Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload




























PROIECT DE LECŢIE - Fantasticul- ezitare īntre explicabil si inexplicabil: Mircea Eliade, La tiganci

profesor scoala




Colegiul Tehnic Edmond Nicolau

Bucuresti, sector 2












PROIECT DE LECŢIE









PROF. TATIANA BUSCĂ







DATA 24 octombrie 2006

CLASA: a X-a I 4 ( profil real )

DISCIPLINA: Literatura romāna

SUBIECTUL: Fantasticul- ezitare īntre explicabil si inexplicabil: Mircea Eliade, La tiganci

TIPUL LECŢIEI: mixta

COMPETENŢE GENERALE:

*    Utilizarea corecta si adecvata a limbii romāne īn receptarea si īn producerea mesajelor īn diferite situatii de comunicare

*    Folosirea modalitatilor de analiza tematica, structurala si stilistica īn receptarea diferitelor texte literare si nonliterare

*    Argumentarea īn scris si oral a unor opinii īn diverse situatii de comunicare

*    Cultivarea unei atitudini pozitive fata de comunicare si a īncrederii īn propriile abilitati de comunicare

*    Cultivarea interesului pentru lectura si a placerii de a citi, a gustului estetic īn domeniul literaturii

*    Stimularea gāndirii autonome, reflexive si critice īn raport cu diversele mesaje receptate

COMPETENŢE SPECIFICE:

O1-Identificarea tipului de fantastic propriu operei lui Mircea Eliade, care asociaza īn aceasta opera elemente de factura diferita;

O2-Explicarea alternantei planurilor real - fantastic, sacru - profan, īn structura episoadelor nuvelei;

O3-Recunoasterea miturilor fundamentale ale fantasticului eliadesc, existente īn nuvela;

O4-Sesizarea rolului cronotopului īn realizarea modernitatii textului literar;

O5-Comentarea motivului labirintului - motiv literar central īn nuvelistica lui Mircea Eliade;

06-Relevarea originalitatii fantasticului eliadesc generat de alternanta planurilor temporale ce fuzioneaza īntr-o singura dimensiune - suprarealitatea mitica


RESURSE:

capacitatile de īnvatare ale elevilor;

cunostintele lor anterioare;

timp la dispozitie: o ora ( 50 de minute )

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee didactice: conversatia euristica, problematizarea, explicatia, jocul de rol

Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala combinata cu activitatea individuala si pe grupe

Mijloace didactice: texte - suport, flipchart, computer si prezentare īn powerpoint a unor aspecte generale legate de semnificatiile fantasticului mitic eliadesc, imagini scheme cu aspectele structurale ale textului comentat;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Alexandrescu, Sorin - Dialectica fantasticului, Studiu introductiv la volumul Mircea Eliade, La tiganci si alte povestiri, Ed. Pentru literatura, Bucuresti, 1969;

Chevalier, Jean - Gheerbrand, Alain - Dictionar de simboluri (vol. II), Ed. Atremis, Bucuresti, 1995;

Mot, Mircea - Dictionar cu termeni literari si aplicatii, Ed. Orator, 1999;

Eliade, Mircea - Lecturile de taina, Ed. Eminescu, Bucuresti, 1996;

Marino, Adrian - Hermeneutica lui Mircea Eliade, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 1980;

Eliade, Mircea, Culianu, P. Ioan - Dictionar al religiilor,     Ed. Humanitas, Bucuresti, 1996;

Handoca, Mircea - Mircea Eliade, Ed. Recif, Bucuresti, 1991;

Simion Eugen - Scriitori romāni de azi (vol. II), Ed. Cartea romāneasca, Bucuresti, 1976;

Eliade, Mircea - Sacrul si profanul, Ed. Humanitas, Bucuresti, 2000;

Lazarescu, Gh. - Dictionar de mitologie, Casa Editoriala Odeon, Bucuresti, 1992.










Etapele lectiei

Timp


Obiective operatio-nale


Continut stiintific adecvat


Strategii didactice


Evaluare



Organizarea activitatii ( 1')










Actualizarea cunostintelor anterior dobāndite ( 3' )


Captarea atentiei ( 3' )


































Anuntarea temei si a obiectivelor ( 1' )



Dirijarea īnvatarii ( 30' )

































































Evaluarea formativa





Asigurarea retentiei si a transferului



Tema pentru acasa






























































O 1











O 3












O 1






O 4

















O 6





O 5





O 2




















SPAŢIUL PROFAN - desemneaza o lume reala, o existenta obiectiva, materiala, la care omul se raporteaza prin actiuni, evenimente, repere fixe.

SPAŢIUL SACRU - lume atemporala si aspatiala, teritoriu mitic īn interiorul caruia    omul traieste īntāmplari ciudate, īntr-un "continuu paradox temporal" (Eugen Simion); spatiu al exceptiei.

MITUL povesteste o istorie sacra, relateaza un eveniment care a avut loc īntr-un timp primordial, timp fabulos al īnceputurilor.

HIEROFANIA - forma de manifestare a sacrului īn profan

"Fantasticul se caracterizeaza print-o interpunere
brutala a misterului īn cadrul vietii reale

(P.G.Castex)

NUVELA FANTASTICĂ -

FANTASTICUL    DE TIP MITIC


lactiunea graviteaza īntre natural si supranatural;

lfaptele au caracter insolit, straniu;

ldimensiunea temporala si cea spatiala au alte coordonate decāt cele normale;

lmister, suspans, incertitudine;

lpersonajele au valente simbolice sau mitice;

lfinal ambiguu;

lcontine teme si motive specifice (calatoria īn timp, pactul cu diavolul, dublul, identitatea incerta, visul;

llimbaj ambiguu, neclar;

lmesajul filosofic.


Fantasticul- ezitare īntre explicabil si inexplicabil: Mircea Eliade, La tiganci





Fazele prozei lui Mircea Eliade

1. faza indica - Isabel si apele diavolului; Maitreyi;

2. faza existentialista - Īntoarcerea din rai; Huliganii;

3. faza fantasticului de tip erudit continānd simboluri de tip :

a. folcloric - Domnisoara Cristina; sarpele

b. indic - Secretul doctorului Honigberger; Noaptea de sānziene.

4. noua vārsta a fantasticului eliadesc - La tiganci; Pe strada Māntuleasa;Īn curte la Dionis; Tinerete fara tinerete.


Mituri fundamentale

&         Timpul sacru (timp ireversibil);

&         Erosul ca act de cunoastere;

&         Logosul semnificant, avānd ca functie universala de a numi si ordona semnificatiile lumii;

&         Moartea ca trecere spre o renastere cosmica.

Fantasticul īn literatura romāna:

1. īn literatura populara - basme, povestiri despre strigoi, vampiri, descāntece, vraji;

2. literatura culta    - la Mihai Eminescu, I.L.Caragiale, Ion Creanga, Mihail Sadoveanu, Vasile Voiculescu, Mircea Eliade.

Cronotopul nuvelei La tiganci:

a.     TIMPUL



timp profan- durata temporala obisnuita; iesirea din el coincide cu amnezia;

timp sacru - timpul reversibil, timpul mitic, primordial readus īn prezent; intrarea īn el presupune anamneza.


b.    SPAŢIUL"miscat" sugereaza mobilitatea spirituala a eroului si plasarea īntre lumi:

-tramvaiul - puncteaza trecerile;

- orasul Bucuresti - "centru al unei mitologii inepuizabile" (Mircea Eliade) ;

- drumul - sugereaza deplasarile spirituale si existenta eroului īntr-o realitate iluzorie;

- bordeiul tigancilor - spatiul sacru al initierii, care ofera sansa eliberarii din profan.

EPISOADELE NUVELEI

I. Discutia citadina din tramvai īntr-o zi caniculara;

II - III. Patrunderea eroului īn spatiul fantastic al gradinii tigancilor; cele trei femei;

IV.Dubla cautare labirintica a lui Gavrilescu, īn interior si īn exterior; visul;

V.Reīntoarcerea eroului īn timpul si spatiul profan; īn tramvai; la Voitinovici;

VI. Acasa;

VII. Pe drum, īn birja;

VIII. Revenirea īn timpul sacru si īn spatiul mitic al gradinii tigancilor.


Tramvaiul - Gradina tigancilor - Ţiganca - Birja





Evaluarea receptivitatii literare a elevilor, a unor priceperi si deprinderi, se face prin antrenarea lor īn rezolvarea, acasa, dupa preferinte, a unei teme dintre urmatoarele:

Demonstrati cu argumente din text ce-ar fi īnsemnat pentru erou īmplinirea initierii;

Prezentati imaginea labirintului īn nuvela, urmarind "trecerile" lui Gavrilescu din sacru īn profan.




- se stabileste ordinea īn clasa;

- asigurarea celor necesare desfasurarii lectiei;

- notarea absentelor;

- īmpartirea elevilor pe grupe si pe culori.


- conversatia;

- controlul caietului de teme ( cu observatii si cu aprecieri );

- CIORCHINELE


- exercitiu de dezghet;

- fise cu definitiile termenilor mentionati;











- expunerea;
























-activitatea frontala;

-conversatia;














- conversatia;

- activitate frontala;







































Activitatea pe grupe / frontala











Turul galeriei

Imagini, coli de flipchart, culori

Activitatea pe grupe / frontala


Ca forma discursiva de rezolvare a acestor itemi, elevii pot folosi disertatia (succinta prezentare orala) sau compozitia scrisa. Evaluarea acestei probe de retentie si transfer are loc īn urmatoarea ora de literatura romāna, īn cadrul Momentului I al lectiei consacrate definirii personalitatii eroului.










Evaluarea temei pentru acasa prin aprecieri verbale































Īntarirea raspunsurilor prin aprecieri verbale










Īntarirea raspunsurilor prin aprecieri verbale

































Īntarirea raspunsurilor prin aprecieri verbale




































Evaluare formativa













Document Info


Accesari: 4352
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2022 )