Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload






























Proiect de lectie - Nuvela - Subiectul. Predicatul

profesor scoala



scoala generala cu clasele I-VIII

Dragos-Voda



jud. Calarasi




Profesor

Data: 11 mai

Clasa: a VII-a A

Obiectul: Limba si literatura româna

Unitatea de învatare: Nuvela

Subiectul: Subiectul. Predicatul

Tipul lectiei: mixta



DEMERSUL DIDACTIC


OBIECTIVUL CADRU/ OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

sa se exprime clar, corect, concis

sa utilizeze cate­go­riile gra­maticale învă 12112h718m ;­ta­te, în diverse tipuri de pro­pozitii

Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

sa utilizeze în redactare un limbaj specific temei date

sa scrie propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical\


OBIECTIVE OPERAŢIONALE La sfârsitul activitatii didactice, elevii vor fi capabili :

a)    Cognitive:

O1: sa identifice subiectele / predicatele în enunturi date;

O2: sa precizeze felul subiectelor / predicatelor;

O3: sa identifice, în exemple date, partile de vorbire prin care se exprima subiectul/ predicatul

O4: sa alcatuiasca propozitii dupa scheme date / cerinte date;

O5: sa defineasca subiectul / predicatul;

O6: sa compare cele doua parti de propozitie, stabilind asemanari si deosebiri între ele

O7: sa aplice cunostintele teoretice referitoare la subiect / predicat în rezolvarea unor exercitii date

O8: sa-si argumenteze raspunsurile, folosind un limbaj corespunzator, dovedind astfel ca si-au însusit corect cunostintele

b)    Afective: O1': sa manifeste spirit de colegialitate si cooperare în cadrul echipei;

O2': sa participe cu interes la activitate

c)     Psihomotorii O1'': sa utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite si spatiul tablei,

respectiv al caietului



CONDIŢII PREALABILE:

- clasa la nivel bun;

- elevii vor lucra pe grupe compacte si vor expune rezultatele produselor lor.


4. STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode si procedee: metoda cubului, ,,turul galeriei'', conversatia, conversatia euristica,jocul didactic, exercitiul, munca independenta, munca în echipa, explicatia, problematizarea, expunerea

b) Mijloace de învatamânt: cubul, simbolurile echipelor, fise de lucru, planse didactice, creta colorata, markere, postere

c) Forme de organizare a activitatii: activitate frontala, activitate pe echipe, activitate individuala,

d) Resurse si managementul timpului: - capacitati normale de învatare ale elevilor;

- cunostintele lor anterioare;

- timpul de învatare: 50 minute.

BIBLIOGRAFIE:

- ,,Limba si literatura româna'' , manual de clasa a VII-a, Alexandra Crisan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihaian, editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2002;

- ,,Metodica predarii limbii si literaturii române'', Valeriu Marinescu, ed. Fundatiei România de mâine, Bucuresti, 2002;

- ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba si literatura româna''- învatamânt primar si gimnazial, Ministerul Educatiei si Cercetarii, 2002

Scenariu didactic

Nr.

crt

Etapele lectiei

Ob.

oper.

Timp

Continutul învatarii

Strategia didactica

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de învatamânt

Forma de organizare




Moment organizatoric





Se asigura conditiile necesare defasurarii optime a activitatii: asigurarea linistei, pregatirea materialului didactic.


Conversa-tia



Activitate frontala






Verificarea temei scrise si a cunostintelor anterior însusite







Profesorul verifica tema -atât cantitativ, cât si calitativ. Tema a constat:

-alcatuirea unui alt final pentru nuvela ,,Doua loturi'' de I. L. Caragiale

-identificarea partilor principale de propozitie din ultimele doua alineate ale textului.



Conversa-tia


Exercitiul








Activitate frontala




formativa

frontala

orala






Captarea atentiei






Captarea atentiei se face

printr-un joc didactic (anexa 1)

Clasa este organizata în patru grupe. Fiecare grupa are ca simbol o culoare ( albastru, rosu, verde, portocaliu) .

Pe catedra se afla un cub pe fetele caruia - colorate în cele patru culori amintite- elevii vor descoperi câte o fisa de lucru.

Conversa-tia


Jocul didactic



problema-tizarea




Anexa nr 1

cubul



Activitate frontala



frontala

orala





















Anuntarea temei si a obiectivelor











Profesorul anunta tema si obiectivele lectiei: ,,Astazi vom discuta despre partile principale de propozitie - subiectul si predicatul. La sfârsitul activitatii trebuie sa :

- definiti subiectul si predicatul

- precizati de câte feluri pot fi subiectele si predicatele;

-precizati prin ce parti de vorbire se exprima;

- alcatuiti propozitii dupa scheme date, cerinte date

- sa comparati cele doua parti de propozitie, stabilind asemanari si deosebiri între ele.

Profesorul noteaza data si titlul la tabla, iar elevii noteaza pe caiete.





Conversa-tia








Conversa-tia



















Activitate frontala























Prezentarea continutul nou

si dirijarea învatarii

























O1


O2


O3
































O1


O2


O3






























O1


O2


O3


















Elevii organizati în patru grupe primesc fise de lucru -anexa nr.2

Fiecare grupa se ocupa de una din temele urmatoare, rezolvând exercitiile propuse si devenind astfel experti în tema respectiva:

- Subiectul exprimat

Identificati subiectele din enunturi urmatoare si precizati prin ce sunt exprimate:

Copilul se joaca.   

Dragi mi-erau tata si mama, fratii si surorile si baietii satului.

Aducerile-aminte sunt binevenite.

El este cel care m-a lovit. Aceasta este sora mea.

Nu-i nimeni sa ma ajute.

Doi nu s-au mai întors.

E usor a scrie versuri.

E placut de mers dimineata prin gradina.

A-ti da seama de greseli la timp e un lucru bun.

Se aude cântând.

Bogatul nu crede saracului.

Doiul primit l-a întristat.

Raul ne-a cuprins pe toti.

Hopul nu-l treci usor.

- Subiectul neexprimat Identificati subiectele din enunturile urmatoare:

Ne pregatim sa plecam în excursie la Busteni.

Vreti sa mergeti cu noi?

Am crezut ca vei pleca cu acest tren.

Teii au înflorit pe alee si miros asa de frumos!

Iata o casa frumoasa!

Îmi pare rau ca nu ai putut veni la mine.

- Predicatul verbal

Identificati predicatele verbale din textul urmator si precizati prin ce sunt exprimate:

Da' sper ca n-ai batut câmpii.

Ce fel de predicat exista în enuntul urmator? Argumentati

- Predicatul nominal

Identificati predicatele nominale din textul urmator si precizati din ce sunt alcatuite:

Bicicletele ,,Pegas'' sunt asemenea unor cai zburatori din poveste. Noul desing al bicicletelor este modern si atragator. Fata de modelul de anul trecut doar ghidonul a ramas acelasi. Vitezele lor sunt zece si de aceea ele sunt usor de manevrat. Cauciucurile fara camera sunt contra socurilor provocate de terenurile denivelate. Semnalizatoarele sunt de plastic rezistent. Trusa de scule este foarte mica si portbagajul a ajuns un adevarat cos de cumparaturi.

Este bine sa va procurati o bicicleta ,,Pegas'' în aceasta luna, pentru ca are o reducere de 10% .

Dorinta noastra este de a va oferi o bucurie, bicicleta ,,Pegas''.

Exercitiile vor fi prezentate

apoi frontal de câte unul din membrii fiecarei echipe.



explicatia


munca în echipa






exercitiul




Explicatia




Conversa-tia euristica









exercitiul



expunerea


conversa-tia euristica








Exercitiul





exercitiul




Conversa-tia euristica









Anexa 2




markere

















markere


































Activitate pe grupe cu raportare frontala







Activitate pe grupe cu raportare frontala



Activitate frontala










Activitate pe grupe cu raportare frontala




Activitate frontala











Activitate pe grupe cu raportare frontala







Activitate frontala




Formativa



Scrisa









Profesorul supravegheaza munca în cadrul grupe-lor si implica-rea tuturor elevilor în rezolvarea sarcinilor de lucru.

















Formativa



Frontala










Indiviuala


Scrisa





Profesorul supravegheaza munca în cadrul echipe-lor si implica-rea tuturor elevilor în rezolvarea sarcinilor de lucru.








Formativa


Scrisa










Formativa










frontala





Obtinerea performantelor










O1


O2


O3


O4


O5


O6


O7


O8






Obtinerea performantelor si asigurarea feed-back-ului se realizeaza prin metoda cubului.

Pe fiecare fata a cubului este scrisa câte o sarcina de lucru-

- anexa 3- :

  1. Descrie
  2. Compara
  3. Analizeaza
  4. Argumenteaza

Fiecare echipa rezolva fisa în functie de culoarea pe care o are.

Se realizeaza apoi ,,turul galeriei'': echipele îsi expun materialele pe care au lucrat - postere- pe care le prezinta colegilor fiind notati de acestia.

Munca indepen-denta

Exercitiul





Metoda cubului




Metoda ,,turul galeriei''



expunerea


Fise de lucru

-anexa 3-





Postere


markere









Activitate pe grupe cu raportare frontala


individuala


scrisa










Frontala


Orala


autoevaluare











Asigurarea retentiei si a transferului















Drept rasplata, elevii primesc fisele teoretice- anexa 4- ale celor doua parti de propozitie studiate astazi, iar ele vor fi completate cu exemple - tema pentru acasa.

Profesorul face aprecieri gene-rale despre activitate, noteaza elevii care s-au remarcat prin calitatea raspunsurilor.




Conversa-tia




Explicatia








Anexa nr. 4










Activitate frontala







Orala


Frontala


Individuala








Document Info


Accesari: 6255
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )