Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DIDACTIC CLASA: a VII-a Chimie - Calcule chimice pe baza formulelor chimice

profesor scoala





PROIECT DIDACTIC


OBIECTUL: Chimie

PROFESOR:

CLASA a VII-a

TEMA Calcule chimice pe baza formulelor chimice

TIPUL LECTIEI Lectie de recapitulare si sistematizare a cunostintelor

OBIECTIVE CADRU:

1.Cunoasterea si intelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei si a conceptelor specifice domeniului chimiei

2. Dezvoltarea capacitǎtii de comunicare, utilizand limbajul specific domeniului chimiei

3. Formarea unor valori si atitudini referitoare la impactul chimiei asupra naturii si a societǎtii

SCOPUL LECTIEI:

Consolidarea cunostintelor referitoare la stabilirea formulelor chimice ale substantelor.

Formarea deprinderilor de muncǎ intelectualǎ efectuand calcule chimice pe baza formulelor chimice ale substantelor.




METODE DE INVǍTǍMANT: Conversatia, problematizarea, exercitiul, modelarea.

MIJLOACE DE INVǍTǍMANT Fise de lucru, sistemul periodic al elementelor, videoproiectorul, modele ale moleculelor.

OBIECTIVE OPERATIONALE SPECIFICE:

Sǎ defineascǎ formula chimicǎ si sǎ denumeascǎ compusii chimici.

Sǎ noteze prescurtat moleculele modelate anterior, cu ajutorul simbolurilor si indicilor.

Sǎ indice etapele care se parcurg pentru a stabili formula chimicǎ cu ajutorul valentei.

Sǎ stabileascǎ formula chimicǎ atat a unui compus binar cat si a unui compus ternar.

Sǎ rezolve cu usurintǎ aplicatii referitoare la formulele chimice din fisa de lucru distribuitǎ.

Sǎ cunoascǎ algoritmii de rezolvare a unei probleme efectuand calcule chimice pe baza formulei chimice.

Sǎ completeze fisa de lucru datǎ si sǎ sistematizeze cunostintele acumulate intr-o nouǎ formǎ ce solicitǎ gandirea .

   

FORMULA CHIMICA


SCENARIU DIDACTIC   

Etapele lectiei

Activitǎti desfǎsurate de profesor

Activitǎtile elevilor

1. Moment organizatoric

Se face prezenta si se verificǎ existenta mijloacelor necesare desfǎsurǎrii lectiei.

Se capteazǎ atentia elevilor anuntandu-se activitǎtile ce vor fi desfǎsurate de-a lungul orei de recapitulare.

Elevii se pregǎtesc pentru lectie si se aseazǎ la mesele de lucru.

Anuntarea temei si prezentarea scopului

Se anuntǎ tema: „Formule chimice. Calcule chimice pe baza formulei chimice”

Se prezintǎ scopul lectiei de recapitulare:”Pe baza formei problematizate a exercitiilor de muncǎ independentǎ prezente in fisa de lucru, se va realiza o recapitulare si o sistematizare a cunostintelor, care va solicita gandirea, imaginatia si spiritul inventiv al elevilor”.

Planul de recapitulare urmǎrit este:

Definirea formulei chimice;

Determinarea formulei chimice si a denumirilor substantelor chimice;

Calcularea maselor moleculare ale substantelor chimice;

Efectuarea calculelor chimice pe baza formulelor chimice;

Determinarea formulelor chimice cu ajutorul unor calcule chimice.

Elevii ascultǎ cu atentie planul de recapitulare ce va urma..

3.Fixarea cunostintelor dobandite anterior prin reluarea materialului invǎtat intr-o altǎ formǎ




Cere elevilor sǎ-si aminteascǎ definitia formulei chimice si a etapelor ce se parcurg in stabilirea formulei chimice cu ajutorul valentei, vizionand prezentarea PPT.

Se distribuie fiecǎrui elev o fisǎ de lucru ce cuprinde exercitii problematizate in care se intrepǎtrund problemele cu elementele teoretice.

Propune spre completare rubricile tabelului din fisa de lucru, citind cu atentie sarcinile de lucru.

Controleazǎ rǎspunsurile date de elevi individual in fisǎ si numeste elevii care vor completa la tablǎ.

Solicitǎ elevilor definirea formulei chimice, precum si notarea prescurtatǎ a moleculelor modelate anterior cu ajutorul simbolurilor si indicilor.

Propune aplicarea algoritmului de determinare a formulelor chimice pe baza valentei .

Analizeazǎ rǎspunsurile si apreciazǎ corectitudinea lor.

Solicitǎ elevilor sǎ clasifice tipurile de calcule chimice invǎtate care au la bazǎ formula chimicǎ a unei substante chimice, informand elevii asupra importantei acestor calcule:” in practica de laborator si in industrie , prin calcule chimice pe baza formulei chimice se determinǎ compozitia cantitativǎ a substantelor.

Propune elevilor rezolvarea jocului didactic din fisǎ completand spatiile libere cu rezultatele calculelor chimice efectuate pe baza formulei chimice a oxidului de aluminiu, Al2O3.

Cere determinarea formulelor chimice ale unor substante pentru care se cunoaste fie raportul atomic, fie raportul de masǎ, fie compozitia procentualǎ.

Propune elevilor sǎ rezolve cateva probleme de calcul din fisa de lucru, urmand ca ultimele sǎ fie luate ca temǎ pentru acasǎ.

Elevii desemnati rǎspund.


Elevii vizioneazǎ prezentarea PPT.


Fiecare elev primeste o fisǎ de lucru.


Elevii completeazǎ rubricile din tabel.



Elevii definesc formula chimicǎ,noteazǎ formulele la tablǎ.





Elevii clasificǎ tipurile de calcule chimice invǎtate care au la bazǎ formula chimicǎ.




Elevii rezolvǎ jocul didactic din fisǎ completand spatiile libere, iar cei desemnati rǎspund.





Elevii rezolvǎ problemele de calcul din fisa de lucru

4. Evaluarea finalǎ

Profesorul noteazǎ elevii care au rǎspuns si au rezolvat cel mai corect sarcinile din fisa de lucru distribuitǎ.

Elevii care au primit note prezintǎ carnetele.



































Fisa de lucru


Formule chimice. Calcule pe baza formulelor chimice-clasa a VII-a



    1. Completati tabelul de mai jos:



Denumire atom / grup de atomi

Simbol atom/grup de atomi

Valenta atom/grup de atomi

Formula chimicǎ

Denumirea compusului



I /

Na2SO4


Calciu / Hidroxil

Ca /








Azotat de aluminiu

/ Carbonat

K /





Mg / PO4

/ III




    2. Rezolvati urmatorul joc didactic completand spatiile libere:


3. Ce formulǎ chimicǎ si ce denumire au substantele caracterizate prin:

a.      Raport atomic: Na:S:O = 2:1:4

b.     Raport de masǎ: C:H = 3:1

c.      Compozitia procentualǎ: 27 %C, 72,72%O

Se dau: AC=12, AH=1, AO=16.

4. In ce masǎ de apǎ sunt continute 10 g hidrogen? Alege rǎspunsul corect:

a.      90 g H2O;

b.     16 g H2O;

c.      180 g H2O;

d.     18 g H2O;

5. Cate grame de oxigen sunt cuprinse in 3 moli CO2 ? Dar in 4 moli MgO ?


6. I n ce cantitate de CO2 se gǎseste aceeasi cantitate de O ca in 2 moli SO3?



7. Ce cantitate de NO2 corespunde pentru 70 g azot? Exprimati rǎspunsul in grame, moli si molecule.



8. Masa de hidrogen cuprinsa in 3,4 g amoniac este:

9. Masa de oxid de calciu care contine aceeasi cantitate de calciu ca si 296 g hidroxid de calciu este:

a.56g CaO,    

c.224g CaO.










Se dau: AC=12, AH=1, AO=16, AMg=24, AS=32, AN=14.


Document Info


Accesari: 4416
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )