Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE LECTIE ROMANA CLASA A 5 a

profesor scoala


scoala cu clasele I-VIII FAURESTI









Data

Clasa : aV -a A

Profesor : Luputu Corina

Disciplina : Limbasi literatura romana

Subiectul lectiei : Propozitia.Parti de propozitie

Tipul lectiei : Recapitulare si sistematizare

Obiective de referinta : 2.5 sa utilizeze corect īn exprimarea orala proprie elementele

de constructie a comunicarii studiate

3.6 sa recunoasca īn texte diferite elemente de constructie a

comunicarii studiate

4.4 sa realizeze acordurile gramaticale īn enunturile redactate

Nivelul clasei : Colectivul este format din elevi cu nevoi diferite:

elevi care īntāmpina dificultati īn īnvatare;

elevi de nivel mediu care si-au īnsusit notiunile - la nivelul programei - si si-au format priceperile si deprinderile necesare ;

elevi capabili de performanta care au participat la concursuri scolare si au cunostinte ce depasesc programa.

Obiective operationale

a) cognitive O1 sa clasifice si sa defineasca partile de propozitie īnvatate ;

(predicat, subiect, atribut, complement)īn propozitiile date;

O6 sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate (liber sau

b)    afectiv-atitudinale O7 sa participe activ si afectiv la lectie (afirmāndu-se la

raspuns);

O8 sa manifeste respect pentru limba romāna prin

respectarea normelor lingvistice;

c) psiho-motorii : O9 sa pastreze o pozitie corecta īn banca pe parcursul lectiei;




Strategia didactica : Algoritmica - semidirijata

Resurse materiale : plansa cu schema recapitulativa '' Propozitia. Parti de

propozitie", fise de lucru, planse cu definitii si īntrebari

a)    Resurse procedurale :observatia, conversatia, exercitiul, problematizarea,

īnvatarea prin descoperire, metoda  Diamantului ;

b)    Forme de organizare frontala

individuala

pe grupe

Forme de evaluare - autoevaluare ;

- observarea comportamentului si analiza raspunsurilor orale ;

- analiza si corectarea fiselor de lucru;

Locul desfasurarii : sala de clasa

Durata : 45 minute















Momentele lectiei


Timp


Ob.

op.


Continuturi

Strategii didactice


Evaluare

Forme de organizare

Resurse procedurale

Resurse materiale

1. Moment organizatoric



Pregatirea materialelor necesare lectiei

Frontal

Conversatia

Manuale, ca-iete, fise, planse


2.Verificarea temei






Verificarea calitativa a temei prin citire frontala si autocorectare

Frontal

Exercitiul

Observatia

Caiete, pix cu pasta rosie

Autoevalu-are


3.Anuntarea temei si a obiectivelor










Comunicarea subiectului lectiei "Propozitia.Parti de propozitie", tipului lectiei (recapitulare si sistematizare) si enumerarea obiectivelor operationale

Frontal

Conversatia



4.Captarea atentiei






Prezentarea schemei recapitulative necompletate si solicitarea completarii acesteia de catre elevi

Frontal

Conversatia

Plansa cu schema


Momentele lectiei


Timp


Ob.

op.


Continuturi

Strategii didactice


Evaluare

Forme de organizare

Resurse procedurale

Resurse materiale

5.Recapitula-rea cunostintelor

si sistemati-zarea priceperilor/

deprinderilor



O1

O2

O5

O6O7

Completarea schemei cu ajutorul īntrebarilor, fiselor cu definitii si īntrebari:

Propozitia

(comunicarea cu un singur predicat

♦Propozitia simpla (propozitie formata din parti principale de propozitie)

♦Propozitia dezvoltata (propozitie formata din parti principale si parti secundare de propozitie)

Parti de propozitie

♦ Parti principale

*Subiectul (partea principala de propozitie care arata despre cine se vorbeste īn propozitie ;īntrebari :cine ?/ce ?, despre cine se vorbeste īn propozitie ?  )


Frontal


Individual

Conversatia


Īnvatarea prin descoperire


Metoda  Diaman-tului


Plansa cu schema recapitulativa  Propozitia. Parti de propozitie"


Fise cu definitii si īntrebari

Observarea comporta-mentului

Analiza raspunsuri-lor orale

Momentele lectiei


Timp


Ob.

op.


Continuturi

Strategii didactice


Evaluare

Forme de organizare

Resurse procedurale

Resurse materiale




*Predicatul (partea

principala de propozitie care arata ce face sau ce se spune despre subiect ; īntrebari :ce face ?, ce se spune despre subiect ?)

♦ Parti secundare

*Atributul (partea secundara de propozitie care determina un substantiv;īntrebari: ce fel de ?, care ?, a, al, ale, ai cui ?cāt ?, cāta ?, cāti ?, cāte ?)

*Complementul (partea secundara de propozitie care determina un verb ; īntrebari: ce ?, pe cine ?;unde ?, cānd ?, cum ?, cāt ?; cui ?;despre cine/ce ?, pentru cine/ce ?,    cu cine/ce ?, la cine/ce ?, etc )

Propozitia

(exemple)







Momentele lectiei


Timp


Ob.

op.


Continuturi

Strategii didactice


Evaluare

Forme de organizare

Resurse procedurale

Resurse materiale



O3

O4

O6

O7

O8

O9


Sistematizarea cunostintelor prin rezolvarea unui set de exercitii :

1.Corectati propozitiile, realizānd acordul predicatului cu subiectul :

2.Alcatuiti doua propozitii simple si doua propozitii dezvoltate.

3. Subliniati cu o linie P, cu doua linii S, cu linie curba A si cu linie punctata C din propozitiile :

4.Alcatuiti propozitii dupa schemele :

Frontal


Individual

Conversatia


Exercitiul


Problematizarea


Fise de lucru


Observa-rea comporta-mentului


Analiza si corectarearaspunsu-rilor

6. Realizarea feed-back-ului



O3

O4

O6

O8

Rezolvarea unor exercitii diferentiate, īn echipe.

Pe grupe

Īn echipa

Exercitiul


Fise de lucru

Analiza si corectarea fiselor de lucru

7. Tema pentru acasa



Exercitii ( de sintaxa) din culegere


Frontal

Conversatia

Culegere de exercitii


Recapitulare

Propozitia. Partile de propozitie



1.Corectati propozitiile, realizānd acordul predicatului cu subiectul :


*Ana plecam la bunici.



*Copiii alerg pe terenul de sport.



*Tu s-au īntālnit cu prietenii īn parc.




2.Alcatuiti doua propozitii simple si doua propozitii dezvoltate.




3. Subliniati cu o linie P, cu doua linii S, cu linie curba A si cu linie punctata C din propozitiile :

*Elena se joaca īn curtea bunicilor.


*Astazi vizitam muzeul satului.


*Pletele aurii ale voievodului fluturau īn vānt.



4.Alcatuiti propozitii dupa schemele :


*S.P.    ...........................


*P.S.    ...........................


*S.A.P.C    ...........................


*P.A.S.C    ...........................



Document Info


Accesari: 28680
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )