Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload






























PROIECT DE ACTIVITATE Cum este / a fost si va fi aici pe pamant?

gradinita




PROIECT DE ACTIVITATE





Unitatea de invatamant: Gradinita ,,DUMBRAVA MINUNATA" Galati

Grupa: mijlocie A

Educatoare

Tema activitatii: Cum este / a fost si va fi aici pe pamant?

Tema zilei: ,,Calatorie in Univers''

Categoriile de activitati de invatare : Activitati de dezvoltare personala

Activitati liber alese

Activitati pe domenii experientiale- 434e47e

Domeniul stiinta


Scopul activitatii: Imbogatirea cunostintelor despre Univers, stimularea interesului si a curiozitatii copilului pentru investigarea si explorarea realitatii inconjuratoare ;

Obiective operationale

ADP - sa respecte opiniile celorlalti,exprimandu-le totodata si pe cele

proprii ;

sa se transpuna in urmatoarele roluri: astronomi,cercetatori, astronauti ;

sa construiasca nave cosmice, folosind piesele date ;

sa coloreze incadrandu-se in spatiul dat ;

sa participe cu interes la jocul propus, respectand regulile ;

ADE - sa cunoasca existenta corpurilor ceresti, a vehiculelor cosmice ;

sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare ;

sa comunice impresii, idei pe baza observarilor efectuate ;

sa puna in corespondenta elementele date ;

Strategii didactice

Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, problematizarea.

Resurse materiale : carti cu imagini din cosmos, enciclopedii, foi, creioane colorate, flip-chart, fise de lucru individuale, calculator, CD;

Forme si metode de evaluare : evaluare curenta, aprecieri verbale, verificare orala ;

Forma de organizare : frontala, individuala, pe grupe ;

Bibliografie : Aplicarea noului curriculum pentru o educatie timpurie-o provocare ?

Editura Diana

Revista Invatamantului Prescolar 1-2/2009;






Scenariul didactic





Activitatea zilei va debuta cu intalnirea de dimineata. Dupa salutul ,,Buna dimineata, prichindei isteti'' se poarta o discutie despre cum se simt, daca ar dori sa calatoreasca si unde anume, daca ar vrea sa calatoreasca in Univers si ce cred ei ca ar vedea in aceasta calatorie.

Se anunta tema zilei si copiii sunt antrenati in pregatirea acestei calatorii. Se vor ,,citi'' carti despre cosmos, vor construi nave cosmice, se vor colora imagini respectand culorile indicate, se vor juca de-a astronomii.

Dupa pregatirea necesara vom porni in calatorie. Vom vedea cat de mare este Universul, cum arata Sistemul Solar, cate planete sunt in Sistemul Solar,cateva caracteristici a fiecarei planete, aparate folosite pentru explorare, stele, constelatii, prin vizionarea unui material PPS .

Copiii pot veni cu informatii noi referitoare la materialul prezentat, cu informatii auzite prin mass media sau citite de parinti in carti.

In continuare se aseaza la flip-chart cosmonautii si rachetele. Se va realiza corespondenta intre acestea. Va fi rezolvata cerinta din fisa.

Se va desfasura jocul ,,Cosmonautii'' iar apoi se vor face aprecieri referitoare la calatorie.




















Evenimentul

didactic

Continutul stiintific

Strategii

didactice

Evaluare

Momentul

organizatoric


Capacitatea si orientarea atentiei

ADP








Anuntarea

temei



-tranzitie-






Elemente de reactualizare

(cunostinte,

deprinderi,

redarea experientei cognitive)

ALA











-tranzitie-




Prezentarea

noului continut si dirijarea invatarii

ADE



















Asigurarea

feed-back-ului





































Incheierea activitatii

-aerisirea salii;

-distribuirea materialelor pe sectoare;

-intrarea copiilor in sala de grupa;

Intalnirea de dimineata

,,Buna dimineata, prichindei isteti''

Copii se aseaza pe scaunelele asezate in forma de cerc. Se poarta un dialog intre educatoare si copii referitor la :

,,Cum va simtiti azi ?''

,,Ati dori sa calatoriti in Univers ?''

,,Unde ati zbura ?''

,,Ce credeti ca vom gasi in Univers ?''


Astazi vom face o calatorie in Univers. Inaine de a pleca in calatorie trebuie sa ne pregatim .

Voi prezenta centrele deschise la care vor lucra,tema si obiectivele pe care le au de indeplinit la fiecare centru.

Dupa ritmizarea cantecului :

,,Suntem prichindei isteti

Si plecam in Univers!

Mai intai ne pregatim

Si abia apoi pornim !''

Copiii vor merge la cele patru sectoare deschise,isi vor pune un ecuson care este simbolic acestui sector si vor incepe lucrul.

Biblioteca :,,Citim despre Univers''

Joc de rol : ,,De-a astronomii''

Constructii : ,,Construim o nava cosmica''

Arta : ,,Coloram imagini cu cosmosul''

Voi vizita fiecare sector si voi adresa intrebari referitoare la tema pe care o au de realizat si voi de explicatii acolo unde este nevoie.

Cu totii vom trece pe la fiecare sector si vom observa daca si-au indeplinit sarcinile.Voi face aprecieri asupra modului cum au lucrat copiii si cum s-au comportat.

Prin interpretarea cu miscari a cantecelului se face trecerea la domeniul stiintei.

,,Suntem prichindei isteti

Si plecam in Univers !

Cu una, doua, trei rachete

Pornim spre stele si planete !''

Copiii vor viziona o prezentare in Power Point referitoare la cosmos, planetele din Sistemul Solar, caracteristici ale acestora, soare, stele, aparate folosite pentru explorarea spatiului.

Copiii vor urmarii prezentarea si vor veni cu completari. Cei care au studiat la ,,biblioteca'' vor veni cu informatii referitoare la planete, soare, stele. Acestea vor fi intregite si de cei care au fost la sectorul,,arta''.

Copiii care au fost astronomi si cei care au construit nava vor completa informatiile referitoare la aparatele de explorare a spatiului.

Astfel calatoria in Univers se realizeaza prin participarea intensa a copiilor.

In continuare voi prezenta copiilor la flip-chart cosmonautii care isi cauta rachetele.

Vor pune in corespondenta fiecare cosmonaut cu cate o racheta.


Fiecare copil va primi o fisa pe care va trebui sa o rezolve. Vor colora apoi dupa preferinta rachetele si cosmonautii.

Fisele se vor pune la expozitie alaturi de lucrarile de la sectoare si se vor admira constelatiile create .

Joc : ,,Cosmonautii''

Copiii ,,cosmonauti''sunt asezati in formatie de cerc, tinandu-se de maini, cu fata spre centru. In spatele lor, la o anumita distanta, sunt grupate cate trei scaunele, reprezentand rachete cosmice. Cele trei scaunele reprezinta locurile pentru ,,cosmonauti''.Numarul lor este mai mic decat numarul cosmonautilor.

La comanda de incepere a jocului ,,Cosmonautii''se invartesc in cerc repetand :

,,Suntem prichindei isteti

Si zburam prin Univers !

Ne-am facut cosmonauti

Si de-aceea o sa zburam

Cu care nava apucam !

Jocul are un secret,

Cel ce va intarzia

Acasa, pe Pamant va sta !

Dupa ultimul ,,vers''cosmonautii alearga spre navele cosmice ca sa ocupe un scaunel(loc in nava),dar cel putin 2-3 vor ramane pe loc. Jocul se repeta.


Am revenit la gradinita si pentru ca am calatorit in cosmos toti copiii vor primi cate o amintire : o steluta.

Se fac aprecieri referitoare la activitate si la participarea activa a copiilor.





exercitiul




conversatia

explicatia



















conversatia

explicatia

jocul

exercitiul

















expunerea

explicatia

problematizarea

conversatia




















explicatia

problematizarea







explicatia

exercitiul






















Interesul pentru activitate; reactiile copiilor









Participare activa si afectiva







Evaluare orala













Proba orala





Chestionare

orala













Proba scrisa
















Participare activa-afectiva





















Evaluare orala






Document Info


Accesari: 21727
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )