Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PLAN DE LECTIE Limba si literatura romana Verbul

literatura romana


PLAN DE LECTIE




Obiect : Limba si literatura romana



Tema : Verbul

Unitatea de invatare : A ruginit frunza din vii !

Obiectiv fundamental : Dobandirea cunostintelor referitoare la definitia verbului, a nr si a persoanei verbelor ; dezvoltarea capacitatii de a deduce pe baza unor exercitii unele definitii si reguli gramaticale.

Obiective operationale

O1-sa defineasca verbul ;

-sa exemplifice verbe la diferite nr sau persoane ;

-sa recunoasca verbele dintr-un text dat ;

-sa analizeze gramatical un verb, parcurgand categoriile gramaticale studiate ;

-sa aleaga forma corecta a unor verbe, in enunturi ;

-sa formuleze propozitii dupa cerinte date ;

O2-sa dovedeasca interes pentru autocontrol ;

-sa dovedeasca spirit critic si autocritic in realizarea diferitelor feluri de texte ;

O3-sa scrie in ritmul impus de lectie, respectand regulile de asezare in pagina.

Tipul lectiei : mixta

Strategie didactica

a)metode : conversatia, explicatia, exercitiul, mozaicul, ciorchinele, brainstormingul, demonstratia , problematizarea ;

b)mijloace : fise de evaluare 111h71b

Bibliografie 

« Puncte de sprijin in organizarea predarii-invatarii, cls I-IV », E. Aramis, 1998,pag 71-78

* www.didactic.ro





















Etape, timp, obiective

Activitatea propunatoarei

Activitatea elevilor

Metode, mijloace

I Moment organizatoric 1’

Pregatesc materialul necesar desfasurarii lectiei; stabilesc climatul psiho-afectiv propice activitatii.

Se pregatesc pentru lectie.


II.Verificarea cunostintelor





O2








O3

a) Munca independenta

Formulati intrebari ale caror raspunsuri sa fie urmatoarele afirmatii:

In parc s-a asternut un covor de frunze.

Ana si Maria deseneaza un covor de frunze.


b) Verificarea cantitativa a temei

Verific daca toti elevii si-au scris tema, si in ce masura.


c) Verificarea calitativa a temei si a muncii independente

Numesc elevi care vor citi rezolvarile exercitiilor de la tema si munca independenta.


d) Verificarea oral-teoretica a cunostintelor :

Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi?

Ce cuvinte ne ajuta sa formulam intrebarile ?


e)Evaluare

Celor care au raspuns pe parcursul verificarii le acord calificative.


Lucreaza exercitiul propus.





Rezolva munca independenta.



Citesc rezolvarea exercitilor muncii independente si din tema.




Raspund la intrebari.

-brainstormingul ;



-conversatia ;



-explicatia ;



-exercitiul ;




-conversatia ;




III. Introducere in lectie 1’

Ce denumeste cuvantul casa?

Ce arata cuvantul citesc? Dar exista ?

Ce sunt toate cuvintele pe care le folosim in vorbire ?

un obiect.

o actiune,.existenta.

parti de vorbire.

-conversatia ;

IV. Anuntarea temei si formularea obiectivelor 1’

Astazi la limba romana vom invata despre partile de vorbire care arata actiuni, adica despre verb, si vom lucra o serie de exercitii cu aceset parti de vorbire.

Scriu titlul la tabla.

Asculta cu atentie.

Isi noteaza titlul in caiete.

-explicatia;

V. Predare/ invatare 20’







O1








O2








O3

a) Exercitii model :

Conduc rezolvarea model a unor exercitii din manual, pe baza carora elevii vor desprinde regula.

2/26 Selectati verbele din propozitii:

Visez la zilele insorite ale vacantei.

Oare ce lucruri noi vom invata ?

Care sunt cuvintele care arata actiuni in aceste propozitii ?

Cum se numesc ele?

3/26 Recunosteti persoana si nr fiecarui verb.

Cine savarseste actiunea in prima propozitie ? Dar in a doua ? Ce persoana sunt acestea ? Dar nr.?


b)Formularea regulii

Deci, ce este verbul?

Notez definitia.

Care sunt persoanele verbului ?

Notez persoanele.

Care sunt nr. ? Ce arata fiecare?

Notez regula la tabla.

Unde poate fi asezat verbul?


c) Exercitii practic-aplicative

1/26 Identificati verbele din sirul de cuvinte : alearga, priveste, bine, deseneaza, sta, acum, frunze, el.

Alcatuiti propozitii simple, enuntiative, afirmative/ dezvoltate enuntiative, negative.

3/26 Selectai verbele din enunturile urmatoare :

Frunzele galbene zboara in aerul inmiresmat.

Au cazut ploi reci de toamna pe pamant.

1/26 Alcatuiti enunturiin care verbele sa fie  la :

-persoana a II-a, nr.plural ;

-persoana I, nr.singular;

-persoana a III-a, nr.plural;

2/26 Transcrieti textul, folosind forma corecta a verbelor din paranteze:

Veveritele (a aduna) alune pentru iarna.

Ciocanitoarele (a bate) in scoarta copacilor.

Ursii (a dormi) in barlog.




Rezolva exercitiile propuse.


Raspund la intrebari.




Deduc persoana si nr verbului.



Verbul este partea de vorbire care arata actiunea, starea, existenta.


-pers.I, II, III.


-nr. singular si plural.


-La inceput, la mijloc,la sfarsitul propozitiei.

Noteaza regulile in caiete.




Rezolva exercitiile propuse, in caiete si la tabla.





Rezolva exercitiile.


-exercitiul ;





-explicatia ;




-exercitiul ;









-exercitiul ;




-problematizarea ;

VI. Fixarea cunostintelor 3’

Ce ati ivatat astazi ?

Ce este verbul ?

Care sunt persoanele verbului ? Dar nr ?

Dati exemple de verbe care arata existenta !

Raspund la intrebari.

-conversatia ;

VII.Evaluarea 5’

Impart fise de evaluare. Explic cerintele.

1.Completati ciorchinele.

2.Completati cu verbele potrivite :

Prietenul, la nevoie

Buturuga mica.carul mare.

Bine.., bine..


Anunt inainte cu 2’ sa se apropie de final. Discutam exercitiile. Fac cateva aprecieri referitoare la participarea elevilor la lectie.

Lucreaza exercitiile propuse pe fise.

-exercitiul ;


-ciorchinele ;

VIII Tema de casa 1’

Tema : ex. 2 jos/26 Explc tema de casa.

Noteaza tema de casa.













Data :

Clasa :

Numele :



Fisa de evaluare


1. Completati ciorchinele :















Item

Foarte bine

Bine

Suficient


Completeaza toate casutele cirochinelui

Completeaza corect    5-7 casute .

Completeaza 3-4 casute.


Completeaza verbele care lipsesc din proverbe.

Completeaza 3 verbe.

Completeaza 2 verbe din proverbele date.





Document Info


Accesari: 7810
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )