Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect didactic - Clasa: a VII- a B - Omul - fiinta sociala

profesor scoala





PROIECT DIDACTIC



Data: 29oct2008

Clasa: a VII- a B

Profesor :

Aria curriculara: Om si societate

Disciplina: Cultura civica

Unitatea de invatare: Omul - fiinta sociala

Tema: Grupurile sociale

Individ si grup

Conformismul si nonconformismul


Tipul lectiei: de predare -invatare


Obiectiv- cadru

Dezvoltarea capacitatilor de a dialoga si de a coopera in conditiile acceptarii pluralismului si valorizarii pozitive a diferentelor.


Obiective de referinta

1.1 Sa utilizeze corect si adecvat limbajul de specialitate in diferite contexte- activitati de lamurire a intelesului cuvintelor .

3.1 Sa utilizeze deprinderi si competente de dialog, de dezbatere publica a unei probleme, de negociere, de rezolvare de conflicte- conversatie dirijata, dezbatere pe o anumita tema in legatura cu un subiect controversat.

Sa aprecieze diferite perspective de gandire si de actiune- exercitii care solicita exprimarea parerilor, a convingerilor, a sentimentelor personale.


Obiective operationale:


Sa denumeasca elementele specifice grupurilor sociale

Sa argumenteze necesitatea interactiunii grupurilor sociale

Sa identifice normele dupa care se conduce un grup

Sa exemplifice cu situatii din experienta personala conformismul si nonconformismul


Metode didactice: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, invatarea prin descoperire, problematizarea,


Mijloace didactice: fise de evaluare, imagini care sa ilustreze tipologia grupurilor, fotografii personale cu grupurile din care fac parte elevii.


Forma de organizare: frontal -individuala


Strategii didactice :inductiv-semialgoritmice


Bibliografie : manualul de Cultura Civica - clasa a 7 a - editura ALL


Durata : min



DESFASURAREA LECTIEI



Momente- le lectiei

Ob.

de ref.

Activitati de invatare

du ra

ta

Resurse

Evalua-re

Moment

organi- zatoric



Activarea informatii- lor nece- sare temei




Anuntarea temei si a importantei acesteia





Invatarea propriu-zisa













































Evaluarea









Incheierea lectiei









































































Asigur in clasa un climat potrivit desfasurarii lectiei.



Se verifica cunostintele din lectia anterioara : « Drepturile omului »

Se comenteaza caricatura din manual , pagina 17.


Considerati ca un copil are dreptul la opinie, in ciuda faptului ca este imatur fizic si psihic ?

Argumentati raspunsul vostru !


Anunt titlul, care se scrie pe tabla si in caiete.


Grupurile sociale


Se va scrie in caiete si la tabla:

Orice grup social este alcatuit din oameni ,dar nu orice multime de indivizi . familia , elevii dintr-o clasa , colegii de munca dintr-o sectie ,partenerii de joaca , pot fi exemple de grupuri sociale


Se va scrie in caiete si la tabla:

Rolul social consta in atribuitiile pe care le are o persoana in functie de locul pe care il ocupa in cadrul unui grup.rolul social este ansamblul de componente pe care in mod legitim il asteapta ceilalti .noi toti, jucam in mai multe roluri deodata contribuind la convietuirea in cadrul grupurilor si societatii.

Exercitii: La ce disciplina de studiu de anul acesta va simtiti mai liberi in a va manifesta talentele ? Care profesor va respecta mai mult aptitudinile si va accepta limitele fiecaruia in parte Ati avut vreodata impresia ca rezultatele voastre sunt mai spectaculoase in conditiile mai sus mentionate?


Individul reprezinta celula primara din care se compun grupurile , tot asa grupul mic sta la baza alcatuirii grupurilor mari. Poporul , natiunea, clasele sociale ,corpurile profesionale sunt exemple de grupuri mari


Individ si grup


Trasaturile de personalitate , cunostintele si aptitudinile fiecarui membru al grupului constituie cele mai importante si mai de prêt resurse ale grupului ,iar functionarea lui depinde in mare masura de posibilitatile oferite membrilor sai de ase exprima.

Grupul social se intemeiaza pe interactiune adintre indivizi .recunoasterea si promovarea acestora ,atribuirea unor roluri in care fiecare sa se poata exprima este productiva atat pentru individ cat si pentru grup.

Normele - reguli dupa care se conduce un grup -pot fi formale -sunt mentionate in documente si informale - nescrise pastrate prin traditi.


Conformismul si nonconformismul(independenta personalitatilor)


Conformismul este predispozitia oamenilor de a-si schimba opiniile si comportamentul , astfel incat acestea sa fie in concordanta cu normele unui grup si/sau cu cerintele autoritatii.

Depersonalizarea , dezindividualizarea poate sa fie consecinta supunerii fata de autoritate (lideri sau grup)


Elevii vor rezolva exercitiile de la sfarsitul lectiei si vom discuta ancheta.



Aprecierea activitatii si a modului in care au raspuns elevii .

Se noteaza elevii activi ai lectiei

Explicarea sarcinilor pentru acasa































































































Activita- te

frontala










Activita- te frontala



Activita- te frontala























Manua-lul


















formativa

















Formativa














































sumati-va


















Oglinda tablei



Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale

Tipuri de relatii intra si intergrupale


Vreme de secole organizarea si conducerea societatii s-au realizat dupa o structura piramidala ( ierarhii, gradatii, uniforme si alte accesorii ).

In zilele noastre, organizatiile performante promoveaza valori ca: lipsa de formalitate, egalitatea in relatiile dintre oameni si comunicarea laterala, diagonala si de jos in sus.Este de dorit ca decizia asupra unei probleme sa fie luata de cei implicati in respectiva problema.

Atat in interiorul grupului cat si intre diferitele grupuri sociale pot aparea relatii de colaborare, solidaritate, competitie sau conflict.











































Document Info


Accesari: 1296
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )