Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Rymowanki liczbowe

Poloneza


Rymowanki liczbowe

Rymowanek liczbowych nauczysz się bardzo szybko, ponieważ w swej istocie system ten jest identyczny z zakładkami obrazkowymi. Do czego możesz ich używać? Do zapamiętywania niewielkich porcji informacji na krótko . Podobnie jak w poprzednim systemie zajmiemy się liczbami od 1 do 10, ale zamiast znajdywać dla nich "kształtopodobne" obrazowe słowa - klucze, poszukamy słów, równie obrazowych, ale rymujących się z brzmieniem tych liczb. Np. dla większości ludzi takim "rymowanym obrazem" dla słowa cztery są "rowery", małe, duże, cały peleton, itp.



Tak jak w ŁMS i ZMZ, bardzo ważne będzie posługiwanie się "żywym" obrazem, a więc możliwie najbardziej kolorowym, niezwykłym, dynamicznym, śmiesznym, z pełną gamą szczegółów i wrażeń zmysłowych. Poniżej znajdziesz znowu rubryki oznaczone liczbami 1 -10, w które wpiszesz za chwilę słowa - rymy najbardziej obrazowe dla każdej liczby, słowa, które uznasz za najlepsze własne zakładki. Możesz skorzystać również z moich pomysłów na str. .

Ponieważ poprzednie ćwiczenia uruchomiły siły twojej wyobraźni i zdolność dokon 12512q162m ywania obrazowych skojarzeń, daj sobie na to zadanie nie 10, a 6 minut.

Oto więc twoja wstępna lista rymowanek liczbowych:

Liczba    wybrane przez ciebie słowa - rymowanki

_____ _______ ______ _________

_____ _______ ______ _________

_____ _______ ______ _________

_____ _______ ______ _________

_____ _______ ______ _________

_____ _______ ______ _________

_____ _______ ______ _________

_____ _______ ______ _________

_____ _______ ______ _________

_____ _______ ______ _________

Jak poprzednio podam ci kilka przykładowych rozwiązań. Porównaj je ze swoimi i wybierz te, które okażą się najlepsze, najbardziej przekonujące.

zraz (raaz), Eden   

Wda, drwa

wszy, krzyk, mży, gzy   

rowery, sery

pięść, grzęść

zjeśc, cześć

wsie-dym

Zosie, prosię

dziegieć, dziew-jęk

dziecięć, kieszeń

Jeśli to zrobiłeś, w polach zaznaczonych poniżej narysuj teraz, podobnie jak poprzednio, wybrane zakładki - rymowanki. Użyj całej swojej wyobraźni i wszystkich kredek, jakie posiadasz:

2

4

6

8

10

A teraz sprawdzian. Zamknij oczy, przebiegnij w myślach liczby od 1 do 10 i oglądaj na ekranie umysłu "żywy" obraz każdej zakładki. Zrób to później w kolejności odwrotnej, potem na wyrywki, a wreszcie przypomnij sobie słowa - obrazy i przyporządkuj im właściwe liczby. Ćwicz i powtarzaj to tak długo, aż twój umysł zacznie reagować błyskawicznie, podsuwając w ułamku sekundy stosowną parę: obraz - liczba lub liczba - obraz. Poświęć na to co najmniej 5 minut.

Skoro opanowałeś już system zakładek - rymowanek, przekonasz się, że można je wykorzystać w dokładnie ten sam sposób, co zakładki obrazkowe.

Co ciekawe, tak naprawdę znasz teraz nie tylko dwa systemy dla liczb od 1 do 10, ale jeden większy, który pozwoli ci zapamiętywać 20 informacji w dowolnej kolejności i na wyrywki. Wystarczy przyjąć, że jeden z nich to właśnie liczby 1 - 10, a drugi 11 - 20. Zdecyduj, który będzie pierwszy i od razu przystąp do ćwiczeń.

Daj sobie najwyżej 5 minut na zapamiętanie poniższej listy, po czym odtwórz ją czytając dalszy ciąg komentarza.

atom

dywan

drzewo

grzałka

stetoskop

szyny

wersalka

zapalniczka

aleja

brodawka

dachówka

gwiazda

wycieraczka

pokój

miód

guzik

szczotka

łódź

pasta do zębów

pompa

TEST NA POSŁUGIWANIE SIĘ ZAKŁADKAMI OBRAZKOWYMI I RYMOWANKAMI LICZBOWYMI

Poniżej znajdziesz trzy kolumny z liczbami 1 - 20. W pierwszej w kolejności normalnej, w drugiej - odwrotnej i w trzeciej - wyrywkowej. Wypełnij kolejne rzędy w każdej z nich, zasłaniając poprzednie kartką papieru, po czym sprawdź z oryginałem jak ci poszło. Postaw sobie 2 punkty za każdą właściwie zapamiętaną parę.

3.

4.

9.

5.

8.

9.

8.

1.

7.

6.

7.

5.

4.

6.

3.

2.

2.

1.

Ilość punktów na 60 możliwych _________________

Jeśli początkowo nie szło ci łatwo.

Myślę, że sam jesteś zaskoczony ilością zdobytych punktów, ale może się zdarzyć, że znajdywanie niektórych związków i skojarzeń ciągle sprawia ci pewne trudności. Wróć więc do pierwotnych obrazów raz jeszcze, odtwórz je na ekranie umysłu i spytaj, gdzie tkwi błąd, dlaczego nie zapamiętałeś? Często bywa tak, że stworzyłeś skojarzenia, których nie lubisz, które były zbyt logiczne lub narzucające się, że zabrakło przesady i nonsensu, koloru, ruchu czyli akcji, wrażeń zmysłowych, czy wreszcie humoru. Praktyka dowodzi, że im więcej ćwiczysz, tym łatwiej twoja wyobraźnia zacznie wyszukiwać "żywe" związki, szybciej przestawi się na tory innego myślenia, szybciej "zapomnisz" o skojarzeniach zbyt logicznych, nudnych i bezbarwnych. Dzisiaj i jutro ćwicz, ćwicz jak najczęściej, proś znajomych, przyjaciół, członków rodziny, aby wymyślali dla ciebie kolejne listy, kolejne słowa, przedmioty, artykuły, kolejne zadania pamięciowe.

Na początku na pewno będziesz popełniał błędy, ale i tak - ponieważ znasz już metodę - uzyskasz wyniki ponad przeciętną. Wszystkie błędy i pomyłki to okazja do zmian i ulepszeń, do ciągłego doskonalenia systemu, ćwiczenia wyobraźni i nabywania coraz większej wprawy i biegłości. Wytrwałość zadecyduje, że wkrótce zaczniesz radzić siebie z podobnymi zadaniami bez żadnego wysiłku. Twoja pamięć okaże się niezawodna. Nabierzesz pełnej ufności do systemu - a zadania pamięciowe staną się przyjemnością, zabawą i ciągłym doskonaleniem pamięci - nie mówiąc o korzyściach praktycznych dnia codziennego.

W miarę nabierania coraz większej biegłości rozszerzaj pole zastosowań dla poznawanych technik, wyszukuj dla nich nowe dziedziny i w życiu osobistym, i zawodowym.

A w rozdziale następnym zapoznam cię z bardzo ważną techniką pamięciową, którą stworzyli i rozwinęli pierwsi znani mistrzowie mnemotechniki - starożytni Rzymianie.



dlatego często stosuje się określenie: zakładki "doraźne" (przyp. tłum.)


Document Info


Accesari: 6094
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )