Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA ISTORIE CLASA A IV-A

profesor scoala





sCOALA CU CLASELE I - IV

FURNICOsI - MIHĂEsTI

















PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

ISTORIE

CLASA A IV-A




























Data: 16 octombrie 2007

Clasa: a IV-a

Disciplina: Istorie

Aria curriculara: Om si societate

Unitatea de īnvatare: Popoare din trecut

Subiectul lectiei: Dacii si romanii, stramosii nostri

Tipul lectiei: īnsusire de noi cunostinte



Obiective operationale:

Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili sa:

O1 - sa localizeze pe harta lumii unde locuiau dacii si romanii;

O2 - sa precizeze cine au fost geto - dacii si romanii;

O3 - sa compare modul de viata al dacilor cu cel al romanilor;

O4 - sa precizeze sensul termenilor istorici: trib, zeu, dava;

O5 - sa recunoasca īn imagini pe Decebal si pe Traian.


STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode si procedee: conversatia, explicatia, lectura explicativa, observatia.


Mijloace de īnvatamānt: Istorie, manual pentru clasa a IV-a, Editura CD PRESS,

Dumitru Almas - "Povestiri istorice", Istoria romānilor -

clasa a IV-a, Editura Carminis, Culegere de termeni si

notiuni istorice, fise de munca independenta, portretele lui

Decebal si Traian.


Forme de organizare a activitatii: frontal, individual.







DEMERSUL DIDACTIC


Etapele lectiei

Ob. oper.


Activitatea īnvatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

1. Momentul organizatoric


- Asigura climatul afectiv necesar unei bune desfasurari a lectiei.

- Cere elevilor sa-si pregateasca cele necesare lectiei.

Se pregatesc pentru lectie.


2. Evaluarea predictiva

(Captarea atentiei)


Scrie pe tabla un rebus. Pentru a-l completa, cere elevilor sa extraga dintr-un bol biletele pe care a scris urmatoarele enunturi:

1. Unitate de timp care cuprinde 1.000 de ani;

2. Unitate de timp care cuprinde 100 de ani;

3. Daca apartine tatalui spunem ca este ...;

4. Marturie scrisa sau nescrisa din trecut;

5. Studiu asupra unui subiect tratat īn detaliu;

6. Tatal tatalui meu este pentru mine...;

7. Care apartine mamei.

A



I







S









T









O









R










I





A





B









Citesc enunturile si completeaza rebusul.








Descopera pe verticala cuvāntul istorie


Conversatia




Explicatia






Exercitiul

3. Anuntarea temei si a obiectivelor


- Īi anunta pe elevi ca īn cadrul acestei lectii vor afla informatii despre daci si romani, despre stramosii nostri.

- Scrie pe tabla titlul: "Dacii si romanii, stramosii nostri".


Asculta.


Scriu titlul īn caiete.


4. Dirijarea īnvatarii

O1




O2


O5

Localizeaza pe harta lumii unde au locuit dacii si romanii.

- Explica elevilor cine au fost daco - getii, romanii.

- Face apel la cunostintele elevilor pe care le-au capatat la lectiile de limba romāna, precum si īn timpul excursiilor



Sunt atenti la explicatii.



Observatia


Explicatia

Etapele lectiei

Ob. oper.


Activitatea īnvatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

4. Dirijarea īnvatarii

O5



O3












O4








O2



O3








O4




O2


O3


(la Salina de Slanic Prahova au vazut busturile lui Decebal si al lui Traian sculptate īn sare).

- Completeaza aceste cunostinte cu alte informatii privind modul de viata al dacilor, al romanilor, importanta religiei.

- Cere elevilor sa observe cāteva imagini cu diferite vase din lut si unelte dacice, steagul dacilor, Lupoaica - simbolul Romei.

Explica elevilor urmatorii termeni:

¤ trib = forma de organizare sociala, compusa din familii īnrudite; membrii ei vorbesc aceeasi limba, au credinte comune si se supun unui sef ales;

¤ zeu = divinitate; este o fiinta fantastica īn care cred unii oameni;

¤ dava = cetate īntarita cu ziduri    groase din piatra, la daci.

- Scrie pe tabla urmatoarea schema:

Dacii:

¤ Pe teritoriul de astazi al Romāniei au trait triburile geto - dacilor. Ei faceau parte din familia tracilor.

Ocupatii: - agricultura

- cresterea animalelor

- prelucrarea metalelor

- mestesuguri - olarit

- fabricarea

uneltelor si

a armelor

- schimburi de produse

¤ Cei bogati traiau īn cetati īntarite = dave.

¤ Religie politeista - zei - Zamolxis.

¤ Portul dacilor era asemanator cu cel al oamenilor de la sate.

¤ Burebista (82 - 44 ī.Hr.) a faurit un regat puternic.

¤ Decebal (87 - 106 d.Hr.) - conducator de seama al dacilor.

¤ Dacia a fost cucerita de romani.

Romanii:

¤ Centrul puterii se afla īn Cetatea

Descriu ce au vazut la salina.



Sunt atenti la informatii.



Observa imaginile.





Īsi noteaza īn caiete explicatiile.














Scriu īn caiete schema lectiei.



Conversatia



Explicatia





Observatia






Explicatia












Etapele lectiei

Ob. oper.


Activitatea īnvatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

4. Dirijarea īnvatarii










O5

Romei, īn prezent capitala Italiei.

¤ S-au dovedit a fi foarte buni soldati.

¤ Oamenii bogati traiau īn vile, purtau haine elegante, bijuterii.

¤ Limba vorbita īn Imperiul Roman a fost latina.

¤ Traian - īmparat al Imperiului Roman (97 - 117 d.Hr.).

- Le arata elevilor portretul lui Decebal si al lui Traian.

- Citeste elevilor fragmente din legenda "Strabunul strabunilor - Burebista", de Dumitru Almas.




Scriu īn caiete schema lectiei.






Asculta legenda.












Lectura explicativa

5. Evaluare formativa

O2

O4

O3

ANEXA 1

FIsĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ


a)     Geto - dacii faceau parte din marea familie a ........... .

b)    La daci, cetatile īntarite purtau numele de ...... .

c)     Cel mai important zeu la daci era .......... .

d)    Primul mare rege al Daciei a fost ......... .

e)     Limba vorbita īn Imperiul Roman a fost ....... .




FIsĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ


Completeaza enunturile lacunare:

a)Geto - dacii faceau parte din marea familie a ........... .

b)La daci, cetatile īntarite purtau numele de ...... .

c)Cel mai important zeu la daci era .......... .

d)Primul mare rege al Daciei a fost ......... .

e)Limba vorbita īn Imperiul Roman a fost ....... .






FIsĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ


Completeaza enunturile lacunare:

a)Geto - dacii faceau parte din marea familie a ........... .

b)La daci, cetatile īntarite purtau numele de ...... .

c)Cel mai important zeu la daci era .......... .

d)Primul mare rege al Daciei a fost ......... .

e)Limba vorbita īn Imperiul Roman a fost ....... .




FIsĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ


Completeaza enunturile lacunare:

a)Geto - dacii faceau parte din marea familie a ........... .

b)La daci, cetatile īntarite purtau numele de ...... .

c)Cel mai important zeu la daci era .......... .

d)Primul mare rege al Daciei a fost ......... .

e)Limba vorbita īn Imperiul Roman a fost ....... .




Document Info


Accesari: 16574
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )