PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE
GRADINITA: O.N. nr.2 BASARABI jud. Constanta
GRUPA: mijlocie
ACTIVITATEA: EDUCATIA PENTRU STIINTA- Cunoasterea mediului
TEMA: Painea
Forma de realizare Observarea
Tipul activitatii Insusire de cunostinte si deprinderi
Scopul ACTIVITATII: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere, intelegere si investigare a mediului inconjurator.
Obiective operationale
O1- sa descopere elementele componente ale painii prin antrenarea tuturor
organelor de simt;
O2- sa identifice unele insusiri ale painii: culoare, forma, marime;
O3 - sa numere feliile de paine din farfurioare;
O4- sa clasifice painea in notiunea alimente;
O5- sa inteleaga fazele procesului de preparare a painii.
Metode si procedee conversatia, observatia directa, explicatia, demonstratia, invatarea prin descoperire, comparatia,problematizarea, concluzionarea, aprecierea.
Material didactic folosit paine proaspata, paine veche, paine alba si
paine neagra, chifle, boabe de grau, faina,
apa, drojdie, sare, vas pentru aluat, cuptor
(pentru educatoare); farfurioare cu felii de
paine alba si paine neagra (pentru copii).
DURATA: 20’-25
Material bibliografic
Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii, 2005;
Maria Taiban, Valeria Nistor, Ecaterina Barseti, Maria Petre, Valeria
Vornicu, Antonia Berescu „Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii”, Editura didactica si pedagogica, Bucuresti, 1979.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (Instrumente si indicatori) |
I. Organizarea activitatii II. Captarea atentiei III. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor IV. Dirijarea invatarii V. Incheierea activitatii |
Masutele sunt asezate in forma de careu deschis. Voi intra in sala de grupa cu o paine proaspata acoperita cu un prosop. Voi descoperi painea si ii voi intreba pe copii: Priviti ! Ce v-am adus? Copii, astazi vom observa painea. Vom invata din ce este formata; de cate feluri este, ce forme poate avea si din ce se prepara painea. Pipaie painea pe care am adus-o si spune ce simti: este calda sau rece? Ce miros are painea calda? Apasati bine, sa vedeti ce se intampla cu ea? (se strange si revine la loc, este pufoasa, proaspata) Apasati si painea rece. Ce observati? (Nu are miros atat de puternic si nu este pufoasa) Priviti feliile de paine din farfurioare pentru a vedea din ce este formata painea. Ce se vede pe marginea lor? (coaja) Cum este coaja?(tare) Ce culoare are? (galben-maro) Ce se afla sub coaja? (miezul). Numarati feliile din farfurioare. Priviti cu atentie miezul lor ! Ce culoare poate avea? (alb sau mai inchis la culoare) Ii spunem paine neagra celei cu miez inchis la culoare si paine alba celei cu miez alb. Gustati si spuneti ce gust are painea? (bun, placut) Care paine este mai gustoasa? (cea proaspata) Ce forma poate avea painea?(lunga, rotunda) Ce marime poate avea? (mica, mare, foarte mica-chifla) Daca o mancam, ce spunem ca este painea? ( - Cum se numesc lucrurile pe care le mancam?) (alimente) De ce mancam paine? (Este hranitoare, ne ajuta sa crestem, sa fim sanatosi). Ce trebuie sa facem inainte sa mancam painea? (Sa ne spalam pe maini). Sinteza partiala Painea calda are miros foarte placut si este pufoasa. Painea rece nu are miros atat de puternic. Painea veche nu este pufoasa. Painea este acoperita cu o coaja tare, galben-maro. Noi spunem ca e rumena. Miezul are culoare alba sau negru. Painea neagra este mai hranitoare decat cea alba. Painea proaspata are gust bun. Painea veche este acra, amara. Painea are forma rotunda,lunga si este mica-rotunda, mare-rotunda sau foarte mica-chifla. Painea este un aliment. Ea este hranitoare, ne ajuta sa crestem, ca sa fim sanatosi. Painea se consuma dupa ce s-a racit si dupa ce ne spalam bine pe maini. De unde luam paine? (de la magazin) Cine o face? (brutarul- la brutarie) Hai sa vedem daca stiti care este drumul painii. Care este prima imagine? (cantarirea sacilor de faina) Ce operatie urmeaza? (se cerne faina) Ce se face mai departe? (se amesteca in malaxor faina, apa, drojdia, sarea, pentru a se obtine coca, aluatul) Ce face brutarul apoi? (modeleaza aluatul sub forma painii) Ce urmeaza apoi? (se coace in cuptor) Ce se intampla pe urma? (Este scoasa din cuptor si asezata in lazi) Unde ajunge painea proaspata? (cu ajutorul masinilor care o transporta, in magazinele de paine, alimentare) Stiti din ce se face painea? (din faina, apa, drojdie, sare) Din ce se obtine faina? (din graul macinat la moara, adica zdrobit). Priviti cum se face painea acasa de mama si bunica! Punem faina intr-un vas adanc, turnam apa calda, sare si drojdie. Amestecam bine compozitia, framantam bine si acoperim vasul cu un prosop. Il lasam la caldura sa dospeasca si sa creasca painea. O s-o coacem mai tarziu in cuptor. Sinteza finala Painea se prepara din grau. Cand graul este bine copt este treierat de agricultori, il pun in saci si-l duc la moara. Aici graul este macinat, transformat in faina. Asa dupa cum ati vazut, din faina, drojdie, apa, sare se prepara un aluat care se pune la dospit. Drojdia il ajuta sa dospeasca. I se da o anumita forma lunguiata sau rotunda si este pus la copt in cuptor. Asa se obtine paine calda, cu miros placut, pufoasa la pipaire. Painea calda este un aliment foarte important, este nelipsit din hrana omului. Avem paine multa si gustoasa pentru ca graul este o mare bogatie a tarii noastre. Voi face aprecieri generale si individuale asupra modului cum au raspuns copiii la activitate, cum si-au manifestat interesul pentru activitate. Interpretand cantecul „Brutarii”, copiii vor iesi in mod organizat din clasa. |
observare directa explicatia invatare prin descoperire observare directa conversatia euristica problematizarea explicatia concluzionarea conversatie euristica problematizarea explicatia demonstrarea explicatia concluzionarea conversatia aprecierea |
identificare Prin obsrvatie directa, copiii vor identifica si denumi, vor face comparatii si generalizari. -chestionare orala chestionare orala chestionare orala chestionare orala |
|