Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload
Principy a postup návrhu kabelového rozvodu

Poloneza
Principy a postup návrhu kabelového rozvodu

Při vytváření návrhu kabelového systému  je potřeba dodrzet několik základních výchozích předpokladů. Jsou jimi:
dodrzení maximální délky kabelu mezi panelem a zásuvkou do 90ti metrů;

zajistění co nejméně ruseného prostředí pro vedení kabelů (např. vyhnutím se souběhu s napájecími rozvody, zejména jsou-li pouzity pro zářivková svítidla);

co nejpřesnějsí odhad mnozství přípojných míst - raději před 18118k1011s imenzovaný, kazdá dodělávka je drazsí nez prvotní instalace.

Postup vytváření návrhu strukturované kabeláze má několik konkrétních kroků:

nejdůlezitějsí je uvědomit si co od strukturované kabeláze očekáváme, co na ní bude provozováno a jaký se dá předpokládat vývoj v nasazování nových technologií;

z předchozího bodu nám vyjde jakou technologii, kterou budou rozvody realizovány, je potřeba zvolit;

dál je potřeba vytvořit si plánek patra s vyznačením přípojných míst.

Na základě plánku je potřeba vytipovat vhodné místnosti pro rozvaděč (-e); to se provádí na základě:

kritérií doporučení místnosti;

topologického hlediska.

V závislosti na tom, kudy budou kabely vedeny, je nutné zvolit vhodnou technologii jejich vedení.

Na základě výse uvedených kroků vznikl hrubý rozpočet kabeláze, plánek rozmístění komponent a vedení kabelů, plus představa postupu realizace kabeláze s harmonogramem. Je mozné přistoupit k realizaci rozvodů.

Co od kabeláze očekáváme

Strukturovaná kabeláz řesí insfrastrukturu pro mnoho typo odlisných způsobů komunikace. Jejím prostřednictvím mohou být realizovány datové přenosy v poměrně siroké skále technologií (Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Token Ring, ATM, ISDN, ), telekomunikační přenosy (připojení telefonů a faxů), ale i speciální přenosy jako např. videosignál z klasických kamer. Kazdá ze jmenovaných (i nejmenovaných) technologií má určité nároky na parametry kabeláze.Protoze je budování strukturované kabeláze poměrně náročný proces, který můze v extrémním případě dokonce ovlivnit statiku budovy, je vhodné věnovat výběru komponent pozornost a zvolit takový systém, který bude slouzit mnoho dalsích let. Z tohoto důvodu je vhodné volit sice drazsí, ale certifikované kabelové systémy renomovaných výrobců, které mají fyzickou i systémovou záruku.

Síť nemůze být spolehlivějsí nez její součásti. Proto je její spolehlivost ovlivněna i kvalitou kabelového systému a ten by měl být vybudován z co nejlepsích komponent.

Technologie kabeláze

Na trhu existuje poměrně siroká skála výrobců komponent i kabelázních systémů. Rozdíl je v tom, ze zatímco např. Alcatel, AMP nebo Lucent se zabývají návrhem a výrobou vsech potřebných komponent a poté poskytují jako jeden výrobce systémovou záruku na kabeláz jako na celek, někteří jiní výrobci, např. Belden nebo Panduit, se zabývají výrobou pouze určitých částí (v prvním případě kabely, ve druhém případě propojovací panely a zásuvky) a ostatní části doporučují. V tom případě je jejich systémová záruka na celek skládající se z komponent minimálně dvou výrobců diskutabilní.

Kvalitou komponent jsou dány jejich vlastnosti umozňující přenos dat určitou frekvencí. Podle několika základních parametrů se kabelové komponenty zařazují do tzv. kategorií. Dnes je nejrozsířenějsí standard Cat 5. Sítě splňující jeho parametry mohou být pouzity pro přenos signálu poměrně siroké skály technologií, počínaje telefony, přes 10Base-T az k vysokorychlostním technologiím Fast Ethernet (100Base-TX), CDDI a ATM OC-3. Standard Cat 4 byl v podstatě přeskočen, neboť kvalitativně tvořil mezistupeň mezi Cat 5 a Cat 3. Důvodem jeho nepouzívání je zejména to, ze Cat 4 nesplňuje pozadavky na vysokorychlostní přenos (např. 100Base-TX) a nejrozsířenějsí technologii své doby - 10Base-T vyhovovaly jiz kabeláze Cat 3. Kategorie s lepsími parametry (Cat 5e, Cat 6 a Cat 7) jsou v procesu standardizace.

Společně s poklesem cen komponent a technologií se objevují kabelová řesení určená pro lokální sítě, která jsou zalozená na optických kabelech. Větsinou jsou nazývána jako "Fiber to Desk". Protoze jsou vsak optické technologie stále jestě drazsí nez metalické kabely a hlavně jsou drazsí i ostatní komponenty (aktivní prvky, adaptéry), není jejich rozsíření nijak zásadní.

Jak je uvedeno na konci kapitoly věnované topologickému výběru místa pro rozvaděč, páteřní spoje je vhodnějsí i v rámci jedné budovy realizovat pomocí optických kabelů.

Technologie kabeláze tedy znamená kromě výběru pozadovaných parametrů a provedení (stíněné/nestíněné) i volbu systému (jeden výrobce/kombinace min. dvou výrobců).

Systémy, u nichz je technologická záruka, jsou logicky drazsí nez kabeláz, postavená na produktech malých výrobců s omezeným portfoliem produktů. I zde platí, ze se částečně platí za značku. Zrovna tak jsou drazsí kabeláze stíněné nez nestíněné. Jaký je přínos stínění si uvedeme v dalsí části.


Document Info


Accesari: 1744
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.
eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2022 )