Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DIDACTIC LIMBA ROMANA - Complementul circumstantial de cauza

profesor scoala


PROIECT DIDACTIC



PROFESOR :

DATA : 6 -VI-2006

OBIECTUL : LIMBA ROMÂNĂ



CLASA: a -VII -a

TITLUL LECŢIEI : Complementul circumstantial de cauza

TIPUL LECŢIEI : însusire de noi cunostinte


OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

2.3. sa respecte normele morfosintactice în propozitii si în fraze ;

4.3. sa utilizeze corect flexiunea nominala si verbala în textul scris ,utillizând corect semnele de punctua&# 15415i814p 355;ie.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:


La sfârsitul orei elevii vor fi capabili :


  1. sa dea definitia complementului circumstantial de cauza ;

sa cunoasca topica , punctuatia si ortografia complementul circumstantial de cauza;

7. sa construiasca enunturi cu complementul circumstantial de cauza exprimate prin diferite parti de vorbire;


STRATEGIA DIDACTICĂ


a)      Metode si procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode si mijloace precum: învatarea prin descoperire ,conversatia euristica,explicatia , dictarea lucrul cu manualul,


b)      Forme de organizare a învatarii: activitate frontala, alternativ cu activitatea independenta si individuala,

lucrul pe perechi;


c)      Resurse : capacitatile normale de învatare ale elevilor .


d)      Mijloace de învatamânt : texte lingvistice, fise cu sarcini de lucru pe grupe de câte doi , testul de evaluare formativa;


e)      Bibliografie : Limba româna pentru clasa a -VII-a, Ed.Humanitas, Caietul elevului pentru clasa a-VII-a Ed. Humanitas,etc






DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII



controlul caietului de teme(cu observatii si aprecieri dupa caz )

verificarea modului in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta;

la sfârsitul orei va trebui sa.( se anunta obiectivele operationale ).


5.PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE sI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII:

- se va rezolva ex1,pag213, în care li se cere elevilor sa arate ce parti de propozitie sunt cuvintele scrise cursiv si sa precizeze partile de vorbire prin care se exprima;

apoi elevii sunt solicitati sa precizeze ce arata partile de propozitie indicate;

activitatea se desfasoara independent, apoi rezultatele sunt evaluate prin conversate;

elevii sunt solicitati sa formuleze definitia complementului circumstantial de cauza care se scrie pe tabla si în caiete , si se vor scrie si întrebarile acestuia;

apoi se scriu pe tabla câteva propozitii:


Tremura de emotie .

Nu si-a dat seama de greseala din cauza emotiei.

Era rosu din cauza furiei.

- se cere elevilor sa identifice cuvintele care determina complementul circumstantial de cauza si în dreptul fiecarei propozitii se scrie partea de vorbire;

- profesorul afiseaza o coala pe care sunt scrise mai multe propozitii( vezi anexa 1) ; apoi se cere elevilor sa identifice prin subliniere complementul circumstantial de cauza si sa scrie partea de vorbire prin care se exprima ;

apoi elevii sunt întrebati ce se observa în legatura cu locul si punctuatia complementul circumstantial de cauza;

se constata ca locul complementul circumstantial de cauza este de obicei ,dupa elementul determinat, fara a se desparti de acesta prin virgula; într-o topica afectiva    sau când se exprima prin pronume relativ sau interogativ, el poate sta înaintea verbului;



6.ASIGURAREA FEDBAKULUI: are loc pe parcursul conducerii învatarii, întarirea facându-se treptat. Dupa realizarea fiecarei sarcini, profesorul va face aprecieri în legatura cu calitatea si nivelul activitatii.



7. EVALUAREA FORMATIVĂ: ( fisele de evaluare)

- se da ca activitate independenta rezolvarea unui test (vezi anexa 2).



8.ASIGURAREA RETENŢIEI sI A TRANSFERULUI:

ANEXA 1.



Am spart cana din greseala.


Nu-i telefoneaza din cauza de timp.


A întârziat din cauza ploii.


Nu moare din asta.


De ce ai întârziat ?


Te-a pedepsit pentru cei doi.


A pierdut din pricina amândurora.


A plâns de bucuros.


I-a venit rau de nemâncat.


A pierdut din cauza voastra.


Începând ploaia , ne-am întors acasa.


De bine ce-i este, nu mai poate.


E soare si de aceea stau la umbra

Anexa 2



TEST FORMATIV





Subliniati complementele circumstantiale de cauza din enunturile de mai jos si indicati partea de vorbire prin care se exprima , precizând si cazul :



Ascensorul a ramas blocat între etaje din cauza opririi curentului electric.


Foile de scris au zburat de pe birou din pricina unui curent de aer.


Copiii au întâlnit doi câini vagabonzi si au întârziat din cauza lor.


Paharul a cazut pe gresie si de aceea s-a spart.


Uitând ochelarii acasa , n-a putut vedea filmul.


De mâhnit , nici nu vorbea.


Am pierdut cartea din cauza celor doi.


Din pricina acestuia, m-a certat profesorul.


L-au lovit cu mingea din greseala.


Râdea de bucuroasa foarte tare.











Document Info


Accesari: 15652
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )