Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Magnetické pole

Ceha slovaca


Magnetické pole

Magnetické pole je druh silového pole, které vytváří vodič s proudem, pohybující se částice nebo těleso s elektrickým nábojem, zmagnetované těleso (např. magnet) a proměnné elektrické pole. Magnetické pole je zvlástní případ pole elekt 929b15j romagnetického.

Magnetické pole, jehoz charakteristické veličiny (např. magnetická indukce) se s časem nemění, je stacionární magnetické pole. Vytváří ho nepohybující se vodič s konstantním proudem, proud částic s nábojem při pohybu rovnoměrném přímočarém a nepohybující se magnet.



Magnetické pole se projevuje silovými účinky a můzeme ho prokázat různými způsoby.

Velmi zjednoduseně si můzeme představit, ze elektrony v atomech se pohybují po malých uzavřených smyčkách a vytvářejí elementární magnetická pole, která se skládají a vytvářejí výsledné magnetické pole atomu. Podle uspořádání elektronů v atomu můze nastat případ, ze se magnetická pole uvnitř atomu navzájem zcela rusí. Takové atomy nazýváme diamagnetické. Pokud se elementární magnetická pole rusí jen částečně, jsou atomy paramagnetické.

Tím vysvětlujeme existenci tří základních skupin magnetických látek:

Diamagnetické látky se skládají z diamagnetických atomů a mají relativní permeabilitu nepatrně mensí nez 1. To znamená, ze mírně zeslabují magnetické pole. Patří sem inertní plyny, zlato, měď, rtuť aj.

Paramagnetické látky se skládají z paramagnetických atomů a jejich relativní permeabilita je nepatrně větsí nez 1. Mírně zesilují magnetické pole. Patří sem např. sodík, draslík, hliník a řada dalsích prvků. Magnetické pole v paramagnetické látce nelze zesílit ani vnějsím polem o velké magnetické indukci.

Feromagnetické látky jsou slozeny také z paramagnetických atomů, ale v takovém uspořádání, ze značně zesilují magnetické pole. Jejich relativní permeabilita má velkou hodnotu (102 az 105).

Elektromagnety

Elektromagnet, ve své nejjednodussí formě, je drát svinutý do jedné nebo více smyček. Takové smyčce se říká cívka. Kdyz smyčkou prochází elektrický proud, vytvoří se kolem ní magnetické pole. Orientace tohoto pole se dá určit podle pravidla pravé ruky. Síla pole je ovlivněna několika faktory. Počet smyček cívky určuje rozsah působení, mnozství proudu určuje mnozství aktivity a materiál v jádru určuje elektrický odpor. Čím více smyček a čím vyssí proud, tím silnějsí magnetické pole vznikne.

Jestlize je smyčka ve svém středu dutá, bude generovat jen velmi slabé pole. Do středu cívky lze vkládat různé feromagnetické nebo paramagnetické věci, coz zesílí jejich magnetické pole, například zelezný hřebík. Pro tento účel se bězně pouzívá měkké zelezo. Přidání takových předmětů můze pole zesílit stokrát az tisíckrát.

Obvyklé pouzití magnetů a elektromagnetů

Magnetická záznamová média:

Obvyklé VHS kazety obsahují kotouč s magnetickým páskem. Informace, která přinásí zvuk a obraz je zakódována v magnetické vrstvě pásku. Obvyklé audio kazety také pouzívají magnetický pásek. Podobně je tomu u počítačů, diskety a harddisky zaznamenávají data na tenkou magnetickou vrstvu.

Kreditní a magnetické karty

Mají na jedné straně magnetický pásek. Ten obsahuje nutné informace pro spojení s bankou nebo různé formy klíčů.

Televize a počítačové monitory

Velká větsina televizorů a monitorů se spoléhá na elektromagnet, který vytváří obraz pomocí katodové trubice. Plazmové obrazovky a LCD panely pouzívají zcela jinou technologii.

Reprobedny a mikrofony:

Reprobedny se spoléhají na kombinaci permanentního magnetu a elektromagnetu. Reproduktor je zařízení, které přeměňuje elektrickou energii (signál) na mechanickou energii (zvuk). Elektromagnet přenásí signál, který vytváří proměnlivé magnetické pole a to přitahuje nebo odpuzuje pole vytvořené permanentním magnetem. Toto přitahování a odpuzování pohybuje s membránou a ta vytváří zvuk. Ne vsechny reprobedny pouzívají tuto technologii, ale větsina ano. Standardní mikrofóny jsou zalozené na stejném principu, ale obráceně. Mikrofon má kuzel nebo membránu připojenou na smyčku drátu. Smyčka spočívá uvnitř speciálně vytvarovaného magnetu. Kdyz zvuk zavibruje membránou, tak smyčka zavibruje stejně. Tím jak se smyčka pohybuje v magnetickém poli vytváří napětí (Lenzův zákon). Toto napětí v drátu je nyní elektrickým signálem, který představuje původní zvuk.

Elektromotory a generátory:

Některé elektrické motory (podobně jako reprobedny) se spoléhají na elektromagnet a permanentní magnet a na stejném principu mění elektrickou energii v mechanickou. Generátor funguje obráceně: mění mechanickou energii v elektrickou.

Transformátory: Transformátory jsou zařízení, která přenásejí elektrickou energii mezi dvěma cívkami, které jsou elektricky odizolované, ale propojené magneticky.

Hysterezní smyčka

Hysterezní smyčka magnetického materiálu je uzavřená křivka magnetování, která vyjadřuje závislost B = f(H) při pomalé, plynulé změně intenzity magnetického pole od +Hs do -Hs Intenzita magnetického pole Hs odpovídá bodu nasycení D.

Hysterezní smyčka se získá provedením jednoho tzv. cyklu magnetování. Úsek hysterezní smyčky OE se nazývá remanence Br, úsek OF koercivita Hc. Hysterezní smyčka, která vychází z pracovního bodu odpovídajícího magnetické indukci v magnetickém nasycení Bs, se nazývá hraniční (maximální) hysterezní smyčka.

Na tvar hysterezní smyčky má vliv předevsím chemické slození a stav krystalové mřízky, související se způsoby technologického zpracování, jako např. válcováním za studena nebo za tepla, zíháním nebo kalením.

Magneticky tvrdé látky - mají schopnost po odstranění magnetického pole zůstat trvalými magnety. Mají sirokou hysterezí smyčku.

Magneticky měkké látky - po odstranění magnetického pole nezůstávají zmagnetizované. Mají úzkou hysterezí smyčku.


Document Info


Accesari: 4973
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )