Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect didactic Grupa: mica - mijlocie Activitate matematica "Trenuletul"

gradinita


























Educatoare metodista:

Profesor metodist:

Profesor coordonator:

Elev propunator:






Data: 5 martie 2009

Grupa: mica - mijlocie

Categoria de activitate: Activitate matematica

Tema: "Trenuletul"

Aria de continut: Forme geometrice

Tipul de activitate: predare - invatare

Mijloc de realizare: joc didactic

Scopul didactic

- realizarea clasificarilor de obiecte dupa una sau mai multe insusiri date;

Obiective de referinta:

O.R.1- sa recunoasca, sa denumeasca si sa utilizeze forme geometrice;

O.R.2- sa-si dezvolte atentia voluntara, spiritul de observatie si motivatia pentru invatarea matematicii;

O.R.3- sa realizeze serii de obiecte pe baza unui criteriu dat, ori gasit de el insusi.


Obiective operationale

O.O.1-sa identifice piesele geometrice cunoscute (patrat, cerc, dreptunghi);

STRATEGIA DIDACTICA :
Metode si procedee :conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia;

Mijloace de invatare: CD cu imagini - figuri geometrice, piese geometrice;
Forme de activitate: frontal si individual;

Forme de evaluare: Aprecieri verbale, aplauze.

Durata




SECVENTE PEDAGOGICE


OB.

OP.

continutul sTIINTIFIC

STRATEGIA DIDACTICA


FORME DE EVALUARE

Activitatea

PROPUNATORULUI

Activitatea

elevilor

Metode    procedurale

Metode

de invatare

Forme de organizare

I. Momentul organizatoric


Asezarea colectivului de elevi sub forma de semicerc.

Copii intra ordonati in sala de grupa.





II. Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor

























III. Anuntarea temei si a obiectivelor







O1





O2





O3






O4





Prezint cateva imagini copiilor cu diferite forme geometrice.

Voi purta discutii cu elevii despre formele geometrice din imagini.

" Ce figura geometrica avem in aceasta imagine?"

" Ce culoare are acest patrat?"


"Dar in aceasta imagine ce figura geometrica avem?"

"Ce culoare are acest patrat?"

"Cum este acest patrat fata de patratul anterior?"

"In aceasta imagine ce figura geometrica avem?"

"Ce culoare are acest cercul?"

"Dar acest cerc, ce culoare are?"


"Cum este primul cerc, ca marime, fata de acesta?"

"In imaginea aceasta ce figura geometrica avem?"

"Ce culoare are dreptunghiul?"


"Dar dreptunghiul acesta ce culoare are?"

Din figurile geometrice pe care vi le-am prezentat, am facut un trenulet. Astazi si noi vom face un trenulet din piese geometrice.





"In imagine avem un patrat."


"Patratul are culoarea albastra."

"In aceasta imagine avem tot un patrat."

"Acest patrat este portocaliu."

"Patratul acesta este mai mic."

"In aceasta imagine avem un cerc."

"Cercul are culoarea rosie."

"Acest cerc are culoarea violet."

"Primul cerc este mai mare."


"In aceasta imagine avem un dreptunghi."

"Dreptunghiul are culoarea galbena. "

"Acest dreptunghi are culoarea negru."

Sunt atenti la prezentarea propunatorului.









Conversatia



















Conversatia   


CD cu imagini


Imaginea 1.




Imaginea 2.





Imaginea 3.



Imaginea 4.




Imaginea 5.




Imaginea 6.



Imaginea 7.









Frontal



















Frontal







Aprecieri

verbale



Aplauze






IV. Dirijarea invatarii





O1




O2




O3





O4



Voi solicita cate un copil sa aleaga cate o piesa geometrica pentru a forma trenuletul.

1."Alege o piesa geometrica mare, de culoare albastra."

2."Alege o piesa geometrica de culoare galbena care sa nu fie mare."

Voi complica jocul:

3. "Alege o piesa geometrica, care sa nu fie mica si nici albastra, nici galbena."

4. "Alege o piesa geometrica mica, care sa nu fie nici patrat si nici dreptunghi."

5. "Alege o piesa geometrica, care sa nu fie albastra, si sa fie mare."

6. "Alege o piesa geometrica, care sa nu fie nici dreptunghi si nici patrat, sa nu fie mare, si sa aiba alta culoare decat albastru si galben."




1."Am ales un patrat mare, albastru."

2. "Am ales un cerc mic de culoare galbena."



3. "Am ales un patrat mare, de culoare rosie."


4. "Am ales un cerc mic, de culoare albastra."


5. "Am ales un dreptunghi mare, de culoare galbena."

6. "Am ales un cerc mic, de culoare rosie."










Conversatia










Piese geometrice










Frontal








Aprecieri verbale


Aplauze

V. Obtinerea performantei   



O5

Le voi da o fisa de lucru, in care vor trebui sa coloreze figurile geometrice folosite pentru realizarea trenuletului.

Vor colora fisa de lucru primita.

Conversatia, Explicatia,

Exercitiul


Fisa de lucru


Individual


Evaluare sumativa

VI. Incheierea activitatii


Felicit elevii care au participat activ la desfasurarea lectiei si care au colorat cel mai frumos fisa de lucru.


Conversatia


Frontal

Aprecieri verbale



Document Info


Accesari: 37052
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )