Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
upload
Upload






























PROIECT DIDACTIC - Limba si literatura romana - Stefan cel Mare si Vrancioaia

profesor scoala


PROIECT DIDACTIC



Clasa: a II-a B

Inv.: Hurjui Mihaela



Disciplina: Limba si literatura romāna

Tema lectiei: "Stefan cel Mare si Vrancioaia" de D. Almas

Tipul lectiei sistematizare-evaluare

Scopul activitatii: prezentarea, finalizarea si evaluarea cunostintelor dobandite la tema "Stefan cel Mare si Vrancioaia" de D. Almas

Obiective de referinta

O1 - sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit;

O2 - sa imbine enunturi intr-un mesaj propriu;

O3 - sa semnaleze prin replici adecvate intele 949i86j gerea mesajului interlocutorului;

O4 - sa comunice in forme diverse cunostinele acumulate pe parcursul orelor alocatei temei.

Obiective operationale

O1 - sa citeasca corect, fluent si expresiv;

O2 - sa explice cuvinte, expresii si sa le integreze in enunturi;

O3 - sa identifice intamplarile dupa framentele textului;

O4 - sa povesteasca textul dupa intamplarile date;

O5 - sa alcatuiasca portretul lui Stefan si al Vrancioaiei;

O6 - sa formeze un cvintet;

O7- sa lucreze in echipa, tinand cont de sarcinile primite;

O8 - sa-si autoevalueze activitatea pe baza unor criterii date;

Obiective afective:

sa se mobilizeze pentru rezolvarea sarcinilor, dand dovada de spirit de echipa si colaborare.


Strategii didactice:

a). Metode, procedee, tehnici: citirea expresiva, selectiva, explicatia, conversatia euristica, discutia colectiva, povestirea, munca cu manualul, problematizarea, jocul de rol, cvintetul, soarele caracteristicilor, jurnalul cu dubla intrare.

b). Mijloace de invatamant: manualul, fise de lucru, harta Romaniei, tablou cu portretul domnitorului, fise de lectura, expozitia de lucrari, portofolii.

c). Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe.


Bibliografie

Limba si literatura romana Editura Aramis, 2005;

Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/invatatorilor - Bucuresti 2003;

Povestiri istorice - D. Almas;

Legende istorice - D. Bolintineanu.













SCENARIUL DIDACTIC


Momentele

activitatii

Continuturi si sarcini de instruire

Strategii didactice

1. Moment organizatoric

Se vor asigura conditiile optime pentru desfasurarea activitatii: pregatirea colectivului de elevi si a materialului.

conversatia


frontala


2. Captarea atentiei


Pentru spargerea ghetii elevii vor juca jocul "Prietenii propozitiei".

Elevii vor conversa folosind cartonase cu semnele de punctuatie.


Jocul de rol

cartonase cu semnele de punctuatie

frontala/

observarea comportamen-tului


Verificarea temei




Verific tema scrisa - Jurnalul cu dubla intrare timp in care elevii primesc ca munca independentasa rezolve exercitiul 13 de pe fisa de lucru.

Verificarea frontala a temei si a muncii independente.


Munca independenta



fise de lucru

independent/

evaluare

scrisa



4. Anuntarea temei si a obiectivelor




Anunt elevii ca vor participa la o lectie de sistematizare-recapitulare a cunostintelor insusite la lectia Stefan cel Mare si Vrancioaia de D. Almas si sintetizez obiectivele propuse.

Solicit efortul elevilor de a sistematiza informatiile dobandite pe parcursul timpului acordat acestei teme.

Prezint pe scurt realizarile de pana acum la limba roman, educatie plastica, muzica, excursii, vizite la Putna, Suceava, Cetatea de Scaun si la Muzeul de Istorie.

conversatia


frontala, chestionarul

oral

5. Dirijarea

sistematizarii si evaluarii



Se incepe cu reactualizarea cunostintelor insusite anterior referitoare la autor, la volumul din care face parte textul.

Ne intoarcem apoi in timp, cu peste 500 de ani in urma, in vremea domniei lui Stefan cel Mare, se localizeaza pe harta Moldova si citesc de pe fise informatiile pe care le-au gasit despre Stefan cel Mare.

Se trece la consolidarea, sistematizarea si recapitularea cunostintelor pornind de la citirea textului pe fragmente si decodarea lui prin explicarea unor cuvinte si expresii, a semnelor de punctuatie.

Solicit elevilor sa faca portretul lui Stefan pe baza tabloului.

Dupa citirea fiecarui fragment se povesteste pe scurt si se alege ideea corespunzatoare.

Citirea textului in intregime si povestirea lui integrala in scopul consolidarii cunostintelor se realizeaza printr-o exprimare libera a doi-trei elevi.

Urmeaza discutii generalizatoare asupra textului, se face corelatia intre text si imaginea din manual, se explica ce este legenda si ce a vrut scriitorul sa explice prin aceasta legenda.

Elevii citesc de pe fise exercitiul 12 ce cuprinde numele celor sapte feciori, ale muntilor si satelor de la poalele lor.

Se amintesc personajele si se caracterizeaza.

Trasaturile lui Stefan cel Mare vor fi scrise pe "Soarele caracteristicilor", apoi le cer sa explice de ce am ales sa le scriem sub aceasta forma (i se spunea Soarele Moldovei ).

Ce a facut biserica pentru el? (l-a facut sfant si-l serbeaza pe 2 iulie).



conversatia


observatia


citirea explicativa



conversatia




conversatia






expunerea explicativa





conversatia



harta Romaniei


fise de lucru


manualul



tabloul lui Stefan,

plansa cu planul de idei







fise de lucru



frontala


evaluare orala


chestionar oral




observatie sistematica






chestionar oral






individual, evaluare scrisa.


evaluare scrisa





- Cum a fost numit de papa Sixtus al-IV-lea (loctiitorul lui Hristos) si ce au facut romanii din zilele noastre (l-au votat ca fiind cel mai mare roman)?

Amintind de excursia de la Putna le solicit sa spuna ce i-a impresionat, ce i-a emotionat si ce au aflat ca inseamna Stefan in limba greaca (cununa de lumina).

Evidentiind faptul ca despre Stefan au scris multi scriitori, multi poeti, le cer sa scrie o poezioara de cinci versuri - CVINTET. Vor lucra in perechi, apoi vor citi versurile.

Joc de rol

In continuare ii solicit sa raspunda la cateva intrebari-problema, dupa ce inchid ochii si-si imagineaza ca Stefan este in fata lor.

Ce l-ati intreba si ce raspuns v-ar da?

Ce i-ati reprosa ?

Ce l-ati ruga ?



Ce ai face daca ai deveni pentru o zi Stefan?

Joc creativ: Ramanand in aceeasi atmosfera, plina de emotie, le cer sa-si imagineze ca traiesc acum mai bine de 500 de ani, ca sunt impartiti in doua tabere (turci si moldoveni) si ca turcii au invadat Moldova.

Ce discutii ar putea avea loc intre cele doua tabere?

Cer elevilor sa -mi spuna cum pastram memoria celor ce si-au dat viata pentru tara.(Memoria lor este pastrata de carti, monumente si statui, institutii si strazi).

Prezinta portofoliul pe care l-au realizat ei la aceasta tema si expozitia de desene.


conversatia





instructajul

exercitii de creatie





elemente de problematizare





joc de rol



conversatia




expunere







Caietele elevilor



















portofoliul




frontala,

chestionar oral








frontala, oral







frontala, oral



chestionar oral


individual, evaluare orala, expozitie de desene

6. Autoevaluarea

Elevii isi autoevalueaza prestatia la ora raspunzand la intrebarile de pe plansa.


conversatia


plansa


frontala


7. Aprecieri

Tema pentru acasa


Apreciez prestatia elevilor atat in cadrul orei, cat si pe parcursul intregului timp de studiu al temei.

Acasa vor avea de scris patru propozitii in care sa dea o informatie, sa nege ceva, sa intrebe ceva, sa-si exprime mirarea.


conversatia



frontala,

observatia sistematica

" Tu te consumi , o lampa ! dand raze luminoase........

La lucrul meu ca tine eu insu-mi ma consum,

Voind sa dau lumina acestei tari frumoase,

Ce relele supun.

"La lampa mea" D. Bolintineanu



Toti, ne intrebam ce putem face pentru ca activitatea la clasa sa fie mai interesanta, mai atractiva pentru elevi astfel incat acestia sa devina autorii propriei invatari.

Contributiile actuale in domeiul psihologiei si in cel al didacticii incearca sa dea raspunsuri la aceste preocupari, dar optiunea ramane a cadrului didactic. Acestia trebuie sa-si exprime optiunea pentru a folosi anumite teorii, metode, practici noi in contextul in care nimeni nu ofera retete cu rezultate precise.

Solutia progresului in planul practicii didactice este cu siguranta aceea a indraznelii. De aceea multe cadre didactice din dorinta de a renunta la rutina zilnica si incercand sa puna elevul in centrul formarii sale, transformandu-l intr-un incepator in stiinta, clar activat dupa regulile cunoasterii stiintifice.

Acest pas poate rasturna obisnuintele permitand elevului sa negocieze in grup dorinte, practici, scopuri, unghiuri de abordare.

Rezultatele nu vor intarzia sa apara; este nevoie doar de dorinta, curaj si rabdare.

Inst. Hurjui Mihaela







Document Info


Accesari: 13936
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )