERNE DE PREDARE - INVĂŢARE ÎN VEDEREA ASIGURĂRII CALITĂŢII ÎNVĂŢĂMÂNTULUI PREsCOLAR
Omul de zapada
Ghicitori pentru cei mici
CREATIVITATEA
Pe zapada zboara , zboara
AZI GRIVEI E MÂNIOS Muzica: L. Comes Versuri: A. Ivascanu
GRUPA MIJLOCIE - COMPORTAMENTE PE CATEGORII DE ACTIVITĂŢI

PROIECT DIDACTIC





GRUPA: pregatitoare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoasterea mediului

DENUMIREA ACTIVITATII: Observare



TEMA ACTIVITATII: "Gogosarul si vanata"

TIPUL ACTIVITATII: dobandire de cunostinte

FORMA DE REALIZARE: frontala

SCOP: insusirea de cunostiinte sistematice , si corecte stiintific despre legumele de toamna ( gogosar si vanata )

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1- sa recunoasca gogosarul si vanata dintre mai multe

alimentatie si sa enumere reguli de igiena legate de

utilizarea in alimentatie a legumelor;

MATERIAL DIDACTIC: cos cu legume (gogosari, vinete, varza, gogonele, conopida,

experimentul, invatarea prin descoperire, expunerea;

DURATA: 40 minute









EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC AL ACTIVITATII



STRATEGII DIDACTICE



EVALUARE


DOZARE

METODE

PROCEDEE

MIJLOACE DE INVATAMANT

I.Moment organizatoric

Pentru o buna desfasurare a activitatii    se iau urmatoarele masuri:

aerisirea salii de grupa

asezarea scaunelelor in semicerc

pregatirea materialelor didactice necesare

intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa

1 min

conversatia



II. Captarea atentiei si anuntarea temei

In momentul in care copiii intra in sala de grupa vor vedea intr-un colt al clasei amenajat centrul tematic. Captarea atentiei se realizeaza printr-un dialog:

"- Ce observati pe aceasta masuta?" ( Pe aceasta masuta observam multe legume.)

"- Ce legume recunoasteti?" (Castraveti, varza alba si varza rosie, gogonele, morcovi, conopida, gogosari, vinete etc.)

"- Eu m-am gandit sa invatam astazi despre gogosar si vanata."

2 min

Surpriza

Conversatia




legume


III. Observarea dirijata

"- Priviti cosuletul de pe masuta mea! In el am pus mai multi gogosari si vinete!"

  1. Aspect exterior

a) Culoare:

"- Ce culoare au gogosarii?" (rosii, galbeni, verzi, portocalii)

"- Dar vinetele ce culoare au?" ( violet, vanat)

b) Forma:

Voi rostogoli gogosarii si voi ruga copiii sa procedeze la fel.

"- Se rostogolesc usor? De ce? (Pentru ca au forma aproape rotunda, seamana cu niste mingi.)

"- Dar vinetele cum sunt?" (lunguiete)

c) Marime:

"- Cum sunt gogosarii fata de vinete?" ( Gogosarii sunt mai mici.)

Se prezinta mai multe vinete si gogosari pentru a observa ca pot avea marimi diferite.

Sinteza partiala

- se va realiza printr-un joc: "Spune si tu!"

Voi incepe o propozitie, iar copilul numit o va termina. In acest timp voi desena pe tabla un gogosar si o vanata.

  1. Partile componente

Voi sectiona un gogosar si il voi prezenta copiilor.

"- Din ce parti este format gogosarul?" (Gogosarul este format din: coada, coaja, miez si seminte)

Apoi voi sectiona si o vanata si le-o voi arata copiilor si pe aceasta.

"- Din ce parti este formata vanata?" (Vanata este formata din: coada, coaja, miez si seminte.)

" - De ce au gogosarul    si vanata coaja?" ( Pentru a se apara de ploaie, de vant; pentru protectie.)

"- Pipaiti coaja gogosarului! Cum este ea?"(Coaja gogosarului este neteda si lucioasa."

"- Dar coaja vinetelor cum este? Pipaiti-o!" (Si coaja vinetelor este neteda si lucioasa.)

Se prezinta o bila din plastilina si se apasa cu degetele. Se constata ca au ramas urme. Apoi se apasa gogosarii si vinetele; se cere copiilor sa procedeze la fel.

"- De ce nu ne intra degetele in coaja gogosarului sau in a vinetelor cum au intrat in plastilina?" ( Pentru ca este tare coaja acestora.)

Voi cere copiilor sa muste din gogosar si din vanata.

" Ce gust are gogosarul?" (Gogosarul este dulce. )

"- Dar vanata?"    (Vanata nu are gust. )

"- Mirositi gogosarii! Ce miros au? " (Au miros de ardei. )

"- Acum mirositi vinetele! Ce imi puteti spune?" (Acestea nu au miros.)

"- Strangeti intre degete o bucata de gogosar si una de vanata. Ce observati?" (Din coaja gogosarului curge putina zeama, cu un miros puternic iar din coaja vinetei nu curge nimic, este uscata.)

"- Priviti gogosarul taiat. Cum este coaja lui?" (Coaja gogosarului este subtire.)

"- Acum priviti vanata taiata. Coaja acesteia cum este?"

( Coaja vinetei este subtire.)

" Ce putem observa in interiorul gogosarului?" ( In interior observam miezul.)

" Ce culoare are miezul gogosarului?" (Rosu, verde sau galben.)

"- Dar vanata are miez ?" ( Da si vanata are miez.)

"- Ce culoare are miezul vinetei?" ( Miezul vinetei esre alb- galbui.)

"- Cum este miezul gogosarului fata de miezul vinetei?" (Miezul gogosarului este mai zemos.)

"- Gustati miezul gogosarului si miezul vinetei. Care are gust si cum este gustul?" (Miezul gogosarului este dulce si parfumat.)

"- Ce se afla in interiorul gogosarului?" (In interior se afla semintele.)

"- Dar vanata are seminte in interior?" ( Da, si vanata are seminte.)

"- Cum sunt asezate semintele in gogosar?) (Ca pe un ciorchine, in mijlocul acestuia.)

"- Semintele vinetelor cum sunt asezate?" ( In mijloc, de-a lungul miezului.)

"- Cum sunt semintele gogosarului ?" (Semintele gogosarului sunt micute.)

"- Dar ale vinetei? Sunt mai mari?" (Nu, sunt la fel de mari ca cele ale gogosarului.)

"- Cate seminte sunt in gogosar?" (multe)

"- Dar in vanata?" ( si mai multe)

"- Apasati-le cu degetul. Cum sunt ele?" (tari)

"- Ce culoare au?" (alba)

"- Ce marime au semintele gogosarului si ale vinetei?"

(Sunt micute.)

"- La ce folosesc semintele?" (Semintele folosesc la inmultire.)

Le voi explica cum ca inmultirea gogosarilor si a vinetelor se face prin seminte sadite in pamant, din care cresc apoi plantele care vor rodi.

Se prezinta o plansa cu planta gogosarului si a vinetei. Voi preciza ca din florile gogosarului se formeaza fructele- gogosarii iar din florile vinetei se formeaza fructul acesteia- vanata.

Sinteza partiala

Se va realiza printr-un concurs de intrebari adresate copiilor. Echipa fetelor si a baietilor vor raspunde pe rand la intrebari legate de partile componente ale gogosarului si ale vinetei.

  1. Utilizare

"- De ce ne plac gogosarii?" ( Pentru ca sunt dulci si parfumati.)

"- Cum se consuma gogosarii de obicei?" ( Gogosarii se consuma cruzi.)

"- Dar vinetele?" (Acestea se consuma gatite.)

"- De ce este bine sa consumam legume?" (Pentru ca ele contin multe vitamine.)

"- Ce se prepara din gogosari?" ( Salate, muraturi.)

"- Dar din vinete?" (Salata, vinete pane, la cuptor.)

"- Cum trebuie sa fie mainile noastre cand mancam?"

(Mainile trebuie sa fie curate cand mancam.)

"- De ce?" ( Pentru a inlatura microbii.)

Se va preciza ca desi nu consumam coaja vinetelor este bine sa o spalam inainte sa preparam vanata.

Sinteza partiala

Voi sublinia modul in care se prepara aceste legume. Un copil va indica si va denumi produsele obtinute din aceste legume.

Sinteza finala

Se va realiza printr-o scurta poveste.

A fost odata, ca niciodata, undeva la tara... o gradina imensa. In acea gradina, cresteau printre alte legume si o vanata si un gogosar.

Toata ziua cele doua legume nu mai incetau sa se laude. Cand gogosarul se lauda ca poate avea mai multe culori, vanata spunea ca ea este mai mare. Cand gogosarul spunea ca este mai parfumat, vanata se lauda ca e mai lunguiata.

Si uite asa se tot certau cele doua legume cat era ziua de lunga pana cand si-au dat seama ca sosise ... toamna. Gospodinele adunau legumele din gradini si faceau provizii, pregatindu-se pentru iarna.

Nu dupa mult timp, cele doua legume s-au intalnit pe masa din bucatarie. Asa cum erau ele obisnuite au inceput din nou sa se laude cu preparatele care se pot obtine din ele.Cand Gogosarul spunea ca el este gustos daca ajunge muratura, Vanata ii raspundea ca ea este delicioasa pane sau la cuptor. Tot certandu-se... cele doua legume s-au trezit fierband in aceeasi oala, alaturi de rosii si ceapa. Ele uitasera ca atat gogosarul cat si vanata se folosesc pentru a prepara zacusca.

35 min

Conversatia












Conversatia







Jocul













Experimentul






















Invatarea prin descoperire

































Explicatia









Jocul





Conversatia










Explicatia









Povestirea









cosulet cu vinete si gogosari



















tabla

creta

cutit

gogosar

tava

vanata










Plastilina
























































Plansa reprezentand planta gogosarului si a vinetei






















Gogosari murati, salata de legume, salata de vinete, vinete pane si la cuptor






IV. Incheierea activitatii

Aprecierea modului cum s-au comportat copiii si cum au raspuns. Apoi copiii sunt serviti pe rand cu cate o felie de paine cu zacusca. Se acorda recompense celor care au raspuns corect si au fost disciplinati.

2 min

Conversatia

Felii de paine cu zacusca

Recompense




Document Info


Accesari: 8567
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )