Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload




























Santrauka

Lituaniana




Santrauka

Mūsų firmos teikiamos langų sandarinimo paslaugos, o taip pat įvairūs remonto ir apdailos darbai(plytelių ir metlako klijavimas, pakabinamų lubų montavimas, zaliuzių kabinimas, parketo klijavimas, kalimas dailylentėmis) yra perspektyvi veikla, kadangi net 88 gyventojų mano, kad tai labai svarbios ir reikalingos paslaugos, kadangi visi nori turėti siltus, tvarkingai ir kokybiskai suremontuotus butus. Paslaugas teikti nuspręsta istyrus rinką, isanalizavus vartotojų savybes, nustačius potencialią rinką, paskaičiavus prognozuojamą savikainą ir prognozuojamą pelną. Įvertinus galimus rizikos faktorius.



Įmonė įregistruota 1998 metais Panevėzio miesto savivaldybės rejestro tarnyboje. Prasoma 6000 Lt. Paskola 5 mėnesiams su 16 palūkanų.

Lėsos bus panaudotos įrankiams pirkti. Jei bus gauta paskola, įmonė pradės savo veiklą . Jau yra numatytos patalpos issinuomojimui patogioje vietoje- Berzų gatvėje. Tai patogi vieta, nes galima efektyvinti reklamą, atkreipiant didesnį skaičių klientų dėmesį, nes si gatvė yra viena is pagrindinių, yra judri, joje nėra gausu firmų ir reklaminių iskabų, be to si gatvė yra priesingoje miesto dalyje nei yra įsikūrę mūsų konkurentai-taigi sumazės konkurencija. Be to gatvė gerai zinoma, patogus susisiekimas, todėl ofisą patogu bus rasti net ir tiems, kurie neturi telefono.

Paskola bus imama is karto ir atiduodama dalimis kiekvieną mėnesį mokant palūkanas. Kaip garantas bankui bus įkeistas savininkės turtas, atitinkantis paskolos dydį kartu su palūkanomis.

Mūsų klientų ratas įvairus. Pagrindą sudaro jauni ir vidutinio amziaus, novatoriskų paziūrų, pastovų pajamų saltinį turintys zmonės. Potenciali rinka mūsų teikiamai paslaugai yra 8 445 seimos, kurios vidutiniskai gali duoti apie 25 337 langų. Veiklą numatome astuoniems metams (paslaugos gyvavimo ciklas yra 8 metai), po to planuojame is sukaupto kapitalo plėsti verslą- be teikiamų paslaugų gaminti natūralaus medzio duris ir langus bei parketlentes ir kitą medienos produkciją is vietinės zaliavos. Didziausias prognozuojamas pelnas pirmaisiais metais pagal padarytus skaičiavimus turėtų būti 9 649 Lt. per mėnesį, o maziausias -2 657 Lt. per mėnesį. Įplaukos tuo tarpu turėtų būti apie 10 340 Lt. ir savikaina apie 6 843 Lt. Isanalizavus galimas rizikas paminėti galime tik du rizikos faktorius:

Jei atsirastų vietinis gamintojas, kuris gamintų kokybiskus langus ir duris beveik visiems priimtina kaina. Tačiau kol kas , vertinant Lietuvoje siuo metu esančias ekonomines galimybes, yra neįmanoma.

Jei atsirastų ar būtų sukurta nauja tecnologija, pakeičianti langų sandarinimą. Tačiau kol kas tai irgi tik prielaida.

Konkurencija yra pakankama, bet klientai nėra visiskai patenkinti atliekamų darbų kokybe, todėl ketiname veiklą tobulinti ir manome, kad kokybės pagrindu konkuruoti verta.

Tiekimas įmonėje vyksta be tarpininkų per pasirinktus patikimus didmenininkus. Naudojamos tik kokybiskos svedų firmos " Varrnamo " zaliavos ir technologijos. Tiek labiausiai tikėtina, tiek optimistinė pardavimų prognozė yra palankios, o pesimistinė prognozė rodo tai, kad bus gaunamas siek tiek mazesnis pelnas, bet is esmės veikla nebus nuostolinga. Pesimistinę prognozę lemia mazesnis uzsakymų skaičius, kurį sąlygoja sezoniskumas ir kiti rinkos veiksniai.

Paslaugą numatoma teikti taikant rėmimo programą- nuolaidas, įssimokėtiną paslaugos teikimą, suteikiant garantinį laikotarpį, ko dar nedaro mūsų konkurentai.

Įmonėje dirbs 9 darbuotojai ir savininkas. Trys darbuotojai dirbs administracinio tipo darbą. Taip pat bus sudarytos 3 brigados po 2 darbininkus uzsakymų vykdymui. Mokamas atlyginimas sudarytų apie 30 nuo apyvartos.

Įmonė savo veiklą ketina pradėti sausio mėnesį, kad spėtų įsibėgėti iki sezono( geguzės- spalio mėn. ), nes būtent siuo laikotarpiu yra didziausia paklausa ir gaunamas didziausias pelnas. Todėl jau penktąjį veiklos mėnesį paskola ketinama grązinti sumokėjus ir visas palūkanas.

Verslo aprasymas

A. Verslo srities aprasymas

Sis verslas parankiausias yra individualioms įmonėms. Atsirado neseniai, būtent tuo laikotarpiu, kai labai isaugo silumos kainos ir daugelis gyventojų įsivedė silumos skaitikliusLietuvoje planinės ekonomikos laikotarpiu buvo pastatyta daugybė namų "popierinėmis" sienomis ir dar blogesnės kokybės langais. Tokių namų statyba tęsiasi ir dabar. Zmonės nėra patenkinti tuo, kad taip brangiai kainuojanti siluma pro languose esančius plysius eina vėjais, o daugelio is jų pragyvenimo lygis neleidzia sių langų pasikeisti naujais ir kokybiskais.

Lietuva yra turtinga medienos isteklių, tačiau yra nepakankamai isplėtota medienos pramonė, negaminama langai ir durys, o atveztiniai is vakarų valstybių ar is NVS salių yra zymiai brangesni, nei būtų vietoje pagaminti. Daugelis gyventojų linkę langus ir duris sandarinti. Kokybiskai uzsandarinus viso buto langus ir duris, temperatūra bute pakyla nuo 30C iki 50C . Tokį skirtumą galima tikrai pajusti, todėl apie paslaugos privalumus galima ir neaiskinti. Zmonės gali atsisakyti elektrinių ir dujinių sildytuvų ir uzuot mokėję kas mėnesį daug didesnius mokesčius uz elektrą ir dujas gali sumokėti vieną kartą uz mūsų siūlomą paslaugą, dziaugtis siluma ir pamirsti langus kokiems 5-8 metams.

Kaip įrodė mūsų tyrimai mieste yra tik du onkurentai, kuriuos galime laikyti stipriais varzovais. Jų veikla pakankamai sėkminga. Apyvarta panasi į mūsų prognozuojamą apyvartą. Nuo sio verslo atsiradimo mieste nebankrutavo nė viena tokio tipo įmonė, neskaitant tų asmenų, kurie sią paslaugą teikė nelegaliai. Daugeliui is jū pritrūko zinių ir sugebėjimo tvarkyti verslą. Be to jais nelabai pasitiki klientai ir jie praranda zymią dalį klientų, nes negali suteikti jokių 12512j920m garantijų, o be to ir atliekamų darbų kokybė būna gana prasta.

Mūsų veikla neįtakos kitų Lietuvos rinkų, o tik Panevėzio miesto rinką, kadangi ji uzims konkurentų neaprėptą rinkos dalį, teiks patobulintas, geriau remiamas paslaugas ir tikėtina, kad patrauks dalį jų klientų pas save.

B. Verslo idėjos aprasymas

Individuali įmonė " Daiberta " įregistruota Panevėzio miesto savivaldybės rejestro tarnyboje 1998 metų lapkričio 5 dieną.

1997 metais buvo kruopsčiai tiriama sio tipo paslaugų rinka. Atkūrus nepriklausomybę, pastebėtas gyventojų pagyvėjimas. Atsirandant parduotuvėse vis daugiau butų remontui ir dizainui skirtų prekių, daugelis susidomėjo butų atnaujinimu ir remontu. Pakėlus siluminės energijos kainas pasidarė aktualus jos taupymas. Per sį laikotarpį daugelis zmonių isbandė įvairias apsiltinimo technologijas- kamsyti langus vata, laikrasčiais, klijuoti langajuostes ar lipnias juostas, apkalti veltiniu aidiniu ir kita. Tačiau laukiamų rezultatų jie nesulaukdavo. Aisku, kad reikia specialios technologijos, kurią ir pasiūlė svedų firma " Varrnamo ".Si tecnologija buvo detaliai isanalizuota ir įsteigus įmonę bus panaudota. Kol kas tai viena populiariausių Lietuvoje taikomų technologijų, kuri duoda maksimaliai gerą rezultatą.

Firmai įkurti savininkas investuoja nuosavą kapitalą ir praso 6000 Lt paskolos įrengimams pirkti.

C. Verslo tikslai, galimybės ir orientyrai

Galima įdėti daugybę pastangų tiriant rinką, modeliuojant ekonominę bei finansinę veiklą, prognozuojant pelną ir pardavimus, tačiau jei nebus tiksliai suformuluoti įmonės artimesni bei tolimesni tikslai bei jos pagrindinis tikslas, o taip pat sistema kaip visa tai įgyvendinti , tai galima sakyti, kad visos tos pastangos buvo įdėtos veltui. jei nezinome, kokiu būdu, per kiek laiko ir kaip Svarbiausia numatytų tikslų siekti remiantis sudarytais planais ir atatinkamai juos koreguojant kintant rinkos sąlygoms. Svarbu, kad įmonės tikslus zinotų ne tik savininkas, bet ir kiekvienas įmonės darbuotojas. Darbuotojai turi zinoti savo pareigas, teises, atsakomybės sritį. Svarbu, kad įmonėje nuolatos ir nenutrūkstamai cirkuliuotų tiksli ir savalaikė informacija, kuri padėtų kontroliuoti ir gerinti veiklą. Darbuotojai turi suprasti, kad vadovas yra dėkingas uz jų pastangas ir stengiasi jas deramai įvertinti, tačiau jei darbuotojai neatsakingai atlieka savo pareigas arba nesilaiko reikalavimų, tai vadovas turi teisę juos kritikuoti ir bausti.

Mūsų įmonės pagrindinis tikslas yra įsitvirtinti rinkoje, gauti pelną, kaupti kapitalą verslo plėtotei.

Mūsų įmonė turi nusistačiusi tokius artimiausius tikslus:

Įsitvirtinti rinkoje

Per pirmuosius metus pasiekti ne mazesnę, kaip 80 gamybinių pajėgumų  apyvartą.

Uztikrinti pastovias darbo vietas darbuotojams ir pastovų pragyvenimo lygį.

Uzmegsti ilgalaikius patikimus rysius su tdidmeninikais.

Sudominti kuo didesnį klientų skaičių.

Tolimesni įmonės tikslai yra tokie:

Nukonkuruoti konkurentus geresnės kokybės ir zemesnės kainos pagalba.

Mazinti kiek įmanoma sąnaudas.

Kelti paslaugos kokybę.

Domėtis technologijos tobulinimu ar alternatyvia veikla.

Pasiekti maksimalų pelną is kurio galėtume kaupti kapitalą verslo plėtotei.

D. Paslaugos aprasymas

Paslauga daugiausia bus teikiama daugiabučių ir privačių namų gyventojams, gyvenantiems tiek miesto ribose, tiek netolimose priemiesčio vietovėse.

Bus teikiamos sios paslaugos:

Langų sandarinimas

Pakabinamų lubų montavimas

Zaliuzių kabinimas

Kalimas dailylentėmis

Parketo klijavimas

Glazūruotų plytelių ir metlako klijavimas

Visos teikiamos paslaugos bus teikiamos taikant rėmimo programą- invalidams bus taikomos nuolaidos. Taip pat nuolaidos bus taikomos ir pensininkams( tokių nuolaidų netaiko konkurentai). Taip pat taikysime nuolaidas pries sventes, suteiksime garantinį aptarnavimą ir teiksime paslaugą issimokėtinai.

Pasalugas stengsimės atlikti kokybiskai. Samdysime tik kvalifikuotus specialistus ir naudosime tik kokybiskas " Varrnamo " firmos technologijas ir zaliavas. Garantuojame siaspaslaugų savybes:

Kokybė

Patvarumas

Termoizoliacija

Ilgaamziskumas

Estetinis vaizdas

Garantinis laikotarpis

Mes manome, kad klientai tikrai atkreips dėmesį į sias savybes, nes tokiomis savybėmis nepasizymi konkurentų teikiamos paslaugos, o ir jų teikiamų paslaugų spektras yra zymiai siauresnis.

Teikdami paslaugas taikysime optimaliausią kainodaros strategiją- kad kainos nebūtų daug zemesnės nei konkurentų, nes klientai supranta, kad kas yra pigu negali būti labai aukstos kokybės, ir kad kainos nebūtų labai aukstos, lyginant su rinkos kainomis. Taigi mūsų kaina bus optimali. Tai yra tokia uz kurią daugiausia klientų norėtų uzsisakyti mūsų teikiamas paslaugas. Mūsų įmonėje vieno standartinio lango pilnas sandarinimas kainuoja apie 127 Lt.( Zaliavos+ darbas+ pelnas).

Marketingas

A.Rinkos apzvalga

Norint uztikrinti savo veiklos sėkmingumą, būtina detaliai isanalizuoti rinką aptariant tokius esminius momentus kaip rinkos imlumas, pardavimų perspektyva, sio tipo paslaugos kaina vietinėje rinkoje ir kitose rinkose, vidutinė paslaugos pardavimo galimybė per 1 mėnesį, sezoniskumas, specifinės paslaugų savybės.

Pries pradedant veiklą istyrėme rinką tai yra apklausėme apie 100 gyventojų. Klausdami, ką jie mano apie sią paslaugą, siekėme issiaiskinti, ar bus pakankama paklausa siai paslaugai. Daugelis- net 88 , sią paslaugą mielai rinktųsi, 8 ją rinktųsi jei jos kokybė būtų geresnė, ir tik 4 ji visai nereikalinga. Tie 8 ko gero paslaugą rinktųsi naujai atsiradusioje firmoje, kuri garantuoja kokybę ir suteikia garantinį laikotarpį. Paklausą didina ir tai, kad yra tik du didesni konkurentai. Zinoma yra ir smulkių konkurentų- tai asmenys, kurie nelegaliai teikia sią paslaugą tai yra neįregistravę įmonės. Praktika rodo, kad tokie konkurentai greitai bankrutuoja nes arba neturi pakankamai kompetensijos ir zinių kaip tvarkyti biznio reikalus, arba jų klientų ratas labai siauras, nes zmonės nelabai linkę pasitikėti ne specialistais, kurie be to neteikia jokių garantijų. Todėl sių konkurentų galima nebijoti.

Mūsų planuojama uzimti rinkos dalis yra 8 445 seimos, kurios vidutiniskai gali duoti apie

25 337 langus. Pretenduojame į trečdalį rinkos , kadangi kaip uzsakymai ir klientai yra pasiskirstę tolygiai tarp abiejų konkurentų ir dar yra kaip tik likęs neaprėptas trečdalis potencialios rinkos. Rinką savo paslaugai prognozuojame 8 metams(paslaugos gyvavimo ciklas yra 8 metai). Po astuntųjų veiklos metų ketiname uzsiimti langų ir durų gamyba is vietinės zaliavos ir teikti anksčiau minėtas paslaugas. Sia veikla ketiname uzsiimti is sukaupto kapitalo.

Svarbu buvo istirti vartotojų savybes. Klientų ratas gana įvairus, bet pagrindą sudaro jauni arba vidutinio amziaus, novatoriskų paziūrų taupyti linkę zmonės, kurie turi pastovų pragyvenimo saltinį ir jų pajamos yra vidutinės arba aukstesnės. Dauguma jų gyvena daugiabučiuose namuose. Ypatingo rinkos segmentavimo čia lyg ir nėra, nebent būtų galima segmentuoti pagal pasirinkimo motyvus:

Tie, kurie paslaugą renkasi, nes negali nusipirkti gerų kokybiskų langų.

Tie, kurie nenori pirkti naujų langų, nes jų langai dar gero stovio tik nėra sandarūs.

Vartotojų pasirinkimą lemia ir tam tikros paslaugos savybės. Mūsų paslauga yra sezoninio pobūdzio . Paklausa numatoma didziausia geguzės-spalio mėn. Sio laikotarpio apyvarta numatoma kad svyruos nuo 13 500 iki 33 607 LT. Pardavimų apimtys tuo tarpu būtų nuo 106 iki 233 uzsakymų per mėnesį. (Labiausiai tikėtinos prognozės atveju).Arba nuo 96 iki 209 uzsakymų per mėn. Pesimistinės prognozės atveju Ne sezono metu, kaip minėta, be langų sandarinimo teiksime ir kitas anksčiau isvardintas paslaugas, nes nenorime nei atleisti darbuotojų, nei dirbti su prastovomis, kadangi sezonui vėl reikėtų ieskoti ir samdyti naujus darbuotojus, kurių visai nepazystame, gaisti laiką ir daryti papildomas islaidas ir negalime būti garantuoti, kad pavyks rasti gerus specialistus.

B. Konkurencijos analizė

Konkurentus galima suskirstyti į stambius ir smulkius. Stambūs konkurentai mieste yra tik du ir tik juo derėtų laikyti stipriais varzovais. Stambesni konkurentai yra " Energijos taupymo centras " ir " Langų sistema ". Sie konkurentai įsikūrė mazdaug pries 3 metus ir iki siol sėkmingai tęsia savo veiklą. Jų įrengimai jau gerokai padėvėti, be to teikiamų paslaugų pasirinkimas yra daug siauresnis. Ne tokia lanksti reklamos bei rėmimo sistema.

Smulkūs pavieniai darbininkai, teikiantys paslaugas nelegaliai didesnės grėsmės nekelia.

Istyrus konkurentų veiklą paaiskėjo, kad joje yra tam tikrų trūkumų, kurie mums yra parankūs. Kaip minėta, stipriais konkurentais galime laikyti tik du konkurentus. Taigi juos stebime nuolat-kokie pokyčiai jų veikloje ir kodėl tai vyksta, ar tai vidinių ar isorinių priezasčių pasekmė ir kaip to isvengti mums.Vienas is pagrindinių konkurentų yra " Energijos taupymo centras ". Si firma atlieka langų sandarinimo, sienų, lubų, grindų ir vamzdzių apsiltinimo darbus. Si firma nuomoja patalpas Sermuksnių gatvėje. Jų patalpos didesnės. Apyvarta labai panasi į mūsų prognozuojamą apyvartą. Investicijos siek tiek didesnės. Kita konkurentė- " Langų sistema ".Ji atlieka tos pačios rūsies paslaugasir tarpininkauja parduodant langus ir duris . Si firma samdo daugiau darbuotojų , nuomojasi didesnes patalpas centrinėje miesto dalyje (Anyksčių gatvėje ), turi siek tiek didesnę apyvartą(14 000-35 000LT). Tai nulemia, kad paslaugos yra teikiamos aukstesne kaina. Jų teikiama paslauga kainuoja mazdaug 169 LT uz standartinį langą. Firma moka daugiau uz nuomą ir didesni visi mokesčiai. Pelnas truputėlį didesnis nei mūsų planuojamas.

Rinka yra sukoncentruota mieste ir netolimose priemiesčio vietovėse. Vaziuoti kazkur į kitą miestą neapsimoka, nes didelės kelionės islaidos, be to kiekviename mieste yra tokio tipo paslaugas teikiančių firmų, kurios jau zinomos ir įsitvirtinusios rinkoje, be to konkuruoti zinomame mieste su zinomais konkurentais zymiai lengviau, nei su tais, kurių visai nepazystame.

Vertinant sios paslaugos kainas vietinėje rinkoje galima pasakyti, kad jos labai panasios ir skiriasi mazdaug 40LT. Panasios kainos yra ir kitose salies rinkose-kaina daugiausia svyruoja 50LT. Todėl galima teigti, kad kainą nustatėme teisingai. Dauguma firmų naudoja svedų firmos "Varrnamo " zaliavas, kitos- lenkų gamybos zaliavas.Teikiamų paslaugų kokybė, klientų nuomone, galėtų būti geresnė, todėl mes ir linkę konkuruoti kokybės aspektu. Be to klientai pasigenda teikiant paslaugą tokių dalykų kaip įvairios nuolaidos, garantija, issimokėtinas aptarnavimas ir kita. Būtent siais trūkumais mes ir ketiname pasinaudoti. Mes taikysime nuolaidas invalidams ir pensininkams, nuolaidas pries sventes ir kitus rėmimo elementus. Be to teikiant paslaugą sieksime jai suteikti tokias specifines savybes, kurių pageidauja klientai:

Kokybė Termoizoliacinės savybės

Patvarumas Estetinis vaizdas

Ilgaamziskumas Garantinis aptarnavimas

Lentelė Nr.1 Konkurentų palyginimas

Palyginimo kriterijai

"Energijos taupymo centras"

"Langų sistema"

Įkurimo data

1994m.

1995m.

Vieta

Sermuksnių gatvė

Anyksčių gatvė

Teikiamos paslaugos

Grindų, durų, lubų, sienų ir vamzdzių apsiltinimo darbai

Langų sandarinimas, tarpininkavimas parduodant langus ir duris

Aptarnaujama rinkos dalis

1/3(8 445 seimos)

1/3(8 445 seimos)

Teikiamų paslaugų kokybė

Klientų manymu, vertinant desimtbale sistema darbų kokybę galima vertinti 8 balais(dėl naudojamų lenkiskų zaliavų ir pasenusių įrengimų)Taip mano 20 is 88 apklaustųjų tai yra 17.6 zmonės

70.4 zmonės (80 ) teigia, kad kokybė yra pakankamai gera, bet nemalonus aptarnavimas

Kaina

130 Lt.

169 Lt.

Rėmimas

Nuolaidos pries sventes

Nuolaidos pries sventes

Reklama

2 kartus per savaitę miesto dienrasčiuose

2 kartus per savaitę miesto dienrasčiuose

C. Marketingo planas

C.1 Pateikimo srtategija

Ofise tiesiogiai ar telefonu priimami uzsakymai. Darbų vykdytojas susitaria su darbininkais, kas ir kurį uzsakymą vykdys, mazdaug aptaria jo įvykdymo terminus. Uzsakymai vykdomi klientų butuose. Langus sandariname is savo zaliavų, o visas kitas paslaugas teikiame is uzsakovo zaliavų. Klientui domintis yra nusakomos visos paslaugos savybės, informuojama apie kainą, taip pat supazindinama su taikomomis nuolaidomis. Zmogus, pasinaudojęs paslauga, gali susimokėti is karto arba issimokėtinai trijų mėnesių laikotarpyje. Taikant sią strategiją tikimąsi, kad bus sulaukta iki 264 uzsakymų per mėnesį Labiausiai tikėtinos prognozės atveju ir iki 238 uzsakymų per mėnesį pesimistinės prognozės atveju. Geraiusiai paslaugą teikti sezono metu tai yra geguzės - spalio mėnesiais, kada ir tikimasi didziausio pelno ir apyvartos.

Paslaugos teikimas vyksta be tarpininkų, nes paslaugų sferai tai apskritai nėra būdinga. Taip net geriau, kadangi visas pelnas lieka mūsų įmonei. Taip pat paranku tai, kad pateikimui įtakos nedaro vieta, kur mes esame įsikūrę, nes dauguma uzsakymų priimami telefonu. Firma teikdama minėtas paslaugas garantuoja darbų atlikimo kokybę per minimalų tam reikalingą laiką, uz priimtiną kainą klientui patogiu laiku ir jam parankiomis sąlygomis bei nuolaidomis. Daznai klientai nepatenkinti, kad po sandarinimo darbų būna apgadinti lango rėmai ir nutrinti dazai, paliekamos darbo vietoje siukslės ir dulkės, darbo metu isėmus langą esant blogam orui apgadinamos sienos. Mes uztikriname, kad tokių trūkumų nebus, kadangi langą uzsandariname taip, kad zmogus apie jį gali visai pamirsti: po sandarinimo lango rėmas yra perdazomas, nuvalomi stiklai, langas sutvirtinamas sąvarzomis, darbo vieta sutvarkoma. Klientai taip pat gali nesibaiminti, kad dėl blogo oro bus sugadintos sienos- esant blogam orui, savo ir klientų patogumui, naudosime ant metalinių konstrukcijų rėmo, kuris tvirtinamas ant sienos is lauko pusės, uztrauksime vėjui ir drėgmei atsparaus audinio tentą.

C.2 Kainodaros strategija

Nustatant kainą bus taikoma įsiskverbimo į rinką strategija. Todėl bus nuolat stebimos kainos rinkoje bei konkurentų kainos. Kalbant apie konkurentų kainas, galima pasakyti, kad vietinėje rinkoje jos svyruoja 40 Lt., o salies rinkose jos svyruoja iki 50 Lt. Panevėzio mieste mūsų paslauga bus teikiama uz maziausią kainą, kadangi buvo rastas didmenininkas, tiekiantis zaliavas uz zemesnę kainą, nei zaliavas perka konkurentai. Taigi mes galime sau leisti paslaugą teikti zemesne kaina ir kad dėl to nenukentėtų kokybė.Konkurentų kainos svyruoja nuo 130 Lt. iki 169 Lt. Mūsų paskaičiuota kaina 127 Lt. vieno standartinio lango sandarinimui. Manome, kad mūsų siūlomai paslaugaitai yra nustatyta optimali kaina, kuri padės įsiskverbti į rinką. Skaičiuojant kainą remiamasi tokia formule: Zaliavos+ Darbas+ Pelnas.

Kadangi sandarinimo darbai yra sezoninio pobūdzio, todėl jų paklausa didziausia geguzės - spalio mėnesiais. Per sį laikotarpį daugiausia uzsakymų duoda daugiabučių namų gyventojai, nes Panevėzio mieste daugiabučių namų yra zymiai daugiau nei privačių. Taigi mūsų tiksline rinka taps Kniaudiskių, Molainių, Tulpių, Klaipėdos, Zemaičių mikrorajonai. Is privačių namų galėtume paminėti Rozių, Staniūnų rajonus ir Velzį. Kadangi paklausa labai nepastovi, tai sunku nustatyti vidutinį uzsakymų skaičių. Istyrus konkurentų veiklą, padarytos sekančios isvados, kad minėtu laikotarpiu uzsakymų būna pakankamai ir konkurentai dirba be prastovų. Taigi paskaičiuota, kad per vieną darbo dieną vienas darbininkas gali uzsandarinti du standartinius langus, tai yra vieno kambario butą. Kadangi dirbama bus brigadomis, tai brigada uzsandarins 4 langus tai yra du vieno kambario butus. Dviejų kambarių butą ta pati brigada gali uzsandarinti per per 6valandas(3 langai), trijų kambarių butą- per 8 valandas (4 langai ).

Taigi, per 8 valandas brigada daugiausia gali uzsandarinti 4 langus. Tuomet per savaitę ji gali įvykdyti 5 tokio tipo uzsakymus is daugiabučių namų gyventojų. Trys brigados yvykdyti galėtų 15 tokių uzsakymų per savaitę. Tai maksimalus uzsakymų skaičius, kurį galėtų įgyvendinti 3 brigados per savaitę.

Vieno darbininko uzmokestis per dieną sudaro 50.92 Lt. Tai paskaičiuota sekančiai:

Meddziagos:


Darbas kartu su medziagomis ir pelnu;

Guma 8m. 5.6Lt. -44.8Lt.

Silikonas 10m. 3Lt. -30Lt.

Parolonas 5m. 2.5Lt. -12.5Lt.

Akrilas 10m. 2Lt. -20Lt.

Reguliavimas -20Lt.

Is viso -127.3Lt.

Paskaičiuota sekančiai:

Zaliavos+ Darbas+Pelnas=127 Lt.

34Lt.+35Lt.+58Lt.=127 Lt.

Zaliavos 34Lt. Arba 27 Darbas 35Lt. arba 27.5 Pelnas 58Lt. arba 46

127Lt. -100 127Lt. -100 127Lt. -100

34Lt. -X 35Lt. -X XLt. -46

X=27 X=27.5 X=58Lt.

127-34-58=35Lt.

Lentelė Nr.2 Islaidos per dieną/ per mėnesį

Per dieną

Per mėnesį

Įplaukos

medziagoms

1527.6Lt.

305.52Lt.

33607.2Lt.

6721.44Lt.

algoms

458.28Lt.

10082.16Lt.

savininkui

763.8Lt.

16803.6Lt.

1 darbbuotojo alga

(neatskaičius mokesčių)

50.92Lt.(458.28:9 )

50.92Lt.(458.28:9 )

1120.24Lt.

Jo mokami mokesčiai

Kelių mokestis

Transporto nuoma

Patalpų nuoma

Telefono islaidos

Įrankių amortizacija

Savininko mokestis" Sodrai"

"Sodrai"0.51Lt.

"Sodrai "15.27Lt.

7.63Lt.

9Lt.

20.45Lt.

4.54Lt.

4.54Lt.

3Lt.

11.22Lt.

335.94Lt.

168Lt.

198Lt.

450Lt.

100Lt.

100Lt.

66Lt.

Per vieną dieną galimos maksimalios įplaukos( jei kiekviena brigada uzsandarins po keturis langus) bus 1527,62Lt.

(127.3Lt. 12langų=1527.62Lt )

O per vieną mėnesį -33607.2Lt.

(1527.6Lt. 22 darbo dienos=33607.2Lt )

Is jų:

Medziagoms skiriama apie 20

Darbuotojų atlyginimams-apie 30

Savininkui atitenka apie 50 , is kurių jis moka įvairius mokesčius.

Islaidos:

Algos 10082.16Lt.(50.92Lt.

Medziagos  6721.44Lt.(305.52Lt.

Mokesčiai "Sodrai" 3024.65Lt.(10082.16Lt.

Kelių mokestis  168.03Lt. (33607.2Lt.:100

Transporto nuoma  198Lt.

Patalpų nuoma  450Lt.

Telefono islaidos  100Lt.

Įrankių amortizacija 100Lt.

Savininko mokestis

"Sodrai " 66Lt.

Is viso  20910.28Lt.

Pajamos per mėnesį sudaro 12696.92Lt. ( 33607.2Lt. -20910.28Lt. )

Dar nuo pajamų yra mokamas 24 pelno mokestis valstybei. Tai sudaro 3047.27Lt. (12696.92Lt.:100

Taigi gryno pelno per mėnesį lieka 9649.65Lt. (12696.92Lt.-3047.27Lt ).Taigi per metus grynas įmonės pelnas nevirsija 500000 Lt. Ir sudaro 115795.8 Lt.

Kad mūsų gaunamas pelnas nebūtų lygus nuliui arba neperaugtų į nuostolius, būtina paskaičiuoti paslaugos savikainą, nes net jeigu apyvarta ir bus didelė, sąnaudos gali būti didesnės nei yra leistina. Manome, kad turint gerą tiekėją galima sumazinti paslaugos kainą- tai bus viena is charakteristikų, tenkinančių vartotoją ir savo ruoztu didinančių paklausą. Bet kainą galima mazinti tik tol, kol tai neatsiliepia paslaugos kokybei.

Manoma, kad mazinti tiesiogines sąnaudas yra gana rizikinga, kadangi maziau apmokami darbuotojai gali dirbti ne taip efektyviai, o pigesnės zaliavos gali būti prastesnės kokybės. Skaičiuojant savikainą remtasi dviem gerai zinomais metodais- skiriant tiesiogines ir veiklos sąnaudas.

Siuo atveju tiesioginės sąnaudas sudaro:

(113 875Lt. per metus )

Zaliavos(44606 )

Reklama(66909 )

Atlyginimai(1160 )

Amortizacinės sąnaudos(1200 )

Lentelė Nr.3 Tiesioginės sąnaudos

mėn.

Zaliavos

Atlyginimai

Reklama

Amortizacija

Veiklos sąnaudas sudaro:

(27 968 Lt. per metus )

Ofiso nuoma( 5 400 )

Kelių mokestis(1115 )

Transporto Sąnaudos(1314 )

Soc. Draudimo mokesčiai( 20139)

Lentelė Nr. 4 Veiklos sąnaudos

mėn.

Nuoma

Kelių mok.

Soc. Dr.

Transporto sanaudos

Visos sąnaudos per metus sudaro 141 843 Lt.

Skaičiuojant pirmuoju metodu paslaugos savikaina būtų 113 875 Lt. per metus. Antrasis variantas yra tikslesnis, kadangi visa įmonės veikla yra nukreipta paslaugos teikimui. Kaip ir kiekviena kita verslo įmonė, mūsų įmonė taip pat siekia pelno, todėl paskaičiavus savikainą galima uzsidėti tam tikrą pelno procentą. Mūsų įmonėje jis sudaro 46 =9649). Tokį procentą pasirinkome todėl, kad siekiame islaikyti rinkoje nusistovėjusias kainas. Kas būtų, jei rinkoje nusistovėtų kaina zemesnė uz mūsų savikainą? To negali atsitikti, nes beveik visose konkurentinėse firmose sios paslaugos savikaina yra panasi kaip ir pas mus. Ir nei viena is jų sios savikainos negalės tiek sumazinti, kad galėtų parduoti dar zemesne kaina, nei tai darome mes. Nustatant kainas taikysime įsiskverbimo įrinką metodą, kadangi įmonė nauja ir jei reikia uzimti tam tikrą vietą rinkoje. Skatindami pardavimus naudosime reklamą ir rėmimo sistemą, kurią sudaro nuolaidos pensininkams ir invalidams, paslaugos teikimas issimokėtinai, nuolaidos pries sventes . Manome, kad tai padidins pardavimų apimtis kokiais 5 , nes to nedaro mūsų konkurentai, o zmonės pageidautų tokio tipo lengvatų.

C.3 Reklama ir rėmimas

Be reklamos pradedanti įmonė vargu ar pasieks pageidaujamus rezultatus, todėl būtina paruosti reklamos planą, pasiskaičiuoti kiek reikėtų ir kiek galima skirti jai lėsų. Paskaičiuota, kiek lėsų reklamai bus skiriama sezono ir ne sezono metu. Reklamos tikslas - atkreipti potencialių klientų dėmesį į tai, kad atsirado nauja firma ir kokie yra jos privalumai pries kitas tokio tipo firmas. Tai mūsų reklamos pagrindinė uzduotis. Akcentuosime kokybiską darbą klientui patogiu laiku ir uz jam priimtiną kainą, taip pat pabrėsime, kad taikomos įvairios nuolaidos.

Kaip atkreipsime klientų dėmesį? Visų pirmabuvo panagrinėta, kaip tai daro mūsų konkurentai. Pastebėta, kad nė vienas is jų nesireklamuoja per radiją ir tuo labiau per televiziją. Populiariausia reklamos skleidimo priemonė yra spauda. Ko gero televizija ir radijas tokiam smulkiam verslui ypač pastebimos naudos ir neduotų, o be to yra ir per brangus būdas reklamuotis. Jo nebūtina naudoti, nes paslaugos nereikia pristatyti nei vizualiai, nei garsiskai. Visiskai pakanka jei potencialus klientas reklaminį pranesimą perskaito spaudoje. Todėl dėmesį reikia sukoncentruoti kuriant patį reklaminį pranesimą, kad jis kuo daugiau būtų įsimintinas ir patraukiantis dėmesį.Pastebėta, kad zmonės yra jau įpratę tokio tipo reklaminių pranesimų ieskoti laikrasčių paskutiniame puslapyjje. Mūsų reklama stengsis nukonkuruoti konkurentų reklamą. Tam naudosime mėlynos spalvos arkinį langą- grazaus sandaraus būsto elementą, kuris tikrai atkreips skaitytojų dėmesį, nes tokio vaizdinio ir apskritai vaizdinio elemento mūsų konkurentai nenaudoja. Be to tai bus naujas, nematytas paveikslėlis su nauju tekstu, kuris greičiausiai sudomins zmones, kurie dar neskaitė sio reklaminio pranesimo.Taip pat reklamuosimės kabindami reklaminius pranesimus daugiabučių namų laiptinėse. Taip pat naudosime reklamą ant firmos transporto priemonių.

Mūsų reklaminis pranesimas atrodys taip:

Pveikslas Nr.1 Reklaminis pranesimas

Reklamos islaidos didziausios turėtų būti gruodzio -balandzio mėnesiais, kai paklausa atslūgsta.

Reklamos islaidos sezono metu svyruoja nuo 60Iki 100 Lt. ir sudaro apie 660 Lt., o ne sezono metu jos svyruoja nuo 100 iki 150Lt. ir sudaro apie 500 Lt. Taigi viso per metus reklamai numatoma skirti apie 1 160Lt.

Paslaugos teikimas

A. Technologinio proceso aprasymas

Sioje dalyje pateiksime sandarinimo bei kitiems darbams naudojamas zaliavas, reikalingus įrankius ir trumpai aprasysime tecnologinį procesą.

Langų sandarinimui yra naudojamos tik kokybiskos svedų firmos " Varrnamo " zaliavos ir technologija. Naudojamos sios zaliavos:

Lentelė Nr.5 Langų sandarinimui naudojamos zaliavos

Medziagos

Vienetai

Kaina

Akrilas

butelis

5 Lt.

Silikonas

butelis

10 Lt.

Montazinės putos

flakonas

20 Lt.

Guma

1 metras

1.8 Lt.

Langajuostės

1 metras

1.2 Lt.

Porolonas

1 metras

0.3 Lt.

Sąvarzos

1 vnt.

0.5 Lt.

Vinys

1 kg.

10 Lt.

Medvarsčiai

1 vnt.

0.04 Lt.

Pateiksime įrankių, reikalingų langų sandarinimui sąrasą:

Lentelė Nr. 6 Naudojami įrankiai

Įrankis

Kiekis

Blansinė vertė

Nasumas

Freza vok. " Kress "

700Lt.

900 W

Elektrinis oblius (Latvija "Rebir "

450W

Automatinis atsuktuvas "Kress "

400W

Dulkių siurblys

400 Lt

Raktų komplektas

25 Lt.

Peilių komlektas

25 Lt.

Atsarginės frezos

Elektrinis graztas

270 Lt.

500 W

Plaktukų komplektas

20 Lt.

Rankiniai obliai

20 Lt.

Replių komplektas

20 Lt.

Teptukų komplektas

10 Lt.

Lentelė Nr.7 Kitiems darbams reikalingi papildomi įrankiai

Įrankis

Kiekis

Kaina

Gulsčiukų komplektas

25 Lt.

Sukų skiediniui komplektas

10Lt.

Skiedinio dėzė

10 Lt.

Rėztukas

5 Lt.

Pateiksime trumpą technologijos aprasymą:

Ofise telefonu ar tiesiogiai priimamas uzsakymas;

Darbų vykdytojas susitaria su darbininku, kuris tą uzsakymą vykdys dėl jo atlikimo tvarkos, dėl reikiamų zaliavų ir atlikimo terminų ir apie tai pranesa savininkui.

Is sandėlio darbų vykdytojas isskiria reikiamas zaliavas ir įrankius. Apie jų kiekį, panaudojimą ir likutį darbininkai turi pranesti darbų vykdytojui;

Darbininkų brigada nuvyksta į objektą;

Įvertina langų būklę ir technines charakteristikas. Jei langas reikalauja staliaus darbų ir paruosimo sandarinimui, tai sie darbai ir atliekami;

Isimami stiklai;

Pradaromas lango rėmas;

Klijuojamas porolonas;

Rėmas uzdaromas ir sutvirtinamas varztais;

Frezuojamas lango rėmas ir orlaidės;

Įvertinant orlaidzių ir varčios prisisliejimą prie staktos yra dedama reikiamo storio guma- 10 mm.

Jei langas sunkiai darinėjasi, pareguliuojamos spynelės;

Apipurskiama silikonu stiklo griovelį is vienos pusės;

Priklijuojamas stiklas ir uzkalamos langajuostės;

Jei reikalinga, rėmas apipučiamas montazinėmis putomis. Nuimama apvadai, isvalomas tarpas tarp rėmo ir sienos, apipučiama putomis. Po 2-4 valandų putų perteklius nuimamas ir uzkalama apvadai;

B. Vietos analizė

Pries parenkant konkrečią vietą įmonei steigti, taip pat buvo vykdomi tam tikri tyrimai. Visų pirma dar kartą buvo perzvelgta, kaip vyks įmonės veikla. Todėl buvo stengtasi atsakyti į dar keletą klausimų, kuriais siekta issiaiskinti, kokia vieta labiausiai tinka kurti įmonei:

1.Kokiu būdu dazniausiai priimami uzsakymai - ar tiesiogiai klientams atvykus į ofisą, ar daugiausia telefoninių skambučių metu.

2.Kokiame mikrorajone siuo metu galima tikėtis daugiausia uzsakymų.

3.Kokioje vietoje yra įsikūrę konkurentai ir kodėl

4.Ar apskritai mums yra būtina, kad ofisas būtų centre - gal pakanka turėti patalpas nuosalesnėje vietoje.

Ar labiau apsimokėtų patalpas pirkti, ar nuomoti.

Atlikus visus siuos tyrimus, vis dėlto nuspręsta įmonę įkurti Panevėzyje.Visų pirma todėl, kad sis miestas yra gerai znoma ir yra lengviau istirti rinką. Taip pat todėl, kad tai didelis miestas, kuriame daugiausia zmonių gyvena daugiabučiuose namuose. Tai potenciali mūsų rinka. Aisku pretenduoti į ją visą nėra realu, nes, kaip minėta, jau yra konkurentų, tačiau jų nėra tiek daug, kad negalėtume uzkariauti nors trečdalio visos sio miesto rinkos, ko visiskai pakanka, kad issilaikytume ir gautume pelną. Be to dideliame mieste yra lengviau konkuruoti, nes uzsakymų yra daug, o darbų pasiūla daugiau ar maziau panasi kaip ir mazuose miesteliuose, kur pilnai pakanka nuo 1 iki 2 tokio tipo firmų, kad patenkintų visus uzsakymus. Be to aplink Panevėzio miestą yra gausu kaimų ir gyvenviečių, kuriuose taip pat yra daugiabučių. Is jų taip pat galime tikėtis uzsakymų ( jie neturėtų sudaryti daugiau kaip 10 visų mūsų uzsakymų ). Sie kaimai mums parankūs yra tuo, kad yra netoli nuo miesto, nes vaziuoti į kaimus, kurie yra nutolę per 13km. ir toliau nuo miesto mums nebeapsimoka.Taigi mūsų veikla bus sukoncentruota Panevėzio mieste - konkrečiai mikrorajonuose ir 10 km. spinduliu aplink miestą. Ofisą nutarta įkurti Berzų gatvėje. Taip pasielgta, nes si gatvė yra visiskai priesingoje miesto dalyje nei yra įsikūrę mūsų konkurentai. Kaip paaiskėjo atlikus tyrimus , konkurentai didelio dėmesio įmonės vietai neskyrė, nes to nereikalauja veikla.Tačiau ko gero klaidinga būtų manyti, kad dvi vienodo tipo, konkuruojančios įmonės vienoje vietoje yra geras sprendimas. Tikėtina, kad įsikurdami toliau nuo konkurentų, apskritai gatvėje, kur nėra gausu firmų, iskabindami geras reklamas, is karto atkreiptume zmonių dėmesį. Konkurentai, deja, gera reklama pasigirti negali, todėl manoma, kad jos dėka galėtume papildyti savo potencialių klientų skaičių.Taip pat atsizvelgta į tai, kad si gatvė yra viena is pagrindinių ir geriausiai zinomų gatvių mieste, todėl mus lengvai rasti galės net ir tie, kurie neturi galimybės mūsų pasiekti telefonu. Taip pat su ofisu bus geras susisiekimas is bet kurios miesto dalies.Isnagrinėjus uzsakymų struktūrą paaiskėjo, kad net 96 uzsakymai is 100 buvo priimti telefonu ir tik 4 klientui apsilankius ofise. Taigi daugiausia uzsakymų gaunami telefonu, todėl visai nebūtinos patalpos miesto centre dėl tų 4 zmonių, kuriuos net ir praradę kaip klientus nepatirtume jokio nuostolio. Taip pat nuspręsta patalpas ne pirkti, o nuomotis. Jei jas pirktume, nebeissitektume lėsomis, kurios paskirtos įmonei kurti ir įrankiams bei medziagoms pirkti. Kadangi patalpų nuoma miesto centre yra brangesnė nei miesto pakrasčiuose, o kaip minėta, mums ir nereikia patalpų centre, todėl jas nuomosimės nuosalesnėje, bet pakankamai judrioje ir zinomoje gatvėje, kuri yra Zemaičių mikrorajone, be to visai salia Staniūnų mikrorajono.Ofisas nebus didelis, nes reikia tik dviejų patalpų - ofiso ( mazdaug 30kv.m. ) ir sandėlių ( mazdaug 15kv.m. ). Taigi viso reikės 45kv. m. patalpų. Miesto centre tokios patalpos kainuotų apie 585 Lt. (po 13 Lt. Uz 1kv.m. ) Kai tuo tarpu mūsų nuoma tekainuotų 450Lt. per mėnesį t.y. po 10Lt. uz 1kv.m. Taip pat isanalizuota is kurių mikrorajonų siuo metu galima tikėtis daugiausia uzsakymų. Ir vėlgi buvo parankus Zemaičių mikrorajonas. Tai senas mikrorajonas, o tokiuose dazniausiai gyvena pagyvenę zmonės, kurie siuose butuose gyvena nuo tada, kai juos gavo. Dazniausiai tie zmonės gyvena vieni, nes jau isaugino vaikus ir dabar galvoja, kad gali pasitvarkyti ir savo namus. Kaip taisyklė, tokie zmonės planuoja daryti kapitalinį remontą, kokio butas galbūt nematė apie 10 metų. Toks remontas paprastai prasideda nuo langų, kurie dazniausiai nėra reguliuoti ir tvarkyti nuo pat jų įdėjimo (kadangi si pasalauga dar neseniai atsiradusi ir visi gerai prisimena, kaip kasmet klijuodavome langus popierinėmis juostelėmis ir kamsydavome vata ar dar kuo nors, o naudos is to ne tiek jau ir daug ).O kuris gi zmogus ypač senyvas ar turintis mazamečių vaikų nenori silto buto. Senyvas zmogus gal ir sveikatos nebeturi kasmet kamsyti langus, o jauni zmonės, turintys seimas, amzinai neturi laiko - taigi paslauga tikrai daug ką issprendzia.Be to, pastebėta, kad senyvo amziaus zmonės uzsakymus nori pateikti ofise, kadangi mėgsta, kad jiems visi sios paslaugos privalumai būtų detaliai isdėstyti, mėgsta aptarti kainą, taigi jiems geriau apsilankyti ofise. Todėl, Zemaičių mikrorajone gyvenantys zmonės, tikrai nesikreips į konkurentus, kai salia yra mūsų ofisas, kuris be to pensininkams taikytų 10 nuolaidą, o pries metines sventes po 10 nuolaidą visiems klientams.

C.Patalpos ir įrengimai

Tiesiogiai su mūsų teikiamomis paslaugomis susijusių įrankių ir zaliavų sąrasas buvo pateiktas aprasant tecnologinį procesą. Dabar pabandysime panagrinėti tai beko irgi negalėtų vykti mūsų veikla- tai patalpos ir įrengimai. Patalpos didesnės įtakos mūsų veiklai neturi, kadangi ofisas reikalingas tik tam, kad būtų galima priimti uzsakymus. Nors dazniausiai uzsakymai priimami telefonu, bet atsiranda klientų, kurie nori uzsakymą padaryti tiesiogiai ofise, pasitarti su vadovu ar kitu kompetetingu darbuotoju. Be ofiso mums dar reikalingi sandėliai - tai dėl mūsų pačių patogumo, kad darbininkams nereikėtų nuolat veziotis savo automobiliuose medziagų net ir tuomet kai jos jiems visai nereikalingos. Be to taip lengviau vesti zaliavų apskaitą. Taigi mums yra reikalingos nedidelės patalpos Berzų gatvėje, kurias, jei gautume paskolą, jau esame numatę issinuomoti. Bendras patalpų plotas turėtų sudaryti apie 45 m2. Ofisui numatoma skirti apie 30m2 ir sandėliams pakaks 15 m2. Uz sias patalpas sumokėtume nuomos mokestį 6 mėnesiams į priekį. 1 m2 kaina yra 10 Lt. Taigi uz mėnesio nuomą mokėtume 450 Lt.( Miesto centre tokios patalpos kainuoja apie 585 Lt. t.y. po 13 Lt uz 1 m2). Pastatas yra geros būklės, yra apdraustas nuomotojo, turi visus nuosavybės dokumentus. Be to atitinka visus kitus reikalavimus- reikalauja tik minimalaus remonto, yra tvarkingi santechniniai mazgai, geras apsvietimas, sandėliuose yra pastovi drėgmė ir temperatūra, yra telefonas. Jokios papildomos įrangos nereikia, kadangi apskaita bus vedama rankiniu o ne kompiuteriniu būdu. Be to patalpos turi signalizacinę apsaugą.

D. Transportas

Be transporto mūsų veikla yra tiesiog neįsivaizduojama. Ekonomiskumo dėlei nuspręsta transportą nuomotis is pačių firmos darbuotojų, o ne is transportą nuomojančių firmų. Transportas yra būtinas, kadangi darbuotojai tiesiog yra fiziskai nepajėgūs nusinesti visus reikiamus įrankius bei medziagas nes atstumai tiek mieste, tiek uzmiesčio vietovėse yra dideli. Transportas padeda taupyti laiką. Todėl pageidautina, kad ateidamas dirbti darbuotojas turėtų ir savo transporto priemonę. Uz- transporto islaidas( kurą ir amortizaciją) apmoka firma kiekvieną mėnesį priskaičiuodama sias islaidas prie darbuotojų atlyginimo. Paskaičiuota, kad darbuotojas vidutiniskai per dieną gali nuvaziuoti 10 kilometrų miesto ribose ir apie 20 kilometrų uzmiestyje. Transportas taip pat atlieka ir reklamos funkciją, nes ketinama reklamuotis ant transporo priemonių dedant firmos zenklą.

E. Tiekėjai

Labai svarbu yra teisingai pasirinkti tiekėjus, kurie labai įtakoja įmonės veiklą, nuo jų priklauso ir veiklos sėkmingumas. Kadangi siai verslo sakai nereikia didelių sandėliuojamų medziagų kiekio, tai jos sandėliuojamos tik 1 mėn. į priekį. Tiekėjo darbą atlieka darbų vykdytojas. Taip yra patikimiau, nes firmoje dirbantis darbuotojas yra suinteresuotas atstovauti firmos interesus, tai yra pristatyti kokybiskas medziagas uz priimtiną kainą ir be to nereikia samdyti dar vieno darbuotojo. Darbų vykdytojas, savininkas, sekretorė lankosi įvairiose parodose, mugėse, kur iesko informacijos apie didmenininkus, prekiaujančius reikiamomis medziagomis. Kitas būdas rasti didmenininkus yra katalogų perziūra. Bus stengiamasi apsisaugoti nuo rizikos prarasti didmenininką numatant jo veiklos pakitimus, kurie atsilieptų mūsų veiklai( kainų pakėlimas, kitų firmų produkcijos platinimas ir t.t.) Todėl jau turime atsirinkę keletą didmeninikų, kurie galėtų teikti zaliavas parankiausiomis mums sąlygomis tai yra uz neaukstą kainą(zemiausia rinkos kaina) ir nedideliais kiekiais, kadangi zaliavos sensta, o negalėdami tiksliai prognozuoti sekančio mėnesio zaliavų poreiko nenorėtume rizikuoti ir pirkti daug zaliavų is karto. Pasirenkant didmeninikus atsizvelgta į tai, kokios firmos produkciją jie platina. Siuo atveju mus domina svedų firmos " Warnamo " produkcija, nes langų sandarinimas vyksta būtent pagal sios firmos technologiją. Taigi rinkdamiesi medziagas mes remiamės mazdaug tokiu kriterijų eiliskumu: prestizas- ilgaamziskumas- kaina.

Paskaičiuota, kiek medziagų sunaudojama 1 lango sandarinimui:

Akrilo 0.5 but.-2.5 Lt. Porolono 5m.-1.5 Lt.

Silikono  0.5 but.-5 Lt. Gumos 5m.- 9 Lt.

Montazinių putų  0.5 flak.-10 Lt. Langajuosčių 5m.- 6 Lt

Viso uz 34 Lt.

Sandarinimo juosteles, medinius taselius, sąvarzas, medvarzčius, vinis tiekėjas perka vietinėse parduotuvėse ir stalių cechuose. Numatoma zaliavas pirkti " Senukų " prekybos centre ir vietinėse prekybos bazėse, kurios yra Ramygalos gatvėje. Sie didmenininkai yra patikimi ir siūlo mums reikalingus produktus mums parankiausiomis sąlygomis.

F. Personalo parinkimas

Kiekvienos įmonės veikla labai priklauso nuo jos personalo. Gerai jei yra atsakingas asmuo, tos srities specialistas, kuris galėtų parinkti tinkamiausius darbuotojus. Tikimybė apsirikti sumazėja. Bet jei tai daro pats savininkas, jis turi būti ypač atidus ir is anksto apgalvoti kokie gi darbuotojai yra tinkamiausi, kokius kelsime jiems reikalavimus, kokias suteiksime teises, kokią atsakomybę priskirsime, galų gale kokį atlyginimą galėsime pasiūlyti. Taigi as taip pat turėsiu padėti daug pastangų, norėdama parinkti tinkamiausius darbuotojus, nes kad ir kokia geniali būtų mano verslo idėja, kad ir kaip gerai būčiau ją apgalvojusi, viena sios idėjos įgyvendinti negalėsiu. Visų pirma per didelė būtų atsakomybės sritis ir neįmanomas fizinis krūvis. Todėl būtina deleguoti atsakomybę ir paskirstyti darbus. Todėl man prireiks lojalių darbuotojų, gerų specialistų. Tai remiasi į poreikio nustatymą. Kaip minėjau ankstesniuose skyriuose, pastoviam darbuotojų poreikiui patenkinti man pakaks 9 darbuotojų. 3 darbuotojai reikalingi administracinei veiklai ir 6 darbuotojai (3 brigados po 2 darbuotojus ) darbų vykdymui. Administracinė veikla pastovi, todėl ir sių darbuotojų poreikis nesikeis. Darbininkų poreikis, mano manymu, taip pat neturėtų keistis, nes paklausa darbams ir uzsakymų skaičius ilgesnį metų periodą yra pastovūs. Tačiau norėdama isvengti veiklos sutrikimų pabandziau paanalizuoti, koks galėtų būti papildomas mano poreikis. Tokia jau yra rinka, kad joje issilaiko tik patys sumaniausi, kita dalis- patiria nesėkmę. Taigi as bandau daryti prielaidą, kad kai kurie mano konkurentai suzlugs( daugiausiai taip atsitinka pavieniams darbuotojams, kurie dirba nesusikūrę sistemos ). Dalis jų klientų pereitų pas mus. Sakykime uzsakymų skaičius isaugtų iki 16 langų per dieną. Tai sudarytų 4 papildomus langus tai yra 33.3 -12 langų ). Todėl papildomas poreikis sezono metu gali isaugti dar iki 2 darbuotojų ( nes 12 langų per dieną gali uzsandarinti 6 darbininkai t. y. 1 darbininkas 2 langus, tai 16 langų per dieną sugebės uzsandarinyi 8 darbininkai). Jei anksčiau mano galimas ismokėti algų fondas sudarė 10082 Lt. , tai dabar jis pasikeis ir sudarys jau 13 443 Lt. , nes dar turėsiu sumokėti atlyginimus dar dviem darbuotojams. Anksčiau algoms as skyriau 20 nuo apyvartos sumos. Kadangi uzsakymų skaičius isauga, isauga ir apyvarta, taigi atlyginimus mokėsiu ta pačia sistema skirdamas 20 nuo apyvartos.

Reikalavimai

Pats svarbiausias reikalavimas priimant įdarbą būtų tas, kad darbuotojai būtų lojalūs ir sugebėtų siekti bendro tikslo, bet ar tokie yra įmonės darbuotojai as suzinosime tik kurį laiką su jais pabendravus.Priimant į darbą bus remiamasi CV(gyvenimo aprasymais) ir vedamas laisvo tipo pokalbis. Jo metu bus teiraujamasi, kaip zmogui sekasi asmeniniame gyvenime- is to daug kągalima suzinoti: kaip jis sugeba susidoroti su problemomis; Bus klausiama jo, ką jis mėgsta, kokius uzsiėmimus ir ar tai netrukdys darbui, kaip jis supranta atsakomybę, koks jo poziūris įdarbą. Svarbu, kaip zmogus bendrauja, kaip laisvai reiskia mintis, Bet vien bendravimo nepakanka: būtina, kad darbuotojas dirbtų pagal issilavinimą, nes kaip minėjom apmokymas ir kvalifikacijos kėlimas mūsų tipo įmonėje nėra tikslingas, kadangi ir taip pakanka kvalifikuotos darbo jėgos.Darbininkai turėtų turėti staliaus - dailidės specialybę, mokėtų dirbti visus apdailos darbus( pageidautina kad mokėtų ir tinkuoti bei visus apdailos darbus ir medzio darbus ). Svarbu, kad jie būtų geros sveikatos ir ismanytų savo darbą, neturėtų zalingų įpročių, būtų energingi ir veiklūs.

Siek tiek kitokie reikalavimai yra darbų vykdytojui- staliaus - dailidės specialybė, sugebėjimas dirbti tiekėjo darbą, sugebėjimas organizuoti.

Sekretorė turėtų būti komunikabili, veikli, orientuotis įstatymuose, zinoti paslaugų kainas, mokėti spausdinti, administruoti.

Buhalterė būtinai turi turėti aukstąjį buhalterinį issilavinimą ir turėti darbo patirties.

Pageidautina, kad visi darbininkai turėtų automobilius( nes transportas bus nuomojamas is pačių darbuotojų ). Būtina, kad visi darbuotojai saugotų tą informaciją, kuri jokiu būdu negali patekti konkurentams.

Pareigos

Būtina, kad kiekvienas darbuotojas zinotų savo pareigas tiksliai ir zinotų, kas gresia uz jų nevykdymą. Tai, mano manymu padeda isvengti nesusipratimų ir konfliktinių situacijų darbe. Apie jų pareigas kalbėtis turi pats vadovas. Jis turi pasakyti, ko reikalauja is jų ir ko tikisi, o ne laukti, kol darbuotojas pats susiprotės ir atliks tai, apie ką jis galvoja ir tai padarys taip, kaip tai įsivaizduoja vadovas.

Sekretorės pareigos:

1.Priimti uzsakymus ir atsakinėti į telefoninius skambučius

2.Pranesti informaciją apie komercinius pasiūlymus ir kitą svarbią informaciją

3.Sekti uzsakymų skaičių kiekvieną mėnesį, pranesti apie jo pokyčius ir 

pobūdį.

4.Spausdinti įmonės veiklai būtinus rastus

5.Priimti korespondensiją

Buhalterės pareigos:

1.Vykdyti įmonėje buhalterinę apskaitą

2.Kas mėnesį pateikti savininkui pelno (nuostolio) ataskaitą

3.Sekti, kaip kito islaidos, pajamos, grynas pelnas, mokesčių mokėjimas.

Darbų vykdytojo pareigos:

1.Vykdyti tiekėjo darbą ir palaikyti nenutrūkstamus rysius su patikimu didmenininku. Sekti, kaip kinta jo veikla, kokios yra naujovės, kurios gali patobulinti ir pagerinti paslaugą.

2.Atsakyti uz darbuotojų darbo saugą darbe

Pranesti savininkui apie nekokybiską darbą, broką, klientų nepasitenkinimą

Domėtis konkurentų veikla

Pranesti apie zaliavų poreikį ir įrankių gedimus

Pranesti apie darbininkų neatvykimą į darbą( jei jie patys to padaryti negali dėl svarbių priezasčių)

Visų be isimties darbuotojų pareiga saugoti komercines paslaptis.

Darbininkų pareigos:

1.Pasiskirstyti uzsakymus

2.Laiku ir kokybiskai atlikti darbus

3.Vykdyti visus savininko nurodymus

Savininko pareigos:

Planuoti, vadovauti, kurti darbo vietas, kontroliuoti,domėtis konkurentų veikla, mokėti atlyginimus, rūpintis darbuotojų materialine ir asmenine gerove

Prisiimti visą atsakomybę uz įmonės finansinę ir komercinę veiklą

Teisės

Savininko teisės:

1.Priimti ir atleisti is darbo

2.Reiksti papeikimus ir pastabas

3.Skirti premijas

4.Paskirstyti pelną

Darbuotojų tesės:

Reikalauti darbo uzmokesčio

Iseiti apmokamų atostogų 1 mėn.

Iseiti ne mokamų atostogų 2 savaičių laikotarpiui

Neatvykti į darbą dėl ligos pateikiant dokumentą is atatinkamos medicinos įstaigos

Reikalauti minimalaus DU uz prastovą, jei ji įvyko dėl darbdavio kaltės

Atsakomybė

Savininko:

Atsako savo asmeniniu turtu pries valstybę ir darbuotojus bankroto atveju

Atsako uz įmonės finansinės ir komercinės veiklos teisėtumą

Atsako uz darbuotojų saugumą darbe

Visi administracinio pobūdzio darbą dirbantys darbuotojai atsako uz savalaikės ir tikslios informacijos pateikimą įmonės savininkei bei uz anksčiau nurodytų ir jiems privalomų pareigų atlikimą, taip pat uz įmonės materialaus ir nematerialaus turto saugojimą.

Darbininkai yra atsakingi uz kokybiską darbų atlikimą nurodytu terminu.

Visi įmonėje dirbsiantys darbuotojai privalo būti sąziningi, pakantūs vieni kitiems, suvokiantys, kad siekiama bendro tikslo ir kiekvienas jų veiksmas- tiek teigiamas, tiek neigiamas savo ruoztu įtakoja įmonės veiklą, jos gaunamą pelną, o taip pat ir darbuotojams mokamus atlyginimus.

F. Teikiamos papildomos paslaugos

Kaip minėjome, mūsų teikiama langų sandarinimo paslauga yra sezoninio pobūdzio ir paklausa jai diziausia yra geguzės - spalio mėnesiais. Kitu laikotarpiu mes teikiame papildomas paslaugas. Jei sezono metu mes gauname daugiausiai uzsakymų is sandarinimo darbų, tai sezonui pasibaigus padaugėja uzsakymų remonto darbams. Taip yra todėl, kad zmonės grįzta is atostogų, baigiasi vasaros ir rudens darbai ir daugelis turėdami laisvesnio laiko pagalvoja apie butų remontą.

Langus sandariname is savo zaliavų, o visus kitus darbus atliekame is uzsakovo zaliavų. Papildomas paslaugas teikiame todėl, kad nenorime ne sezono metu atleisti darbuotojų arba dirbti su prastovomis, kadangi prasidėjus sezonui vėl reikėtų gaisti laiką ir skirti papildomas sąnaudas darbuotojų paieskai ir negalime būti tikri, kad rasime gerus specialistus.

Teikiamos papildomos paslaugos:

Kabinamos zaliuzės

Montuojamos pakabinamos lubos

Klijuojamas parketas

Kalamos dailylentės

Klijuojamas metlakas ir glazūruotos plytelės

Atliekami kiti medzio ir apdailos darbai.

G. Gamybos savikaina

Kad gaunamas pelnas nebūtų lygus nuliui arba neperaugtų į nuostolius, būtina paskaičiuoti paslaugos savikainą, nes net jeigu apyvarta ir bus didelė, sąnaudos gali būti didesnės nei yra leistina.Turint gerą tiekėją galima sumazinti paslaugos kainą- tai bus viena is charakteristikų, tenkinančių vartotoją ir savo ruoztu didinančių paklausą. Bet kainą galima mazinti tik tol, kol tai neatsiliepia paslaugos kokybei.

Manoma, kad mazinti tiesiogines sąnaudas yra gana rizikinga, kadangi maziau apmokami darbuotojai gali dirbti ne taip efektyviai, o pigesnės zaliavos gali būti prastesnės kokybės. Skaičiuojant savikainą remtasi dviem gerai zinomais metodais- skiriant tiesiogines ir veiklos sąnaudas.

Siuo atveju tiesioginės sąnaudas sudaro:

(113 875Lt. per metus )

Zaliavos(44606 )

Reklama(66909 )

Atlyginimai(1160 )

Amortizacinės sąnaudos(1200 )

Lentelė Nr.8 Tiesioginės sąnaudos

mėn.

Zaliavos

Atlyginimai

Reklama

Amortizacija

Veiklos sąnaudas sudaro:

(27 968 Lt. per metus )

Ofiso nuoma( 5 400 )

Kelių mokestis(1115 )

Transporto Sąnaudos(1314 )

Soc. Draudimo mokesčiai( 20139)

Lentelė Nr. 9 Veiklos sąnaudos

mėn.

Nuoma

Kelių mok.

Soc. Dr.

Transporto sanaudos

Visos sąnaudos per metus sudaro 141 843 Lt.

Skaičiuojant pirmuoju metodu paslaugos savikaina būtų 113 875 Lt. per metus. Antrasis variantas yra tikslesnis, kadangi visa įmonės veikla yra nukreipta paslaugos teikimui. Kaip ir kiekviena kita verslo įmonė, mūsų įmonė taip pat siekia pelno, todėl turėdami pasiskaičiavę savikainą galime uzsidėti tam tikrą pelno procentą. Mūsų įmonėje jis sudaro 46 =9649). Tokį procentą pasirinkome todėl, kad siekiame islaikyti rinkoje nusistovėjusias kainas. Kas būtų, jei rinkoje nusistovėtų kaina zemesnė uz mūsų savikainą? To negali atsitikti, nes beveik visose konkurentinėse firmose sios paslaugos savikaina yra panasi kaip ir pas mus. Ir nei viena is jų sios savikainos negalės tiek sumazinti, kad galėtų parduoti dar zemesne kaina, nei tai darome mes.

Vadyba

Organizacinė firmos struktūra, valdymo modelis ir stilius

Kaip sėkmingai vyks įmonės veikla didziąja dalimi priklausys nuo jos valdymo ir vadovavimo jai. Taigi didziausia atsakomybė siuo atveju tenka vadovui, kadangi jis yra vienintelis sios įmonės savininkas ir pats turi sukurti firmos struktūrą, pasirinkti vadovavimo modelį bei stilių ir tai turi gerai apgalvoti dar pries įkurdamas įmonę ( kai jau yra parinkti visi reikiami darbuotojai ir galima spręsti, kas kam pavaldus turėtų būti ). Sprendziant sį klausimą ir kuriant valdymo struktūrą reikia daryti ir rinktis tai, kas geriausiai atitiktų įmonės veiklą ir garantuotų gerą valdymą, kurį vadovas suvokia taip- geras valdymas yra tuomet, kai visi planuojami darbai yra atlikti, pasiekti uzsibrėzti įmonės tikslai ir tai padaryta efektyviausiu būdu.

Aisku, kuriant įmonę is pradzių visais jos reikalais rūpinsis vadovas ( kadangi darbuotojų dar nėra o jie ir negalėtų tvarkyti firmos kūrimo reikalų, nes tam neturėtų teisinio pagrindo ), tačiau veiklai įsibėgėjus bus būtina darbus paskirstyti, kad būtų isvengta nesusipratimų ir greičiau būtų pasiektas norimas rezultatas. Būtina susidaryti aiskų vaizdą, kaip atrodys įmonės valdymas, ir pagal tai parinkti jai tinkamą valdymo struktūrą. Siuo atveju geriausiai tinka linijinė valdymo struktūra. Kodėl? Visų pirma todėl, kad firmoje dirba nedaug darbininkų paranku palaikyti tiesioginį rysį su jais taip efektyvinant kontrolę ir gaunant tikslesnę informaciją apie veiklą. Verta pastebėti, kad informacijai keliaujant per kelis etapus ( jei sakykim darbininkai ją perduotų darbų vykdytojui, darbų vykdytojas toliau ją siųstų sekretorei, ji savo ruoztu -pavaduotojui ir tik po to pavaduotojas ją pateiktų vadovui, tai ta informacija norom nenorom būtų smarkiai pakeista) ji pakinta ir gali privesti prie neteisingų sprendimų. Firmoje dirba 9 darbuotojai ir sio skaičiaus pilnai pakanka efektyviai įmonės veiklai. Kaip pastebėjote, nesamdomas pavaduotojas, nes manoma, kad tokiai mazai įmonei dar viena darbo vieta būtų nuostolinga, o be to vadovas turi pakankamai zinių visose srityse, kurios reikalingos įmonės valdymui ir ketina su viskuo susitvarkyti pats. Jei iskiltų kokių neaiskumų jis konsultuosis su specialistais, verslo konsultantais - taip irgi gerokai sumazins klaidingų sprendimų riziką. Zinoma, visomis smulkmenomis jis nesirūpins ( pvz.: trūksta medziagų, sugedo įrankiai, praradom gerus didmenininkus ir t.t. ) , nes uz tai yra atsakingas darbų vykdytojas. Jis dalinai ir atlieka pavaduotojo funkciją.Jis yra tiesiogiai pavaldus vadovui ir yra atsakingas uz tokius dalykus kaip zaliavų tiekimas, gautų uzsakymų paskirstymas, atsakomybė uz darbų eigą, darbų saugumas, darbuotojų kontrolė. Taigi jis perduoda vadovui informaciją apie tai, kokie yra sutrikimai veikloje ( pvz.: sugenda įrankis. Darbų vykdytojas vadovui pranesa apie tai, kad jis isskirtų lėsų jo remontui, o tuo kaip kur ir per kiek laiko bus sutvarkytas tas įrankis rūpinasi darbų vykdytojas ).

Taip pat vadovui tiesiog pavaldi yra buhalterė. Ji yra atsakinga uz finansinę įmonės veiklą taip pat privalo ruosti ataskaitas, pagal kurias vadovas atsiskaito su mokesčių inspekcija. Sios ataskaitos naudingos vadovui, kadangi jis gauna tikslų finansinės padėties vaizdą kiekvieną mėnesį, zino kokios buvo islaidos ir kokios pajamos, kiek liko gryno pelno, be to gali palyginti kelių mėnesių ataskaitas ir suzinoti kam as isleido daugiau ir kam maziau, kurį mėnesį gavo didesnį pelną ir gali analizuoti kodėl.

Taip pat vadovui atsakinga ir sekretorė. Ji turi pateikti jam informaciją apie uzsakymų skaičių ir pobūdį, pranesti su kuriais klientais jau yra susitarta ir kurie norėtų tartis per vadovą, taip pat ji privalo pateikti informaciją jei sakykim klientai yra nepatenkinti mūsų firmos darbu. Įvertinęs sią informaciją jis gali daryti sprendimus ir koordinuoti veiklą reikiama linkme. Jis gali darbų vykdytojui duoti nurodymus,kad jis pasirūpintų tuo, kad darbininkai susitartų tarpusavyje ir darniai pasiskirstytų uzsakymus, gali padaryti pastabas tiems, kurių darbu yra nepatenkintas. Todėl efektyviausia firmoje taikyti sią sistemą, kuri leidzia prieiti vadovui prie įvairiarūsės informacijos. Svarbu, kad kiekvienas darbuotojas zinotų savo atsakomybės sritį, tai, ko as is jo reikalaujama, savo pareigas ir kas gresia uz jų nevykdymą Pateiksime struktūrizuotą įmonės valdymo vaizdą.

Paveikslas Nr.2 Firmos organizacinė struktūra

Manoma, kad geriausias stilius vadovauti įmonei yra demokratinis.Vadovas ir jo darbuotojai turi veikti kaip komanda tai yra suvokti, kad veiksmai turi būti suderinti nes siekiama bendro tikslo - gauti pelną. Vadovas turi suprasti, kad darbininkas yra toks pat zmogus kaip ir jis, tačiau jis mąsto individualiai ir negali visų vadovo pavestų uzduočių atlikti taip, kaip tai padarytųjis pats. Darbininkai savo ruoztu turi suvokti, kad jei ką padaro neteisingai, vadovas turi teisę juos perspėti ar pasakyti, kas jam nepatinka, kad kiekviena veikla reikalauja kontrolės. Įmonėje bus naudosjamas vienas is vadovavimo modelių tai yra delegavimas. Tai vienas priimtiniausių variantų, nes yra suinterisuotumas, kad įmonėje dirbtų savarankiski, savo darbą ismanantys darbuotojai, o tai nulems atsakomybės paskirstymas, kuriuo ir yra pagrįstas delegavimas. Kaip tai ketinama daryti? Darbuotoją priimant į darbą is jo dar nereikalaujama nieko, tik su juo bendraujama stengiamasi jį pazinti, issiaiskinti jo sugebėjimus, kadbūtų suzinota, ko galima is jo reikalauti ir tikėtis ir ar is viso jis tinka.Vėliau jam duodami įvairūs nurodymai kaip ir ką daryti ir kontroliuojamas kaip jis tai vykdo, daroma atatinkamos pastabos, pasakoma, kaip norima, kad būtų atliktas darbas. Kai yra įsitikinama, kad darbininkas suprato reikalavimus ir veiklos specifiką, paliekama jam daug didesnes galimybes veikti laisvai - svarbus veiklos rezultatas, o ne tai kaip tai daroma. Taip palengva darbuotojas pripranta prie reikalavimų, nusistovėjusios tvarkos įmonėje, suzino savo atsakomybės sritį, o vadovui belieka tik teirautis pas darbų vykdytoją kaip sekasi veikla.

Rizikos veiksniai

A. Galimos problemos ir kliūtys

Kaip ir bet kurią kitą įmonę, įmonę taip pat veiks daugybė veiksnių ( tuo labiau, kad tai smulkaus verslo įmonė, kurioms issilaikyti ko gero sunkiausia, nes daznai neatlaiko konkurencijos ). Tie veiksniai bus tiek priklausantys, tiek nepriklausantys nuo vadovo. Todėl norint isvengti didelės rizikos ir rizikuoti kapitalu, ( nors kazkiek rizikos isliks ), pabandyta įsivaizduoti realias s firmos integravimo galimybes.

Sią veiklą veiks ekonominė padėtis salyje. Sakykime isaugtų prekių kainos, automatiskai pabrangtų veikloje naudojamos zaliavos, o taip pat turėtume pabranginti teikiamas paslaugas tiek, kad padengtų sąnaudas ir duotų pelną. Bet ar sutiks tada vartotojai naudotis paslaugomis? Ar jų skaičius nesumazėtų? O jei sumazėtų, tai kiek? Siuo atveju tikslinga manyti, kad veikla siek tiek nukentėtų. Is vienos pusės aisku, kad jei keliamos kainos, tai keliami ir atlyginimai, bet reikia įvertinti ir psichologinį momentą, kad keliant kainas zmonės piktinasi vyriausybės poelgiu ir ignoruoja atlyginimų pakėlimą, jaučiasi nuskriausti ir dalis jų atsisako teikiamų paslaugų. Taigi dėl sios priezasties manoma, kad būtų prarasta ne daugiau10 klientų. Kur kas daugiau klientų prarastume jei mieste bankrutuotų bent keletas stambių gamyklų ir atsirastų daugiau bedarbių, kurie aisku tikrai atsisakys sios paslaugos. Bet sių ekonominių veiksnių numatyti negalima ir tenka pasikliauti prognozėmis, kurias tenka daryti vertinant dabartinę ekonominę padėtį salyje. Derėtų įvertinti pasiūlą ir paklausą. Kol kas tiek paklausa, tiek pasiūla yra stabilios ir priklauso tik nuo sezono. Pasiūla didėjant bedarbių skaičiui ( kas dabar pastebima) turėtų padidėti. Taigi numatoma didesnė konkurencija, tačiau neįmanoma numatyti, kokia dalis konkurentų issilaikys rinkoje. Paklausa, kaip minėta, didziausia geguzės- spalio mėn. Paklausa galėtų pasikeisti tik tuomet, jei zmonės pradėtų ieskoti ir naudotis alternatyviais sprendimais. Tačiau aisku, kad juos domina ir alternatyvi kaina. Is 100 apklaustų zmonių net 88 pasisakė, kad rinktųsi būtent sią paslaugą, nes juos tenkina kaina( nors jie norėtų, jei turėtų pinigų, susidėti naujus langus). 8 mano, kad visai geri yra turimi langai ir tereikia juos kokybiskai uzsandarinti ir nebūtina pirkti naujus langus. Ir 4 mano, kad geriau vis dėl to yra visai nauji langai. Taigi tik 4 rinktųsi alternatyvius sprendimus ir uzuot pasinaudoję mūsų siūloma paslauga pirktų naujus langus. Mes istyrėme dabar egzistuojančių ir kokybiskų langų bei durų gamyba uzsiimančių firmų produkcijos kainas ir padarėme isvadas, kad jos gana didelės ir tikrai tiems 88 , kurių pasirinkimą lemia kaina tikrai nėra priimtinos. Padėtis pasikeistų tik tuo atveju, jei atsirastų vietinis gamintojas, kuris gamintų gerus langus ir duris uz zymiai mazesnę kainą, bet tai, mano nuomone, kol kas neįmanoma, nes kas yra kokybiska, tas turi ir aukstą kainą. Nebent būtų sukurta nauja butų apsiltinimo sistema, o tai irgi kol kas tik prielaida. Bet net ir tuo atveju daugelis ko gero rinktųsi tai, kas yra jiems gerai zinoma ir patikrinta, nei rizikuotų savo pinigais bandydami kazką nauja.

Pries tai atliktu tyrimu nustatyta, kad si paslauga bus skirta vidutinio sluoksnio gyventojams, kurie turi vidutines pajamas, nes turtingieji, kurių socialiniai poreikiai patenkinti, vargu ar bus suinteresuoti zemesne paslaugos kaina- jiems geriau bus garantuotos kokybės ir puikaus dizaino nauji langai. Taigi tai įtakos ir reklamą tai yra ką joje bus būtina pabrėzti, atkreipiant potencialių klientų dėmesį. Kaip apskaičiuota potenciali rinka? Apytikslai rastas mikrorajonuose gyvenančių zmonių skaičius( nes is čia gaunama aspie 65 visų uzsakymų). Mieste gyvena daugiau nei 130 000 gyventojų. Baziniu vienetu imama 4 asmenų seima. Tokių seimų mieste gyvena apie 33 000 vnt. Mikrorajonuose gyvena apie 65 (21 450 seimų). Privačiuose namuose gyvena 35 ( 11 550 seimų ). Is 21 450 seimų 75 gali tapti potencialiais klientais per 5 metus. Tai būtų apie 16 087 seimų. Is 35 (11 550 seimų) langus galėtų sandarinti apie 80 gyventojų. Tai būtų apie 9240 seimų. Taigi potenciali rinka būtų 9240+ 16 087= 25 337 seimos. Sis skaičius yra apytikslis ir gali keistis pasikeitus ekonominėm sąlygoms mieste ir salyje. Taigi reali potenciali rinka būtų 25 337 : 3=8 445 seimos is kurių kiekviena galėtų duoti vidutiniskai po 3 langus. Taigi viso galėtų būti (8 445x3=25 335 langai). Yra 6 darbuotojai tai kiekvienam is jų teks po 4222 langus (25 335 : 6). Kadangi per vieną dieną jis gali uzsandarinti po du langus, tai darbo jis turės 2 111 dienų (4 222 : 2).Paskaičiuosime kokiam laikotarpiui sis darbininkas turės darbo:

2 langai -1 diena

4 222 langai -x dienų

2 111 dienų dirbs vienas darbininkas

2 111 dienų -x metų

260 dienų - 1 metai

Tai iseina, kad 1 darbininkas turės darbo 8 metams.

Aisku visos potencialios rinkos aprėpti neįmanoma, tiek dėl konkurencijos, tiek dėl firmos pajėgumo. Kaip minėta pretenduodami bent į 1/3 sios rinkos jau galėtume issilaikyti ir gauti pakankamą pelną.

Tai pat įvertintas ir geografinis kriterijus. Manoma, kad dėl sios paslaugos tikrai niekas nevaziuos is kitų miestų, nes kiekviename is jų, be abejo, kas nors teikia tokią paslaugą.

Demografinis kriterijus padėjo sugrupuoti gyventojus pagal zmonių pajamas, issilavinimą, amzių. Yra tikrai zinoma , kad vaikai nesisandarins langų. Be to tai darys daugiausia vidutinių pajamų zmonės. Be to zinoma ir tai, kad si paslauga nedomina ir jokio issilavinimo neturinčių zmonių, arba tų, kurių issilavinimas zemas- jie net nesuvokia, ką duoda si paslauga ir jiems tai net neaktualu, nes tai dazniausia asocialūs zmonės.

Įvertinant konkurentus , remtasi is konkurentų darbuotojų, klientų, tiekėjų apklausos metu gautais duomenimis. Savo dydziu konkurentai yra lygiaverčiai. Kol kas jų atliekamų paslaugų kokybė yra sąlyginai panasi, nes jie naudoja panasias medziagas ir technologiją. Tačiau mūsų turimais duomenimis nepakankamai dėmesio skiria kokybei. Skirtingai nei konkurentai, mes taiksime ilgesnį garantinį aptarnavimą.(Konkurentai-0.5 metų, mūsų firma-1 metams).Konkurentai teikia nuolaidas tik pensininkams, o mes tai taikysime visiems gyventojams pries metines sventes, taip pat nuolaidomis galės naudotis ir invalidai bei pensininkai. Kai minėjome, mūsų firma bus įkurta gerai zinomoje gatvėje, kur nėra gausu firmų, todėl galėsime pasidaryti gerai dėmesį atkreipiančią iskabos tipo reklamą ir taip atkreipti didesnį praeinančių ar pravaziuojančių zmonių dėmesį.( To neturi mūsų konkurentai ).Taip pat jie neturi susikūrę ir firmos zenklo, kuo mes ir planuojame pasinaudoti dėdami reklaminius skelbimus į laikrastį.

B. Alternatyvi veikla

Sios paslaugos pakaitalų nėra. Galimas tik alternatyvus sprendimas: dėti naujus kokybiskus langus.

Mūsų paslauga yra dvejopai naudinga: is vienos pusės naudinga klientui, nes ji taupo pinigus ir silumą, is kitos pusės naudinga firmai, nes ji sukuria darbo vietas ir gauna pelną tolimesnei veiklai. Siomis paslaugomis naudojasi įvairaus amziaus ir nevienodas pajamas gaunantys zmonės. Tai dazniausiai dirbantys ir pastovias pajamas turintys gyventojai. Jų gyvenamoji vieta ir jos nuotolis priklauso nuo susitarimo. Kaip minėta, paslaugas dazniausiai teikiame mieste, bet susitarus su klientu, vaziuojame ir į rajoną. Kadangi sis darbas yra sezoninis, tai ne sezono metu jo paklausa zymiai sumazėja, ra beveik isnyksta. Todėl , esant tokioms sąlygoms, atliekamos kitos sios firmos paslaugos. Kaip minėta, si paslauga neturi pakaitalų tai yra dar nėra sukurta tokios technologijos, kuri pakeistų mūsų siūlomą paslaugą arba būtų bent kuom nors pranasesnė. Yra firmų, kurios savo darbe naudoja įvarių lenkų firmų siūlomas tecnologijas, bet kaip buvo nustatyta, klientai lieka maziau patenkinti sias technologijas naudojančių firmų darbu, kadangi paslauga yra maziau igaamziska ir patvari. Tai reiskia, kad si technologija yra kur kas prastesnė, nes buvo sukurta daug anksčiau nei atsirado " Varrnamo " siūloma patobulinta technologija ir zaliavos. Kol kas naujovių si firma nesukūrė ir vargu ar sukurs, nes ko gero kas geriausiai tinka siai veiklai yra jau sukurta ir patikrinta. Taigi, veikla nukentėtų jei būtų sukurta modernesnė nauja tecnologija.

Galima langus keisti -tai alternatyvus sprendimas klientams silumos taupymo poziūriu, bet tik ne kainos atzvilgiu, kadangi jiems tai kastuoja zymiai daugiau. Mums tai nėra alternatyvi veikla, kadangi kad ja uzsiimtume reikia is esmės reorganizuoti savo veiklą ir uzsiimti langų ir durų gamyba, kuom mes ketiname uzsiimti vėliau. Aisku, gali atsirasti gamintojas, kuris gamins langus ir duris uz visiems priimtiną kainą. Bet tai atsitiks ne per vienerius ir net ne per desimtį metų, kadangi reikalinga pertvarkyti medienos perdirbimo pramonę, be to uzsitęs ir įvedimo įrinką laikas. Todėl manoma, kad mūsų veiklai tai nėra pavojinga bent jau tol, kol ketiname ja uzsiimti tai yra artimiausius 8 metus.

Finansai

A. Kapitaliniai įdėjimai ir jų panaudojimas

Planuojant pradėti individualų verslą būtina apgalvoti, kokios yra įmonės įkūrimo finansinės galimybės, kokie parankiausi jam yra finansavimo keliai, per kiek laiko įdėti pinigai atsipirks ir ar is viso jie atsipirks- tam reikia labai gerai susipazinti su ta verslo saka į kurią ketinama investuoti ar tai savo, ar tai skolintas lėsas. Tiek naudosiantis savo nuosavą kapitalą, tiek prasydamas paskolos verslininkas turi nors apytiksliai būti pasiskaičiavęs, kiek jam reikės lėsų įmonės steigimui ir veiklos pradziai, taip pat kokį jis prognozuoja pelną pirmiesiems veiklos metams ir kuo tai pagrindzia. Aisku, kad visai tiksliai nusakyti, kiek reikės tam pinigų yra nerealu, nes tai priklauso nuo įvairių pokyčių tiek susijusių su pačia verslo saka, tiek su teisiniais ir įstatyminiais bei ekonominiais pakitimais salyje.

Siai įmonei steigti bus panaudotas savininko asmeninis kapitalas.

Paskaičiuota, kad steigiant įmonę kapitaliniai įdėjimai bus sekantys:

Lentelė Nr. 10 Kapitaliniai įdėjimai ir jų panaudojimas

Lėsos

Lėsų panaudojimas

200 Lt

Įmonės registravimo mokestis rejestro tarnyboje

50 Lt

Vardo patentavimas patentų biure

30 Lt

Sąskaitų faktūrų pirkimas

2700 Lt

Nuoma 6 mėn. į priekį

1400 Lt

Medziagos 2 mėn. į priekį

100 Lt

Kitos islaidos

4000 Lt

Nenumatytos islaidos

6000 Lt.

Įrankių pirkimui

14 480 Lt

Viso

B. Finansinių prognozių prielaidos

Lentelė Nr. 11 Prognozuojama pelno( nuostolio) ataskaita

labiausiai tikėtinos prognozės atveju

Paslaugos



Zaliavos

Įrankių amortizacija

Atlyginimai

Soc. draud.

Transporto sąnaudos

Kelių mokestis

Patalpų nuoma

Kitos sąnaudos

Atliktų darbų savikaina

Bendras pelnas

Pelnas pries apmokestinimą

Pelno mokestis

Grynas pelnas

Per metus

Lentelė Nr. 12 Pardavimų prognozė

labiausiai tikėtinos prognozės atveju

Mėn.

Įplaukos

pardavimų apimtis vienetais

per metus

Lentelė Nr. 13 Prognozuojama pelno (nuostolio) ataskaita

pesimistinės prognozės atveju

Paslaugos

Zaliavos

Įrankių amortizacija

Atlyginimai

Soc. draud.

Transporto sąnaudos

Kelių mokestis

Patalpų nuoma

Kitos sąnaudos

Atliktų darbų savikaina

Bendras pelnas

Pelnas pries apmokestinimą

Pelno mokestis

Grynas pelnas

Per metus

Lentelė Nr. 14 Pardavimų prognozė

pesimistinės prognozės atveju

Mėn.

Įplaukos

pardavimų apimtys vienetais

per metus

Lentelė Nr. 15 Prognozuojama pelno( nuostolio) ataskaita

optimistinės prognozės atveju

Paslaugos

Zaliavos

Įrankių amortizacija

Atlyginimai

Soc. draud.

Transporto sąnaudos

Kelių mokestis

Patalpų nuoma

Kitos sąnaudos

Atliktų darbų savikaina

Bendras pelnas

Pelnas pries apmokestinimą

Pelno mokestis

Grynas pelnas

Per metus

1200

Lentelė Nr. 16 Pardavimų prognozė

optimistinės prognozės atveju

Mėn.

Įplaukos

pardavimų apimtis vienetais

per metus

pan>

Lūzio tasko įvertinimas

Sio tasko įvertinimas remiasi tuo, kad verslininkas turi nustatyti, kokiu atveju ( tai yra kokią gaunant apyvartą ) verslas nebus nuostolingas. Reikia nusistatyti tai yra isskirti savo sąnaudas į kintamas ir pastovias. Siuo atveju kintamoms sąnaudos priskiriama atlyginimai, zaliavos, transporto bei kitos sąnaudos ( tos kurios priklauso nuo sios paslaugos teikimo apimties). Pastovios sąnaudos siuo atveju yra patalpų nuoma, įrankių amortizacija(tos kurios nepriklauso nuo paslaugos teikimo apimčių). Nenuostolingumo arba pelningumo lūzis būna tuomet, kai pasiekiama lygybė:

Planuojamos paslaugų pajamos=Visos islaidos;

Apslkaičiuojamas kritinis paslaugų suteikimo kiekis vienetais:

Kritinis paslaugų = Pastovios islaidos =

suteikimo kiekis Vnt. Gaminio kaina- Kintamos islaidos vienam gaminiui

=79;

127-43

Gaminio kaina -127 Lt.

Pastovios islaidos -6600 Lt( Nuoma ir įrankių nusidėvėjimas)

Kintamos islaidos -43 Lt(135243/3168)

(Kintamos islaidos per metus/Vidutinio uzsakymų skaičiaus )

Paveikslas Nr.2

Rysys tarp pastovių ir kintamų sąnaudų,

norimo pelno ir apyvartos

Apskaičiavus gauta, kad norint padengti visas islaidas ir gauti pelną būtina suteikti paslaugą vidutiniskai 79 kartus per mėnesį. Pagal ankstenius paskaičiavimus paslauga per mėnesį bus suteikta vidutiniskai 264 kartus.

-visos islaidos(pastovios ir kintamos) 141843Lt.

-visos pajamos 223032Lt.

-kritinio pelningumo taskas vertine israiska 10033Lt.

-Nt kritinio pelningumo taskas vienetais 79vnt.

-pastovios islaidos 6600Lt.

-kintamos islaidos 135243Lt.

Paveikslas Nr. 3 Lūzio taskas





Document Info


Accesari: 8633
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2023 )