Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect didactic Alexandru refuzind apa" de Stefan Augustin Doinas

profesor scoala


Proiect didactic

Clasa: a VII-a

Obiectul: Limba si Literatura Romāna



Subiectul: "Alexandru refuzīnd apa" de stefan Augustin Doinas

Tipul lectiei: consolidarea cunostintelor

Durata: 45 min

Motivatia: Crearea unui univers afectiv si atitudinal prin receptarea

operei cu subiect istoric.

Continutul lectiei: organizat īn baza cadrului ERRE cu tehnicile LSDGC

Lectia va viza: analiza comparata, cercetarea si interpretarea datelor de catre elevi.

Perspectiva interdisciplinara: literatura-istorie, literatura-pictura, literatura-arta cinematografica, literatura-muzica.

Pentru a dezvolta capacitatile creative, afective, emotive, interpretative ale elevilor vor fi utilizate diverse metode si tehnici de lucru: argumen-tarea, chestionarea orala prin īntrebari focalizatoare, expunerea, cu-bul, diagrama Venn, banda cu imagini, freewritingul, clusteringul etc.

Forme de lucru: frontal, individual,īn perechi, īn grup.

Obiective operationale

Elevul va fi capabil:

O sa compare textul de studiu cu alte texte propuse, remarcīnd simi-

litudini si diferente;

O sa aduca informatie suplimentara despre Alexandru Macedon;

O sa caracterizaze personajul central, aducīnd exemple de text/alte

surse;

O sa-si asume un rol īntr-o anumita situatie.


Concepte operationale:

Opera cu subiect istoric;

Elemente de balada;

Ecranizare;

Personaj de exceptie.


Material didactic: fise, imagini, fragmente din "Alexandria", fragmente din "Aprodul Purice" de C.Negruzzi.





Parcursul didactic


Cadrul

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii

Timp

Evocare


Aduceti trasaturi ale perso-najului din text.


- Care dintre trasaturle remarcate din text le puteti deduce din imaginile primite? (fisa nr.1)

-Cu ce informatie suplimentara ati completat portofoliul vo-stru?


Enuntarea subiectului si a obie-ctivelor.












Trec la tabla si completeaza

clusteringul.



Primesc imaginea cu por-tretul lui Alexandru cel Ma-re si-l analizeaza.


Vor relata informatia acu-mulata.


Noteaza pe caiete subiectul lectiei.







Clustering







Analiza







2 min







4 min

Realizarea sensului

Īn Speranta ca astazi veti fi activi la lectie si veti demonstra aptitudini si calitati ale lui Zeus veti obtine o Victorie la portile Olimpului propriului spirit.


Se va distribui cīte un fragment de text din Alexandria pentru lectura īn doi. (fisa nr.2)



Cere povestirea fragmentului, completarea cunostintelor despre Alexandru cel Mare.




Distribuie fise cu sarcini de lucru pentru fiecare grup. (fisa nr.3







Se analizeaza lucrul grupelor.






Lectura expresiva a textului "Caesar si veteranul".




Se cere opinia proprie despre evenimentul relatat.



- Ce personalitate istorica a neamului nostru a rasplatit un ostean dupa o lupta, la fel ca

Ceea ce īi aseamana pe cei trei domnitori este bunata-tea si respectul fata de po-por.



















Lucrul īn perechi


Lectura īn doi


Cercetare



Povestire







Cubul


Lucrul īn

grup











Lectura





Conversatie īn baza textului









Diagrama Venn





























7 min











min













4 min





4 min






6 min


Reflectia

-Daca vi s-ar propune sa fiti regizori si sa turnati un film īn baza textului "Alexandru refu-zīnd apa" de stefan Augustin Doinas, ce film veti turna ( de dragoste, detectiv, psihologic, istoric etc.)? De ce istoric?

- Ce episod din opera veti alege? De ce anume acesta?

- Cum veti īncepe filmul, aveti repere desenele proprii, care din desenele voastre īl alegeti pentru a īncepe filmul? De ce nume acest desen?

- Īn ce loc al orasului, īn ce pa-rte a Moldovei veti filma? Des-crieti locul.

-Corespunde locul ales celui descris īn opera?

- Ce muzica ati propune pentru acest film?

- Pe cine din clasa voastra l-ati propune īn rolul lui Alexandru cel Mare? De ce anume acest coleg?

- Cum īl veti īmbraca?

- Cui ati propune sa vizioneze pentru prima data filmul vo-stru? De ce anume acelei per-soane? De ce anume voi veti fi primii spectatori?

Analiza obiectivelor propuse la īnceputul lectiei spre realizare

Tema pentru acasa

Se propune pentru discutie afir-matia "Istoria este īndrumatoa-rea vietii". Cum raportam mesajul textului studiat la contemporaneitate. Raportati afirmatia la propria persoana.

Notificarea elevilor.


-Istoric.

Argumenteaza




Vor argumenta, vor aduce exemple de opera.













Īsi exprima parerea, aducīnd argumente convingatoare pentru fiecare raspuns.








Vor analiza obiectivele īm-preuna cu profesoul.




Ecranizare







Argume-ntare









Ecranizare




Argume-ntare





Analiza







8 min


























2 min




2 min










Materiale






" - Purice ! cunosc bravura, laud barbatia ta:

Te-ai purtat cu vitejie, si eu sīnt īndatorat,

Sa-mi īmplinesc juruinta ce la razboi t-am fost dat.

Deci de acum īnainte Movila te vei numi,

Cu numele tau cu slava sa se poata pomeni.

Iar fiindca tu ieri calul mi l-ai fost dat īmprumut

Īti dau cinci mosii cu sate īn a Sorocii Ţinut;

si ca viata fericita sa petreci precum doresc

Cu-a pīrcalabului fata voi sa te casatoresc;

Ca sa stii si cīt pret are īn ochi-mi un bun ostas,

Te īnalt spre rasplatire la rangul de val-armas."

Sfīrsind, hatmanul īndata pre Movila-a īmbracat

C-un contus frumos de nurca, si stefan īn mīini i-a dat

Buzduganul armasiei de argint si poleit,

si ceremonia asta acest fel s-a savīrsit.

A doua zi īngroparea pīrcalabului facīnd,

si pre Movila armasul cu fata lui cununīnd,

Viteazul stefan cel mare cu oastea sa s-au pornit,

si la cetatea Sucevei īn buna pace-au sosit.


Neamul lui Movila-armasul multa vreme-a fost vestit

si pe tronul Romāniei multi domni din el au statut,

Dar din multele prefaceri ce e tara au venit,

De abia acum mai este īntre nobili cunoscut."

(Aprodul Purice de C NegruzziElemente de cub, sarcini de lucru īn grup:


Gr.I Compara personajul Alexandru cel Mare cu alt personaj literar.

Gr.II Asociaza personajul Alexandru cel Mare cu un lucru, obiect, planta, copac.

Gr.III Analizeaza comportamentul lui Alexandru cel Mare īn situatiile prezentate.

Gr.IV Exprimati-va atitudinea fata de Alexandru cel Mare.


Citatul pentru analiza si lucru de acasa:


"Historia est magistra vitae", "Istoria este īndrumatoarea vietii".


Document Info


Accesari: 14861
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )