Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE LECTIE ROMANA "Fratii Jderi" de M.Sadoveanu. Caracterizarea personajelor

profesor scoala


PROIECT DE LECTIE

Data: 20 martie 2008



Clasa: a IX-a D

Obiectul: Limba si literatura romana

Subiectul lectiei: "Fratii Jderi" de M.Sadoveanu. Caracterizarea

personajelor.

Tipul lectiei: Mixta

Profesor:



MOTIVATIA

Lectia este utila intrucat isi propune sa studieze un tip de personalitate a timpurilor trecute. Este importanta surprinderea dr 858e41i umului initiatic intreprins de Ionut Jder.

OBIECTIV GENERAL

Caracterizarea unui personaj important din literatura romana.


CONDITII PREALABILE

Elevii vor fi citit integral capitolul XI al romanului istoric "Fratii Jderi" de Mihail Sadoveanu.


OBIECTIVE DE REFERINTA

La sfarsitul orei elevii trebuie:

O1 - sa numeasca personajele romanului;

O2 - sa cunoasca tipurile de caracterizare a unui personaj;

O3 - sa prezinte principalele trasaturi fizice si morale ale

personajului caracterizat ;


O4 - sa explice modul in care drumul personajului contribuie

la formarea trasaturilor fizice dar mai ales morale;

EVALUAREA

Capacitatea elevilor de a munci cu textul;

Capacitatea elevilor de a caracteriza un personaj;

Capacitatea elevilor de a munci in echipa;


MANAGEMENTUL RESURSELOR

Timp : 50 de minute;

Resurse:

Umane - colectivul clasei;

Stintifice - cunostinte de limba;

- Lectura capitolului XI din romanul

istoric "Fratii Jderi";

Metodologice: expunerea, conversatia euristica si catehetica, dialogul, invatarea prin descoperire, metoda cadranului;

Materiale: coli de hartie, manualul, creioane;

Bibliografice:

Mihai Sadoveanu, Fratii Jderi, Bucuresti, 2005;

I. Vlad, Cartile lui Sadoveanu, 1981

N. Manolescu,Mihail Sadoveanu sau Utopia cartii,1998








SCENARIUL DIDACTIC


I. Momentul organizatoric; (2 minute)

Conversatie introductiva;

Notarea prezentei;

Asigurarea celor necesare pentru desfasurarea in bune conditii a activitatii de invatare;

II.5 MINUTE DE DOOM II; (5 minute)


III.Verificarea cunostintelor anterioare si a temei de casa; (5 minute)

Se verifica atat cantitativ cat si calitativ tema;

Se verifica unele cunostinte dobandite anterior;

IV.Anuntarea noii lectii si a obiectivelor operationale; (2 minute)

Ø     Se anunta ceea ce se cere de la elevi(eventual se scrie pe tabla);

V.Pregatirea lectiei; (1 minut)

o       Profesorul va imparti clasa in grupe de cate 4;

VI.Dirijarea invatarii; (30 de minute)

Se discuta despre titlul romanului:

- Fratii Jderi - personajele principale ale romanului

- erau fiii lui Manole Par-Negru, zis Jder, comisul de

Timis; (ce inseamna comis?)

- corespondentii celor trei/patru muschetari ai lui Al.

Dumas;

- aveau rolul de a proteja pe Maria Sa - Stefan cel Mare si familia sa;



Se prezinta componenta familiei (unii nu sunt prezenti in fragment):

- Simion - cel mai mare- ostean;

- Damian - negutator si spion;

- Cristea - vistiernic si diplomat;

- Nicodim (Nicoara) - calugar invatat;

- Ionut Jder - eroul principal al primei parti a trilogiei;

Care sunt personajele prezente in fragmentul studiat?

- Ionut Jder, Alixandrel Voda, Dumitru Crivat;

Putem vorbi de personaje principale?

- Ionut Jder si Alixandrel.

METODA CADRANELOR














Document Info


Accesari: 7183
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )