Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload
Mapy myśli - notuj, aby zapamiętać

Poloneza
Mapy myśli - notuj, aby zapamiętać

Większość ludzi nie pamięta tego, co zanotowali, ponieważ w trakcie robienia notatek wykorzystuje tylko niewielką część swego umysłu. Na system tradycyjnego notowania składaj 646x2314g 1; się zdania, zwroty, pisane liniowo lub w kolumnach oraz wszelkiego rodzaju liczby. Ten system wykorzystuje tylko lewomózgowe mechanizmy pamięci, w których główną rolę odgrywają słowa, tabele, logika, porządek, kolejność i liczby. Zupełnie pominięte zostają: wyobraźnia, skojarzenia, przesada, humor i absurd, kolor, rytm, seksualność i wrażenia zmysłowe.Nowy sposób notowania wymaga zerwania z dotychczasową tradycją i wykorzystania lewej i prawej półkuli, a więc i wyobraźni z jednoczesnym użyciem podstawowych technik pamięciowych. W tym systemie notujesz na kartce czystego papieru, na środku której zaznaczasz najpierw słowo-klucz (prawa półkula), będące obrazowym skrótem, kondensatem głównego tematu. Od tego centrum prowadzisz szereg łączących się ze sobą linii (lewa półkula), wzdłuż których piszesz (lewa półkula) lub rysujesz (prawa półkula) kolejne obrazowe słowa-klucze lub znaki-symbole oddające poboczne myśli i wątki. Z tymi liniami łączysz następne, jeśli trzeba, i oznaczasz je podobnie. W ten sposób dla każdego tematu możesz zbudować wielowymiarową, wielopołączeniową, twórczą i kolorową mapę myśli - notatki pamięciowe.

Notując w ten sposób po pierwsze zapamiętasz niemal od razu całość zapisanego materiału, ponieważ wielowymiarowość takiej "mapy" ułatwia wykorzystanie technik pamięciowych, a po wtóre - będziesz miał więcej czasu, aby analizować i myśleć krytycznie o tym, co piszesz, utrzymując jednocześnie uwagę na słowach wykładowcy lub czytanej książce. Więcej o tej technice i jej zastosowaniach znajdziesz w moich książkach The Mind Map Book, Radiant Thinking, Use your Head i Make the Mast of your Mind.Jako przykład zobacz Mapę Myśli na kolorowej planszy III, przy pomocy której jeden z redaktorów odpowiedzialnych za korektę tej książki przeorganizował i podsumował całą jej treść. Widać na niej "naturalne" główne wątki: informacje podstawowe, techniki ogólne i szczegółowe oraz mapy myśli i ich zastosowanie w praktyce.

Dzięki słowom-kluczom i obrazom-kluczom Mapa Myśli pozwoli ci zapamiętać całą książkę po jednym przeczytaniu, w jednym przejrzystym obrazowym ujęciu, a dzięki technikom pamięciowym i zasadom twórczego myślenia z łatwością uzupełnisz ją o ważne dla ciebie elementy. Masz sposób aby zdawać egzaminy śpiewająco!

W następnych rozdziałach dowiesz się jak wykorzystać mapy myśli w nabyciu tak potrzebnych umiejętności, jak zapamiętywanie nazwisk i twarzy, przypominanie sobie "zapomnianej" liczby, numeru, miejsca, sprawy, skuteczne uczenie się do egzaminów, zapamiętywanie przemówień, dowcipów, wierszy, książek i tak ulotnych - zdawałoby się - snów.


Document Info


Accesari: 2047
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.
eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2022 )