Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect de lectie - Recapitularea literelor invatate (a-S) - clasa a 1-a

profesor scoala


ALTE DOCUMENTE

SESIUNEA EXAMENE SEM. I. PERIOADA : 21.01. - 15.02.2009 ANUL III ING. ZI
TEMATICA SEDINTELOR CU PARINTII
TEST DE EVALUARE ROMANA
PROIECT DE LECŢIE matematica
PROIECT DIDACTIC - Limba si literatura romana - Stefan cel Mare si Vrancioaia
CALENDAR DE ACTIVITATI EXTRACURRICULARE
AUXILIAR CURRICULAR LICEU TEHNOLOGIC DOMENIUL: Protectia mediului CALIFICAREA: Tehnician ecolog si protectia calitatii mediului
PLANIFICARE CALENDARISTICA CONTRACTE ECONOMICE
Anticiparea interactiva
DIRECTII GENERALE DE EVOLUTIE A EDUCATIEI

PROIECT DE LECTIE




Data:

Propunator:

Clasa: I A

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romāna

Subiectul: Recapitularea literelor īnvatate (a-s);

Tipul lectiei: de consolidare a cunostintelor


Obiective operationale:

Cognitive:

- sa citeasca cuvinte, asociindu-le im 151i86b aginii corespunzatoare;

- sa corecteze un text gresit si sa-l transcrie corect;

- sa formeze corect cuvinte pornind de la o silaba data;

- sa cordoneze corect silabele pentru a forma cuvinte;

- sa alcatuiasca propozitii dupa imagini si cu ajutorul unor cuvinte date;

- sa ordoneze cuvintele pentru a obtine o propozitie;

- sa descopere cuvinte cu literele invatate si sa lipeasca imaginile corespunzatoare

Afective

sa manifeste interes pentru continutul textului si scrierea corecta, caligrafica;

sa se mobilizeze īn vederea rezolvarii sarcinilor propuse.

Motrice

sa-si coordoneze miscarile pentru a completa, desena , decupa;

sa pastreze pozitia corecta a corpului īn timpul scrierii.


Strategii de predare-īnvatare:

Metode si procedee: explicatia, conversatia, observatia, explicatia, exercitiul,

munca independenta, jocul; brainstormingul, circhinele.

Mijloace de īnvatamānt: text, fise de lucru, plansa;

Moduri de organizare: frontal, individual;


Bibliografie:

- M.E.C"Programa scolara - clasele I-II, Bucuresti 2004"

- Marcela Penes LIMBA ROMĀNĂ, GRAMATICĂ, ELEMENTE DE CONSTRUCŢIE A COMUNICĂRII, conform noului curriculum scolar, clasele I-IV , Editura Ana 2000.


Etapele lectiei

CONŢINUTUL INVAŢĂRII

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Moment organizatoric


Se asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii.

Verific cantitativ tema de casa.

Elevii se pregatesc pentru ora de Limba si literatura romana.

Elevii prezinta caietele.

Conversatia

Aprecieri verbale

Verificarea cunostintelor dobāndite anterior

Se citeste lectia

cate o propozitie fiecare copil

pe alineate

selectiv

se alcatuiesc enunturi cu cuvintele "soricei", "scolar", "cos

joc de rol "reclama din vitrina"

dau preturi si cer sa calculeze valoarea produselor.

Elevii citesc respectand cerintele



Alcatuiesc enunturi cu cuvintele date

Realizeaza dialogul dintre cei doi soricei;

Calculeaza valoarea produselor.

Conversatia

Exercitiul

Evaluare orala


Captarea atentiei

Am primit un text de la un copil din clasa I. Spun elevilor ca vor citi si ei acest text si apoi vor face observatii asupra textului (textul este gresit).

Elevii asculta spusele invatatoarei



Anuntarea temei si a obiectivelor

Anunt elevii ca, cu ajutorul lor voi trimite inapoi elevului din clasa I, textul corectat.

Pentru asta va trebui:

sa citeasca corect textul

sa-si aminteasca scrierea corecta la inceput de rand

scrierea corecta a numelor de personae

punerea semnelor de punctuatie corespunzatoare la sfarsit de rand.


Conversatia



Desfasurarea activitatii


Elevii vor primi o fisa cu textul:

E iarna

sorina are o sanie Sania e mica

Sorina e cu vasile Ei urca

e mare larma.

Ce vor ei oare


Brainstormingul

Cer elevilor sa aleaga o litera de la stelaj si sa spuna cat mai multe cuvinte cu acea litera (trei - patru elevi).

Cer elevilor sa alcatuiasca propozitii care incep cu acelasi sunt ("v", "s", "c").

Ciorchinele

Elevii primesc cate o fisa:

formati cuvinte



ce






ia




Se completeaza la tabla o plansa. Scriu la tabla si in caiete cuvintele obtinute.

Elevii citesc si corecteaza textul. Dau un titlu textului.

Un elev scrie textul la tabla (corect) si ceilalti scriu textul in caiet.






Elevii lucreaza individual pe fisa.


cercei    ace Marcela


voce    ce elice


ceainic    rece cerneala



iata    iala iar


iata    ia Sinaia


iarna craiasa


Un elev completeaza pe plansa.

Munca independanta


Brainstormingul


Exercitiul






Ciorchinele








Munca independanta


Evaluare scrisa



Etapele lectiei

CONŢINUTUL INVAŢĂRII

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Obtinerea performantei

Elevii vor fi impartiti in patru grupe.

Fiecare grupa va primi o fisa cu "alfabetul sanatatii" (4 fise - literele "a", "l", "s", "m").

Se ajunge la o concluzie: "sanatatea este bunul cel mai de pret

Anunt sarcina didactica pentru fiecare grupa

Identificati cuvintele pe care le puteti citi. Decupati si lipiti imaginile corespunzatoare. Cuvintele sunt: interesanta, sanie, iarna, cerul, cocos, soricel, avion, haiduc, bunica, soare.

Pentru fiecare cuvānt citit: cerul, cercul, ace, craiasa, sase, mar, casa, faceti un desen potrivit.

Combinati silabele pentru a forma cuvinte. Scrie cuvintele. Alcatuieste cate o propozitie cu cuvintele descoperite. Silabele sunt: So, na, ri, sa, ni, e, cer, cei, lar, sco, si, Va, le.

Numara literele din cuvintele date si calculeaza: scolar, noi, Marcel, veseli, avion, Mircea, s=1; c=3, o=3, l=3, a=4, r=3, M=2, i=4, e=4, n=1.



Calculeaza:

s + M =

i - c =

o + l + a =

i + r - e =

e - s +a =

a - s - M =

Un elev din grupa spune litera, cuvinte dupa imagini care cuprind litera , propozitii cu cuvintele din imagine.




Fiecare grupa lucreaza sarcina data.

Munca pe grupe

Evaluare orala






















Evaluare scrisa


Evaluarea

Se evalueaza activitatea fiecarei grupe si se fac aprecieri.

Un elev din fiecare grupa (liderul grupei) prezinta in fata clasei fisa rezolvata.


Evaluare orala


Incheierea activitatii

Se incheie activitatea intr-un ton optimist: elevii vor intona cantecul: "Daca vesel se traieste".

Elevii intoneaza cantecul.



Tema pentru acasa

Elevii vor colora acasa piticii de pe fisa data si vor transcrie din cartea "Invatam sa citim", textul

(literele "s" si "s")






Document Info


Accesari: 3516
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )