Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA MICA

gradinita








DATA:



GRUPA: mica A"Clasa Soarelui'

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Educatie pentru stiinta

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica

TEMA ACTIVITATII: Numeratia in limitele 1-3

SUBIECTUL: "Numaram uneltele"

MIJLOC DE REALIZARE: activitate cu material individual

TIPUL ACTIVITATII: predare


OBIECTIVE DE REFERINTA:

Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numerele si cifrele

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a) cognitive:

v  Sa recunoasca grupa cu un obiect si grupa cu doua obiecte

v  Sa denumeasca grupa cu un obiect si grupa cu doua obiecte

v  Sa formeze multimea cu trei obiecte, cu sesizarea diferentei de un element in plus fata de multimea cu doua elemente

v  Sa numere constient (cu gest de incercuire) obiectele

Neagu Mihaela, Beraru Georgeta, "Activitati matematice in gradinita. Indrumar metodologic", Editura Polirom, Iasi 1997

Lespezeanu Monica, "Traditional si modern in invatamantul prescolar", Editura Omfal Esential, Bucuresti, 2007

Dumitrana Magdalena, "Activitati matematice in gradinita", Editura Compania,Bucuresti, 2002.














Etapele lectiei

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Strategii didactice

Evaluare

Metode si    Materiale si

procedee mijloace

1. Moment organizatoric

Decorul pentru desfasurarea activitatii este pregatit: doi copaci, o casuta, o gradina.

Mobilierul clasei este organizat in forma de semicerc. Materialul didactic pentru copii nu este la loc vizibil.

Copiii sunt indrumati sa se aseze pe scaunele.


Conversatia

Decor: doi copaci, o casuta, o gradina.


2. Captarea atentiei

Educatoarea prezinta copiilor invitatul zilei: Ursuletul Martinel:

- "In vizita la noi a venit Ursuletul Martinel."

Educatoarea le spune ca ursuletul a venit la noi pentru ca a sosit anotimpul:

Ce anotimp a venit copii?

Educatoarea le spune ca ursuletul s-a gandit sa faca curatenia de primavara in gradina din fata casei.

Le prezint decorul prin intrebarea:

"- Ce are ursuletul in gradina?"

"- Cati copaci sunt in gradina ursuletului?"

"-Ursuletul doreste sa faca curat in gradina si are nevoie de unelte. Dar nu stie sa le numere, saracutul de el."









- A venit anotimpul primavara.







- In    gradina are copaci.


- In gradina sunt doi copaci.






conversatia





observatia








conversatia




Ursuletul Martinel






Copacii din gradina ursuletului






Aprecieri verbale frontale si individuale

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

"- Noi, astazi il vom ajuta pe Martinel sa-si numere uneltele pentru a putea face curat in gradina."

Copiii sunt atenti.

Explicatia



4.Reactualizarea cunostintelor

Educatoarea ii solicita pe copii sa denumeasca si sa numere uneltele ursuletului.(o foarfeca, doua pensule, doua lopeti)

Copiii    recunosc, denumesc si numara uneltele ursuletului.

Observatia


exercitiul

O foarfeca

Doua pensule

Doua lopeti


Aprecieri verbale frontale si individuale

5. Dirijarea invatarii

Educatoarea descopera o grupa cu doua greble. Educatoarea solicita copiii sa numere greblele.

Educatoarea le explica copiilor ca sunt doua greble pentru ca una dintre ele este pentru prietenul ursuletului, iepurasul Tup.

Dar printre prietenii ursuletului este si veverita Rita. Educatoarea ii intreaba pe copiii daca vor ajunge greblele pentru fiecare prieten al ursuletului.

Educatoarea le spune copiilor ca mai trebuie sa aducem o grebla pentru veverita Rita.

Se numara greblele si se precizeaza faptul ca daca sunt doua greble si mai adaugam una, atunci vor fi trei greble.

Se precizeaza faptul ca pe langa greble mai exista si galetuse.

Se numara galetusele (sunt doua).

"- Dar pentru a avea si veverita Rita o galetusa ce trebuie sa mai facem?"

Educatoarea explica faptul ca: daca au fost doua galetuse si am mai adaugat una, atunci vor fi trei galetuse.

Educatoarea solicita copiii sa observe ce flori au rasarit in gradina ursuletului (ghiocei).

Educatoarea solicita un copil sa numere ghioceii din gradina.

"- Dar surpriza, a mai rasarit un ghiocel. Daca au fost doi ghiocei si a mai rasarit inca unul, cati ghiocei sunt?"



Copiii descopera ca sunt doua greble.



Copiii sunt atenti.







Copiii raspund negativ.



Copiii sunt solicitati sa numere greblele.









Copiii sunt solicitati sa numere galetusele.



"- Sa aducem inca o galetusa."


Copiii numara galetusele.






Un copil numara ghioceii spunand ca sunt trei.


Exercitiul


Observatia


Problematizarea


explicatia








Conversatia






Exercitiul








Problematizarea






Exercitiul





conversatia





Doua greble






Iepurasul Tup






Veverita Rita








Trei galetuse
















ghiocei



















Aprecieri verbale frontale si individuale















Aprecieri verbale

6. Asigurarea conexiunii inverse

Educatoarea precizeaza faptul ca pe langa ghiocei, primavara rasar si narcise.

Educatoarea imparte copiilor cosuletele cu jetoane (narcise) si cifre.

Educatoarea solicita copiii sa numere narcisele de pe masuta. Educatoarea solicita copiii sa spuna ce cifra asaza sub multimea cu doua narcise.

"- Dar daca mai adaugam o narcisa cate vor fi?"

Educatoarea intreaba pe copii ce cifra asaza sub multimea de narcise daca am adaugat inca o narcisa.

Educatoarea le arata cifra 3 care seamana cu o coada de purcel.




Copiii sunt solicitati sa aseze pe masa de jos in sus doua narcise.

Copiii numara narcisele.


Copiii asaza sub multimea de narcise cifra doi.

Copiii adauga o narcisa.

Copiii raspund ca trebuie sa aseze cifra trei.



Copiii asaza cifra trei.





Exercitiul



Conversatia








problematizarea





Cosulet cu narcise si cifrele 2 si 3.


Aprecieri frontale si individuale

7. Incheierea   

activitatii

Educatoarea le spune ca ursuletul Martinel este foarte fericit ca l-am ajutat sa-si numere uneltele.

Educatoarea solicita copiii sa spuna pana la cat au invatat sa numare





Copiii numara pana la trei.





Aprecieri frontale si individuale

8. Evaluare finala

Educatoarea apreciaza modul in care s-au comportat copiii la activitate si modul    in care au raspuns. Educatoarea imparte copiilor recompense pentru efortul depus si pentru rezolvarea sarcinilor.



Copiii primesc recompense.




recompense




Verbale











Document Info


Accesari: 29727
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )