Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload






























Plan de lectie Clasa: a IX- a Etichetarea marfurilor

profesor scoala


Unitatea de invatamant: Grup Scolar Agricol Maracineni   

Disciplina de studiu: Calitatea produselor si serviciilor   



Clasa: a IX- a A   

Data. 18.11.2010 , Ora: 12:00

Profesor:





Plan de lectie





Unitatea de invatare: Etichetarea marfurilor

Subiectul lectiei: Elemente de etichetare a marfurilor alimentare si nealimentare

Tipul lectiei: lectie de fixare a cunostintelor/ recapitulare

Competente specifice vizate:


Obiective operationale ale lectiei

O1: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa defineasca eticheta produselor alimentare si nealimentare in 2 minute, cu propriile cuvinte.

O2. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa enumere elementele pe care le contine eticheta produselor alimentare si nealimentare, cu propriile cuvinte.

O3. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa enumere elementele pe care le contine eticheta laptelui de consum si a incaltamintei, in 3 minute, cu propriile cuvinte.

O4: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa recunoasca simbolurile inscrise pe eticheta laptelui si supa crema de pui si incattamintei, in 2 minute, cu propriile cuvinte.

Locul de desfasurare a lectiei: In sala de clasa

Bibliografie:

1. T. Petre, G. Simionescu, Studiul calitatii produselor si serviciilor, Editura Niculescu, Bucuresti, 2008

2. Tantica P, Simionescu G., Comert, ED. CD Press, Bucuresti, 2010.









Desfasurarea lectiei


Evenimentele instructionale/ etapele lectiei

Timp alocat (minute)

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode, si mijloace de invatamant utilizate

Modalitati de evaluare

Moment organizatoric


-face prezenta

-numesc elevii care nu sunt prezenti



Captarea atentiei


-se va realiza prin enuntarea unui citat si corelarea lui cu tema calitatii

„ Una dintre prejudecatile lumii noastre este nevoia de a pune etichete, de a clasifica totul; oamenilor li se pare ca au si inteles ceea ce au clasat” – O. Paler

- participa la discutie , interpretand citatul si argumentandu-si raspunsurile


- conversatia

- text scris pe tabla

- observarea sistematica


Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale


Va anunta titlul lectiei recapitulative: Etichetarea produselor alimentare si nealimentare

-1 se vor analiza urmatoarele aspecte relevante pentru tema in cauza:

1. Etichetarea produselor alimentare si nealimentare

Elementele pe carte trebuie sa le cuprinda eticheta produselor alimentare si nealimentare

Elementele pe carte trebuie sa le cuprinda eticheta laptelui de consum, a supeui crema de pui, a incaltamintei

-cnoteaza titlul lectiei si cele 4 puncte de interes, care constituie subiectul obiectivele operationale

- fac comentarii referitoare la desfasurarea lectiei

- explicatia

-conversatia


-observarea sistematica

- intrebari de control(Considerati ca titlul lectiei cuprinde si alte subteme pe care nu le-am nominalizat in cadrul celor 4 obiective? Care ar fi acestea?)

Reactualizarea cunostintelor anterioare necesare invatarii care urmeaza


- Pentru cine sunt informatiile inscrise pe eticheta produselor?

- Raspund

- Fac completari, argumenteaza, explica

-conversatia

-sarcina colectiva

-lucru in echipa


-intrebari deschise

- evaluare curenta(oral)

Comunicarea noilor continuturi: organizarea si dirijarea invatarii































O1: Definirea etichetei produselor alimentare; nealimentare





O2: Elementele pe carte trebuie sa le cuprinda eticheta produselor alimetare/nealimentare

Ex de intrebari pe care le pune profesorul:

1. Care credeti ca sunt elementele care ar trebui inscrise pe eticheta?


O3: Elementele pe carte trebuie sa le cuprinda eticheta laptele de consum si pentru supa crema de pui/ incaltaminte.

Sunt elemente comune pentru laptele de consum si pentru supa crema de pui?

Care sunt acestea?

Ce ar trebui eliminat/adaugat?

4. Dar pentru incataminte ?

O1: Elevii trebuie sa participe la formularea definitie cu prorpiile cuvinte




O2: Sa discute cu profesorul pe marginea acestui subpunct; sa raspunda la intrebare organizat, in urma lucrului in echipa; cer nelamuriri




O3: Sa discute cu profesorul; sa lucreze in echipe pentru a rezolva punctele de lucru ; sa cerara nelamuriri; sunt atenti si noteaza

- conversatia



- explicatia

-lucru individual

- frontal

-schema pe tabla


-conversatia

- explicatia

- ucru individual

- frontal

- exemplificarea

-schema pe tabla


-conversatia

-explicarea

-lucrul in echipa

-exemplificarea

- observarea sistematica

- evaluare frontala










- observarea sistematica

- evaluare frontala








- observarea sistematica

- evaluare frontala



Obtinerea feed-back-ului si realizarea de precizari, completari


-observa elevii si pune intrebari de control

-ii corecteaza daca este cazul

- completeaza afirmatiile lor

- confirma raspunsurile bune si discutarea celor gresite

- Raspund

- Cer explicatii, completari


-Conversatia

- Expunerea

- Evaluare de control

Evaluarea performantei


- profesorul precizeaza intrebarile pe care le va pune pe parcurs si faptul ca va pune note elevilor care sunt cei mai activi, atenti si interesati de subiect.


- raspund solicitarilor profesorului

-observarea sistematica

- evaluarea pe parcurs bazata pe raspunsurile elevilor date la solicitarile din timpul lectiei

Fixarea cunostintelor


- se va realize printr-un test de evaluare cu itemi tip grila si de completat spatiile goale.

- elevii raspund intrebarilor individual si in liniste.

-lucrul individual.

- observarea sistematica

Iesirea profesorului din clasa si salutul


















Rezolvare test


I.            1 – b

2 – a

3 – c


II.          individual;

superioara (exterioara);

interioara.










Test de evaluare a cunostintelor

Etichetarea marfurilor alimentare si nealimentare


Nume …………………..

Data: 18.11.2010


I.            Incercuiti varianta corecta:


  1. Elementul de informare a consumatorului il constituie:

a)      denumirea produsului;

b)      compozitia chimica a produsului;

c)      denumirea fabricii producatoare;

d)      termenul de valabilitate.


  1. Simbolul ,,A” de pe eticheta produselor textile are urmatoarea semnificatie:

a)      se curata chimic cu toti solventii;

b)      se curata cu benzina de extractie;

c)      nu se curata cu toti solventii uzuali;

d)      nu se curata chimic.


  1. Mentiunea suplimentara obligatory in cazul etichetarii ciocolatei este:

a)      numarul lotului;

b)      cantitatea neta;

c)      continutul de cacao in substanta activa;

d)      denumirea si sediul producatorului.


II.         Completati spatiile libere:


Etichetarea incatamintei se face in mod ……………………., unitatea de produs, si presupune inscrierea obligatorie a materialelor pentru partile componente: partea ……………, partea …………….., si talpa.


Punctaj:


se acorda un punct din oficiu;

La I. fiecare grila incercuita corect se noteaza cu 2p.

La II. fiecare cuvant correct se noteaza cu 1p.














Document Info


Accesari:
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )