Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Lokální anestetika

Ceha slovaca


Lokální anestetika



Lokální anestetika (LA) jsou látky, které tlumí vnímání bolesti reverzibilní blokádou vedení vzruchu senzitivním neuronem, pouzí­vají se k místnímu znecitlivění v blízkosti místa jejich aplikace nebo v úseku inervovaném příslusným nervovým kmenem. Vedou tedy ke stavu, který nazýváme lokální anestézie. Podle místa podání, ev. ovlivněné oblasti, se rozeznává lokální anestézie povrchová (topická na kůzi a sliznice), infiltrační (v místě infiltrovaném anestetikem), svodná (blok nervového kmene, anestézie v místě zásobovaném určitým nervovým svazkem; sem patří i anestézie epidurální) a mísní (subarachnoidální - anestetikum podáno do mozkomísního moku). Kromě povrchové anestézie, kdy se podávají na povrch k&# 12112b113m 367;ze a sliznic (i ve formě mastí), se aplikují injekčně. Některá z lokálních anestetik lze pouzít i jako antiarytmika.

Po chemické stránce jsou LA relativně jednoduché struktury: mají terciární nebo sekundární aminoskupinu, která je spojena můstkem o určité délce s lipofilním aromatickým jádrem, a to buď esterovou nebo amidovou vazbou, rozlisení látek podle těchto vazeb je důle­zité, protoze určuje rychlost farmakokinetiky pouzitých látek. Při alergických reakcích na jednu látku je vzdy třeba se vyvarovat pouzití látek ze stejné skupiny.

farmakokinetika LA jsou větsinou injikována do podkozí nebo svalů, kde nejsou metabolizována. Jejich účinek v místě podání je proto ukončen jejich odtransportováním do systémové cirkulace (sní­zení koncentrace v místě aplikace). Přídavek vazokonstrikčních látek k lokálním anestetikum prodluzuje dobu jejich působení a zesiluje jejich efekt, a také snizuje jejich systémovou toxicitu díky pomalejsí absorpci z místa podání; pouzívá se např. adrenalin v koncentraci 1:20000 az 200000 (hmota roztoku). V plazmě nacházíme vrchol hladin LA po s.c. nebo i.m. podání za 10 - 45 min, a hladiny jsou tím vyssí, čím rychlejsí je jejich absorpce z místa aplikace. Vazba estero­vých LA na plazmatické bílkoviny je malá a jejich hladina rychle klesá vlivem jejich redistribuce. Nejvyssí hladiny se nacházejí v dobře překrvených orgánech, jmenovitě ledvinách, játrech a CNS.

Deriváty kys. p-aminobenzoové se metabolizují rozstěpením este­rové vazby plazmatickými esterázami; na této degradaci se podílejí i játra. LA s amidovou skupinou se metabolizují v játrech. Doporu­čuje se nepouzívat amidová LA u pacientů s tězkými jaterními poru­chami.

mechanismus účinku Bazická LA jsou v roztocích pro injekční aplikaci ve formě kvartérní amoniové soli. V této formě nepronikají membránou neuronů. Aby doslo k jejich účinku, který je mozný jen z vnitřní strany membrány neuronu, musí být tyto látky vlivem tká­ňových pufrů přeměněny na neionizovanou formu, tím se stávají látkami lipofilními a prostupují lipoidní membránou. Uvnitř buňky opět dochází k jejich ionizaci. V této formě inhibují v lumen kanálu proteiny vlastního Na+ kanálu, jehoz činnost určuje přenos vzruchu v nervovém vláknu.

Účinky

periferní nervstvo V závislosti na koncentraci blokují LA vedení vzruchu ve vsech typech nervových vláken. Vnímavost je odstupňo­vána v pořadí: vegetativní vlákna > senzitivní vlákna > motorická vlákna. U senzitivních vláken nejdříve mizí vnímání tepla, pak bolesti a teprve nakonec vnímání dotyku. Poněvadz jsou vzdy paralyzována vegetativní vlákna, dochází k poruse vazomotorické inervace; vzdy musíme počítat s vazodilatací v anestezované oblasti. Podle typu anestézie a pouzité látky se nejčastěji uzívají 0,5 - 2,0% koncentrace injekčních roztoků.

cns. Velmi nízké koncentrace LA působí drázdivě na CNS, vyssí koncentrace mohou vést k úplnému ochromení činnosti CNS. Obojí účinky nutno povazovat za projevy intoxikace z nechtěného přecho­du látky z místa aplikace do oběhu a CNS.

srdce a tk LA ovlivňují Na+ kanály rovněz v převodním systému srdečním, a mají proto významné účinky, které lze vyuzít terapeutic­ky jako antiarytmika. K poklesu TK dochází vlivem blokády vazomotorických vegetativních vláken.

hladké svalstvo Terapeuticky lze vyuzít mírného spazmolytického účinku některých i.v. podaných LA.

nezádoucí účinky Podávání LA můze vést k nezádoucím účin­kům: a) vlivem působení vlastního LA; b) chybami v technice podání LA; c) blokádou sympatického nervového systému; d) přídavkem vazokonstrikčních látek. Dále se často vyskytují alergie.

Látky uzívané při lokální anestézii

Prokain je LA s esterovou vazbou, které je pouzitelné pro vsechny typy lokální anestézie, s výjimkou povrchové.

Trimekain je LA s amidovou skupinou. Je vhodný pro vsechny typy lokální anestézie. Pouzívá se samostatně i s přídavkem vazokontrikčních látek. K prevenci a terapii komorových arytmií lze pouzít roztok trimekainu bez adrenalinu.

Lidokain (syn. lignokain) je LA s amidovou skupinou, které je blízké strukturou i účinkem trimekainu. Pouzívá se pro vsechny typy lokální anestézie. Podává se často nitrozilně jako antiarytmikum. Speciální aplikace je ve formě náplasti pro topickou anestézii.

Bupivakain je dlouhodobě účinné LA, které je vhodné k epidurální a mísní anestézii. Mepivakain se pouzívá předevsím ve stomatolo­gii. Ropivakain je amidové LA s dlouhodobým účinkem, významně snízenou kardiotoxicitou a mírně svalově relaxačním účinkem; pouzívá se i při porodní analgézii.

Artikain (syn. cartikain) je amidové LA thiofénové řady; pro od­lisnost jeho chemické struktury od jiných LA ho lze často pouzít i tam, kde jsou jiné látky kontraindikovány. Má velmi rychlý nástup účinku. Velmi často se pouzívá ve stomatologii (2 - 8 % roztoky).

dalsí lokální anestetika Cinchokain (syn. dibukain) je látka, kterou lze pouzít ke vsem typům lokální anestézie; v poslední době se vsak pro svou toxicitu pouzívá pouze k povrchové anestézii ve for­mě masti. Tetrakain a benzokain (apolární látka působící na povrchu membrány neuronu) se často pouzívají ve formě spreje. Oxetakain je látka, která působí i za kyselého pH v zaludku (pouzití při vředové nemoci).

V očním lékařství se uzívá oxybuprokain, který má rychlý nástup účinku a je účinnějsí nez kokain nebo tetrakain; jeho výhodou je, ze neovlivňuje sířku zornic a akomodaci.

Kokain

Kokain (cocainum) je nejstarsím známým lokálním anestetikem. Od nepaměti byl pouzíván v Peru a Bolivii domorodci ve formě zvý­kání listů stromu Erythroxylon coca ke zvysování tělesného výkonu a nabytí pocitu uspokojení. Pro své psychostimulační a euforizující účinky je kokain často zneuzíván. Jako LA se pouzívá jen výjimečně k místnímu znecitlivění. Je prototypem látek, které blokují zpětný příjem katecholaminů do nervového zakončení.

Poznámka:

Ethylchlorid (ethilis chloridům) je těkavá kapalina, která při vypa­řování ochlazuje a znecitlivuje kůzi; pouzívá se předevsím ve spor­tovní medicíně.


Document Info


Accesari: 4545
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )