Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload
Wtryskiwanie

Poloneza
Wtryskiwanie

Wtryskiwanie polega na wyciśnięciu części uplastycznionego w cylindrze tworzywa do formy zamkniętej , chłodzonej (tworzywa termoplastyczne) lub ogrzewanej (tworzywa termo 21521j920v utwardzalne), zestaleniu tworzywa i wyjęciu wypraski. 
Rysunek. Wtryskiwanie termoplastów: a) ślimakowe, b) tokowe 

Przez wtryskiwanie można przetwarzać większość termoplastów i duroplastów o długim czasie utwardzania w temperaturze cylindra , i krótkim w temperaturze formy. Z cylindrem współpracuje zwykle ślimak (tłok stosujemy zwykle w małych wtryskarkach).

Typowe formy wtryskowe są stalowe, jedynie dla tworzyw wywołujących korozję są chromowane lub niklowane. Dla tworzyw sprzyjających ścieraniu są nawęglane. Chłodzenie form dla termoplastów nie powinno być zbyt szybkie. Są one zwykle chłodzone wodą lub olejem. Jest to metoda o wiele szybsza od tłoczenia.

Wyciskanie

Metoda stosowana głównie do przetwórstwa tworzyw termoplastycznych.

Formowanie półproduktów lub gotowych wyrobów metodą wyciskania (wytłaczania) polega na wyciskaniu uplastycznionego tworzywa przez dyszę wyciskarki, nadającej gotowy kształt przekroju. Dysza znajduje się w głowicy wyciskarki, do której ślimak podaje uplastycznione tworzywo .Rysunek  Schemat wyciskarki. 1- głowica,   2- ogrzewanie, 3- ślimak,
        4- cylinder, 5- chłodzenie, 6- lej zasypowy 

Układ plastyfikujący, składający się ze współpracujących ze sobą ślimaka i cylindra, możemy podzielić na trzy strefy. W strefie zasilania tworzywo (oznaczone kolorem żółtym) zostaje wstępnie ogrzane i zagęszczone. Następnie w strefie sprężania tworzywo przechodzi ze stanu stałego w uplastyczniony. Dalej w strefie dozowania następuje ujednolicenie, zagęszczenie oraz powstaje ciśnienie umożliwiające pokonanie oporów przepływu przez głowice.

Dla uzyskania różnych przekrojów elementów stosuje się różne głowice: do produkcji rur, płyt, folii, węży oraz różnorodnych kształtek. Ponadto wyciskarki można również stosować do nakładania izolacji na liny, przewody elektryczne itp. Maszyna do wyciskania folii przedstawiona jest na kolejnym rysunku.


Document Info


Accesari: 7215
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.
eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2022 )