Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload






























AutoCAD Release 14.

Ceha slovaca


ALTE DOCUMENTE

Výhody angličtiny TAXUS Learning®
VÝPOČTE POTRUBÍ PRO SV
Vybrané statě z managementu
Zapojení videokonektorů
Windows XP Reloaded jsou tu
Ziadosť o výnimku z podmienok ochrany chráneného územia.
Nalitej jak pohrabáč
BÍLÁ HROBKA
VEDLEJSÍ VĚTY
Kapitola čtrnáctá - Snapeova zásť



AutoCAD Release 14.

Rychleji. Elegantněji. Lépe.

AutoCAD Release 14 překoná vase očekávání.



Splnit očekávání zákazníků - to byl v obchodě vzdy klíč k úspěchu. Pro konstruktéry a projektanty to znamená předat práci ve vysoké kvalitě, včas a při dodrzení rozpočtu. Ale proč jenom uspokojovat vase zákazníky, kdyz je můzete s malou pomocí AutoCADu Release 14 doslova okouzlit?

AutoCAD se po více nez půl druhé dekády snazí pomoci vám překonat očekávání vasich zákazníků. To je jedním z důvodů proč jsme za poslední roky prodali výrazně více kopií AutoCADu nez ostatní dodavatelé. Nase poslední verze, AutoCAD Release 14 pokračuje v této tradici a přinásí novou sadu nástrojů určenou pro "předstihování představ" vasich zákazníků. Představ o kvalitě, kreat 18118f517s ivitě a efektivnosti.

Nová kategorie produktivity

Release 14 přinásí tucty rozsíření v oblastech nejvíce ovlivňujících produktivitu - v oblastech jako výpočetní výkon, sdílení dat, správa hladin a typů čar, práci s pohledy, tisk a prezentaci dat.Tato verze je také snáze naučitelná, udrzovatelná a snáze se přizpůsobuje vasemu stylu práce. Spolu s druhou generací objektové architektury, modulárními komponentami a dalsími moderními technologiemi je Release 14 pevnou platformou pro vás úspěch - teď i v letech přístích.

Produktivita, kterou vidíte

V Release 14 produktivita začíná výkonem systému. Jiz při otevření prvního výkresu zaregistrujete, ze výkres se otevírá rychleji nez v kterékoliv z předchozích verzí - včetně Release 12. Bězné operace jako ukládání změn, výběry a kopírování probíhají rovněz rychleji. Podobně je tomu i se zobrazením - operacemi zoom, posuny a překreslováním.

Skenujte papírové výkresy

V Release 14 můzete zobrazit a tisknout rastrové objekty, jako skenované výkresy a fotografie - naprosto stejně, jako vektorovou grafiku. Kombinujte rastr s vektorem do hybridních výkresů. Lze řídit pořadí zobrazovaných objektů, ořezávat rastrová data přesně tak, jak to řesené úlohy vyzadují. Tyto nástroje setří čas tím, ze umozňují pouzít existující papírovou dokumentaci bez nutnosti jejího

překreslování.

S novými nástroji pro kreslení bude vase práce rychlejsí a efektivnějsí

Rozsíření kreslicích nástrojů Release 14 přinásí novou kategorii efektivity do kazdodenních úloh. Například nový nástroj AutoSnap urychluje přesné kreslení tím, ze zobrazuje různé úchopové body na objektech jestě dříve, nez zadáte bod. Tato vlastnost spolu s ostatními novými nástroji pro přesné kreslení výrazně urychluje a zjednodusuje nejfrekventovanějsí operace v AutoCADu.

Vylepsený editor textu

Vylepsený editor textu v Release 14 dále zjednodusuje popisování výkresů a dělá jej jestě flexibilnějsím. Nová verze MTEXT editoru pracuje jako standardní aplikace Windows pro zpracování textů. Obsahuje podporu TrueType fontů, rozsířené formátování (tučně, kurzíva, podtrzení, ...), vyhledávání a náhradu textu s volbami "rozlisovat malá a VELKÁ" a "hledat celé slovo".

Správa hladin a typů čar

Pro snadnějsí práci s hladinami a typy čar obsahuje Release 14 nový "zálozkovaný" dialogový panel ve stylu Explorer pro Windows 95. Umozňuje nejenom mazat a přejmenovávat hladiny, ale i třídit je podle jména, barvy a stavu několika kliknutími mysi.

Snadné rozvrzení pohledů a tisk

Výkresový prostor v Release 14 výrazně pokročil vpřed. Byly eliminovány neustálé regenerace výkresů, coz vyústilo ve výrazně vyssí rychlost. Díky zoomování a posunování v reálném čase a dalsím navigačním operacím je práce ve výkresovém prostoru stejně plynulá, jako v modelovém prostoru. A výsledek? Výrazný nárůst produktivity při práci a rozvrhování komplexních výkresů.

Zlepsený náhled na tisk

Chcete-li výkres tisknout, je náhled na výkres před tiskem rovněz rychlejsí a jednodussí. Přátelstějsí a přímo přístupná sluzba "náhled na tisk" nabízí dynamické funkce "zoom" a "posun" a díky WYSIWYG stylu práce se budete moci zříci věsteckého dohadování se o výsledku.

Snadnějsí instalace, zaučení a pouzívání

AutoCAD Release 14 vyuzívá vsech dostupných výhod operačního systému Windows 95 a Windows NT tak, aby práce s ním byla jestě snadnějsí. Průvodce instalací jak ho znáte z mnoha jiných programů pro Windows 95 a Windows NT usnadňuje instalaci systému. Nastavení vaseho výkresu zase zaručí "Průvodce nastavením výkresu" a nové výkresové sablony. Tyto funkce zkracují čas potřebný k tomu, abyste se stali s Release 14 plně produktivními.

Sdílejte výkresy se členy vaseho týmu kdekoliv po celém světě.

Mnoho rozsíření externích referencí v Release 14 dělá pouzívání odkazovaných výkresů snazsím. Příkaz XOŘEZ (XCLIP) například umozňuje prostorově omezit odkazovanou geometrii a tím setřit paměť i výkon procesoru. Dalsí zvýsení výkonu přinásí moznost selektivně podle potřeby načítat a naopak odstraňovat z paměti jednotlivé soubory externích referencí. Nový správce externích referencí umozňuje prohlízet vlastnosti souborů buď v hierarchickém stromovém pohledu, nebo v přehledném tříditelném seznamu. Tak ovládáte vsechny vlastnosti externích referencí z jednoho místa.

Dalsí nové vlastnosti

AutoCAD Release 14 zahrnuje velké mnozství nových vlastností, včetně těchto:

Přesné kreslení

Trasování

Vypínač uchopovacího rezimu

Priority objektových úchytů

Přístup k vlastnostem objektů

Modifikace vlastností objektů

Nastav vlastnosti objektu podle ...

Prezentace a vizualizace

Fotorealistické renderování

Vylepsený text TrueType

Vyplňování

Pořadí zobrazení objektů

Podpora rastrových dat

Úpravy

ActiveX Automation

Rozsířený AutoLISP

ObjectARX

Správa systému

Průvodce síťovou instalací

Autodesk License Manager

Síťový tisk

Dialogový panel preferencí (osm zálozek)

Nastavení pro několik uzivatelů/projektů



Podporované formáty souborů

Automaticky čte soubory AutoCAD Release 12/Release 13

Uloz jako Release 12, Release 13, AutoCAD LT for Windows a Windows 95 DWG

"okruzní cesta" Release 13--Release 14

Systémové pozadavky

Počítač s procesorem Pentium,

32MB RAM je doporučováno pro Windows NT 3.51, 4.0 a Windows 95.

Vlastnosti AutoCADu Release 14

Část 1

Podpora ActiveX Automation

AutoCAD Release 14 podporuje ActiveX Automation, standardní rozhraní firmy Microsoft pro integraci aplikací. ActiveX Automation umozní snadnou spolupráci AutoCADu s dalsími aplikacemi pro Windows 95. Jeho dalsí výhodou bude moznost pouzít dobře známé a jednoduché programovací prostředky, jako například Visual Basic 4.0. ActiveX Automation tak doplní sadu jiz existujících nástrojů pro programování AutoCADu.

Editace na příkazové řádce

K podstatným změnám doslo v chování vstupu z klávesnice do příkazové řádky AutoCADu Release 14. Tyto změny poskytují vyssí flexibilitu při zadávání příkazů a přiblizují rozhraní AutoCADu Release 14 chování standardních aplikací pro Windows NT/95. Tuto změnu uvítají uzivatelé pracující často s AutoLISPem, kteří pouzívají zpravidla delsí řetězce na příkazové řádce.

Historie příkazů.

Na příkazové řádce lze vyvolat předeslé příkazy pomocí sipek nahoru/dolů.

Editace na příkazové řádce.

V AutoCADu Release 14 lze pouzít standardní editační metody Windows. Díky tomu lze snadněji opravovat chyby a překlepy.

Interaktivní zobrazování

Kombinovaný dynamický posun se změnou měřítka. V AutoCADu Release 14 jsou dynamický posun a změna měřítka (zoom) integrovány do jednoho příkazu. To umozňuje snazsí a rychlejsí přepínání těchto velmi často pouzívaných operací. Přepnutí probíhá pomocí lokální nabídky zobrazené po stlačení pravého tlačítka mysi.

Vylepsení příkazu Zvětsit Vse. Tento příkaz ve větsině případů jiz nevyvolává regeneraci výkresu, čímz se zvýsí jeho rychlost a pouzitelnost. Navíc je výsledný pohled po provedení této operace umístěn doprostřed obrazovky, nikoliv do levého dolního rohu.

Náhled tisku

AutoCAD Release 14 obsahuje vylepsený náhled tisku. Je přímo přístupný ze standardní nástrojové listy, bez potřeby procházet dialogem tisku. Náhled je zobrazen jako bílý papír na sedém pozadí, podobně jako je tomu u programu Microsoft Word. Při práci s náhledem je podporován dynamický posun a změna měřítka pro snadnou kontrolu detailů a přesnosti.

Text

Text je velmi důlezitým a často problematickým prvkem výkresů. V AutoCADu Release 14 bylo proto provedeno mnoho změn a vylepsení z pohledu tvorby a manipulace s textem.

Textový editor. Textový editor AutoCADu Release 14 umozňuje mnohem snazsí a přesnějsí umísťování textu. Při práci v editoru je znát příbuznost s programem Microsoft Word. Prostředí editoru je tak velmi intuitivní a vyzaduje minimální dobu na naučení. Editor má ve vrchní části tři zálozky pro formátování textu, určení vlastností a vyhledávání spojené s nahrazováním textu. Velikost celého dialogu textového editoru se automaticky přizpůsobuje podle mnozství zadaného textu. Zobrazení je ve stylu WYSIWYG, čímz se jestě více zvysuje přehlednost při práci s textem.

Rozsířená podpora písem TrueType. AutoCAD Release 14 podporuje tučné typy, kurzívu i podtrzení. Písma jiného typu jsou mapována na své truetypové ekvivalenty, čímz zvysují např. přesnost zalomení jednotlivých řádek.

Hledání a nahrazování textu. Jelikoz textový editor AutoCADu Release 14 odpovídá typickým editorům Windows, podporuje moznost vyhledávání a nahrazování textu. Lze vyuzít i voleb pro rozlisení velkých/malých písmen a hledání celých slov.

Moderní nástroje pro učení AutoCADu

AutoCAD Learning Assistance. AutoCAD Learning Assistance je interaktivní multimediální výukový nástroj navrzený tak, aby pomohl uzivatelům a zvysoval produktivitu jejich práce. Prostředí umozňuje rychlou orientaci ve skupině projektů, tutoriálů a lekcí ve formátu HTML. AutoCAD Learning Assistance dovoluje uzivatelům rychle nacházet odpovídající sekce, spoustět multimediální ukázky a tak rychle aplikovat nové poznatky při své práci v AutoCADu.

Vylepsená elektronická dokumentace.

Elektronická online dokumentace je integrována formou standardního systému nápovědy Windows.

Přímý přístup do webové stránky AutoCADu. AutoCAD Release 14 umozňuje ze základní nástrojové listy spoustět webový prohlízeč. Jako doplněk nápovědy tak přidává přístup k dynamickému a aktuálnímu zdroji informací o AutoCADu.

Start-up dialog a noví průvodci pro nastavení výkresu

Start-up dialog AutoCADu Release 14 a noví průvodci pro nastavení výkresu zpříjemňují a usnadňují uzivatelům počáteční fázi tvorby výkresu. Jejich uzivatelské rozhraní je velmi efektivní a nabízí flexibilní volby.

Start-up dialog je zobrazen při inicializaci AutoCADu Release 14. Na rozdíl od otevření prázdného implicitního výkresu, jak tomu bylo u předchozích verzí, jsou nabídnuty následující volby.

Pouzití průvodce pro nastavení výkresového prostředí. Určení sablonového (template) výkresu jako základu. Začít prázdný výkres s implicitními hodnotami nastavení. Otevřít výkres z existujícího souboru.

Pouzití průvodce. Nastavení nového výkresu je zpravidla velmi osemetná zálezitost, zejména pro nezkusené uzivatele. Noví uzivatelé, ale i ti, kteří nepracují s AutoCADem kazdý den, mohou být pomocí výkresových průvodců vedeni několika základními kroky, jez jsou nezbytné pro správné nastavení prostředí výkresu. Průvodci představují několik po sobě jdoucích dialogů, provádějících jednotlivé kroky. Start-Up dialog AutoCADu Release 14 nabízí dva typy průvodců: Rychlé nastavení a Rozsířené (advanced) nastavení.

Průvodce pro rychlé nastavení pozaduje minimální počet informací od uzivatele a v procesu skládajícím se ze dvou kroků nastaví veskeré potřebné vnitřní proměnné odpovídající velikosti navrhovaného modelu.

Průvodce pro rozsířené nastavení výkresu je mocnějsím a flexibilnějsím nástrojem nabízejícím vyssí stupeň volnosti pro uzivatele. Zkusenějsímu uzivateli nabízí tento průvodce nastavení úhlů, hranice výkresu, titulního bloku a schopnost nastavit prostředí výkresového prostoru.

Pouzití sablony. Často je mnohem efektivnějsí začít výkres podle jiného, jiz existujícího výkresu. Sablonové výkresy slouzí právě k tomuto účelu. Po výběru start-up metody pouzití sablony je zobrazen seznam sablonových výkresů. Při pohybu po seznamu je pro snadnou orientaci v okně zobrazován náhled na vybranou sablonu a stručný popis. Pouzívání sablon je podobné pouzívání prototypových výkresů v předchozích verzích AutoCADu. Uzivatelé mohou samozřejmě vytvářet nové sablony nebo modifikovat existujicí.

Začít prázdný výkres.

Tato volba umozňuje pouze výběr mezi anglickými a metrickými jednotkami a nastavení několika základních parametrů ulozených v souborech ACAD.DWT a ACADISO.DWT. Začít prázdný výkres je ekvivalentem volby No Prototype v předchozích verzích AutoCADu.



Prezentační kvalita výkresů

AutoCAD Release 14 obsahuje kompletní sadu nástrojů pro přípravu výkresů v profesionální prezentační kvalitě. Uzivatelé AutoCADu R14 mohou vylepsit výsledný dojem své výkresové dokumentace pouzitím plných sraf, integrací rastrové grafiky, kvalitní fotorealistickou vizualizací nebo pouzitím vylepsené podpory objektů vlozených z jiných aplikací.

Podpora rastrů

AutoCAD Release 14 nabízí plnou podporu pro import nejběznějsích formátů rastrové grafiky. Díky tomu mohou uzivatelé AutoCADu R14 integrovat vytvářené výkresy s existujícími obrázky, firemními logy, fotografiemi či vizualizacemi. Takto připojené obrázky se chovají jako standardní bloky, které lze editovat (posouvat, kopírovat, zvětsovat, vytvářet pole, atd.) a ořezávat. Detailněji je integrace rastrů v AutoCADu Release 14 popsána v kapitole Komunikace a sdílení.

Plné srafy

Díky nové volbě u objektu srafy mohou uzivatelé AutoCADu R14 snadno a rychle zaměnit srafovací vzor za jednolitou barvu. Pro simulaci této vlastnosti bylo v Release 13 nutno zvolit a nastavit vhodný srafovací vzor tak, aby jednotlivé čáry srafovacího vzoru na sebe těsně navazovaly a tvořily tak jednolitou plochu. Tento postup je samozřejmě neefektivní a také do značné míry závislý na parametrech a omezeních výstupního zařízení. Plná srafa umozní zlepsit výsledný dojem prezentovaných výkresů. Navíc byla do systému zavedena nová proměnná, která kontroluje zobrazování jak plných sraf, tak i sraf se vzory. Díky této proměnné můze uzivatel pruzně ovládat rychlost překreslování nebo efektivitu editace výkresu.

Kontrola pořadí zobrazování a tisku

S rozsířením moznosti zobrazovat jak rastrovou, tak i vektorovou geometrii v AutoCADu Release 14 nabyly na důlezitosti nástroje pro ovlivnění pořadí zobrazování a tisku grafických objektů. Příkaz DRAWORDER umozňuje uzivateli měnit pořadí zobrazování či tisku jakéhokoliv objektu umístěného ve výkresu. Díky tomu lze určit, v jakém pořadí se budou dva nebo více objektů

překrývat.

Nejčastěji se bude tato funkce uplatňovat v případech, kdy rastrový obrázek nebo plná srafa budou překrývat jiné části výkresu. Ve větsině situací bude potřeba, aby rastrová grafika nebo plná srafa slouzila jako podklad pro vektorovou grafiku, která bude tedy tistěna nebo zobrazována jako poslední.

Způsob práce s příkazem DRAWORDER je velice flexibilní. Lze stanovit, jestli se daný objekt bude tisknou jako první, jako poslední, či lze určit, jestli se objekt bude zobrazovat/tisknout přes a nebo pod jiný vybraný objekt. Tímto způsobem je zajistěno, ze můzeme určit libovolné pořadí zobrazování navzájem se překrývajících objektů.

Integrace dokumentů

AutoCAD R14 obsahuje zlepsené ovládání a tiskové výstupy objektů, které byly vytvořeny v jiných aplikacích a které jsou vlozený do výkresu. S takto vlozenými objekty (OLE) se mnohem snáze pracuje a dají se proto vyuzívat mnohem efektivněji.

Proporcionální zvětsování. V AutoCADu R14 je pouzit podobný mechanismus jako v ostatních aplikacích pro Windows, jako je Microsoft Word nebo PowerPoint. Díky této metodě lze tazením kontrolních bodů objekt zvětsovat či zmensovat, přičemz poměr stran objektu zůstává zachován. Lze tak snadno nastavit odpovídající zvětsení vzhledem k ostatním částem výkresu. Kontrola pořadí

zobrazování. Moznost nastavit pořadí zobrazování a tisku objektů je v AutoCADu Release 14 rozsířena také na objekty vlozené pomocí OLE. Ovládání viditelnosti. Nová systémová proměnná, OLEHIDE, umozňuje uzivatelům rychle a snadno přepínat viditelnost vlozených objektů. Ovlivnění moznosti selekce. Uzivatelé mohou ovlivnit schopnost vybrat vlozený objekt a usnadnit tím případnou editaci objektů, které jsou umístěny v těsné v blízkosti vlozeného dokumentu. Konverze na rastr během vkládání. V AutoCADu R14 mohou být vkládané objekty převedeny do rastrové grafiky jiz během vkládání.

Fonty

AutoCADu Release 14 výrazně zkvalitňuje zobrazování a tisk fontů TrueType.

Fotorealistická vizualizace

AutoCAD R14 obsahuje také výrazná zdokonalení v oblasti vizualizací. Schopnost rychle a kvalitně zobrazit modely vytvořené v AutoCADu je důlezitá pro vizuální ověření vznikajících modelů v jednotlivých etapách vývoje. Příkaz pro vizualizaci RENDER podporuje takové vlastnosti, jako jsou odrazy, vrzené stíny nebo pouzití textur pro materiály.

Komunikace a sdílení

AutoCAD R14 obsahuje nové vlastnosti pro snazsí sdílení a násobné pouzití informací z existujících výkresů v rámci projekčních oddělení. Tyto funkce zahrnují zdokonalenou práci s externími referencemi, moznost vkládat rastrovou grafiku a sadu nástrojů pro výměnu a sdílení dat prostřednictvím Internetu.

Externí reference

Mezi velmi častá přání uzivatelů patřil i pozadavek na lepsí ovládání, volání po vyssí výkonnosti a po dokonalejsí sadě nástrojů, jez by byla schopná připojovat, prohlízet a vůbec pracovat s externími referencemi (Xref). Mnohá z těchto přání byla do AutoCADu Release 14 zakomponována.

Správce externích referencí.

R14 nabízí pro správu externích referencí nové rozhraní, zprostředkované intuitivním dialogovým panelem. Tento dialog umozňuje zobrazit referenční výkresy v podobě stromové hierarchie nebo jako seznam jmen Xref souborů a jejich vlastností, jakými jsou velikost, typ, datum nebo aktuální stav připojení. Správce externích referencí nabízí přímo z dialogového okna funkce pro připojení, odstranění, opětovné načtení, vázání či "odlození" (unload) externích referencí. Takto upravené rozhraní usnadní samotnou správu externích referencí a zároveň přispěje k jednodussímu zaučování nových uzivatelů. Podobný dialog je pouzit pro správu připojené

rastrové grafiky. Prostorové vymezení externí reference. Příkazem XCLIP lze prostorově vymezit, kterou část externí reference chceme zobrazit. Pozadovaná oblast je vymezena obecným polygonem s tím, ze vymezující hranice můze nebo nemusí být viditelná. V případě, ze uzivatel pracuje s třídimenzionálními externími referencemi, je mozno zadat také dvě prostorové roviny, jez vymezí pozadovanou oblast ve třetím rozměru. Prostorové vymezení externích referencí nepřinásí pouze úsporu paměti, ale také sirsí spektrum mozností pro kompozici výkresů obsahujících externí reference. Indexování hladin a prostorového umístění objektů. V AutoCADu R14 je mozno vytvářet a ukládat indexy hladin a prostorového umístění objektů. Indexy uspořádávají objekty umístěné v externích referencích na základě viditelnosti hladin a 3D umístění jednotlivých objektů. Jestlize je zároveň umozněno "načtení na zádost" (demand loading), jsou z externích referencí načteny pouze ty objekty, které jsou ulozeny ve viditelných hladinách a které se zároveň nacházejí v oblasti zadané uzivatelem. Tato vlastnost opět zvysuje rychlost při práci s externími referencemi, obzvlástě tehdy, otevíráme-li výkres, obsahující malé vymezené oblasti, které pocházejí z rozsáhlých Xref souborů (coz je velmi časté např. při práci s mapami). Načtení na zádost (demand loading). V případě, ze je nastaveno načtení na zádost, načtou se z externích referencí pouze ta data, která je třeba aktuálně zobrazit. Načítání sice jistým způsobem optimalizuje výkon systému, ale skutečné výhody přinásí az kombinace s pouzitím indexování hladin a prostorového umístění objektů. Odlození (Unload). V AutoCADu R14 je umozněno dočasně odlozit (unload) referenční výkres, současně s tím ale definice této externí reference v hostitelském výkresu zůstává. Uzivatel má tak k dispozici jednoduchou a rychlou metodu, jak lze dočasně zvýsit rychlost nebo skrýt Xref výkres. Jména souborů pro Xref. Uzivatelé se mohou rozhodnout, bude-li při připojování Xref současně se jménem výkresu ulozena také plná cesta k němu. Pro specifikaci cesty lze totiz zadat také jméno, které je relativní v rámci nadefinovaného projektu. Jména projektů a jejich definice se nastavují v rámci příkazu Preference. Vázání Xref k výkresům. AutoCAD R14 zavádí nový typ vázání externích referencí. Tento mechanismus je podobný příkazu Vlozit (Insert) a umozňuje osetřit případné duplicity ve jménech (např. hladin). Příkaz nevytváří v případě kolizí jména nová, ale např. objekty ze stejně pojmenované hladiny Xref výkresu vlozí přímo do odpovídající hladiny v hostitelském výkresu. Protoze se nemusejí obcházet případné kolize ve jménech objektů, nevznikají zbytečné duplicity, výkres je jednodussí a lépe se spravuje. Detekce cyklů. Externí reference, ve kterých dochází k cyklickému odkazování se nyní načítají az do té doby, nez je zacyklení detekováno (takze se nestane, ze by byla odmítnuta celá část Xref obsahující cyklus).

Podpora rastrové grafiky

AutoCAD Release 14 je vybaven novým, tzv. AutoCAD Image Support Modulem (ISM). ISM je ARX aplikace, která nabízí základní sadu funkcí pro práci s rastrovou grafikou. V AutoCADu R14 je proto mozné, kombinací rastrové a nativní AutoCADové grafiky, vytvářet a tisknout hybridní výkresy. Uzivatel má k dispozici nástroje pro integraci digitálních snímků nebo grafiky vzniklé skenováním s projekční či designérskou prací v AutoCADu.

Jaké výhody přinásí podpora rastrů v AutoCADu R14:

Jasný standard pro předávání hybridních výkresů a moznost bězně pouzívat hybridní výkresy. Snadnou komunikaci mezi nezávislými aplikacemi, které provádějí editaci nebo analýzu rastrové grafiky. Sirokou podporu zařízení pro zobrazování a tisk hybridních výkresů.

Modul ISM nahrazuje funkce dřívějsího příkazu RASTRIN a nabízí výrazné zvýsení efektivity, počtu a rozsahu podporovaných formátů, integrace a také rozsiřitelnosti.



Podporované formáty.

AutoCAD R14 nabízí standardizovanou podporu sirokou paletu rastrových formátů, která zahrnuje formáty BMP, DIB, FLC, FLI, GIF, GP4, JPG, MIL, PCT, PCX, PNG, RLE, RST, TGA a TIF. Obrázky mohou být černobílé, s 8bitovou skálou sedi, barevné s 8- nebo 24bitovou hloubkou. Není zádné přímé omezení, které by limitovalo počet nebo velikost rastrů, jez lze do výkresu načíst. Rastry lze současně prohlízet ve výřezech, pro práci s nimi se pouzívají standardní příkazy AutoCADu jako posuň, kopíruj, pole atd.

Správce rastrů.

Základní funkce pro práci s rastry nabízí příkaz IMAGE, který vyvolá dialogový panel. Rozhraní tohoto příkazu je podobné jako u správce externích referencí a nabízí základní nástroje pro správu rastrů. Přímo z dialogového panelu mohou uzivatelé: Zobrazit seznam rastrů v podobě stromové hierarchie nebo jako seznam jmen rastrových souborů a jejich vlastností, jako je velikost, typ, datum nebo aktuální stav. Připojit nové rastrové soubory. Odpojit existující rastrové soubory. Znovu načíst

nebo dočasně odlozit vybrané rastrové soubory. Změnit odkazy na soubory s rastry. Prostorové vymezení a manipulace s rastry. Viditelnost vlozených rastrů lze omezit libovolným polygonem, stejně tak je lze zvětsit, posunout, kopírovat nebo otočit tak, aby jejich poloha odpovídala pozadovanému nastavení vůči vektorové grafice AutoCADu. Parametry zobrazení. U jednotlivých vlozených rastrů lze nastavovat jas, kontrast, zatemnění a průsvitnost. Uzivatelé tak získávají silné nástroje pro ovládání výsledného vzhledu vlozené rastrové grafiky. Odlození (unload). Podobně jako u externích referencí uzivatelé mohou dočasně odlozit načtený rastr, přičemz ve výkresu zůstává odkaz na tento rastr ulozen. Dočasné odlození můze rychle upravit okamzité paměťové nároky systému.

Nástroje pro práci s Internetem

Internet a rozsáhlé vnitropodnikové sítě (intranet) se rychle stávají standardní platformou pro komunikaci mezi zákazníky, obchodníky a projekčními týmy. AutoCAD R14 nabízí sadu nástrojů pro přístup a publikování prostřednictvím tohoto média.

Export DWF. AutoCAD R14 nabízí moznost exportu formátu DWF příkazem Export. Formát DWF je jednoduchý, standardní formát navrzený právě pro World Wide Web. DWF je dvoudimenzionální reprezentací AutoCADových výkresů, v zásadě velmi podobná výstupním datům pro plotry. Formát DWF je ve srovnání s ostatními formáty mnohem efektivnějsí a úspornějsí pro přenos vektorové grafiky. Efektivitu DWF zvysuje dále to, ze soubory jsou ulozeny v komprimované formě, dekompresi provádí příslusný prohlízeč vzdy az po přenosu dat. Internetové utility. Internetové utility umozňují uzivatelům do výkresů přidávat a editovat internetové odkazy. Tyto odkazy jsou pouzity při exportu do formátu DWF. Internetové odkazy se dají spravovat také z kontextového menu (pravé tlačítko mysi během operace s uzly (grips)) a automaticky spoustějí nakonfigurovaný prohlízeč (browser). Mezi internetové utility patří také funkce pro načtení, vlození nebo naopak ulození výkresů z/na Internet. Uzivatel má tak k dispozici nástroje, jez jsou schopny vyuzít Internet podobným způsobem, jakým se dnes pouzívají pevné disky nebo lokální počítačová síť. Internetové utility jsou volitelnou součástí instalace AutoCADu R14. Propojení s browsery. Příkaz AutoCADu R14 BROWSER je přístupný ze standardního nástrojového panelu a umozňuje spustit nakonfigurovaný webový browser přímo z prostředí AutoCADu. Implicitní internetová adresa je ulozena v proměnné INETLOCATION, která se dá nastavit z dialogového panelu příkazu Preference.

Kompatibilita souborů

AutoCAD Release 14 samozřejmě pracuje také se soubory z předchozích verzí AutoCADu.

Kompatibilita souborů AutoCADu R12/R13. AutoCAD R14 načítá automaticky soubory z R12 a R13. AutoCAD R14 zároveň umí ulozit formáty R12 i R13. Navíc při konverzích do AutoCADu Release 13 a nazpět, nebo z AutoCADu LT for W95, zůstávají nové objekty R14 (jako např. odlehčené křivky) nedotčeny. To umozňuje efektivně vyuzít vlastnosti AutoCADu R14 i v prostředí, kde se současně vyuzívají také předchozí verze AutoCADu. Export. AutoCAD Release 14 podporuje export do formátů DWF, STL, R12/LT 2 DXF, R13/LT 95 DXF a R14 DXF. Dialog Save as ... . Dialogový panel pro ulození výkresu umozňuje ulozit výkresy do formátů verzí R12/LT 2, R13/LT 95, R14 DWG, DWF a také do nového formátu DWT (Drawing template).

Instalace a konfigurace

AutoCAD R14 nabízí nástroje zjednodusující instalaci, konfiguraci a celkovou správu prostředí AutoCADu. Mezi nástroji naleznete průvodce síťovou instalací, uzivatelské profily, síťový tisk a sdílení souborů a také správce licencí (Autodesk License Manager).

Preference

Proces konfigurace a nastavení preferencí je v AutoCADu R14 výrazně změněn a zjednodusen.

Dialogový panel Preference. Příkazy Preference a Konfigurace (CONFIG), známé z předchozích verzí, jsou v AutoCADu sloučeny do jednoho dialogového panelu. Tento dialog obsahuje osm zálozek (tabs), které otevírají stránky dialogu obsahující příslusné volby pro nastavení a konfiguraci v daných oblastech. Dialog Preferencí zjednodusuje a zpřehledňuje správu a konfiguraci celého systému. Projekty. AutoCAD R14 nabízí nové nastavení pro zadávání jmen souborů obsahující rastrovou grafiku nebo externí reference. Na tyto výkresy se totiz lze odkazovat relativně jako na výkresy v rámci definovaného projektu. Tato moznost velmi zjednodusuje sdílení výkresů mezi uzivateli s různou strukturou adresářů. Profily. Stránka dialogu nadepsaná Profily umozňuje ulození a opětovné obnovení jisté skupiny AutoCADovských nastavení. Profily obsahují vsechna nastavení AutoCADu aktuální pro dané spustění (session) (jako doplněk k nastavením ulozeným ve výkresu ), jedinou výjimku tvoří nastavení systémových ovladačů. AutoCAD R14 ukládá tato nastavení do Windows Registry (nikoliv do souboru acad.ini). Stránka dialogu s profily navíc umozňuje přistupovat k jednotlivým profilům a není proto nutné pro případné úpravy volat Windows Registry Editor. Na jednom počítači bude tedy mozno vybrat si jednu z mozných konfigurací pro různé uzivatele nebo různé projekty. Automatická konfigurace. Pokud AutoCAD Release 14 při spustění nenalezne zádnou existující konfiguraci, pouzije automatickou implicitní konfiguraci. Tato jednoduchá vlastnost výrazně urychlí první spoustění AutoCADu. Podpora systémových registrů. AutoCAD R14 ukládá svá nastavení do systémových registrů Windows, coz umozní lepsí integraci s ostatními aplikacemi Windows.

Síťový tisk

AutoCAD R14 disponuje nástroji pro sdílený tisk na lokálních sítích. Zabudované funkce nabízejí uzivatelům a správcům sítí moznost lépe integrovat AutoCAD se standardním vybavením pro tisk na

síti.

Podpora tiskových front. AutoCAD R14 můze být nakonfigurován tak, aby tiskl přímo do síťových front. Zjednodusí se tím nastavení tisku z AutoCADu, protoze bude existovat moznost vyuzít standardní tiskové sluzby a metody. Tisk na pozadí. Pokud AutoCAD Release 13 tiskl na systémovou tiskárnu, pouzíval systémový spooler. AutoCAD R14 umozňuje vyuzít systémový plot spooler také pro nesystémová, tedy ADI, zařízení. Dávkový tisk. Release 14 obsahuje externí program BATCHPLT pro násobný tisk v dávkovém rezimu. Tento program vyzaduje současné spustění AutoCADu a nabízí základní automatizovaný tisk výkresů.

Program pro dávkové tistění umozní uzivateli vytvořit frontu výkresů, které je třeba vytisknout.

Navíc lze volitelně jednotlivým výkresům přiřadit PCP nebo PC2 soubory, které obsahují nastavení per a dalsí kontrolní parametry tisku. Tímto způsobem lze tisknout i na více zařízení.

Správce licencí

Stále více organizací zapojuje svá cadovská pracovistě do sítí, pozadují lepsí dostupnost AutoCADů v rámci oddělení a zároveň chtějí co nejefektivněji vyuzít existující počet licencí. Aby Autodesk vyhověl těmto přáním, začal jiz ve verzi 11 pouzívat software pro správu licencí. Je ovsem třeba konstatovat, ze dosud pouzívaný systém správy licencí měl svá omezení.

Abychom lépe vyhověli pozadavkům uzivatelů, objevuje se v AutoCADu R14 nový Autodesk License Manager, flexibilní a snadno ovladatelný nástroj pro správu licencí v prostředí TCP/IP sítí. Autodesk License Manager přinese uzivatelům tyto výhody:

Libovolný uzivatel můze otevřít a pouzívat aplikaci do té doby, nez je vyčerpán počet současně spustěných licencí. Jednotliví uzivatelé přitom mohou aplikaci lokálně spustit vícekrát. Rozsíření počtu licencí se provádí jednoduse zadáním nového autorizačního kódu. Instalace nevyzaduje speciální hardwarové klíče, které by mohly kolidovat s ostatním vybavením, být poskozeny, ztraceny nebo ukradeny. Je zvýsena stabilita celého systému. Lze snadno sledovat strukturu vyuzití AutoCADů, vytvářet sumáře a přehledy.

Jak jméno napovídá, Autodesk License Manager bude vyuzit i v dalsích produktech Autodesku.

Zjednodusená instalace

Instalace AutoCADu R14 vyuzívá standardní instalační procedury Windows 95 a Windows NT. Instalace probíhá pouze z CD-ROM.

Průvodce pro síťovou instalaci. Pro uzivatele, kteří pouzívají Autodesk License Manager, je k dispozici průvodce, který provází správce systému síťovou instalací AutoCADu. Personalizační disketa? Zrusena! AutoCAD R14 při instalaci nevyzaduje personalizační disketu. Zjednodusuje se tím jak samotná instalace, tak i případný update systému.

Sdílení souborů

V AutoCADu R14 je zamykání souborů spravováno přímo operačním systémem Windows. Nahrazuje tím původní systém pomocných DWK souborů, který byl pouzíván v předchozích verzích. Tato nová metoda standardizuje zamykání souborů a umozní lepsí integraci AutoCADu s ostatními aplikacemi pro Windows.





Document Info


Accesari: 2799
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )