Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE ACTIVITATE Grupa mare Sunete inalte, medii, joase - Educatie muzicala

gradinita


PROIECT    DE ACTIVITATE


DATA: 29.11.2006



Grupa mare

Tema: Sunete inalte, medii, joase

Categoria de activitate: Educatie muzicala

Tipul activitatii: mixt

Forma: activitate obligatorie

Educatoare metodista:

Metor practica:

Propunatoare:

DURATA: 25 min.


Obiectiv de referinta: Sa diferentieze auditiv inatimea sunetelor muzicale.


Obiective operationale

O sa execute exercitiile de cultura vocala

O - sa intoneze corect sunete inalte, medii, joase;

O sa interpreteze corect si expresiv cantecul "Prietenii cantareti"

O sa transpuna inaltimile sonore in miscari spatiale

Obiectiv afectiv

OA1 - Cultivarea emotiilor artistice si a sensibilitatii prin muzica.


Strategii didactice

Metode: M1 - Povestirea M4 - Demonstratia

M2 - Conversatia M5 - Exercitiul

M3 - Explicatia M6 - Metoda jocurilor

Mijloace si materiale didactice

m1 - exercitii de dictie    m5 - planse

m2 - joc didactic muzical - Sa cantam si noi ca ele! m6 - numaratoarea

m3 - joc didactic muzical - Sa cantam si sa aratam! m7 - stimulente

m4 - cantecul "Prietenii cantareti" - Anexa 1


Bibliografie:

"Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii" Ed. a 2-a, rev. si ad. - Bucuresti: Editura V&Integral, 2005

"Ora de educatie muzicala (perioada prenotatiei)", Elena Zavelea

Secventele activitatii

O.B.

Elemente de continut

Metode

Mijloace

Activitate introductiva































Dirijarea invatarii








































Reactualizare


















Evaluare

















O1

A. Moment organizatoric

Se pregatesc materialele didactice necesare desfasurarii activitatii;

Copiii ocupa locurile pe scaunele;

Se reaminteste pozitia corecta de cant: - spatele drept; - mainile pe genunchi; - picioarele apropiate si sprijinite de podea

B. Captarea atentiei - Scrisoarea de la Mos Nicolae

Cine vine copii saptamana viitoare pe la noi?Daca suntem cuminti el ne aduce o multime de cadouri frumoase si le aseaza in cizmulite.

Anuntarea temei

Sa stiti ca astazi am primit de la Mos Nicolae o scrisoare. El a aflat ca vin la voi si m-a rugat sa facem impreuna un cantecel si un joc muzical care o sa va placa foarte mult.

Anuntarea obiectivelor

Daca veti canta corect si expresiv vet primii drept rasplata recompense.

C. Exercitii de cultura vocala

Va place sa cantati?Vreti sa aveti o voce frumoasa?Daca da, atunci trebuie sa stiti ca a canta corect si expresiv nu inseamna a canta oricum, ci respectand urmatoarele cerinte: pozitia corecta a corpului, respiratia corecta, emisia curata si rotunda a sunetelor, pronuntarea clara a textului (dictia). Pentru a va dezvolta frumos vocea, trebuie sa facem exercitii de cultura vocala.

a)Exercitii de dictie - repetarea silabisita a unei strofe din cantecul "Graiul animalelor" "- Mata zice miau, miau, miau

Branza nu gasesc sa iau

Cainele face ham, ham, ham

Carne as manca dar n-am."

b)Exercitii de respiratie - inspirati pe nas (mirosim floarea), apoi expirati pe gura intonand un sunet lung sau prefacandu-ne ca suflam in lumanare.

c) Se intoneaza gama - Do major -

Transmiterea notiunilor teoretice - Sunete inalte, medii si joase

Familiarizarea copiilor cu continutul cantecului "Prietenii cantareti"

Se descopera tabloul.

Intr-o seara am pornit la o plimbare prin padure si cum ma plimbam eu asa, cateva pasarele pe o ramura a unui copac m-au intampinat cu cantecul lor vesel.

&2I=H=G=H!=I=9=:.

Cip-ci-rip,ci-rip

Joc didactic muzical - Sa cantam si noi ca ele!

Se solicita reproducerea fragmentului exemplificat.

Frunzele se leganau usor in bataia vantului, iar din adancul padurii se aude mormaitul ursului:   

&2=R=S='=R=.

Mor,mor, mor

Se reia jocul "Sa cantam si noi ca ele!", copiii reproduc dupa educatoare. Care este deosebirea dintre ciripitul pasarelelor si mormaitul ursului? Se demonstreaza. Sunetele pasarelelor sunt inalte, iar ale ursului, joase.

"Sa cantam si sa aratam!" Copiii intoneaza sunetele cu onomatopee asociind miscari spatiale (sus, joc).

Padurea rasuna de cantecul pasarilor. La un moment dat apare si cucul, care isi canta mandru numele:

&2=V==T=='=V==T=.

Cu-cu, Cu-cu!

Se reia jocul "Sa cantam si noi ca ele!", se intoneaza cu toata grupa de copii. Cum sunt sunetele cucului? (medii)

"Sa cantam si sa aratam!"De cate feluri pot fi sunetele ca inaltime? (inalte ca ale pasarelelor, joase ca ale ursului si medii ca ale cucului)

Si cum ma plimbam prin padure mi-am amintit de un cantec foarte frumos care se numeste "prietenii cantareti", de care Mos Nocolae mi-a scris in scrisoare si pe care trebuie sa-l invatam.

D. Transmiterea cantecului

Se interpreteaza model. Se poarta discutii pe marginea textului, se explica cuvintele necunoscute. Se reia cantarea model. Se invata cu toata grupa pe fragmente apoi integral.

Reactualizarea cantecului "Graiul animalelor" se transforma

in joc muzical

Se reaminteste copiilor jocul muzical printr-o scurta demonstratie, cantarea versrilor cu silaba "la" si li se arata o plansa cu animale.

- De ce cantec va aduce aminte? (Graiul animalelor)

Astazi vom repeta acest cantec dar il vom transforma in joc, deci ne vom juca impreuna. Cantam cantecul si apoi le explic regulile jocului: -se va alege cate un copil pentru fiecare rol in parte (unul va fi mata, altul catelul, etc).Pentru a stabilii personajele interpreti, voi folosi numaratoarea: Un catel galagios

A-ntors casa iar pe dos.

A latrat, a scheunat

Si pe tine te-a chemat!

Copiii alesi isi fac pe rand rolul. Fiecare copil canta exact versurile din cantec, pe care le spune animalul interpretat de el. Apoi sunt alesi in acest fel si alti copii.


Se fac aprecieri cu privire la interpretarea vocala.

Se impart stimulente.



M2





M1










M2






M4





M3





M1





M4








M4







M4












M1


M4





M6


M4


M2



M3























m1











m5









m2







m2



m3









m2


m3




m4















m6



Document Info


Accesari: 9527
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )