Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect didactic matematica algebra - Rezolvarea unor probleme cu ajutorul inecuatiilor

profesor scoala



Proiect didactic


Propunator:

Data:

Clasa a VII-a



Disciplina: Matematica - Algebra

Tema: Rezolvarea unor probleme cu ajutorul inecuatiilor


Obiective cadru:

1. Cunoasterea si intelegerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor de calcul specifice matematicii;

2. Dezvoltarea capacitatii de explorare/investigare si rezolvare de probleme;

3. Dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic.


Obiective de referinta:

1.5 sa utilizeze elemente de calcul algebric pentru simplificarea unor calcule,

1.7 sa utilizeze proprietati calitative si metrice ale figurilor geometrice in rezolvarea unor probleme;

2.2 sa selecteze din multimea datelor de care dispune informatii relevante, sa formuleze cat mai multe consecinte posibile, care decurg dintr-un set de ipoteze date;

3.3 sa argumenteze logic in cadrul unui grup sau individual idei si metode matematice, sa utilizeze diferite surse de informatie in verificarea si sustinerea opiniilor.


Obiective operationale:

O1 sa utilizeze elemente de calcul algebric pentru rezolvarea unor i 333d38d necuatii;

O2 sa rezolve probleme de aritmetica cu ajutorul inecuatiilor;

O3 sa rezolve probleme de geometrie cu ajutorul inecuatiilor.


Obiective afective

OA1 sa colaboreze cu colegii pentru rezolvarea unor probleme;

OA2 sa participe activ si afectiv la la lectie.


Obiective psihomotorii

OPM1 sa evidentieze etapele de rezolvare ale unei probleme;

OPM2 sa redacteze in mod corect, clar si concis rezolvarea problemelor


Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatie euristica, exercitiul, explicatie, problematizare, algoritmizare, modelare, turul galeriei.

Activitate: individuala, pe grupe, frontala;

Mijloace: fisa de lucru, coli albe, markere











Desfasurarea lectiei

Momentele lectiei

Ob.

Continutul lectiei

Strategii didactice





1. Moment organizatoric


Profesorul creeaza conditiile necesare desfasurarii lectiei; verifica prezenta elevilor; imparte fise de lucru elevilor.


2. Captarea atentiei

Informarea elevilor cu privire la obiectivele urmarite

OA2

Este scris pe tabla titlul lectiei:

,, Rezolvarea unor probleme cu ajutorul inecuatiilor"

Lectia anterioara:

1. Inecuatii

Vom rezolva cateva inecuatii.

Vom evidentia:

2. Etapele rezolvarii unei probleme

Vom rezolva la tabla o problema cu ajutorul unei inecuatii, evidentiind etapele de rezolvare.

Veti rezolva pe grupe:

3. Probleme

conversatie

3. Verificarea cunostintelor anterioare si a temei

OA2

O1

1. Inecuatii

Profesorul verifica tema in timp ce elevii rezolva la tabla si pe caiete urmatoarele inecuatii:

Ex.1a) -x+23≥0; b)2(x-3)+5<4x-6; c) (x-3)2-7(x-1)≥(x+5)2.

exercitiu

4. Prezentarea noilor cunostinte

Dirijarea invatarii

OA2

O1

O2

O3

OPM1

OPM2

2. Etapele rezolvarii unei probleme

Problema1[din: ,,Mihaela Singer, Cristian Voica, Consuela Voica - Manual pentru clasa a VIII-a,    Ed. Sigma, 2000"]

Spunand o vraja doar de el stiuta, Merlin vrajitorul regelui Arthur, a dublat numarul de diamante din vistieria regala. Pentru a-l rasplati, regele i-a daruit 15 diamante, dar a constatat apoi ca i-au ramas mai putine decat avea la inceput. Cate diamante a avut Arthur?

I. Alegerea necunoscutei; stabilirea multimii in care necunoscuta ia valori:

x - numarul de diamante; xN;

II. Obtinerea modelului matematic:

2x-15<x

III. Rezolvarea modelului matematic:

2x-15<x2x-x<15x<15N;

IV. Interpretarea rezultatelor

R: Regele Arthur a avut mai putin de 15 diamante

conversatie

algoritmizare

modelare

5. Intensificarea retentiei si a transferului

OA2

O1

O2

O3

OPM1

OPM2

3. Probleme

Elevii vor rezolva pe grupe problemele din fisa de lucru.

Grupa A

Pb.1 Triplul carui numar natural marit cu 11 da un numar mai mic decat 24?

M

  Pb. 2 Afla valorile intregi ale lui x, astfel incat triunghiul ABC din figura de mai jos sa aiba aria cel putin egala cu aria triunghiului MNP.







problematizare

algoritmizare

modelare








Grupa B

Pb.1 Suma dintre un numar intreg si o treime din el este cel putin egala cu jumatatea sa. Aflati numarul.

Pb. 2 Latura unui triunghi echilateral si diagonala unui patrat au aceeasi lungime . Determinati valorile intregi pe care le poate lua lungimea laturii patratului daca suma perimetrelor celor doua figuri geometrice este de cel mult


Grupa C

Pb.1Suma dintre numarul 11 si modulul unui numar intreg este mai mica decat 15. Ce valori poate lua produsul celor doua numere?



P

  Pb2. In figura data segmentul MN are cm, iar segmentul MP are are cm. Determinati valorile intregi pe care le poate lua lungimea segmentului QN astfel incat cele interioarele celor doua patrate sa fie disjuncte.






Grupa D

Pb.1 Dublul sumei dintre un numar intreg si 5 este cel mult egala cu 45. Stabiliti ce valori poate lua numarul.

Pb. 2 Latura unui triunghi echilateral si diagonala unui patrat au aceeasi lungime . Determinati valorile intregi pe care le poate lua lungimea laturii patratului daca perimetrul acestuia nu depaseste perimetrul triunghiului.


6. Asigurarea feedback-ului

OA2

O1

O2

O3

OPM1

OPM2

De la fiecare grupa cate un elev va prezenta in fata clasei pe o coala alba rezolvarea problemelor

turul galeriei

7.Evaluare


Profesorul asculta opiniile elevilor cu privire la noile cunostinte invatate, face aprecieri generale si individuale asupra modului in care acestia s-au implicat si au rezolvat sarcinile primite.

conversatie

8. Tema pentru acasa


Din culegere










Fisa de lucru

1. Inecuatii

Ex.1a) -x+23≥0; b)2(x-3)+5<4x-6; c) (x-3)2-7(x-1)≥(x+5)2.

2. Etapele rezolvarii unei probleme

Problema 1. Spunand o vraja doar de el stiuta, Merlin vrajitorul regelui Arthur, a dublat numarul de diamante din vistieria regala. Pentru a-l rasplati, regele i-a daruit 15 diamante, dar a constatat apoi ca i-au ramas mai putine decat avea la inceput. Cate diamante a avut Arthur?

I. ..



II.


III. ..


IV. ..



3. Probleme

Grupa A

Pb.1 Triplul carui numar natural marit cu 11 da un numar mai mic decat 24?

Pb. 2 Afla valorile intregi ale lui x, astfel incat triunghiul ABC din figura de mai jos sa aiba aria cel putin egala cu aria triunghiului MNP.








Grupa B

Pb.1 Suma dintre un numar intreg si o treime din el este cel putin egala cu jumatatea sa. Aflati numarul.

Pb. 2 Latura unui triunghi echilateral si diagonala unui patrat au aceeasi lungime . Determinati valorile intregi pe care le poate lua lungimea laturii patratului daca suma perimetrelor celor doua figuri geometrice este de cel mult

Grupa C

Pb.1Suma dintre numarul 11 si modulul unui numar intreg este mai mica decat 15. Ce valori poate lua produsul celor doua numere?



P

  Pb2. In figura data segmentul MN are cm, iar segmentul MP are are cm. Determinati valorile intregi pe care le poate lua lungimea segmentului QN astfel incat cele interioarele celor doua patrate sa fie disjuncte.







Grupa D

Pb.1 Dublul sumei dintre un numar intreg si 5 este cel mult egala cu 45. Stabiliti ce valori poate lua numarul.

Pb.2 Un triunghi echilateral are latura egala cu diagonala unui patrat. Aflati latura patratului daca perimetrul acestuia nu depaseste perimetrul triunghiului.


Document Info


Accesari: 3293
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )