Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
upload
Upload






























Pár návodů

Ceha slovaca


ALTE DOCUMENTE

Mesto Dolný Kubín
HUDBA ČESKÉ RENESANCE
Technické pozadavky na stupně kyu a DAN
Vytautas Mačernis Vizijos "Antrosios" vizijos analizė
Zapekané cestoviny s mozzarellou
Soustava rovnic a nerovnic
Jozef Zarnay - Hodina Angličtiny
1K-1T-ploskulice(ploskula mlieco-biela) 2T-motolice(moto
Realismus



 Pár návodů. Ale pamatujte: jediný, kdo je zodpovědný, za to, jak s nimi nalozíte jste pouze Vy!!!



Cyklický triperoxid acetonu

 - dalsí třaskavina z "rodinky" organických peroxidů. Velmi jednoduchá příprava.

Normální peroxid acetonu je největsí sviňárna pod sluncem. Uz způsobil hodně zmrzačených rádoby chemiků lamerů, kteří nevěděli o co jde a jenom smíchali peroxid vodíku s kyselinou a acetonem, jestě si u toho vesele pokuřovali a pak se divili, ze letí zavřeným oknem. Nebo susili vzniklý produkt na topení a pak měli o úklid obýváku postaráno. Jestli někde uvidíte návod na peroxid acetonu, pak je jediná rada NEZKOUSEJTE HO. Normální peroxid acetonu se začíná pomalu rozkládat uz při výrobě a jestli se někdo rozhodne ho někde skladovat, tak uz si můze být jistý, ze za týden tam najde odporně smrdící vlhký prásek, který má úplně jiné vlastnosti (horsí!!!) nez ta romanticky sněhobílá sloučeninka, kterou vyrobil...

Takze jestě jednou - nevyrábějte normální peroxid acetonu!!!

Cyklický triperoxid acetonu je přece jen o něco stabilnějsí a pokud je uchováván v suchu a v temnu, tak je pouzitelný jestě za týden poté, co byl vyroben. Je nerozpustný ve vodě, slabě rozpustný v benzenu, acetonu a etheru. Jde o vysoce explozivní látku, velmi citlivou ke tření, nárazu, plameni a elektrostatickému výboji. Vyniká velmi vysokou brizancí.

Potřebné chemikálie

  • aceton
  • 10-12%ní peroxid vodíku

5ml acetonu a 20ml 10% peroxidu vodíku necháme při teplotě místnosti (tj. asi 25C) v nádobě uzavřené smotkem vaty po dobu 5ti dnů reagovat. Za tuto dobu se vyloučí peroxid ve formě bílého prásku.

Vyrobený cyklický triperoxid acetonu je pouzitelný do rozbusek jako primární sloz.

HMTD

 - třaskavina, která je asi 2x účinnějsí nez třaskavá rtu.HMTD patří mezi třaskaviny 

- dá se pouzít do rozbusek a je asi 2x silnějsí nez fulminát rtunatý (návod na výrobu fulminátu přineseme v některém z dalsích vydání). Vykazuje jednu z nejlepsích stabilit z organických peroxidů, nicméně je nutné s ním pracovat velmi opatrně, neskladovat jej dlouho po vyrobení a samozřejmě nevystavovat nárazům, ohni nebo elektrickému výboji (pozor na statickou elektřinu).

Postup výroby je následující:

  1. Do kádinky dejte 10ml peroxidu vodíku
  2. V dalsích 30ml rozpuste 10gramů rozdrceného hexamethylentetraminu
  3. Ochlaďte tento roztok ponořením na 30minut do kádinky se studenou vodou
  4. V dalsích 50ml peroxidu rozpuste 20gramů kyseliny citrónové
  5. Smíchejte roztoky a chlaďte je ponořením do kádinky se studenou vodou na dalsích 30minut
  6. Pak kádinku přestaňte chladit a nechte ji při teplotě místnosti. Po 8-24hodinách se vyloučí HMTD ve formě bílých krystalků.
  7. Zfiltrujte krystalky, promyjte je 60ml vody a nechte je při teplotě místnosti vysusit.

Potřebné suroviny:

  • hexamethylentetramin (urotropin, hexamin)
  • peroxid vodíku 30%
  • kyselina citrónová

Jododusík

- velmi jednoduse vyrobitelná, vysoce citlivá třaskavina

Hodně jednoduchým a přitom efektním pokusem je výroba jododusíku.

Je ale třeba pořád pamatovat na tyto zásady:

  • NIKDY JODODUSÍK NESKLADUJEME
  • Nevyrábíme větsí mnozství
  • Nemanipulujeme s ním POUZE kdyz je suchý, nikdy jej nenecháme vyschnout!!!

1 gram jodu rozmělníme a dáme jej do 25ml 25% roztoku amoniaku (čpavková voda z drogerie). Vznikne černá srazenina, kterou zfiltrujeme přes filtrační papír a promyjeme malým mnozstvím vody (je třeba dát pozor, aby při déletrvající filtraci nevyschnul jododusík na filtračním papíře).

Aplikace je jednoduchá - polozte MOKRÝ jododusík na nějaké místo a nechte jej vyschnout. Pak stačí, aby na něj sedla moucha a uz je slyset krásná rána. Často vybuchuje také bez zřetelné příčiny. Pokud se mu nebude chtít, pak mu můzete pomoci třeba dvoumetrovým klackem.

Jestě k výrobě: vzhledem k tomu, ze čpavek dvakrát nevoní, je třeba tento pokus provádět venku nebo v digestoři. Při výbuchu jododusíku vzniká jod, který má tu vlastnost, ze vsecko okolo zaspiní. Proto neaplikujte na nový koberec :))).

Seznam chemikálií

Jod

Amoniak (čpavek)

Třaskavá rtu

 - základní třaskavina, která uz se pouzívá "odnepaměti".

Třaskavá rtu je jedna z nejpouzívanějsích třaskavin v průmyslové výrobě rozbusek. Existují různé typy rozbusek, které jsou očíslovány od 1-10.

Číslo rozbusky



Náplň třaskavé rtuti v gramech

V průmyslu se k inciaci amonledkových trhavin (trhaviny na bázi dusičnanu amonného) pouzívá rozbusky číslo 8, pro dynamit číslo 6 a 3. Nicméně se jiz nepouzívají staré rozbusky, které obsahovaly pouze fulminát, ale pouzívají se rozbusky, které mají dvojí náplň - primární a sekundární. Primární náplní můze být právě třaskavá rtu, sekundární náplní pak můze být třeba tetryl, pentrit, hexogen atd. Návody na výrobu těchto trhavin přineseme v dalsích vydáních :))).1gram rtuti se rozpustí v 10gramech kyseliny dusičné za MÍRNÉHO přihřátí. Roztok zahřátý na 55C se nalévá do baňky o objemu minimálně 250ml, kde je jestě 8ml 90 % lihu. Reakce začne probíhat asi za 5-25minut a projevuje se unikáním bílých a hnědých dýmů. Je třeba reakci provádět venku!!! Pokud probíhá reakce přílis rychle, pak pomalu přidávejte malá mnozství studeného alkoholu.

Po skončení reakce necháme jestě 30minut stát. Třaskavá rtu se vyloučí ve formě sedých jehličkovitých krystalů. Přilijeme asi 10ml vody a roztok nad krystaly slijeme. Přefiltrujeme přes filtrační papír a promyjeme vodou. Pokud jsou přítomny delsí jehličkovité krystaly, je třeba je před filtrací POD VODOU opatrně rozmělnit (např. pomocí hladkého dřívka, nepouzívat větsí násilí!!!). Nakonec promyjeme produkt asi 5ml alkoholu.

Mělo by vzniknout kolem 1,25gramů fulminátu rtunatého, který opatrně vysusíme na vzduchu. Nesusíme v zádném případě na topení...

Potřebné chemikálie

  • rtu
  • kyselina dusičná 65%
  • 90% ethylalkohol (líh)

Salónní bengálské ohně 

- relativně bezpečné bengálské ohně.

Na tomto místě naleznete předpisy a návody na bengálské ohně. Protoze vsak bengálské ohně obsahují větsinou jako okysličovadlo chlorečnan draselný  a manipulace s ním je nebezpečná, uvedu na prvním místě takyvané salonní bengálské ohně, které jsou při manipulaci i přípravě bezpečné a konečný efekt při hoření je téměř stejný.

Barva ohně po zapálení

Slození směsi

červený

4,5 g dusičnanu strontnatého
1 g selaku

zelený

4,5 g dusičnanu barnatého
1 g selaku

bílý

44 g dusičnanu barnatého
37 g dusičnanu sodného
1 g selaku

fialový

5 g dusičnanu draselného
11 g selaku

oranzový

50 g dusičnanu strontnatého
5 g dusičnanu sodného
10 g selaku

Příprava směsí
Příslusný dusičnan, zvolený podle pozadovaného barevného efektu, rozetřeme v třecí misce. Poté rozemeleme v mlýnku na kávu selak na jemný prásek. Takto upravené suroviny smícháme v uvedeném poměru. Bengálské ohně zapalujeme třískou na nehořlavé podlozce.

Střelná bavlna

 - velmi efektní a jednoduchá na výrobu.

Je to vata, která při styku s doutnající cigaretou nebo doutnající spejlí náhle vzplane a vytvoří záblesk silné intenzity. Můzeme ji také odpalovat pomocí monočlánku a odporové spirály.Příprava nitrační směsi :
Do varné skleněné baňky nebo kádinky nalijeme 300 ml kyseliny dusičné a do ní velmi pomalu vléváme 500 ml kyseliny sírové. ( Při mísení těchto kyselin dochází k samovolnému zahřívání směsi.) Kdyz jsou poměry kyselin smíchané, ponoříme kádinku do větsí kádinky se studenou vodou (ev. ledovou třístí) a necháme směs vychladnout.

Výroba :
Směs nalijeme do kádinky, popřípadě do sklenice se sirokým hrdlem, která je ponořená ve studené vodě nebo v ledové třísti. Pak do tohoto roztoku opatrně ponořujeme vatu za pomoci skleněné tyčinky a stejně opatrně vatu tyčinkou v roztoku obracíme. Mnozství vaty, které takto znitrujeme je dosti velké (můzeme postupovat tak, ze vatu do kádinky natlačíme tak, aby nad ní byla jenom malá vrstva nitrační směsi, nicméně musí být vata smočená v celém svém objemu!) Nitraci provádíme po dobu 15-20 minut. Poté vyjmeme vatu a důkladně ji asi 30 minut propíráme pod tekoucí vodou (můzeme ji také ponořit do roztoku uhličitanu sodného, aby se kyseliny lépe zneutralizovaly). Vatu susíme na teplém místě a po ususení ji ručně načechráme. Chceme-li, aby vata lépe hořela, propláchnutou vatu namočíme před susením do 5% roztoku chromanu (nebo dichromanu) draselného.

Upozornění :
Střelnou bavlnu vyrábíme v digestoři nebo v přírodě po směru větru. Je nutné tuto zásadu dodrzet, protoze při práci s nitrační směsí dochází k tvoření dusivého plynu.



Můze se stát, ze pokud se nepodaří udrzet během nitrace dostatečně nízkou teplotu, tak se vytvoří ohnisko, kde se začnou prudce vyvíjet hnědé dýmy a vata se začne spalovat. Pro tento případ je třeba mít po ruce větsí nádobu s vodou a rychle do ní obsah kádinky vyklopit. Zachráníte tím alespoň část produktu.

Pamatujte, ze při přípravě nitrační směsi lijeme kyselinu sírovou do kyseliny dusičné. Nikdy naopak !!! Při slévání kyselin pouzívejte ochranný stít. Dochází k prudkému zahřívání. Kyseliny při prudkém slévání mohou vyprsknout a zasáhnout obličej. Proto je třeba slévat kyseliny velmi opatrně po malých dávkách.

Seznam chemikálií

  • 500ml 98% kyseliny sírové
  • 300ml 65% kyseliny dusičné
  • obvazová vata

Samozápalné směsi

- směsi, k jejichz zapálení nepotřebujete sirky :).

Jsou to směsi, k jejichz zapálení stačí buďto chvíli počkat nebo kápnout kyselinu případně vodu.

SAMOZÁPALNÁ SMĚS I
Nejprve si připravíme jemně rozdrcený hypermangan (jako práskový cukr). Malé mnozství hypermanganu zabalíme do cigaretového papíru a utvoříme tak kuličku velkou asi jako zrnko hrachu. Potom na nehořlavý povrch kápneme kapku glycerinu a do ní vlozíme kuličku s hypermanganem. Po 30 vteřinách kulička vzplane. Vhodné je tento efekt pouzít v kombinaci se střelnou bavlnou.

SAMOZÁPALNÁ SMĚS 2
2 díly chlorečnanu draselného smícháme s 1 dílem ve třecí misce rozetřeného cukru. dobře promísíme. Smícháním vzniká směs, která se samo- volně vznítí a prudce hoří, kápneme-li na ni koncentrovanou kyselinu sírovou.

SAMOZÁPALNÁ SMĚS 3
Omlouváme se za opětovné uvedení, ale nedopatřením byla stránka s tímto návodem smazána a tak jej uvádíme znova.

1 díl práskového hliníku a 1 díl čistého jódu (na prásek rozdrceného) smícháme dohromady. Pak stačí do takto připravené směsi kápnout vodu, aby vzplanula plamenem, který vytváří pěkně zbarvený kouř. Ten se usazuje na předmětech a zbarvuje je. Usazenina se dá lehce smýt vodou.

Bílé dýmovnice

Veskeré tyto směsi produkují po zapálení více-méně bílý kouř. Některé z nich jsou lehce zapalitelné, některé hůře. Stručný popis je dán u kazdého návodu zvlás.

Je třeba dát vzniklou směs do válce z kartónu, ve kterém ufělejte několik dír. Je dobré pouzít asi 3cm sirokým a 10cm dlouhý válec. Díry by něly být udělány i po obvodu válce. I kdyz nejsou dýmy, které jsou produkovány za pouzití těchto návodů přímo jedovaté, přílis je nedýchejte (pokud je to mozné).

Potřebné suroviny:

  • chlorečnan draselný 20 - 30%
  • chlorid amonný 50%
  • naftalen 20%
  • dřevěné uhlí 0 - 10%

Větsinou není bezpečné míchat amonnou sůl a chlorečnan dohromady, ale tato směs je obvykle obvykle stabilní s mozností skladování kolem 10-ti let, jestlize je uchovávána v suchu. Pokud je problém s tím, ze směs hoří místo toho aby jen dýmila, pak přidejte 5% chloridu amonného a 5% jedlé sody (hdrogenuhličitanu sodného).

Potřebné suroviny:

  • chlorečnan draselný 60%
  • laktóza 20%
  • chlorid amonný 20%

Tahle směs je docela jednoduchá a taky docela dobrá, ale nevyrovná se směsi předeslé.

Potřebné suroviny:

  • dusičitan draselný 30%
  • cukr 20%
  • chlorid amonný 50%

Smíchejte tyto chemikálie a přidejte malé mnozství vody a zahřejte. Za míchání pak nalijte na kus alobalu a počkejte, az to zatuhne. Pak rozlámejte na malé kousky a vysuste na slunci. Az je tato směs suchá, tak ji najemno rozetřete. Pak přidejte chlorid amonný; experimentujte s mnozstvím chloridu amonnného, je mozné ho přidat i více...

Potřebné suroviny:

  • síra 55%
  • dusičitan draselný 40%
  • velmi jemě mleté dřevěné uhlí 5%

Pečlivě tyhle chemikálie promíchejte a ujistěte se, ze směs neobsahuje kousky síry. Tale směs by měla hořet pomalu a kouř, který obsahuje oxidy síry a zplyněnou síru. To je vůně...

Potřebné suroviny:

  • hexachlorethan
  • oxid zinečnatý 45% (zinková běloba)
  • práskový hliník 10%

Tato směs je pouzívána v americké armádě a říká se jí HC. Pokud nebudete mít opravdu práskový hliník, tak bude velmi obtízné ji zapálit. Bude pravděpodobně nutné ji zapálit pomocí hořčíkové pásky. Jakmile se ji vsak podaří zapálit, tak kouří jak zjednaná.

Potřebné suroviny:

  • hexachlorethan
  • práskový zinek 44%
  • oxid hořečnatý 3%

Tahle směs je podobná jako HC, má i podobně silné účinky a samozřejmě jde i podobně spatně zapálit.

Potřebné suroviny:



  • hexachlorethan
  • oxid zinečnatý 45%
  • silicid vápenatý 10%

Tohle je velice účinná směs, je vsak problémové sehnat její slozku (silicid vápenatý). Pokud se vám to podaří, pak budete odměněni krásně bílým dýmem. Jako obvykle jde i tato směs zapálit velmi obtízně.

Disclaimer : Vse co je zde popsané je zde jen pro poučení. V zádném

případě nic takového nezkousejte, jelikoz je to krajně

nebezpečné. Absolutně za to nenesu zádnou odpovědnost.

Pokud se rozhodnete něco takového udělat tak pouze na své

vlastní riziko.

-------- ----- ------ -------- ----- ------ -----

- Střelný prach

- Jododusík

- Bomba z tenisáku

- Dýmovnice

-------- ----- ------ -------- ----- ------ -----

Střelný prach (Černý prach)

-------- ----- ------ -------- ----- ------ -----

Střelný prach je základní výbusnina. Sám o sobě samozřejmě nevybuchuje,

pouze rychle hoří a hodně čoudí. K tomu, aby vybouchnul potřebujete

pevnou krabičku, nebo trubku dobře uzavřenou s malým otvorem na zápalnou

sňuru. Jeho výroba je celkem snadná potřebujete pouze : Dřevěné uhlí,

KNO3 - Dusičnan Draselný (Dá se bězně sehnat v drogéri, jelikoz se

pouzívá jako hnojivo nebo na konzervaci masa)a Síru.

Dusičnan draselný ... 75%

Síra ... 10%

Dřevěné uhlí ... 15%

Kazdá z látek se rozemele na jemný prásek a poté se smísí s ostatnímy.

Dokonale se promýcha. Potom se namočí a ususí znovu rozemele to opakujeme

alespoň 2x, aby vznikl dokonale jemný a totálně hořlavý prásek s kterým

s pak můzete přikládat do kamen. ..toto je výroba střelného prachu, ale

můzete si vyzkouset Smísit Síru a Manganistan Draselný a zjistíte ze

dostanete jestě dokonalejsí hořlavinu nez střelný prach nojo ale střelák je

střelák.

Jododusík

-------- ----- ------ -------- ----- ------ -----

Jododusík je třaskavina, která třaská při dotyku a proto se pouzívá v

zábavné pyrotechnice. Jako malé kuličky ve kterých je jododusík a křemínky

a dodávají se v krabičce s pilinami, aby vám nebouchly v kapse. Jododusík

vzniká z roztoku jódu a koncentrovaného roztoku amoniaku (čpavku), jako

sedivá nebo černá srazenina po ususení vybuchuje při dotyku. Bohuzel

neznám přesný poměr látek, musíte to zkouset jako já. Kdyz si sezenete

čistej jód tak vznikne v téměř jakémkoliv poměru. Pokud budete jód

nahrazovat jodovou tinktůrou je to velmi obtízné přijít na správný poměr.

Co s tím? Je téměř nemozné přenáset Jododusík. Takze to chce s ním

manipulovat jestě za vlhkého stavu. Asi nejlepsí a nejednodusí pouzití

je jako bouchací kulička. Vezměte několik drobných kamínků a spetku

Jododusíku, zabalte do kousku papíru nechte pořádně uschnout a ...

Pokud necháte samotný Jododusík ve sklenici a nalijete k němu vodu,

vznikne vám něco jako výbusný olej. Ale ten je strasně svinskej, kdyz

se trochu zahřeje tak vybouchne.

Bomba z tenisáku

-------- ----- ------ -------- ----- ------ -----

Vezmete obyčejnej tenisák vyvrtáte do něj díru o průměru tak 0,4 cm.

Potom si sezenete pár krabiček takovejch těch sirek co skrtnou o

cokoliv. Uřezete nebo oskrábete z nich hlavičky a narvete do toho

tenisáku můzete přidat i pár kamínků. No a pak uz stačí s tim akorát

třísknout o zeď, ale bacha aby si s tim nechtěl hrát vás pes!

Dýmovnice

-------- ----- ------ -------- ----- ------ -----

K výrobě dýmovnice potřebujete akorát : 4x cukr

6x dusičňan draselný (KNO3)

Pak stačí látky smíchat a za stálého míchání zahřívat tak aby se

roztekly. Potom k nim přidejte pár oskrábanejch hlaviček ze sirek,

nalejte do nějaké nádobky a nechte zatuhnout. Pak stačí zapálit.





Document Info


Accesari: 8603
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright Š Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )