Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect didactic clasa : a vi- a educatie muzicala - teoretic - masuta de ¾ (trei patrimi)

profesor scoala


PROIECT DIDACTIC





SCOALA : SCOALA GENERALA NR.3 BALACEANCA

CLASA : a VI- a

DATA : 18.10.2010

ARIA CURRICULARA : ARTE

DISCIPLINA : EDUCATIE MUZICALA

SUBIECT : Teoretic - Masuta de ¾ (trei patrimi)

Practic - Cantec – Ca o zi de primavara – Colectia Gavril Musicescu

Auditie – Johann Sebastian Bach – Uvertura Nr.2 (Badinerie) ; Johannes Brahms -Vals ; Johann Strauss – Vals op.410.

TIPUL LECTIEI : De consolidare a cunostintelor si deprinderilor ritmice

SCOP : Consolidarea deprinderilor anterioare (cls.V) de recunoastere a duratelor sunetelor si gruparea acestora in masura de 3/4.



PREMISE (pentru realizarea obiectivelor propuse avem ca suport):


Cunostinte teoretice: Deprinderi practice

OBIECTIVE OPERATIONALE :

Obiectiv operational

Proba corespunzatoare

Punctaj acordat

OO1. Sa recunoasca, si sa compare duratele sunetelor muzicale

P.1. Elevii vor recunoaste, vor compara duratele sunetelor muzicale

1 p

OO2. Sa grupeze timpii in masura si sa reprezinte grafic masura de trei patrimi

P.3. Elevii vor grupa timpii in masura si vor tacta masura corect

1 p

OO3. Sa cante corect cantecul Ca o zi de primavara.

P.2. Elevii vor canta corect cantecul Ca o zi de primavara

1,5 p

OO4. Sa execute corect exercitiul ritmic marcand timpul accentuat

P.4. Elevii vor executa , exercitiul ritmic marcand timpul accentuat

2 p

OO5. Sa deosebeasca ritmul binar de cel ternar

P.5 Elevii vor deosebi ritmul binar de cel ternar

1,5 p




MIJLOACE DIDACTICE :

Auditie : Badinerie – J.S.Bach ; Vals – Johannes Brahms – Vals – Johann Strauss

Nr

Crt.



Durata

Obiec

tive

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Evaluare


Moment organizaoric

4 min


-Profesorul intra in clasa, saluta elevii, asigura conditiile necesare desfasurarii lectiei ; apoi face prezenta si aminteste pozitia corecta    (spate drept, mainile pe banca).

-Pregatirea materialelor : manuale, caiete de muzica, creion, guma, aparat audio, CD, casete, orga, chitara.

Elevii raspund la salutul profesorului si se pregatest pentru lectie.



Reactualizarea cunostintelor

6 min


-Profesorul cere elevilor sa intoneze pentru incalzirea vocilor cantecul – Canta – Al.Pascanu , invatat la o lectie anterioara .

-Profesorul verifica cunostintele dobandite la lectia anterioara despre Masura de 2/4.

-Profesorul cere elevilor sa recunoasca masura si duratele sunetelor muzicale din cantecul Doruletul.

- Profesorul cere elevilor sa intoneze cantecul Doruletul

Elevii canta cantecul Canta de Al. Pascanu pentru a-si incalzi vocile.


Elevii raspund la intrebarile puse de professor.



Elevii intoneaza cantecul.



Captarea atentiei si trecerea logica la o noua lectie

3 min


- Pentru a face introducerea in noul subiect al lectiei, profesorul pune pentru auditie un fragment -Vals opus 39 de Johannes Brahms.

-Profesorul ii intreba pe elevi daca au sesizat vreo diferenta de ritm intre cele doua auditii.


Elevii asculta cu atentie, apoi raspund intrebarilor puse de profesor.


Titlul lectiei

2 min


-Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei

MASURA DE 3 / 4 (trei patrimi)

Elevii noteaza pe caiete titlul lectiei.



Transmiterea si insusirea de noi cunostinte




Fixarea    cunostintelor

6 min

Ob1


-Profesorul defineste notiunea de masura  :

- gruparea ritmica de timpi accentuati si neaccentuati care se succed periodic la intervale de timp egale se numeste masura.

- Profesorul indica durate ale sunetelor muzicale si pauzele corespunzatoare si cere elevilor sa le recunoasca.

- valoarea muzicala care are o durata de doi timpi este doimea si daca-i punem un punct in dreapta cati timpi va avea?

Elevii asculta cu atentie .




Elevii    urmaresc cu atentie si raspund intrebarilor.


Elevii rezolva proba 1 prin care este atins obiectivul operational nr.1


Transmiterea si insusirea de noi cunostinte







Fixarea    cunostintelor

4 min

Ob.2

Profesorul scrie pe portativul de pe tabla masura de ¾ apoi explica:

- o masura este scrisa sub forma a doua cifre asezate una sub alta,unde cifra de deasupra reprezinta numarul timpilor dintr-o masura, iar cifra de dedesupt durata unui timp.

- in masura de trei timpi, primul timp este accentuat iar ceilalti doi neaccentuati;

Profesorul tacteaza masura de 3/4

Profesorul scrie doimea cu punct, apoi 3 patrimi si-i intreaba pe elevi unde trebuie asezata bara de masura si care este timpul accentuat?

Profesorul cere elevilor sa tacteze masura .

Elevii isi noteaza pe portative masura si semnificatiile celor doua cifre





Elevul indica corect asezarea barei de masura.



Elevii tacteaza corect masura




Elevii rezolva proba 2 prin care este atins obiectivul operational nr.2


Transmiterea si insusirea de noi cunostinte







Fixarea    cunostintelor

10min

Ob.3

.-Profesorul cere elevilor sa deschida cartea la pag.12 la cantecul Ca o zi de primavara.

-ii intreaba pe elevi in ce masura este cantecul si ce termen de miscare este recomandat.

- Profesorul interpreteaza cantecul .

- Profesorul cere elevilor sa cante impreuna cantecul

-Profesorul ii corecteaza pe elevi daca este cazul.

-Profesorul numeste patru elevi pentru cantarea cantecului.

-Profesorul cere intregului colectiv sa cante cantecul



Elevii asculta cu atentie si raspund la intrebari.


Elevii asculta cantecul.

Elevii canta impreuna cu profesorul



Elevii canta cantecul.


Elevii canta cantecul




Elevii rezolva proba 3 prin care este atins obiectivul operational nr.3


Transmiterea si insusirea de noi cunostinte



Fixarea    cunostintelor

4min

Ob.4

-Profesorul continua exercitiul ritmic pe tabla combinand duratele sunetelor cu pauze corespunzatoare, apoi cu silaba ta, intoneaza exercitiul indicand elevilor sa tacteze masuta cu mana dreapta.

- Profesorul cere elevilor sa intoneze individual exercitiul si ii corecteaza cand si daca este nevoie.

Elevii urmaresc intonarea exercitiului tactand masura de 3/4.



Elevii intoneaza exercitiul individual.



Elevii rezolva proba 4 prin care este atins obiectivul operational nr.4


Transmiterea si insusirea de noi cunostinte

Fixarea    cunostintelor

3 min

Ob.5

- Profesorul pune pentru auditie un fragment din uvertura nr.2 de J.S.Bach, apoi pune valsul de Brahms si ii intreaba pe elevi care dintre cele doua auditii este in masura de ¾.

- Profesorul ii corecteaza daca este cazul.

Elevii asculta auditiile si raspund intrebarii puse de profesor

Elevii rezolva proba 5 prin care este atins obiectivul op. nr.5


Aplicarea, exersarea noutatii, exemple si auditii

3 min


-Profesorul propune pentru auditie Vals op.410 Johann Strauss

-Profesorul, in timpul auditiei tacteaza masura de trei patrimi.

Elevii asculta cu atentie auditia.


Elevii il urmaresc pe professor.



Evaluare

2 min


Evidentierea elevilor care au raspuns corect.




Tema pentru acasa

3 min


-Profesorul da tema pentru acasa    sa alcatuiasca un exercitiu ritmic de 5 masuri, in masura de ¾ cu duratele si pauzele sunetelor cunoscute de ei.

Elevii isi noteaza tema pentru acasa.




Document Info


Accesari: 4507
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )