Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Amino kiseline

Croata sarbo croata


Amino kiseline su osnovni blokovi od kojih se sastoje proteini. Nasa potreba za proteinima u stvari je potreba za amino kiselinama. One sadrze dusik, po zastupljenosti četvrti elemenat u tijelu.



Sve amino kiseline u nasem organizmu su iz skupine alfa, sto znači da imaju dusik na prvom (alfa) ugljikovom atomu u molekuli. Dusikov atom ima na sebe prikvačen vodikov atom čime tvori amino grupu. Odatle termin "amino" u nazivu. Uz nju, amino kiseline sadrze i karboksilnu grupu, poput masnih kiselina. Karboksilna grupa je osnova karboksilne kiseline i iz te je činjenice preuzeto "kiseline" u nazivu. Karboksilna grupa je također prikvačena na alfa (prvi) ugljikov atom. Sastoji se od atoma ugljika, dva atoma kisika i atoma vodika.

Amino i karboksilna grupa prikvačene na alfa ugljikov atom daju molekuli asimetričnost koja zakreće polariziranu svjetlost. Nase tijelo moze iskoristiti samo amino kiseline koje zakreću svjetlost u lijevo - left. Takve ćete amino kiseline prepoznati po dodanom slovu L ispred njihova imena. (Uz izuzetak taurina, GABA i glicina koji nisu ni "L" ni "D" tip i fenilalanina koji moze iskoristiti u "L" i "D" formi)

Alfa amino kiselina ima mnogo, ali samo ih je 20 pronađeno u humanim proteinima. Neki proteini čine strukturalne forme u organizmu, dok su drugi enzimi. Iako je svih dvadeset amino kiselina neophodno za zivot, samo ih je devet prehrambeno esencijalno. Preostalih jedanaest organizam moze sam kreirati iz esencijalnih devet. Esencijalne amino kiseline su histidin, izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan i valin.

Iako je histidin ubrajan u esencijalne amino kiseline samo za doječad, novija istrazivanja pokazuju da bi mogao biti esencialan i za odrasle. Arginin, ornitin, cistein, cistin, taurin i tirozin dio su neesencijalnih kiselina, no kod nekih osoba, zbog bolesti ili probavnih disfunkcija, također mogu biti esencijalne. Nedovoljno uzimanje esencijanih amino kiselina povećava tjelesnu potrebu za neesencijalnim kiselinama. I jedne i druge - esencijalne i neesencijalne, u tijelu će tvoriti hormone, enzime, neurotransmitere, antitijela i transportere nutrijenata.

Evo opisa funkcija nekih najznačajnijih:

L-Arginin: esencijalna za misićni metabolizam. Pravi je prijevoznik pri spremanju i iskoristavanju dusika. Vazna je komponenta za izgradnju i regeneraciju tkiva. U visokoj se koncentraciji nalazi u kozi i vezivnom tkivu, te pomaze odstranjivanju amonijaka kao dijela ciklusa uree.

L-arginin

BCAA: (amino kiseline razgranatog lanca, L-leucin, L-izoleucin, L-valin) Misićno je tkivo uvelike satkano od BCAA koje koristi za proizvodnju energije i sintezu proteina. Uključene su također u metabolizam neurotransmitera, kemijske procese u mozgu koji utječu na raspolozenje i mentalne funkcije.

L-Karnitin: karnitin je u sustini dipeptid - amino kiselina sastavljena od druge dvije esencijalne amino kiseline, metionina i lizina. L-Karnitin je vazan za metabolizam masti, naročito u srcu i misićnim stanicama. Neophodan je pri transportu dugih lanaca masnih kiselina u stanične mitohondrije gdje kiseline oksidiraju i sagorijevaju stvarajući energiju.

L-Cistein: je amino sa sumporom i antioksidativnim svojstvima. Vazan je za sintezu keratina, proteina koji se nalazi u kozi, kosi i noktima. Ima vaznu ulogu u metabolizmu energije i sintezi masnih kiselina.

L-glutaminska kiselina: Je najzastupljenija amino u psenici. Involvirana je u metabolizam sećera i masti. Ima vaznu ulogu za funkcioniranje mozga, sintezu DNA, glutationa i ostalih amino kiselina. Pomaze odstranjenju amonijaka iz tijela.

L-Glutamin: Najvazniji izvor energije za mozak i cijelo tijelo. Ima ga u cerebralnom korteksu i drugim dijelovima mozga. Koncentracija glutamina u krvi je tri do četiri puta veća od svih ostalih amino kiselina. Tijelo ga mijenja u glutaminsku kiselinu. Dokazano je da ima iznimnu ulogu za pravilan rad imunoloskog sustava.

L-Glutation: Prirodni nosioc sumpora, peptid sastavljen od tri amino kiseline: glutaminske, cisteina i glicina. Djeluje kao antioksidant i detoksikant, a sudjeluje u transportu amino kiselina preko staničnih membrana.

Glicin: Prirodni je antacid i zaslađivač koji sudjeluje u sitezi DNA, fosfolipida i kolagena. Pomaze skladistenju glukoze za energiju putem povećanja mogućnosti skladistenja glikogena.

L-Histidin: Iako i djeca i odrasli mogu sintetizirati nesto malo histidina u tijelu, većina ulazi u organizam prehranom. Satkan je od histidina, a stanice ga otpustaju pri imunoloskoj reakcij. Značajan je za rast i regeneraciju tkiva.

L-Lizin: Vazan je za rast, regeneraciju tkiva i proizvodnju hormona, enzima i antitijela. Posljednja istrazivanja usredotočena su na moguću vaznu ulogu u borbi protiv virusa herpesa*. Ima ga u velikoj mjeri u misićnom tkivu.

L-metionin: Jos jedna amino kiselina sa sumporom i antioksidativnim svojstvima. Vazan je za zdrave nokte i kozu, sintezu taurina, L-cisteina, lecitina, bile, L-karnitina i endorfina.

L-Ornitin: Kombiniran s L-argininom djeluje na hormon rasta. Neophodan je za funkcije jetre i imunoloskog sustava.

DLPA (D,L-fenilalanin): DLPA je kombinacija prirodne forme fenilalanina (L forma) i njegove zrcalne slike (D forma). DL-fenilalanin izgleda posjeduje jedinstvenu ulogu blokatora nekih enzima sredisnjeg zivčanog sustava koji su uobičajeno zaduzeni za raspad prirodnih, morfiju sličnih, hormona zvanih endorfini i enkefalini.

Taurin: jednostavan sumporni spoj i jedna od najzastupljenijih amino kiselina u tijelu. Ima različite uloge za normalno funkcioniranje mozga, srca, zuči, očiju i krvozilnog sustava. U osnovi, njegova je funkcija u omogućavanju prolaska iona natrija, kalija i magnezija kroz stanične membrane stabilizacijom staničnog elekticiteta. Za male bebe taurin je esencijalan, budući da ga ne mogu samostalno sintetizirati.

L-Treonin: vazan za razvoj i stabilnu funkciju tiroidne zlijezde i imunoloskog sustava. U kombinaciji s L-aspatičkom kiselinom i L-metioninom pomaze funkciju jetre.

L-Tirozin: sastavni je dio proteinskih amino sećera i amino lipida, koji pak imaju visestruke funkcije. Vazan je za mozak budući da je prekursor za neurotransmitere - dopamin, norepinefrin i epinefrin. Vazan je dio nekih peptida, kao sto su enkefalini koji sluze protiv bolova u mozgu. Prekursor je hormonima poput tiroida i katekolestrgena (spojeva koji su ujedno estrogeni i katekoalamini) i najvaznijeg za pigmentaciju - melanina.


Document Info


Accesari: 1410
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )