Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload


PROIECT DE LECTIE CLASA.: I A, Educatie plastica, Panou decorativ „Imparatia Zanei culorilor” compozitie comuna


PROIECT DE LECTIE



DATA: 05.02.

CLASA.: I E

INVATATOR:

ARIA CURRICULARA: Arta

OBIECTUL: Educatie plastica

TEMA PLASTICA: Cunoasterea culorilor si clasificarea lor

SUBIECTUL: Panou decorativ „Imparatia Zanei culorilor” compozitie comuna.

Obiectiv de referinta: aprofundarea cunostintelor referitoare la culori

si clasificarea lor prin intermediul unor tehnici plastice: sgrafitto, pictura pe



gris, decolorare, imprimare cu ajutorul unor stampile, ruperea libera a

hartiei, dactilopictura, desen in ceracolor.

Obiective operationale:

La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili:

O1 sa identifice culorile si sa le clasifice in culori calde-reci, vecine, complementare, primare-binare;

O2 – sa aplice o serie diversa de tehnici de lucru specifice artelor plastice;

O3 – sa organizeze o compozitie in comun, pastrand armonia suportului;

O4 – sa manuiasca corect instrumentele de lucru ;

Tipul de invatare: formarea de priceperi si deprinderi.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, algoritmii de

lucru, munca independenta, observatia.

Organizarea invatarii frontal, pe grupe si individual.

Mijloace de invatamant – planse teoretice, povestea „Zana culorilor”

panou decorativ, vas cu apa, pensoane, tempera, guase, acuarele, paleta

pentru amestecul de culori, forme decupate din hartie alba, aracet, gris, clor,

scobitori, lopatele, stampile din cartof, creioane cerate caseta si casetofon.

Bibliografie: Dascalu, Aurel-educatia plastica in ciclul primar, Ghid

metodic, Editura Polirom, Iasi, 1998.

Rotaru, Maria, Dumbrava, Maria-Educatia plastica in invatamatul primar,

Sugestii metodice pentru invatatori, Editura „Gheorghe Cartu Alexandru,”

Craiova, 1996

Susala, Ion, Barbulescu, Ovidiu-Dictionar de arta- termen de atelier, editura

Sigma, Bucuresti, 1993.

Nr. crt

Momentele

LECTIEI

Obiectiv

Continutul  invatarii

Organizarea

Invatarii

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

1






Moment organizatoric


Pregatesc materialele didactice: plansele teoretice, compozitia-panou, povestea, paleta de culori, caseta si casetofonul.

Isi pregatesc materialele de lucru: vas cu apa, pensoane, culori, formele decupate.

Colectiv

Conversatia


2








Verificarea cunostintelor

O1

Se poarta o discutie de verificare a cunostintelor privind culorile:

- Care sunt culorile din steaua culorilor ?

- Care sunt culorile calde-reci, vecine, complementare, primare-binare.

Raspund la intrebari si arata culorile la planse.

Individual


Planse teoretice

3







Captarea atentiei

O6

Citesc povestea „ Zana culorilor”.

In urma ascultarii textului povestii solicit elevii sa raspunda la cateva intrebari de continut:

- Cum era parul zanei ?

- Cine a furat culorile ?

Asculta povestea.


Raspund la intrebarile referitoare la continutul povestii

Colectiv


Individual


Povestirea

Povestea

4









Anuntarea temei si a obiectivelor


Descopar panoul decorativ.

Propun elevilor sa completeze tabloul (din care duhul cel rau a furat culorile) si sa puna in suvitele zanei din nou culorile curcubeului.

Observa tabloul.

Recepteaza tema si sunt de acord sa lucreze in comun.

Colectiv

Observatia

Panou decorativ

5

































Etapa de creatie si formare a priceperilor si deprinderilor
































Solicit elevii sa numeasca ce forme au decupat la ora de activitati practice.

Azi le vor picta si le vor aseza pe panoul-decorativ.

Precizez ca sunt asezati pe grupe, pentru a lucra intr-o anumita tehnica si anumite elemente din tablou.

Dupa finalizarea unei figurine, o vor aseza in compozitia comuna si vor colora o suvita din parul zanei ca in culorile curcubeului.

Explic in parte fiecarei grupe tehnica de lucru:

1. Pictura pe gris (casute, soare)

Pe forma decupata se asaza un strat gros de aracet, se presara gris, apoi se picteaza cu guase sau tempera.

2. Zgarierea pe aracet (apa)

formele colorate anterior pe benzi, le vor unge cu un strat gros de aracet, coloreaza in culoarea potrivita cu tempera sau guase, apoi zgarie valuri, pestisori, plante de apa. Formele vor fi fixate in tablou ca intr-un joc de puzzle.

3. Decolorarea cu clor (cerul si muntii)

Formele acoperite anterior cu tus sau cerneala le decoloreaza inmuind pensoane subtiri sau scobitori. Vor imagina nori pe cer, brazi pe munti.

De asemenea formele vor fi fixate in tablou ca intr-un joc de puzzle.

Numesc formele decupate.




Receptioneaza explicatiile.



Receptioneaza explicatiile.






Receptioneaza etapele de lucru si incep pictura pe gris.



Recetioneaza etapele de lucru si incep zgarierea pe aracet.







Receptioneaza etapele de lucru si incep decolorarea.



Colectiv





Colectiv






Pe grupe individual



Pe grupe individual







Pe grupe individual



Explicatia





Explicatia






Algoritmi de lucru



Munca independenta

Forme decupate












Gris, aracet




Aracet, scobitori







Clor





























4. Imprimare cu stampila din carton sau cartofi (flori, fluturi, ciupercute)

Pe stampilele confectionate anterior aplica culoare si imprima pe fata de hartie. Dupa uscare vor rupe cu atentie pe conturul stampilei.

5. Dactilopictura (copaci)

Cu degetul sau cu lopatele vor picta coroana copacilor.

Cer sa foloseasca nuante de verde.

6. Desen cu ceracolor (copii)

Formele decupate le vor colora cu batoane colorate de ceara in culori calde.

Dupa colorare vor freca cu vata, pentru a-i da luciu.

Dupa prezentarea tehnicilor plastice, se trece pe grupe la lucru, pe fond muzical „ Cele patru anotimpuri” de Vivaldi.

receptioneaza etapele de lucru si incep imprimarea.





Receptioneaza etapele de lucru .



Receptioneaza etapele de lucru.

Pe grupe individual





Pe grupe individual



Pe grupe individual


Stampile din carton sau cartofi




Lopatele




Creioane colorate





Casetofon, caseta




6












Intensificarea retentiei






Pe masura ce elevii termina cateva forme, vor veni la panou si vor colora o suvita din parul zanei intr-o culoare pe care a folosit-o.



Cand formele vor fi gata pictate solicit elevii sa numeasca culorile folosite si ce fel de culori sunt.

Asaza formele pictate in compozitie, pastrand armonia tabloului.

Coloreaza in parul zanei o suvita  folosind culoarea preferata.

Numesc culorile in care au lucrat.

Individual

Munca independenta





Conversatia













7

Evaluarea si valorificarea creatiilor.


Se va discuta alegerea locului decupajului pictat, precum si modul de realizare a lucrarii.

Se va evidentia: respectarea tehnicii de lucru, originalitatea.

Apreciaza modul de lucru al colegilor si intreaga compozitie comuna.

Colectiv

Conversatia

Compozitia comuna




Document Info


Accesari: 323
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )