Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza















Proiect de lectie Educatie plastica - Compunerea spatiului plastic

profesor scoala



loading...








ALTE DOCUMENTE

Caligrafie
PLANIFICARE CALENDARISTICA BIOLOGIE
PLANIFICARE CALENDARISTICA engleza
Cursuri Metodica
PROIECT DIDACTIC matematica clasa a II a
Fisa modulului / disciplinei
APARATUL CRITIC (STIINTIFIC, TEHNIC) AL UNEI LUCRARI STIINTIFICE
Demersuri curriculare aplicative la disciplina Educatie Ecologica (ciclul prescolar)
Rolul educatiei in formarea personalitatii elevului
Dezvoltarea abilitatilor de gandire critica la elevii din ciclul curricular de cl. a III-a - a IV-a


SCOALA DE ARTE SI MESERII ADJUDENI, NEAMT

DATA: 29.03.2007

INSTITUTOR:

CLASA: I B

ARIA CURRICULARA: Arte

DISCIPLINA: Educatie plastica

UNITATEA DE INVATARE: Compunerea spatiului plastic

SUBIECTUL LECTIEI: Rolul decorativ al liniei si al punctului

TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE DE REFERINTA:

OR 1.4 - sa utilizeze materialele, instrumentele de lucru si tehnicile invatate, pentru a exprima liber idei si sentimente;

OR 3.4 - sa valorifice elementele de limbaj plastic studiate in realizarea compozitiei decorative;

SCOPUL LECTIEI: initierea elevilor in decorarea unor diferite obiecte prin alternari, grupari si ordonari de linii si puncte de diferite tipuri, urmarindu-se un anumit model si o imbinare coloristica armonioasa

OBIECTIVE OPERATIONALE:

   COGNITIVE:

OC 1 - sa defineasca notiunile de linie si punct ca elemente de limbaj plastic ;

OC 2 - sa precizeze tipurile de linii si puncte;

OC 3 - sa diferentieze rolul constructiv al liniei si punctul 717i88h ui, de cel decorativ;

OC 4 - sa realizeze un model original din linii si puncte pentru a decora obiectele;

OC 5 - sa compare lucrarile, evidentiind elementele de decor;

     MOTRICE:

OM 1 - sa dovedeasca indemanare in manuirea instrumentelor plastice;

OM 2 - sa lucreze ordonat si curat;

                  AFECTIVE:

OA 1 - sa indrageasca obiecte de arta populara romaneasca;

OA 2 - sa aprecieze valentele artistice ale liniei si punctului;

OA 3 - sa armonizeze formele si culorile, evitand contrastul.

STRATEGIA DIDACTICA: dirijata, mixta;

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE:

-     observarea curenta;

-     aprecierea verbala;

-     chestionarea orala;

-     proba practica;

-     evaluarea reciproca.

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe

RESURSE:

    PROCEDURALE: conversatia, explicatia, jocul, demonstratia, exercitiul plastic, observatia, ,,Turul galeriei";

      MATERIALE: foi, acuarele, pensoane, planse: ,, Linia - element de limbaj plastic'', ,,Punctul - element de limbaj plastic'', ,, Fluturi in zbor'' , fluturi, vaze, farfurii, ii - decupate din carton colorat, obiecte de artizanat, costum popular romanesc, obiecte decorate model, Cd cu muzica

           BIBLIOGRAFICE:

- Teoria educatiei si notiuni de cercetare pedagogica, Ioan Nicola, Domnica Farcas, E.D.P., Bucuresti, 1993

- Educatia plastica in invatamantul primar - Sugestii metodice pentru invatatori, Rotaru Maria, Dumbrava Maria, Editura ,, Gheorghe Cartu Alexandru", Craiova, 1996

-Educatia plastica in ciclul primar - Aurel Dascalu, Editura Polirom - Iasi 1997

      UMANE: 24 elevi

      TEMPORALE: 45 minute

      SPATIALE: sala de clasa

ETAPELE

LECTIEI

OB.

OP.

CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE

STRATEGIA DIDACTICA

METODE

DE

EVALUARE

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE

1. Moment organizatoric

Se pregatesc plansele si materialele necesare orei de educatie plastica.

Antrenez elevii intr-o scurta discutie referitoare la utilitatea si placerea orelor de desen.

Conversatia

Frontala

Observare

curenta

2.Captarea atentiei

3 Reactualizarea cunostintelor

Prezint elevilor o scurta ghicitoare:

- Cine zboara printre flori

In zig-zag de-atatea ori?

Uite-aicea, pe o floare,

Doua aripi galbioare.

Ghicesc raspunsul: Fluturele

Le prezint un fluturas alb care e suparat ca si-a pierdut culorile de pe aripi. Elevii vor afla mai tarziu ce trebuie sa faca pentru a-l ajuta. Mai intai trebuie sa isi aminteasca ce au studiat pana acum in orele de educatie plastica.

(Verific oral , pe baza unor planse, cateva notiuni plastice insusite anterior)

-Ce elemente de limbaj plastic am utilizat pana acum in orele de desen? (punctul, linia)

-Ce este punctul? Cum pot fi punctele?

R: Punctul este urma obtinuta prin atingerea instrumentului de scris pe un suport - creta pe tabla, creion pe foaie etc. Punctele pot fi de diferite marimi si forme ( rotunda, triunghiulara, patrata, romb, steluta s.a.) culori. Dupa modul in care le grupam, ele pot sugera ordine/ dezordine, aglomerare/ aerare.

-Ce este linia? Cum pot fi liniile?

R: Linia este urma trasata cu un instrument de scris pe un suport. Dupa pozitie liniile pot fi: verticale, orizontale, oblice, dupa forma - drepte, curbe, frante ( inchise sau deschise), dupa grosime - subtiri, groase, modulate.

-Ce am desenat ora trecuta? Ce elemente de limbaj plastic am folosit? Ce am reusit cu ajutorul liniei si punctului?

R: Peisaj de primavara - construit din linii si puncte.

-Indicati pe planse desenele in care s-au utilizat linii si puncte cu rol constructiv.

-In celelalte desene la ce au folosit liniile si punctele?

R: S-au creat modele din linii si puncte.

Se prezinta elevilor o farfurie de portelan alba si una din lut, decorativa. Se cere elevilor sa precizeze care le place mai mult si de ce.

R: Cea de artizanat va placea pentru ca e decorata.

-Cum a fost infrumusetata cea de-a doua farfurie?

R: Cu linii si puncte de diferite culori, forme si marimi.

-Spunem astfel ca liniile si punctele au fost folosite cu rol decorativ.

Se prezinta si alte obiecte de artizanat (farfurii, cescute, vaze) si se analizeaza din punct de vedere decorativ. Se precizeaza ca din cele mai vechi timpuri mesterii populari romani au cautat sa infrumuseteze obiectele confectionate de ei prin combinatii de linii si puncte ( pe vase ceramice, covoare, costume populare)

O eleva imbracata in costum national interpreteaza in fata clasei un cantec popular: ,,Sunt taranca frumusica''.

Se observa costumul popular si se discuta elementele de decor.

Ne intoarcem la prietenul nostru fluturas care a adus intr-un plic mare mai multe forme care si-au pierdut culorile.

Elevii vor fi impartiti in 4 grupe. Cate un elev din fiecare grupa va extrage cate un obiect din plic care va reprezenta tema grupei (fluturasi, ii, farfurii, vaze).

Se anunta elevii ca vor trebui sa decoreze obiectele primite utilizand linii si puncte de diferite tipuri, inspirandu-se din cele prezentate, dar incercand sa fie originali.

Se explica elevilor modalitatile de obtinere a tipurilor de linii si puncte si de imbinare a culorilor, evitand contrastul si cautand armonizarea. Se poate gasi modelul potrivit prin incercari pe hartie. Se prezinta si cate un obiect din fiecare categorie decorat de elevii de la alta clasa.

Solicit elevilor inceperea lucrului si ii urmaresc indeaproape, dand indicatii individuale si sugestii.

Elevii decoreaza obiectele primite folosind alternari de puncte si linii.

Spre finalul orei, finalizeaza lucrarile, facand ultimele retusuri.

Pentru final, am pregatit elevilor doua panouri pictate cu flori pe care ei isi vor putea aseza fluturii si celelalte obiecte decorate.

-Ce elemente de limbaj plastic am utilizat? Ce rol au avut acestea in exercitiul nostru plastic? (linii si puncte cu rol decorativ)

Turul galeriei

Se va realiza un tur al galeriei si se vor discuta lucrarile din punct de vedere calitativ.

Fac aprecieri asupra reusitei elevilor.

Compara lucrarile si le evalueaza reciproc, in functie de originalitatea decorarii.

Se incheie lectia cu o poezie prin care fluturasul multumeste elevilor pentru ajutor.

Recomand elevilor sa incerce acasa decorarea altor obiecte, dand frau liber imaginatiei, si sa le prezinte ora viitoare.

Jocul didactic

Conversatia

Explicatia

Observatia

Conversatia

Problematizarea

Observatia

Conversatia

Ghicitoare

Fluture

Planse:

Linia - element de limbaj plastic (rol constructiv/

decorativ)

Punctul - element de limbaj plastic

(rol constructiv/

decorativ)

Obiecte de artizanat

Vase ceramice

Costum popular

Frontala

Frontala

Observare curenta

Chestionare orala

Apreciere verbala

Observare curenta

3. Anuntarea temei plastice si a obiectivelor

4. Demonstrarea etapelor activitatii

5. Realizarea independenta a exercitiului

plastic

Jocul didactic

Explicatia

Observatia

Explicatia

Exercitiul plastic

Demonstratia

Modele

Foaie de desen

Apa

Acuarele

Pensoane

Frontala

Frontala

Individuala

Proba practica

Observare curenta

Munca independenta

Exercitiul plastic

Auditia muzicala

Foaie de desen

Pensoane

Acuarele

Apa

Cd cu muzica

Individuala

Observare

curenta

6. Feed-back-ul

OC 4

OM 2

Conversatia

Panouri cu lucrarile realizate de elevi

Frontala

7.Aprecierea performantelor

OC 5

OA 1

OA 2

Turul galeriei

Observatia

Panouri cu lucrarile realizate de elevi

Frontala

Evaluare reciproca

Apreciere verbala

8. Asigurarea retentiei si transferului

OA 1

Conversatia


Document Info


Accesari: 5304
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )