Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload


loading...



















































Verbe Romania - Top 10

Gramatica




Romana: Verbe - Top 10

Infinitiv: a fi
Gerunziu:
fiind
Participiu:
fost




a fi fost

Indicativ

Subjonctiv

Prezent eu  141p159b   141p159b sunt sīnt tu  141p159b   141p159b esti el  141p159b   141p159b este e noi  141p159b suntem voi  141p159b sunteti ei  141p159b   141p159b sunt sīnt

Perfect compus eu  141p159b   141p159b am fost
tu  141p159b   141p159b ai fost
el  141p159b   141p159b a fost
noi  141p159b am fost
voi  141p159b ati fost
ei  141p159b   141p159b au fost


Imperfect
eu  141p159b   141p159b eram tu  141p159b   141p159b erai el  141p159b   141p159b era noi  141p159b eram voi  141p159b erati ei  141p159b   141p159b erau


Mai mult ca perfect
eu  141p159b   141p159b fusesem tu  141p159b   141p159b fusesesi el  141p159b   141p159b fusese noi  141p159b fuseseram voi  141p159b fuseserati ei  141p159b   141p159b fusesera


Perfect simplu
eu  141p159b   141p159b fusei fui tu  141p159b   141p159b fusesi fusi el  141p159b   141p159b fuse fu noi  141p159b fuseram furam voi  141p159b fuserati furati ei  141p159b   141p159b fusera fura

Prezent eu  141p159b   141p159b fiu tu  141p159b   141p159b fii el  141p159b   141p159b fie noi  141p159b fim voi  141p159b fiti ei  141p159b   141p159b fie

Perfect compus eu  141p159b   141p159b fi fost
tu  141p159b   141p159b fi fost
el  141p159b   141p159b fi fost
noi  141p159b fi fost
voi  141p159b fi fost
ei  141p159b   141p159b fi fost

Viitor indicativul


Viitor I
eu  141p159b   141p159b voi fi
tu  141p159b   141p159b vei fi
el  141p159b   141p159b va fi
noi  141p159b vom fi
voi  141p159b veti fi
ei  141p159b   141p159b vor fi


Viitor II
eu  141p159b   141p159b voi fi fost
tu  141p159b   141p159b vei fi fost
el  141p159b   141p159b va fi fost
noi  141p159b vom fi fost
voi  141p159b veti fi fost
ei  141p159b   141p159b vor fi fost


Viitor I (popular)
o sa fiu
o sa fii
o sa fie
o sa fim
o sa fiti
o sa fie


Viitor II (popular)
am sa fi fost ai sa fi fost are sa fi fost avem sa fi fost aveti sa fi fost au sa fi fost


Viitor I (popular)
oi fi
īi fi
a fi
om fi
īti fi
or fi

  141p159b

Imperativ

Conditional

tu  141p159b   141p159b fii voi  141p159b fiti


Prezent
eu  141p159b   141p159b as fi
tu  141p159b   141p159b ai fi
el  141p159b   141p159b ar fi
noi  141p159b am fi
voi  141p159b ati fi
ei  141p159b   141p159b ar fi

  141p159b


Perfect
eu  141p159b   141p159b as fi fost
tu  141p159b   141p159b ai fi fost
el  141p159b   141p159b ar fi fost
noi  141p159b am fi fost
voi  141p159b ati fi fost
ei  141p159b   141p159b ar fi fost


Prezent
eu  141p159b   141p159b fure furu furim tu  141p159b   141p159b furi el  141p159b   141p159b fure furim noi  141p159b furem furemu voi  141p159b furet ei  141p159b   141p159b fure furim

Infinitiv: a avea
Gerunziu: avānd
Participiu: avut

a fi avut

Indicativ

Subjonctiv

Prezent eu  141p159b   141p159b am tu  141p159b   141p159b ai el  141p159b   141p159b are a noi  141p159b avem; am voi  141p159b aveti; ati ei  141p159b   141p159b au

Perfect compus eu  141p159b   141p159b am avut
tu  141p159b   141p159b ai avut
el  141p159b   141p159b a avut
noi  141p159b am avut
voi  141p159b ati avut
ei  141p159b   141p159b au avut


Imperfect
eu  141p159b   141p159b aveam
tu  141p159b   141p159b aveai
el  141p159b   141p159b avea
noi  141p159b aveam
voi  141p159b aveati
ei  141p159b   141p159b aveau


Mai mult ca perfect
eu  141p159b   141p159b avusem
tu  141p159b   141p159b avusesi
el  141p159b   141p159b avuse
noi  141p159b avuseram
voi  141p159b avuserati
ei  141p159b   141p159b avusera


Perfect simplu
eu  141p159b   141p159b avusei; avui
tu  141p159b   141p159b avusesi; avusi
el  141p159b   141p159b avuse; avu
noi  141p159b avuseram; avuram
voi  141p159b avuserati; avurati
ei  141p159b   141p159b avusera; avura

Prezent eu  141p159b   141p159b am tu  141p159b   141p159b ai el  141p159b   141p159b aiba aibe aiva noi  141p159b avem
voi  141p159b aveti
ei  141p159b   141p159b aiba aibe aiva

Perfect compus eu  141p159b   141p159b fi avut
tu  141p159b   141p159b fi avut
el  141p159b   141p159b fi avut
noi  141p159b fi avut
voi  141p159b fi avut
ei  141p159b   141p159b fi avut

Viitor indicativul


Viitor I
eu  141p159b   141p159b voi avea
tu  141p159b   141p159b vei avea
el  141p159b   141p159b va avea
noi  141p159b vom avea
voi  141p159b veti avea
ei  141p159b   141p159b vor avea


Viitor II
eu  141p159b   141p159b voi fi avut
tu  141p159b   141p159b vei fi avut
el  141p159b   141p159b va fi avut
noi  141p159b vom fi avut
voi  141p159b veti fi avut
ei  141p159b   141p159b vor fi avut


Viitor I (popular)
o sa am
o sa ai
o sa aiba; aibe; aiva
o sa avem
o sa aveti
o sa aiba; aibe; aiva


Viitor II (popular)
am sa fi avut
ai sa fi avut
are sa fi avut
avem sa fi avut
aveti sa fi avut
au sa fi avut


Viitor I (popular)
oi avea
īi avea
a avea
om avea
īti avea
or avea

  141p159b

Imperativ

Conditional

tu  141p159b   141p159b ai aibi voi  141p159b aveti


Prezent
eu  141p159b   141p159b as avea
tu  141p159b   141p159b ai avea
el  141p159b   141p159b ar avea
noi  141p159b am avea
voi  141p159b ati avea
ei  141p159b   141p159b ar avea

  141p159b


Perfect
eu  141p159b   141p159b as fi avut
tu  141p159b   141p159b ai fi avut
el  141p159b   141p159b ar fi avut
noi  141p159b am fi avut
voi  141p159b ati fi avut
ei  141p159b   141p159b ar fi avut


Prezent
eu  141p159b   141p159b avure avuru avurim tu  141p159b   141p159b avuri el  141p159b   141p159b avure avurim noi  141p159b avurem avuremu voi  141p159b avuret ei  141p159b   141p159b avure avurim

  141p159b

  141p159b

Infinitiv: a cānta
Gerunziu: cāntānd
Participiu: cāntat

a fi cāntat

Indicativ

Subjonctiv

Prezent eu  141p159b   141p159b cānt
tu  141p159b   141p159b cānti el  141p159b   141p159b cānta
noi  141p159b cāntam
voi  141p159b cāntati
ei  141p159b   141p159b cānta

Perfect compus eu  141p159b   141p159b am cāntat
tu  141p159b   141p159b ai cāntat
el  141p159b   141p159b a cāntat
noi  141p159b am cāntat
voi  141p159b ati cāntat
ei  141p159b   141p159b au cāntat


Imperfect
eu  141p159b   141p159b cāntam
tu  141p159b   141p159b cāntai
el  141p159b   141p159b cānta
noi  141p159b cāntam
voi  141p159b cāntati
ei  141p159b   141p159b cāntau


Mai mult ca perfect
eu  141p159b   141p159b cāntasem
tu  141p159b   141p159b cāntasesi
el  141p159b   141p159b cāntase
noi  141p159b cāntaseram
voi  141p159b cāntaserati
ei  141p159b   141p159b cāntasera


Perfect simplu
eu  141p159b   141p159b cāntai
tu  141p159b   141p159b cāntasi
el  141p159b   141p159b cānta
noi  141p159b cāntaram
voi  141p159b cāntarati
ei  141p159b   141p159b cāntara

Prezent eu  141p159b   141p159b cānt
tu  141p159b   141p159b cānti el  141p159b   141p159b cānte
noi  141p159b cāntam
voi  141p159b cāntati
ei  141p159b   141p159b cānte

Perfect compus eu  141p159b   141p159b fi cāntat
tu  141p159b   141p159b fi cāntat
el  141p159b   141p159b fi cāntat
noi  141p159b fi cāntat
voi  141p159b fi cāntat
ei  141p159b   141p159b fi cāntat

Viitor indicativul


Viitor I
eu  141p159b   141p159b voi cānta
tu  141p159b   141p159b vei cānta
el  141p159b   141p159b va cānta
noi  141p159b vom cānta
voi  141p159b veti cānta
ei  141p159b   141p159b vor cānta


Viitor II
eu  141p159b   141p159b voi fi cāntat
tu  141p159b   141p159b vei fi cāntat
el  141p159b   141p159b va fi cāntat
noi  141p159b vom fi cāntat
voi  141p159b veti fi cāntat
ei  141p159b   141p159b vor fi cāntat




Viitor I (popular)
o sa cānt
o sa cānti
o sa cānte
o sa cāntam
o sa cāntati
o sa cānte


Viitor II (popular)
am sa fi cāntat
ai sa fi cāntat
are sa fi cāntat
avem sa fi cāntat
aveti sa fi cāntat
au sa fi cāntat


Viitor I (popular)
oi cānta
īi cānta
a cānta
om cānta
īti cānta
or cānta

  141p159b

Imperativ

Conditional

tu  141p159b   141p159b cānta


voi  141p159b cāntati


Prezent
eu  141p159b   141p159b as cānta
tu  141p159b   141p159b ai cānta
el  141p159b   141p159b ar cānta
noi  141p159b am cānta
voi  141p159b ati cānta
ei  141p159b   141p159b ar cānta

  141p159b


Perfect
eu  141p159b   141p159b as fi cāntat
tu  141p159b   141p159b ai fi cāntat
el  141p159b   141p159b ar fi cāntat
noi  141p159b am fi cāntat
voi  141p159b ati fi cāntat
ei  141p159b   141p159b ar fi cāntat


Prezent
eu  141p159b   141p159b cāntare cāntaru cāntarim tu  141p159b   141p159b cāntari el  141p159b   141p159b cāntare cāntarim noi  141p159b cāntarem cāntaremu voi  141p159b cāntaret ei  141p159b   141p159b cāntare cāntarim

  141p159b

  141p159b

Infinitiv: a vedea
Gerunziu:
vazānd
Participiu:
vazut

a fi vazut

Indicativ

Subjonctiv

Prezent eu  141p159b   141p159b vad vaz tu  141p159b   141p159b vezi el  141p159b   141p159b vede
noi  141p159b vedem
voi  141p159b vedeti
ei  141p159b   141p159b vad

Perfect compus eu  141p159b   141p159b am vazut
tu  141p159b   141p159b ai vazut
el  141p159b   141p159b a vazut
noi  141p159b am vazut
voi  141p159b ati vazut
ei  141p159b   141p159b au vazut


Imperfect
eu  141p159b   141p159b vedeam
tu  141p159b   141p159b vedeai
el  141p159b   141p159b vedea
noi  141p159b vedeam
voi  141p159b vedeati
ei  141p159b   141p159b vedeau


Mai mult ca perfect
eu  141p159b   141p159b vazusem tu  141p159b   141p159b vazusesi el  141p159b   141p159b vazuse noi  141p159b vazuseram voi  141p159b vazuserati ei  141p159b   141p159b vazusera


Perfect simplu
eu  141p159b   141p159b vazui tu  141p159b   141p159b vazusi el  141p159b   141p159b vazu noi  141p159b vazuram voi  141p159b vazurati ei  141p159b   141p159b vazura

Prezent eu  141p159b   141p159b vad vaz tu  141p159b   141p159b vezi el  141p159b   141p159b vada vaza noi  141p159b vedem
voi  141p159b vedeti
ei  141p159b   141p159b vada vaza

Perfect compus eu  141p159b   141p159b fi vazut
tu  141p159b   141p159b fi vazut
el  141p159b   141p159b fi vazut
noi  141p159b fi vazut
voi  141p159b fi vazut
ei  141p159b   141p159b fi vazut

Viitor indicativul


Viitor I
eu  141p159b   141p159b voi vedea
tu  141p159b   141p159b vei vedea
el  141p159b   141p159b va vedea
noi  141p159b vom vedea
voi  141p159b veti vedea
ei  141p159b   141p159b vor vedea


Viitor II
eu  141p159b   141p159b voi fi vazut
tu  141p159b   141p159b vei fi vazut
el  141p159b   141p159b va fi vazut
noi  141p159b vom fi vazut
voi  141p159b veti fi vazut
ei  141p159b   141p159b vor fi vazut


Viitor I (popular)
o sa vad; vaz
o sa vezi
o sa vada; vaza
o sa vedem
o sa vedeti
o sa vada; vaza


Viitor II (popular)
am sa fi vazut ai sa fi vazut are sa fi vazut avem sa fi vazut aveti sa fi vazut au sa fi vazut


Viitor I (popular)
oi vedea
īi vedea
a vedea
om vedea
īti vedea
or vedea

  141p159b

Imperativ

Conditional

tu  141p159b   141p159b vezi voi  141p159b vedeti


Prezent
eu  141p159b   141p159b as vedea
tu  141p159b   141p159b ai vedea
el  141p159b   141p159b ar vedea
noi  141p159b am vedea
voi  141p159b ati vedea
ei  141p159b   141p159b ar vedea

  141p159b


Perfect
eu  141p159b   141p159b as fi vazut
tu  141p159b   141p159b ai fi vazut
el  141p159b   141p159b ar fi vazut
noi  141p159b am fi vazut
voi  141p159b ati fi vazut
ei  141p159b   141p159b ar fi vazut


Prezent
eu  141p159b   141p159b vazure vazuru vazurim tu  141p159b   141p159b vazuri el  141p159b   141p159b vazure vazurim noi  141p159b vazurem vazuremu voi  141p159b vazuret ei  141p159b   141p159b vazure vazurim

  141p159b

  141p159b

Verbs conjugated like a vedea

prevedea, provedea, revedea, strevedea, stravedea, vedea, īntrevedea,

Infinitiv: a veni
Gerunziu: venind
Participiu: venit

a fi venit

Indicativ

Subjonctiv

Prezent eu  141p159b   141p159b vin viu tu  141p159b   141p159b vii el  141p159b   141p159b vine noi  141p159b venim
voi  141p159b veniti
ei  141p159b   141p159b vin

Perfect compus eu  141p159b   141p159b am venit
tu  141p159b   141p159b ai venit
el  141p159b   141p159b a venit
noi  141p159b am venit
voi  141p159b ati venit
ei  141p159b   141p159b au venit


Imperfect
eu  141p159b   141p159b veneam
tu  141p159b   141p159b veneai
el  141p159b   141p159b venea
noi  141p159b veneam
voi  141p159b veneati
ei  141p159b   141p159b veneau


Mai mult ca perfect
eu  141p159b   141p159b venisem
tu  141p159b   141p159b venisesi
el  141p159b   141p159b venise
noi  141p159b veniseram
voi  141p159b veniserati
ei  141p159b   141p159b venisera


Perfect simplu
eu  141p159b   141p159b venii
tu  141p159b   141p159b venisi
el  141p159b   141p159b veni
noi  141p159b veniram
voi  141p159b venirati
ei  141p159b   141p159b venira

Prezent eu  141p159b   141p159b vin viu tu  141p159b   141p159b vii el  141p159b   141p159b vina vie noi  141p159b venim
voi  141p159b veniti
ei  141p159b   141p159b vina vie

Perfect compus eu  141p159b   141p159b fi venit
tu  141p159b   141p159b fi venit
el  141p159b   141p159b fi venit
noi  141p159b fi venit
voi  141p159b fi venit
ei  141p159b   141p159b fi venit

Viitor indicativul


Viitor I
eu  141p159b   141p159b voi veni
tu  141p159b   141p159b vei veni
el  141p159b   141p159b va veni
noi  141p159b vom veni
voi  141p159b veti veni
ei  141p159b   141p159b vor veni


Viitor II
eu  141p159b   141p159b voi fi venit
tu  141p159b   141p159b vei fi venit
el  141p159b   141p159b va fi venit
noi  141p159b vom fi venit
voi  141p159b veti fi venit
ei  141p159b   141p159b vor fi venit


Viitor I (popular)
o sa vin; viu
o sa vii
o sa vina; vie
o sa venim
o sa veniti
o sa vina; vie


Viitor II (popular)
am sa fi venit
ai sa fi venit
are sa fi venit
avem sa fi venit
aveti sa fi venit
au sa fi venit


Viitor I (popular)
oi veni
īi veni
a veni
om veni
īti veni
or veni

  141p159b

Imperativ

Conditional

tu  141p159b   141p159b vino vina vin voi  141p159b veniti


Prezent
eu  141p159b   141p159b as veni
tu  141p159b   141p159b ai veni
el  141p159b   141p159b ar veni
noi  141p159b am veni
voi  141p159b ati veni
ei  141p159b   141p159b ar veni

  141p159b


Perfect
eu  141p159b   141p159b as fi venit
tu  141p159b   141p159b ai fi venit
el  141p159b   141p159b ar fi venit
noi  141p159b am fi venit
voi  141p159b ati fi venit
ei  141p159b   141p159b ar fi venit


Prezent
eu  141p159b   141p159b venire veniru venirim tu  141p159b   141p159b veniri el  141p159b   141p159b venire venirim noi  141p159b venirem veniremu voi  141p159b veniret ei  141p159b   141p159b venire venirim

  141p159b

  141p159b

Infinitiv: a merge; mere
Gerunziu: mergānd;
merānd
Participiu:
mers

a fi mers

Indicativ

Subjonctiv

Prezent eu  141p159b   141p159b merg
tu  141p159b   141p159b mergi
el  141p159b   141p159b merge; mere noi  141p159b mergem
voi  141p159b mergeti
ei  141p159b   141p159b merg; mer



Perfect compus eu  141p159b   141p159b am mers
tu  141p159b   141p159b ai mers
el  141p159b   141p159b a mers
noi  141p159b am mers
voi  141p159b ati mers
ei  141p159b   141p159b au mers


Imperfect
eu  141p159b   141p159b mergeam; meream tu  141p159b   141p159b mergeai; mereai el  141p159b   141p159b mergea; merea noi  141p159b mergeam; meream voi  141p159b mergeati; mereati ei  141p159b   141p159b mergeau; mereau


Mai mult ca perfect
eu  141p159b   141p159b mersesem tu  141p159b   141p159b mersesesi el  141p159b   141p159b mersese noi  141p159b merseseram voi  141p159b merseserati ei  141p159b   141p159b mersesera


Perfect simplu
eu  141p159b   141p159b mersei tu  141p159b   141p159b mersesi el  141p159b   141p159b merse noi  141p159b merseram voi  141p159b merserati ei  141p159b   141p159b mersera

Prezent eu  141p159b   141p159b merg
tu  141p159b   141p159b mergi
el  141p159b   141p159b mearga meare noi  141p159b mergem
voi  141p159b mergeti
ei  141p159b   141p159b mearga meare

Perfect compus eu  141p159b   141p159b fi mers
tu  141p159b   141p159b fi mers
el  141p159b   141p159b fi mers
noi  141p159b fi mers
voi  141p159b fi mers
ei  141p159b   141p159b fi mers

Viitor indicativul


Viitor I
eu  141p159b   141p159b voi merge; mere
tu  141p159b   141p159b vei merge; mere
el  141p159b   141p159b va merge; mere
noi  141p159b vom merge; mere
voi  141p159b veti merge; mere
ei  141p159b   141p159b vor merge; mere


Viitor II
eu  141p159b   141p159b voi fi mers
tu  141p159b   141p159b vei fi mers
el  141p159b   141p159b va fi mers
noi  141p159b vom fi mers
voi  141p159b veti fi mers
ei  141p159b   141p159b vor fi mers


Viitor I (popular)
o sa merg
o sa mergi
o sa mearga; meare
o sa mergem
o sa mergeti
o sa mearga; meare


Viitor II (popular)
am sa fi mers ai sa fi mers are sa fi mers avem sa fi mers aveti sa fi mers au sa fi mers


Viitor I (popular)
oi merge; mere
īi merge;
mere
a merge;
mere
om merge;
mere
īti merge;
mere
or merge;
mere

  141p159b

Imperativ

Conditional

tu  141p159b   141p159b merge


voi  141p159b mergeti


Prezent
eu  141p159b   141p159b as merge; mere
tu  141p159b   141p159b ai merge; mere
el  141p159b   141p159b ar merge; mere
noi  141p159b am merge; mere
voi  141p159b ati merge; mere
ei  141p159b   141p159b ar merge; mere

  141p159b


Perfect
eu  141p159b   141p159b as fi mers
tu  141p159b   141p159b ai fi mers
el  141p159b   141p159b ar fi mers
noi  141p159b am fi mers
voi  141p159b ati fi mers
ei  141p159b   141p159b ar fi mers


Prezent
eu  141p159b   141p159b mersere merseru merserim tu  141p159b   141p159b merseri el  141p159b   141p159b mersere merserim noi  141p159b merserem merseremu voi  141p159b merseret ei  141p159b   141p159b mersere merserim

  141p159b

  141p159b

Verbs conjugated like a merge; mere

sterge, diverge, mere, merge, premerge,

Infinitiv: a iubi
Gerunziu: iubind
Participiu: iubit

a fi iubit

Indicativ

Subjonctiv

Prezent eu  141p159b   141p159b iubesc
tu  141p159b   141p159b iubesti
el  141p159b   141p159b iubeste
noi  141p159b iubim
voi  141p159b iubiti
ei  141p159b   141p159b iubesc

Perfect compus eu  141p159b   141p159b am iubit
tu  141p159b   141p159b ai iubit
el  141p159b   141p159b a iubit
noi  141p159b am iubit
voi  141p159b ati iubit
ei  141p159b   141p159b au iubit


Imperfect
eu  141p159b   141p159b iubeam
tu  141p159b   141p159b iubeai
el  141p159b   141p159b iubea
noi  141p159b iubeam
voi  141p159b iubeati
ei  141p159b   141p159b iubeau


Mai mult ca perfect
eu  141p159b   141p159b iubisem
tu  141p159b   141p159b iubisesi
el  141p159b   141p159b iubise
noi  141p159b iubiseram
voi  141p159b iubiserati
ei  141p159b   141p159b iubisera


Perfect simplu
eu  141p159b   141p159b iubii
tu  141p159b   141p159b iubisi
el  141p159b   141p159b iubi
noi  141p159b iubiram
voi  141p159b iubirati
ei  141p159b   141p159b iubira

Prezent eu  141p159b   141p159b iubesc
tu  141p159b   141p159b iubesti
el  141p159b   141p159b iubeasca
noi  141p159b iubim
voi  141p159b iubiti
ei  141p159b   141p159b iubeasca

Perfect compus eu  141p159b   141p159b fi iubit
tu  141p159b   141p159b fi iubit
el  141p159b   141p159b fi iubit
noi  141p159b fi iubit
voi  141p159b fi iubit
ei  141p159b   141p159b fi iubit

Viitor indicativul


Viitor I
eu  141p159b   141p159b voi iubi
tu  141p159b   141p159b vei iubi
el  141p159b   141p159b va iubi
noi  141p159b vom iubi
voi  141p159b veti iubi
ei  141p159b   141p159b vor iubi


Viitor II
eu  141p159b   141p159b voi fi iubit
tu  141p159b   141p159b vei fi iubit
el  141p159b   141p159b va fi iubit
noi  141p159b vom fi iubit
voi  141p159b veti fi iubit
ei  141p159b   141p159b vor fi iubit


Viitor I (popular)
o sa iubesc
o sa iubesti
o sa iubeasca
o sa iubim
o sa iubiti
o sa iubeasca


Viitor II (popular)
am sa fi iubit
ai sa fi iubit
are sa fi iubit
avem sa fi iubit
aveti sa fi iubit
au sa fi iubit


Viitor I (popular)
oi iubi
īi iubi
a iubi
om iubi
īti iubi
or iubi

  141p159b

Imperativ

Conditional

tu  141p159b   141p159b iubeste


voi  141p159b iubiti


Prezent
eu  141p159b   141p159b as iubi
tu  141p159b   141p159b ai iubi
el  141p159b   141p159b ar iubi
noi  141p159b am iubi
voi  141p159b ati iubi
ei  141p159b   141p159b ar iubi

  141p159b


Perfect
eu  141p159b   141p159b as fi iubit
tu  141p159b   141p159b ai fi iubit
el  141p159b   141p159b ar fi iubit
noi  141p159b am fi iubit
voi  141p159b ati fi iubit
ei  141p159b   141p159b ar fi iubit


Prezent
eu  141p159b   141p159b iubire iubiru iubirim tu  141p159b   141p159b iubiri el  141p159b   141p159b iubire iubirim noi  141p159b iubirem iubiremu voi  141p159b iubiret ei  141p159b   141p159b iubire iubirim

  141p159b

  141p159b

Infinitiv: a zacea
Gerunziu: zacānd
Participiu: zacut

a fi zacut

Indicativ

Subjonctiv

Prezent eu  141p159b   141p159b zac tu  141p159b   141p159b zaci el  141p159b   141p159b zace noi  141p159b zacem
voi  141p159b zaceti
ei  141p159b   141p159b zac

Perfect compus eu  141p159b   141p159b am zacut
tu  141p159b   141p159b ai zacut
el  141p159b   141p159b a zacut
noi  141p159b am zacut
voi  141p159b ati zacut
ei  141p159b   141p159b au zacut


Imperfect
eu  141p159b   141p159b zaceam
tu  141p159b   141p159b zaceai
el  141p159b   141p159b zacea
noi  141p159b zaceam
voi  141p159b zaceati
ei  141p159b   141p159b zaceau


Mai mult ca perfect
eu  141p159b   141p159b zacusem
tu  141p159b   141p159b zacusesi
el  141p159b   141p159b zacuse
noi  141p159b zacuseram
voi  141p159b zacuserati
ei  141p159b   141p159b zacusera


Perfect simplu
eu  141p159b   141p159b zacui
tu  141p159b   141p159b zacusi
el  141p159b   141p159b zacu
noi  141p159b zacuram
voi  141p159b zacurati
ei  141p159b   141p159b zacura

Prezent eu  141p159b   141p159b zac tu  141p159b   141p159b zaci el  141p159b   141p159b zaca noi  141p159b zacem
voi  141p159b zaceti
ei  141p159b   141p159b zaca

Perfect compus eu  141p159b   141p159b fi zacut
tu  141p159b   141p159b fi zacut
el  141p159b   141p159b fi zacut
noi  141p159b fi zacut
voi  141p159b fi zacut
ei  141p159b   141p159b fi zacut

Viitor indicativul


Viitor I
eu  141p159b   141p159b voi zacea
tu  141p159b   141p159b vei zacea
el  141p159b   141p159b va zacea
noi  141p159b vom zacea
voi  141p159b veti zacea
ei  141p159b   141p159b vor zacea




Viitor II
eu  141p159b   141p159b voi fi zacut
tu  141p159b   141p159b vei fi zacut
el  141p159b   141p159b va fi zacut
noi  141p159b vom fi zacut
voi  141p159b veti fi zacut
ei  141p159b   141p159b vor fi zacut


Viitor I (popular)
o sa zac
o sa zaci
o sa zaca
o sa zacem
o sa zaceti
o sa zaca


Viitor II (popular)
am sa fi zacut
ai sa fi zacut
are sa fi zacut
avem sa fi zacut
aveti sa fi zacut
au sa fi zacut


Viitor I (popular)
oi zacea
īi zacea
a zacea
om zacea
īti zacea
or zacea

  141p159b

Imperativ

Conditional

tu  141p159b   141p159b zace voi  141p159b zaceti


Prezent
eu  141p159b   141p159b as zacea
tu  141p159b   141p159b ai zacea
el  141p159b   141p159b ar zacea
noi  141p159b am zacea
voi  141p159b ati zacea
ei  141p159b   141p159b ar zacea

  141p159b


Perfect
eu  141p159b   141p159b as fi zacut
tu  141p159b   141p159b ai fi zacut
el  141p159b   141p159b ar fi zacut
noi  141p159b am fi zacut
voi  141p159b ati fi zacut
ei  141p159b   141p159b ar fi zacut


Prezent
eu  141p159b   141p159b zacure zacuru zacurim tu  141p159b   141p159b zacuri el  141p159b   141p159b zacure zacurim noi  141p159b zacurem zacuremu voi  141p159b zacuret ei  141p159b   141p159b zacure zacurim

  141p159b

  141p159b

Infinitiv: a face
Gerunziu: facānd
Participiu:
facut

a fi facut

Indicativ

Subjonctiv

Prezent eu  141p159b   141p159b fac
tu  141p159b   141p159b faci
el  141p159b   141p159b face
noi  141p159b facem
voi  141p159b faceti
ei  141p159b   141p159b fac

Perfect compus eu  141p159b   141p159b am facut
tu  141p159b   141p159b ai facut
el  141p159b   141p159b a facut
noi  141p159b am facut
voi  141p159b ati facut
ei  141p159b   141p159b au facut


Imperfect
eu  141p159b   141p159b faceam tu  141p159b   141p159b faceai el  141p159b   141p159b facea noi  141p159b faceam voi  141p159b faceati ei  141p159b   141p159b faceau


Mai mult ca perfect
eu  141p159b   141p159b facusem tu  141p159b   141p159b facusesi el  141p159b   141p159b facuse noi  141p159b facuseram voi  141p159b facuserati ei  141p159b   141p159b facusera


Perfect simplu
eu  141p159b   141p159b facui tu  141p159b   141p159b facusi el  141p159b   141p159b facu noi  141p159b facuram voi  141p159b facurati ei  141p159b   141p159b facura

Prezent eu  141p159b   141p159b fac
tu  141p159b   141p159b faci
el  141p159b   141p159b faca
noi  141p159b facem
voi  141p159b faceti
ei  141p159b   141p159b faca

Perfect compus eu  141p159b   141p159b fi facut
tu  141p159b   141p159b fi facut
el  141p159b   141p159b fi facut
noi  141p159b fi facut
voi  141p159b fi facut
ei  141p159b   141p159b fi facut

Viitor indicativul


Viitor I
eu  141p159b   141p159b voi face
tu  141p159b   141p159b vei face
el  141p159b   141p159b va face
noi  141p159b vom face
voi  141p159b veti face
ei  141p159b   141p159b vor face


Viitor II
eu  141p159b   141p159b voi fi facut
tu  141p159b   141p159b vei fi facut
el  141p159b   141p159b va fi facut
noi  141p159b vom fi facut
voi  141p159b veti fi facut
ei  141p159b   141p159b vor fi facut


Viitor I (popular)
o sa fac
o sa faci
o sa faca
o sa facem
o sa faceti
o sa faca


Viitor II (popular)
am sa fi facut ai sa fi facut are sa fi facut avem sa fi facut aveti sa fi facut au sa fi facut


Viitor I (popular)
oi face
īi face
a face
om face
īti face
or face

  141p159b

Imperativ

Conditional

tu  141p159b   141p159b fa


voi  141p159b faceti


Prezent
eu  141p159b   141p159b as face
tu  141p159b   141p159b ai face
el  141p159b   141p159b ar face
noi  141p159b am face
voi  141p159b ati face
ei  141p159b   141p159b ar face

  141p159b


Perfect
eu  141p159b   141p159b as fi facut
tu  141p159b   141p159b ai fi facut
el  141p159b   141p159b ar fi facut
noi  141p159b am fi facut
voi  141p159b ati fi facut
ei  141p159b   141p159b ar fi facut


Prezent
eu  141p159b   141p159b facere faceru facerim tu  141p159b   141p159b faceri el  141p159b   141p159b facere facerim noi  141p159b facerem faceremu voi  141p159b faceret ei  141p159b   141p159b facere facerim

  141p159b

  141p159b

Verbs conjugated like a face

contraface, desface, face, preface, reface, satisface,

Infinitiv: a pune
Gerunziu: punānd;
puind
Participiu:
pus

a fi pus

Indicativ

Subjonctiv

Prezent eu  141p159b   141p159b pun; pui tu  141p159b   141p159b pui el  141p159b   141p159b pune
noi  141p159b punem
voi  141p159b puneti
ei  141p159b   141p159b pun

Perfect compus eu  141p159b   141p159b am pus
tu  141p159b   141p159b ai pus
el  141p159b   141p159b a pus
noi  141p159b am pus
voi  141p159b ati pus
ei  141p159b   141p159b au pus


Imperfect
eu  141p159b   141p159b puneam
tu  141p159b   141p159b puneai
el  141p159b   141p159b punea
noi  141p159b puneam
voi  141p159b puneati
ei  141p159b   141p159b puneau


Mai mult ca perfect
eu  141p159b   141p159b pusesem tu  141p159b   141p159b pusesesi el  141p159b   141p159b pusese noi  141p159b puseseram voi  141p159b puseserati ei  141p159b   141p159b pusesera


Perfect simplu
eu  141p159b   141p159b pusei tu  141p159b   141p159b pusesi el  141p159b   141p159b puse noi  141p159b puseram voi  141p159b puserati ei  141p159b   141p159b pusera

Prezent eu  141p159b   141p159b pun; pui tu  141p159b   141p159b pui el  141p159b   141p159b puna; puie noi  141p159b punem
voi  141p159b puneti
ei  141p159b   141p159b puna; puie

Perfect compus eu  141p159b   141p159b fi pus
tu  141p159b   141p159b fi pus
el  141p159b   141p159b fi pus
noi  141p159b fi pus
voi  141p159b fi pus
ei  141p159b   141p159b fi pus

Viitor indicativul


Viitor I
eu  141p159b   141p159b voi pune
tu  141p159b   141p159b vei pune
el  141p159b   141p159b va pune
noi  141p159b vom pune
voi  141p159b veti pune
ei  141p159b   141p159b vor pune


Viitor II
eu  141p159b   141p159b voi fi pus
tu  141p159b   141p159b vei fi pus
el  141p159b   141p159b va fi pus
noi  141p159b vom fi pus
voi  141p159b veti fi pus
ei  141p159b   141p159b vor fi pus


Viitor I (popular)
o sa pun; pui
o sa pui
o sa puna; puie
o sa punem
o sa puneti
o sa puna; puie


Viitor II (popular)
am sa fi pus ai sa fi pus are sa fi pus avem sa fi pus aveti sa fi pus au sa fi pus


Viitor I (popular)
oi pune
īi pune
a pune
om pune
īti pune
or pune

  141p159b

Imperativ

Conditional

tu  141p159b   141p159b pune


voi  141p159b puneti


Prezent
eu  141p159b   141p159b as pune
tu  141p159b   141p159b ai pune
el  141p159b   141p159b ar pune
noi  141p159b am pune
voi  141p159b ati pune
ei  141p159b   141p159b ar pune

  141p159b


Perfect
eu  141p159b   141p159b as fi pus
tu  141p159b   141p159b ai fi pus
el  141p159b   141p159b ar fi pus
noi  141p159b am fi pus
voi  141p159b ati fi pus
ei  141p159b   141p159b ar fi pus


Prezent
eu  141p159b   141p159b pusere puseru puserim tu  141p159b   141p159b puseri el  141p159b   141p159b pusere puserim noi  141p159b puserem puseremu voi  141p159b puseret ei  141p159b   141p159b pusere puserim

  141p159b

  141p159b



loading...








Document Info


Accesari: 3585
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2020 )