Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect de lectie Educatie plastica - Compunerea spatiului plastic

profesor scoala


SCOALA DE ARTE SI MESERII ADJUDENI, NEAMT


DATA




INSTITUTOR:


CLASA: I B


ARIA CURRICULARA: Arte


DISCIPLINA: Educatie plastica


UNITATEA DE INVATARE: Compunerea spatiului plastic


SUBIECTUL LECTIEI: Rolul decorativ al liniei si al punctului


TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi


OBIECTIVE DE REFERINTA:   

OR 1.4 - sa utilizeze materialele, instrumentele de lucru si tehnicile invatate, pentru a exprima liber idei si sentimente;

OR 3.4 - sa valorifice elementele de limbaj plastic studiate in realizarea compozitiei decorative;


SCOPUL LECTIEI initierea elevilor in decorarea unor diferite obiecte prin alternari, grupari si ordonari de linii si puncte de diferite tipuri, urmarindu-se un anumit model si o imbinare coloristica armonioasa


OBIECTIVE OPERATIONALE:


COGNITIVE:

OC 1 - sa defineasca notiunile de linie si punct ca elemente de limbaj plastic ;   

OC 2 - sa precizeze tipurile de linii si puncte;

OC 3 - sa diferentieze rolul constructiv al liniei si punctul 717i88h ui, de cel decorativ;

OC 4 - sa realizeze un model original din linii si puncte pentru a decora obiectele;

OC 5 - sa compare lucrarile, evidentiind elementele de decor;


MOTRICE:

OM 1 - sa dovedeasca indemanare in manuirea instrumentelor plastice;

OM 2 - sa lucreze ordonat si curat;


AFECTIVE:

OA 1 - sa indrageasca obiecte de arta populara romaneasca;

OA 2 - sa aprecieze valentele artistice ale liniei si punctului;

OA 3 - sa armonizeze formele si culorile, evitand contrastul.









STRATEGIA DIDACTICA: dirijata, mixta;


FORME SI TEHNICI DE EVALUARE:

frontala, individuala, pe grupe

RESURSE:


PROCEDURALE conversatia, explicatia, jocul, demonstratia, exercitiul plastic, observatia, ,,Turul galeriei";


MATERIALE: foi, acuarele, pensoane, planse: ,, Linia - element de limbaj plastic'', ,,Punctul - element de limbaj plastic'', ,, Fluturi in zbor'' , fluturi, vaze, farfurii, ii - decupate din carton colorat, obiecte de artizanat, costum popular romanesc, obiecte decorate model, Cd cu muzica


UMANE: 24 elevi


TEMPORALE: 45 minute


SPATIALE: sala de clasa
























ETAPELE

LECTIEI


OB.

OP.


CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE


STRATEGIA DIDACTICA

METODE

DE

EVALUARE

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE


1. Moment organizatoric



Se pregatesc plansele si materialele necesare orei de educatie plastica.

Antrenez elevii intr-o scurta discutie referitoare la utilitatea si placerea orelor de desen.


Conversatia



Frontala

Observare

curenta

2.Captarea atentiei










3 Reactualizarea cunostintelor




























































Prezint elevilor o scurta ghicitoare:

- Cine zboara printre flori

In zig-zag de-atatea ori?

Uite-aicea, pe o floare,

Doua aripi galbioare.

Ghicesc raspunsul: Fluturele

Le prezint un fluturas alb care e suparat ca si-a pierdut culorile de pe aripi. Elevii vor afla mai tarziu ce trebuie sa faca pentru a-l ajuta. Mai intai trebuie sa isi aminteasca ce au studiat pana acum in orele de educatie plastica.


(Verific oral , pe baza unor planse, cateva notiuni plastice insusite anterior)

-Ce elemente de limbaj plastic am utilizat pana acum in orele de desen? (punctul, linia)

-Ce este punctul? Cum pot fi punctele?

R: Punctul este urma obtinuta prin atingerea instrumentului de scris pe un suport - creta pe tabla, creion pe foaie etc. Punctele pot fi de diferite marimi si forme ( rotunda, triunghiulara, patrata, romb, steluta s.a.) culori. Dupa modul in care le grupam, ele pot sugera ordine/ dezordine, aglomerare/ aerare.

-Ce este linia? Cum pot fi liniile?

R: Linia este urma trasata cu un instrument de scris pe un suport. Dupa pozitie liniile pot fi: verticale, orizontale, oblice, dupa forma - drepte, curbe, frante ( inchise sau deschise), dupa grosime - subtiri, groase, modulate.

-Ce am desenat ora trecuta? Ce elemente de limbaj plastic am folosit? Ce am reusit cu ajutorul liniei si punctului?

R: Peisaj de primavara - construit din linii si puncte.

-Indicati pe planse desenele in care s-au utilizat linii si puncte cu rol constructiv.

-In celelalte desene la ce au folosit liniile si punctele?

R: S-au creat modele din linii si puncte.

Se prezinta elevilor o farfurie de portelan alba si una din lut, decorativa. Se cere elevilor sa precizeze care le place mai mult si de ce.

R: Cea de artizanat va placea pentru ca e decorata.

-Cum a fost infrumusetata cea de-a doua farfurie?

R: Cu linii si puncte de diferite culori, forme si marimi.

-Spunem astfel ca liniile si punctele au fost folosite cu rol decorativ.

Se prezinta si alte obiecte de artizanat (farfurii, cescute, vaze) si se analizeaza din punct de vedere decorativ. Se precizeaza ca din cele mai vechi timpuri mesterii populari romani au cautat sa infrumuseteze obiectele confectionate de ei prin combinatii de linii si puncte ( pe vase ceramice, covoare, costume populare)

O eleva imbracata in costum national interpreteaza in fata clasei un cantec popular: ,,Sunt taranca frumusica''.

Se observa costumul popular si se discuta elementele de decor.



Ne intoarcem la prietenul nostru fluturas care a adus intr-un plic mare mai multe forme care si-au pierdut culorile.

Elevii vor fi impartiti in 4 grupe. Cate un elev din fiecare grupa va extrage cate un obiect din plic care va reprezenta tema grupei (fluturasi, ii, farfurii, vaze).

Se anunta elevii ca vor trebui sa decoreze obiectele primite utilizand linii si puncte de diferite tipuri, inspirandu-se din cele prezentate, dar incercand sa fie originali.



Se explica elevilor modalitatile de obtinere a tipurilor de linii si puncte si de imbinare a culorilor, evitand contrastul si cautand armonizarea. Se poate gasi modelul potrivit prin incercari pe hartie. Se prezinta si cate un obiect din fiecare categorie decorat de elevii de la alta clasa.



Solicit elevilor inceperea lucrului si ii urmaresc indeaproape, dand indicatii individuale si sugestii.

Elevii decoreaza obiectele primite folosind alternari de puncte si linii.

Spre finalul orei, finalizeaza lucrarile, facand ultimele retusuri.




Pentru final, am pregatit elevilor doua panouri pictate cu flori pe care ei isi vor putea aseza fluturii si celelalte obiecte decorate.

-Ce elemente de limbaj plastic am utilizat? Ce rol au avut acestea in exercitiul nostru plastic? (linii si puncte cu rol decorativ)




Turul galeriei

Se va realiza un tur al galeriei si se vor discuta lucrarile din punct de vedere calitativ.

Fac aprecieri asupra reusitei elevilor.

Compara lucrarile si le evalueaza reciproc, in functie de originalitatea decorarii.

Se incheie lectia cu o poezie prin care fluturasul multumeste elevilor pentru ajutor.



Recomand elevilor sa incerce acasa decorarea altor obiecte, dand frau liber imaginatiei, si sa le prezinte ora viitoare.







Jocul didactic


Conversatia





Explicatia






Observatia









Conversatia



Problematizarea


Observatia


Conversatia




Ghicitoare


Fluture


Planse:


Linia - element de limbaj plastic (rol constructiv/

decorativ)


Punctul - element de limbaj plastic

(rol constructiv

decorativ)
















Obiecte de artizanat


Vase ceramice


Costum popular










Frontala

























Frontala








Observare curenta






Chestionare orala

















Apreciere verbala



Observare curenta


3. Anuntarea temei plastice si a obiectivelor








4. Demonstrarea etapelor activitatii







5. Realizarea independenta a exercitiului

plastic




Jocul didactic



Explicatia







Observatia

Explicatia


Exercitiul plastic


Demonstratia












Modele

Foaie de desen


Apa

Acuarele


Pensoane


Frontala










Frontala



Individuala












Proba practica


Observare curenta




Munca independenta


Exercitiul plastic

Auditia muzicala


Foaie de desen

Pensoane

Acuarele

Apa


Cd cu muzica


Individuala


Observare

curenta


6. Feed-back-ul








OC 4


OM 2



Conversatia


Panouri cu lucrarile realizate de elevi


Frontala




7.Aprecierea performantelor








OC 5


OA 1


OA 2


Turul galeriei


Observatia



Panouri cu lucrarile realizate de elevi


Frontala


Evaluare reciproca


Apreciere verbala


8. Asigurarea retentiei si transferului



OA 1


Conversatia












Document Info


Accesari: 13849
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )