ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
GRUPA:mare pregatitoare"Step by Step"
EDUCATOARE:Dorina Dunareanu
ACTIVITATEA :Educarea limbajului
TEMA:"Povesti amestecate"
TIPUL ACTIVITĂŢII:consolidare verificare
MIJLOC DE REALIZARE:convorbire
SCOPUL:consolidarea deprinderii de exprimare corecta din punct de vedere fonetic lexical si sintetic ,dezvoltāndu-si creativitatea si expresivitatea limbajului oral.
OBIECTIVE:sa recunoasca cu ajutorul materialelor folosite povestile din care fac parte fragmentele prezentate;
*sa recunoasca personajele prezentate ,caracterizāndu-le prin prisma faptelor lor ;
*sa reproduca un scurt fragment din poveste, 13313w2221n folosind dialogul si erxpresii din poveste;
*sa manifeste atitudini pozitive pentru acele personaje care au facut fapte bune ;
*sa sintetizeze morala povestii prezentate printr-un proverb;
STRATEGII DIDACTICE:
-METODE sI PROCEDEE:conversatia euristica,expunerea narativa,dialogul,jocul de rol,problematizarea, brainstorming;
-MATERIAL DIDACTIC:macheta pentru povestea "Prāslea cel voinic si merele de aur", casuta pentru povestea "Fata babei si fata mosului",caseta pentru povestea "Alba ca Zapada",planse pentru povestea "Cenusareasa",siluete ale unor personaje, casetofon ;
ELEMENTE LUDICE:surpriza,aplauze,mānuirea materialelor,mimica;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
*"Programa activitatilor instructiv-educative īn gradinita de copii;
*"Metodica activitatilor de dezvoltarea vorbirii",E.D.P.,Buc.2000
*"Laboratorul prescolar-2000
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMEN TUL DIDACTIC |
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII |
STRATEGII DIDACTICE a) metode si procedee b) resurse materiale c)elemente ludice |
EVALUAREA |
Captarea atentiei |
Trezirea copiilor pentru activitate se face printr-o convorbire despre povesti . |
a)conversatia b)personaje din povesti c)surpriza |
-proba orala-cunoasterea personaje lor din povesti, cāt si povestile din care fac parte |
Enuntarea scopului si a obiectivelor |
Comunicarea scopului si a obiectivelor se face prin prezentarea temei activitatii |
a)conversatia, b)materialele folosite la activitate c)surpriza |
|
Dirijarea īnvatarii |
Se prezinta sub forma de surpriza macheta cu personajele din I.*povestea "Prāslea cel voinic si merele de aur"; -se caracterizeaza personajele -clasifica personajele (pozitive ,negative) *SINTEZA PARŢIALĂ Completeaza ce lipseste! II.*se prezinta sub forma de dramatizare povestea "Fata mosului si a babei": -se enumera personajele; -se scoate latura educativa;se prezinta personajele care fac fapte bune /rele; -se spun proverbe care se potrivesc povestii *SINTEZA PARŢIALĂ Completeaza ce lipseste! III.*Se prezinta un fragment din povestea "Alba ca Zapada"(la casetofon) -se īntreaba copiii care sunt personajele -care personaje le īndragesc SINTEZA PARŢIALĂ Completeaza ce lipseste! IV.Se prezinta plansele din povestea "Cenusareasa" -se enumera personajele -ce personaje le plac -se scot īn evidenta trasaturile dominante ale personajelor SINTEZA PARŢIALĂ Completeaza ce lipseste! |
a)exercitiul,expunerea, dialogul,brain storming; b)personajele din povestea respectiva c)mānuirea materialelor |
Proba orala- recunoasterea personaje-lor si a povestii din care fac parte; completa rea povestii cu expresii din poveste.. Proba orala recunoasterea personaje lor si a povestii din care fac parte; completa rea cu expresii din poveste. -Proba orala recunoasterea personaje lor si a povestii din care fac parte; -completa rea cu expresii din poveste. proba orala recunoasterea personaje lor si a povestii din care fac parte; -completa rea cu expresia din poveste |
Obtinerea performantei |
Se realizeaza prin prezentarea unor dialoguri din fiecare poveste . |
|
-Proba orala- reproducerea unui scurt din poveste,fo losind dialoguri din poveste; |
Asigurarea feed-back-ului |
Fiecare copil sa gaseasca un personaj din alte povesti ,care sa aiba aceeasi calitate morala cu unul din personajele din povestile discutate. |
|
-Proba orala - enumera rea personaje lor dupa criteriul dat; |
Evaluarea |
Pentru fiecare poveste copiii vor gasi proverbe potrivite. |
|
|
|
|