Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload
Kanál, okruh, spoj, přenosová cesta

Poloneza
Kanál, okruh, spoj, přenosová cesta

Minulý týden jsme začali operovat s pojmy "kanál" a "okruh", aniz jsme si je přesněji vymezili. Jde o pojmy, které intuitivně často splývají, a v praxi se mnohokráte zaměňují i s dalsími ter 19219j921t míny, jako např. "přenosová cesta" či "spoj", aniz by tím srozumitelnost populárně laděných textů výrazněji utrpěla. Jistě ale neuskodí, kdyz se pokusíme o rozlisení obsahu těchto pojmů i dalsích souvisejících termínů - tím si současně naznačíme dalsí zajímavé souvislosti.Potřebujeme-li odněkud někam přenést nějaká data, můzeme to udělat také tak, ze je nahrajeme např. na diskety či na magnetické pásky, a ty pak fyzicky přeneseme z jednoho místa na druhé. Pak je asi správnějsí hovořit spíse o přepravě dat nez o jejich přenosu. Mezi zdrojem dat a místem jejich určení tak vzniká vazba, které si zaslouzí přívlastek nespřazená - off-line, vystihující právě tu skutečnost, ze vzájemná komunikace se uskutečňuje fyzickým přenosem vhodných nosičů dat.

Existuje-li vsak mezi zdrojem a příjemcem moznost přenosu elektronickou cestou, pak je na místě mluvit o přenosu dat, a pouzívat pro něj přívlastek spřazený - on-line.

Nutnou podmínkou přenosu elektronickou cestou je vhodný kanál - channel, čímz se chápe souhrn prostředků, které vytváří telekomunikační spojení dvou míst. Kazdý kanál je charakterizován určitou sířkou pásma, přenosovou rychlostí, úrovní sumu, chybovostí atd.

Kanál je ale obvykle chápán jako jednosměrný. V případě moznosti obousměrného spojení se pouzívá spíse termín okruh - circuit, pod kterým si můzeme představit dvojici jednosměrných kanálů.

Pro vytvoření kanálu či okruhu musí existovat vhodná přenosová cesta - transmission path, která zajisťuje vlastní přenos signálů - můze jít např. o různé druhy kabelů či světlovodů (optických vláken) - pak jde o linkové (resp. drátové) přenosové cesty, nebo také prostředky krátkovlnné, radioreléové, druzicové apod. - pak jde o přenosové cesty radiové (resp. bezdrátové).

Schopnost kazdé přenosové cesty přenáset signály resp. data charakterizuje její sířka pásma. Ta můze být vyuzita pro jediný kanál (o stejné sířce pásma), nebo můze být rozdělena mezi několik kanálů či okruhů (o mensích sířkách pásma) například pomocí časového či frekvenčního multiplexu, jak jsme si ukazovali minulý týden. Příkladem mohou být druzicové spoje, které umozňují zřídit v rámci jediné přenosové cesty řádově tisíce telefonních okruhů.

Je ovsem mozný i opačný případ - pokud je třeba vytvořit kanál či okruh o větsí sířce pásma, nez jakou mají jednotlivé dostupné přenosové cesty, lze pomocí vhodných technických prostředků vytvořit jeden kanál či okruh pomocí více přenosových cest.

Kanál a okruh představují spojení dvou míst. Pokud mezi těmito dvěma místy vede vhodná přenosová cesta, je mozné vytvořit kanál či okruh pomocí této jediné přenosové cesty. V opačném případě je nutné vytvořit kanál či okruh pomocí více přenosových cest, které na sebe navazují. Například kanál či okruh, spojující dvě místa na různých kontinentech, můze být veden po sousi např. podzemními kabely (tj. linkovými přenosovými cestami), a přes oceán např. přes druzici (tedy bezdrátovou přenosovou cestou). Uzivatel vsak tuto skutečnost nepozná, neboť vyuzívá kanál resp. okruh, a ten se mu jeví jako přímé spojení obou míst.Přenosová cesta je tedy pojmem, který se týká spíse struktury trvale existujících spojových prostředků, zatímco pojmy kanál a okruh v sobě zahrnují i jejich organizaci, tedy způsob jejich vyuzití. Jak uvidíme přístě, kanály i okruhy mohou být zřizovány i dočasně, teprve tehdy, az skutečně vznikne potřeba spojení dvou míst, a poté zase zanikat. Pro přenosové cesty tato moznost jiz neplatí.

Samotné kanály a okruhy vsak jestě nejsou schopny poskytovat potřebné přenosové sluzby. Např. telefonní okruh je sice schopen přenáset telefonní signály, ale k jeho praktickému vyuzití potřebujeme nutně i telefonní přístroje, které převádí lidský hlas na telefonní signál a naopak. Teprve telefonní okruh, vybavený na obou koncích telefonními přístroji, vytváří tzv. spoj - link, v tomto případě telefonní spoj. Podobně např. telegrafní okruh, zakončený na obou koncích telegrafním či dálnopisným přístrojem, vytváří telegrafní spoj.

Existují vsak i přenosové cesty, které jsou současně i spoji. Jde např. o radioreléový spoj, který jiz je vybaven koncovým zařízením umozňujícím bezdrátový přenos, nebo druzicový spoj, vybavený koncovými pozemskými stanicemi a mezilehlou druzicovou stanicí.

V oblasti počítačových sítí jsou samozřejmě nejzajímavějsí takové spoje, které slouzí k přenosu dat. Pak jde o tzv. datové spoje - data links, kterými se budeme jestě zabývat podrobněji.

Na závěr si vsak uvedeme jestě jeden neformální pojem, který se bězně pouzívá v rozhovorech mezi lidmi a v populárních textech. Jde o pojem linka, pod kterým se obvykle skrývá to, co by mělo být přesněji označeno jako okruh, případně jako kanál. V angličtině se podobným způsobem pouzívá termín line, který v uzsím slova smyslu znamená spíse linkovou přenosovou cestu


Document Info


Accesari: 2150
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.
eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2022 )