Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload
Zarasų rajonas-ezeringiausias krastas Utenos apskrityje. Jame yra 296 įvairaus dydzio ezerai,

Lituaniana


Zarasų rajonas-ezeringiausias krastas Utenos apskrityje. Jame yra 296 įvairaus dydzio ezerai, pradedant didziaisiais Drūksių, Luodzio, Avilio ir baigiant keliomis desimtimis bevardzių miskų ezerėlių, kurių bendras plotas-13381 ha, tai yra 10% rajono teritorijos ploto. Vyrauja nedideli iki 10 ha ploto, ezerai. 39 ezerai yra saugomose teritorijose. Per rajoną teka 8 upės, is kurių ilgiausia yra Sventoji, jos ilgis net 44 km. Didziausi jos intakai Zarasų kraste-Savasa, Stromelė ir Indraja. Kita krasto upių grupė priklauso kaimyninės Latvijos Dauguvos upės baseinui. Tai Nikaja-Laukesa ir kiek mazesnės Rauda, Vaisinė ir Kumpotė. Kiti yra nedideli upeliai arba protakos tarp ezerų. Kraste yra 19 dirbtinių vandens telkinių-tvenkinių ir viena vandens talpykla-Antalieptės marios, tai 27 ezerai, susijungę patvenkus Sventosios upę. Didziausias ezeras salyje yra Zarasų rajone-Drūksiai. Plotas 4479 ha ( is jų 1000 ha priklauso Baltarusijai). Ezero ilgis-10,4 km., plačiausia vieta-9,9 km, ilgiausia-33.3 km. Tai ir vandeningiausias ezeras-esant vidutiniam daugiamečiui lygiui, jame yra 367,65 mln.kub.m vandens.
Didziausių ezerų desimtuke yra dar trys rajone esantys vandens telkiniai: Luodzio ezeras (plotas-1320 ha, didziausias gylis-18,4m, kranto linijos ilgis-28 km), Avilio ezeras (plotas-1258 ha, didziausias gylis-14m, kranto linijos ilgis-39,4 km), Sartų ezeras (plotas-1117 ha, didziausias gylis-21,9 km, kranto linijos ilgis-79 km. Beje, Sartų ezero krantas ilgiausias Lietuvoje. Didziausia sala, uzimanti 45 ha ploto, yra Astravos sala Dūburio ezere. Sis ezeras įdomus ir tuo, kad keturios jo salos uzima beveik trečdalį viso telkinio ploto (ezero plotas-151 ha, o salų-47 ha). Didziausia sala yra dirbtiniame vandens telkinyje- 37 ha Brėkiskės sala Antalieptės mariose, unikali 6 sakų formos. Reikia paminėti, kad daugiausia salų, is dirbtinių vandens telkinių, taip pat turi Antalieptės marios, siose vandens platybėse yra net 50 salų ir salelių, o savo raizytais krantais marios gali paklaidinti kiekvieną. Verta dėmesio telkinio Skeldų (7 ha) sala, dar vadinama Pasaga-ji pakeri aukstais krantais, yra lenktos formos ir apaugusi pusynu. Is ezerų daugiausia salų turi Avilio ezeras-siame 1258 ha ploto vandens telkinyje yra net 31 sala, uzimančios 60 ha plotą.
Pačioje Nemuno ir Dauguvos upių baseinų takoskyroje telkso Svento ezeras-Smalvų apylinkių įzymybė. Į ezerą neįteka ir neisteka nė vienas upelis. Tai unikalus Lietuvos ezeras, krastovaizdzio draustinis, kuriame yra vienintelė prazangiaziedės plunksnalapės augavietė. Sis augalas įrasytas į Lietuvos raudonąją knygą.
Beveik visi rajono vandens telkiniai vienaip ar kitaip naudojami rekreacijai. Zarasiskiai pamėgo salia miesto esančius ezerus, ypač mėgstama Zaraso ezero didzioji sala, kurioje organizuojamos įvairios sventės.
Rajono ezeruose, įskaitant ir dirbtiniu būdu įveistas, gyvena 28 rūsių zuvys, todėl zvejai turi is ko rinktis. Labiausiai, kaip ir daugelyje kitų vandens telkinių Lietuvoje, paplitusios kuojos, lydekos, eseriai, lynai, karsiai, aukslės, karosai. Greta senbuvių zuvų Zarasų krasto vandenyse kai kurių rūsių zuvys įveistos visai neseniai. Tai unguriai, starkiai, karpiai, peledės ir kai kurios kitos. Akmenyje, Avilyje, Ilgelyje, Plavyje, Luodoje ir kai kuriuose kituose ezeruose bei svariose upėse paplitę vėziai.
Retaisiais pauksčiais garsėja kai kurie ezerai-Avilys, Čičirys, Drūksiai, Luodis, Samavas, Smalvas, Sventas, Vencavas, Zarasas. Nuosalius ezerus perėjimui renkasi labai reti Lietuvoje juodakakliai narai, nendrynuose baubia baubliai, paezerėse svilpčioja svygzdos, pakrančių krūmynuose klega įvairiausi giesmininkai
Document Info


Accesari: 3973
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.
eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare
Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )